• Epic: Vychvaľovanie Playstation 5 nemá žiaden súvis s 250 miliónmi, ktoré sme dostali od Sony

  • Všetko čo vieme o Far Cry 6 – screenshoty, trailery, dátum vydania a pes Chorizo

  • Nestihli ste včerajší Ubisoft Forward? Napriek tomu môžete získať Watch Dogs 2 zdarma

  • Nový Far Cry, Assassin’s Creed a ďalšie hry. Chystá sa veľká Ubisoft konferencia

  • Údajný patent Sony naznačuje spätnú kompatibilitu prvých troch Playstation konzol. Ale nie tak, ako si myslíte

  • Gamesite Podcast #36 - Ubisoft vypúšťa leaky schválne, Mafia sa odkladá kvôli Vašutovi a PS5 Pro nikdy nebude existovať

BattleForge RECENZIA PC

BattleforgePočuli ste už niekedy o MMORTS? Veľmi nevšedný a pre mnohých nerealizovateľný titul. Tvorcovia BattleForge vravia, že takú hru vytvorili. Je to naozaj pravda? Áno aj nie. Je ťažké predstaviť si MMORTS ako hru, ktorá by naozaj fungovala. Preto sa aj EA Phenomic rozhodli hrať so slovíčkami. Je to MMO? Áno, hráte na serveri s veľa hráčmi, obchodujete, píšete si, bojujete spolu.... No a o stratégii ani nemusím hovoriť. Ale poďme rovno ku hre. BattleForge je veľmi zaujímavý titul, doposiaľ som sa s takouto hrou naozaj nestretol. Dalo by sa o nej povedať, že je sčasti revolučná, lebo spája prvky, ktoré sú netradičné. Aby ste pochopili hru, musíte byť aspoň priemerný hráč novších stratégii, vyznať sa v

kartičkových hrách ála Pokemon (nie, nebojte sa, pokemoni tam nebudú) a pravdaže mať aspoň minimálnu znalosť MMO titulov. Uff, je toho dosť, že? Ale nebojte sa, tutorial nechýba a naučí aj úplného začiatočníka, ako s hrou narábať.

Kartičky v RTS?!

Nenechajte sa pomýliť, nejde o žiadne kartové hry. Každá karta reprezentuje nejakú príšeru, zúzlo, alebo budovu, ktorú môžete dosadiť do boja (vy si vlastne kúzlite príšerky cez kartičky). Ako si hru kúpite, dostanete základný balík kariet, ktoré budete môcť používať, predávať, vylepšovať atd.. Na spodnej lište máte 20 slotov, do ktorých ukladáte svoje kartičky, čo chcete použiť v boji. Akonáhle máte vybrané, môžete sa pustiť do hrania. Výber kariet je síce jednoduchý, no zvoliť správne karty pre určitú bitku je esenciálne. Ako ste si už možno všimli z obrázkov, kartičky majú svoju úroveň, takz. tier. Najvyššia úroveň kartičky je 4. Na bojisku budete obsadzovať body, ktoré vám sprístupnia ďalšie karty. Príklad: Z 20 kariet máte prvé 4 pre tier 1. Obsadíte bod, čím sa vám odomknú karty z tier 2. Jednoduché ako facka. Tým to ale nekončí. Kartičky sú rozdelené ešte do štyroch skupín – oheň, ľad, príroda, smrť. Body, ktoré staviate sa nazývajú orby, pri čom máte na výber, pre ktorý orb sa rozhodnete. Ak začínate s prírodnými kartičkami, staviate orby prírodné. A prichádza konečne taktizovanie. Niektoré jednotky nepotrebujú mať všetky orby svojej skupiny. Pre stratégov to znamená naozajstný raj, lebo môže naozaj odlišné kartičky mixovať pre svoje taktiky. Protiklady sa priťahujú, tak prečo nespojiť kartičky agresívneho ohňa s defenzívnym ľadom? Alebo liečiacu prírodu so smrťou. Veď aj zombík nie je nesmrteľný. Systém kartičiek sa naozaj podaril, prirátajte k tomu aukčné siene a vylepšovanie kariet a máte naozaj prepracovaný systém hrania.

 {gallery}recenzie/battleforge/1{/gallery}

 

Massive MP online? A Kde je ten massive?

 

Veľa z vás si určite doteraz myslelo, že v BF vás bude 50 hrať jednu mapu, alebo že hráte na určitom veľkom svete s ostatnými hráčmi. Nie, nehráte. Princíp je celkom podobný Guild Wars. Máte jedno mesto ( v našom prípade lobby), kde sa stretávate, píšete, obchodujete, no samotných hráčov ako postavičky nevidíte. Miesto, kde hráte je inštancia. Najviac 4 hráči hrajú proti počítaču, alebo proti sebe. Je zaujímavé, že aj keď to znie tak strašne nudne, mapy sú spravené na spôsob dungeonu. Má príbeh, bossov, rôzne taktiky a úlohy sú dosť rozmanité. To robí hru veľmi hrateľnú a zábavnú. Každá mapa má celkovo 3 obtiažnosti, a už na strednej sa dosť zapotíte. Ak mapu zdoláte, čaká vás odmena v podobe vylepšení pre kartičky a peniaze. Naopak v PvP hráči dostávajú špeciálne body, za ktoré si vylepšenie môžu kúpiť.

{gallery}recenzie/battleforge/2{/gallery}

 

Je to pekné? Či škaredé?

Pekné, pekné. Grafika vás rozhodne uchváti, hlavne boje veľkých armád, od malinkatćh pešiakov, po obrovské príšery, obrov, lode a kadejakú háveď. Grafický štýl sa podobá WC3, čo nie je vôbec na škodu, osobne som za pekné scenérie a nízky výkon vášho počítača. Audiovizuálna stránka je vierohodná, každý zvuk čo počujete, vám napovie, o akú jednotku, či kúzlo ide. Fyzikálny engine je normálny, no čo viac treba. Vidíte ako obri odhadzujú pešiakov do diaľky, alebo ako sa roztrieštia zmrznuté jednotky na kocku ľadu... skrátka nádhera.

{gallery}recenzie/battleforge/3{/gallery} 

 

Final Judgement

Ak uvažujete nad kúpou kvalitnej stratégie na naozaj dlhú dobu, BF je pre vás ako stvorená. Nekonečné množstvo možností pri výbere vašich armád, perfektné PvP, ako aj PvE, krásna grafika, super hrateľnosť. Jedinou nevýhodou (teda ako pre koho) je závislosť hry od internetu, a to aj v singleplayeri. Ak vám nevyhovuje veľmi špecifický systém hrania, odporúčal by som skôr Dawn of War 2, pre perfektný multiplayer a taktickú stránku. V konečnom dôsledku, tu máme po dlhej dobe 2 strategické tituly, ktoré naozaj stoja za večeri strávené pred obrazovkou. Uvidíme, čo na to pán Starcraft.

 

 

{wmv}battleforge/battleforge{/wmv}

 

{metascore url=http://www.metacritic.com/games/platforms/pc/battleforge/}

 

{tab=PLUSY}

grafika
hrateľnosť
revolučné prvky

{tab=MÍNUSY}

nemôžem si spomenúť

{tab=HOTNOTENIE}

90% 90%

{tab=Žáner}
MMORTS

{tab=Výrobca}
EA Phenomic

{tab=Vydavateľ}
Electronic Arts

{tab=Spolupráca}

Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: EA

{/tabs}

 

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk