Brexit 2.0.
Zatiaľ čo britský regulačný orgán CMA zablokoval akvizíciu Activision Blizzard Microsoftom, tak Európska Únia včera túto akvizíciu schválila a to za dodržania určitých podmienok týkajúcich a herného streamovania.

Prečítajte si tiež
Európska Únia schválila akvizíciu Activision Blizzard Microsoftom!
Tento nesúlad nie je až taký prekvapujúci, no prekvapujúci bol fakt, že britský regulačný orgán sa vo svojom vyhlásení ostro vyhranil voči rozhodnutiu Európskej Únie: „Britské, americké a európske orgány pre hospodársku súťaž sa zhodujú v tom, že táto fúzia by poškodila hospodársku súťaž v oblasti cloudových hier,“ napísala šéfka CMA Sarah Cardell. „CMA dospel k záveru, že cloudové hry musia naďalej zostať voľným, konkurenčným trhom, aby sa v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví podporili inovácie a výber.
„Návrhy spoločnosti Microsoft, ktoré dnes Európska komisia prijala, by jej umožnili stanoviť podmienky pre tento trh na nasledujúcich desať rokov. Nahradili by voľný, otvorený a konkurenčný trh trhom, ktorý by podliehal neustálej regulácii hier, ktoré Microsoft predáva, platforiem, na ktorých ich predáva, a podmienok predaja. To je jeden z dôvodov, prečo skupina nezávislých odborníkov CMA odmietla návrhy spoločnosti Microsoft a zabránila tejto dohode. Hoci uznávame a rešpektujeme, že Európska komisia má právo zaujať iný názor, CMA si stojí za svojím rozhodnutím.“
Šéfka protimonopolného úradu Európskej Únie Margrethe Vestager vo vyhlásení pre Financial Times prezradila, že ústupky Microsoftu uspokojili regulačný orgán a jeden z členov regulačného orgánu EÚ naznačil, že britský regulačný orgán CMA vo svojom prieskume trhu vychádzala z chybne interpretovaných faktov – CMA totiž každého Game Pass predplatiteľa rátala ako cloud zákazníka vďaka čomu došla k záveru, že Microsoft má už teraz v oblasti herného streamovania príliš veľký podiel vo výške 60-70%: „Pre nás to (herné streamovanie) nie je samostatný trh, je to segment celkového trhu [videohier].“
Update: MS/ABK
— Post Up (@PostUp_SOG) May 15, 2023
Vestager the EVP of the European Commission on Microsoft Activision deal: We had a concern in cloud gaming. pic.twitter.com/ao6G0mYMkz
Tento „chybu“ Microsoft nepochybne použije pri snahách o odvolanie sa voči verdiktu CMA. Je však jasné, že Microsoft čaká pri tejto akvizícii ešte veľmi dlhá cesta, no schválenie zo strany Európskej Únie prinieslo svetlo na konci tunela.
Celá situácia však získava politický nádych. Už po tom, čo CMA zverejnilo svoj verdikt, tak prezident Microsoftu Brad Smith a šéf Activision Blizzard Bobby Kotick naznačili prehodnocovanie svojich investícií vo Veľkej Británii, ktorá takéto investície po Brexite nutne potrebuje. Obaja skonštatovali, že Európska Únia je oveľa viac pro-biznis orientovaná a preto dáva veľký zmysel rozvíjať biznis v tejto oblasti. Premiér Veľkej Británie Rishi Sunak následne na sociálnej sieti LinkedIn (ktorá je paradoxne vlastnená Microsoftom) napísal, že jeho cieľom je zabezpečiť rozkvet biznisu v krajine a to chce zabezpečiť „strategickým usmernením“ regulačného úradu CMA a odbremeniť niektoré regulačné postupy.