Do redakcie sa nám dostal jeden z posledných modelov Sony VAIO a my vám teraz, po niekoľkodňovom testovaní, prinášame jeho recenziu.
Recenzovaný notebook patrí do Série E, to znamená, že je určený najmä pre každodennú prácu alebo surfovanie po internete a občasné hranie. Náš model nesie označenie VPCEH1M1E a v tejto konfigurácii nájdete najnovší Sandy Bridge procesor Intel Core i3-2310M bežiaci na frekvencii 2.10GHz, 4GB DDR3 RAM, 500GB pevný disk, grafickú kartu od NVIDIE – GeForce 410M s pamäťou 1GB a predinštalovaný Windows 7 Home Premium. Hmotnosť dosahuje 2,7kg a rozmery 31.3 x 369,9 x 248,4 mm. Cena sa na internete pohybuje okolo 600€.
Vzhľad a spracovanie
Notebook sa vyrába v čiernom, modrom a bielom prevedení, nám sa ušla biela verzia a musím sa priznať, že notebooku veľmi pristane a páči sa mi viac ako čierna. Veko displeja a časť s touchpadom majú zaujímavú povrchovú úpravu. Lesklý a nerovný povrch tvorený rôzne zakrivenými šesťuholníkmi vyzerá veľmi dobre. Niečo podobné môžeme nájsť napríklad na externých diskoch od Samsungu. Na veku tiež nájdeme mierne zapustené logo VAIO z lesklého kovu. Veko je pomerne tuhé, pri otváraní notebooku sa spolu s ním zdvíha aj základňa a maximálny uhol roztvorenia je približne 135 stupňov. Pánty sú tuhé a pôsobia dobrým dojmom. Displej udržujú pevne v zvolenej pozícii. O prichytenie k základni notebooku pri úplnom zatvorení sa starajú silné magnety.
Nad displejom sa nachádza VGA kamera a dierka mikrofónu. Nepríjemnou vlastnosťou nami testovaného kusu bolo znateľné prehýbanie po stlačení v mieste kamery a mierne nedoliehanie vonkajšieho plastu veka na tomto mieste, nemali sme možnosť porovnať to s ďalším notebookom, takže môže ísť o ojedinelý prípad.
Samotný displej má uhlopriečku 15,5 palca (39,4cm), pomer strán 16:9 a rozlíšenie 1366×768 pixlov. Povrch displeja má lesklú úpravu, čoho výsledkom sú neželané odrazy najmä počas dňa. V noci a pri umelom osvetlení v miestnosti je to o niečo lepšie. Pozorovacie uhly nie sú práve najideálnejšie, v horizontálnom smere je badať zmenu farieb už pri menšom pohybe.
Základni dominuje klávesnica, ktorá je mierne zapustená. Píše sa na nej naozaj veľmi dobre a poteší aj prítomnosť numerickej klávesnice. Klávesy sú dostatočne veľké, majú nízky zdvih a veľmi dobré rozloženie. Nad klávesnicou sa nachádzajú otvory stereo reproduktorov, tri špeciálne tlačidlá na spúšťanie dodávaného softwaru a vypínacie tlačidlo. Touchpad je drsný a vo farbe notebooku, má dobrú presnosť a jeho rozsah pokrýva takmer celú plochu displeja, takže nebudete musieť často prekladať prsty zo strany na stranu. Tlačidlá pod ním sú na tom horšie, na výšku majú dosť veľkú vôľu a pri stlačení vydávajú hlasný zvuk.
Konektivita
Na ľavej strane notebooku nájdeme vstup pre napájanie, gigabitový sieťový port, HDMI výstup, výduch a mriežku ventilátora, jeden USB 2.0 port, vstup na mikrofón a výstup na slúchadlá. Vpredu sa nachádzajú dva sloty pre pamäťové karty SD/MMC a MS/MSPRO/PRODuo, ďalej vypínač bezdrôtových sietí a typické diódy indikujúce stav a činnosť počítača. Napravo sú to tri USB 2.0 porty a CD/DVD mechanika.
Vaio okrem WiFi podporuje aj Bluetooth vo verzii 3.0.
Príslušenstvo a dodávaný software
K notebooku sa dodáva len adaptér, takže všetko ostatné je nutné dokúpiť. Predinštalovaného softwaru však nájdete viac než dosť. Množstvo programov je priamo od Sony, kopírujú však funkcie Windows-u a sú podľa mňa zbytočné. Jedná sa o rôzne ovládacie panely, správcu pripojení alebo program na správu médií. Použiteľné sú snáď len dva, a to pre vlastníkov PlayStation 3, Remote Play a Remote Keyboard. Z aplikácií tretích strán po zapnutí nájdete napríklad MS Office 2010 vo verzii Starter, skúšobnú verziu antivírusu od McAfee alebo Skype.
Zaujímavou funkciou je rozhranie Quickweb, do ktorého sa dostanete pri úplne vypnutom notebooku stlačením tlačidla Web. Behom pár sekúnd sa spustí webový prehliadač, môžete si tak pohodlne prezerať stránky alebo čítať maily, a vďaka podpore Flash sledovať videá bez potreby spustenia operačného systému. Nevýhodou tohto rozhrania je však nemožnosť prístupu k dátam na disku.
Výkon a hry
Použitý procesor Intel i3-2310M postačuje pre väčšinu aplikácií a ponúka dostatočnú výkonnostnú rezervu aj do budúcna. Celkovo však tento procesor patrí medzi priemer, Windows 7 ohodnotil jeho výkon na 6,4 bodov.
Použitá grafická karta však patrí medzi tie najmenej výkonné modeli. Jej výkon sa pohybuje na úrovni integrovanej karty Intel HD Graphics 3000, no vďaka samostatnej pamäti a lepším ovládačom dosahuje v hrách lepšie výsledky. Grafika podporuje technológie ako CUDA, PhysX, dekódovanie HD videa, DirectX 11 alebo OpenCL. Na reálne využitie PhysX v nových hrách však karta nemá dostatočný výkon. V testoch teda obstála podľa očakávania, 3D Mark 2006 s výsledkom 4503 bodov umiestnil kartu medzi Radeon HD6470M alebo Nvidiu 320M. V teste 3D Mark Vantage dostala grafika 1944 bodov a Windows 7 ju ohodnotil na 5,1 bodov pre Aero a 6,3 pre výkon v hrách.
Reálny herný výkon bol odskúšaný na hre Resident Evil 5 v DX10 režime s nastavením najvyšších detailov, vypnutým vyhladzovaním hrán a rozlíšením 1360×768 dosahovala hra priemerne 25fps a ani v náročnejších scénach neklesla pod 20 snímok za sekundu. Vo fixnom benchmarku v hre bežala hra priemerne na 22.6fps. Za úplne ideálne sa tieto výsledky považovať nedajú, no hra bola hrateľná.
Pevný disk osadený v tomto modeli je od Seagate s kapacitou 500GB a 5400rpm. Rýchlosť čítania sa pohybuje od takmer 90MB/s po 45MB/s, priemer je teda niekde okolo 65MB/s. Windows ohodnotil disk 5,7 bodmi a jeho teplota sa počas testu držala v rozmedzí 36-40 stupňov.
Hluk a teplota
Pri nenáročnej práci je notebook sotva počuť, ventilátor veľmi nehučí ani pri záťaži aj keď vychádzajúci vzduch je horúci. Disk však svoju činnosť dáva najavo hlasitým cvakaním, u iných notebookov to nie je až také výrazné ako v tomto prípade. Teplo sa akumuluje najmä v mieste výduchu ventilátora na ľavej strane a napravo od touchpadu, pri používaní to však neprekáža, keďže sa plasty nahrejú len na mierne vyššiu teplotu ako je teplota okolia.
Zvuk
Notebook svojimi reproduktormi veľmi nezaujme, zvukovým prejavom sa zaradzuje medzi slabší priemer (modelom N-série od Asusu môže len ticho závidieť). Zvuku chýbajú akékoľvek basy, stredy nevynikajú, no zato výšky sú veľmi výrazne, ba až nepríjemné pre uši. Zabudované reproduktory sa dajú považovať za asi najväčšie mínus, čo len kazí celkový príjemný dojem z notebooku.
Výdrž a spotreba
Batéria s kapacitou 43200 mWh by mala pri normálnej prevádzke udržať notebook zapnutý xxx. Reálna výdrž sa môže samozrejme líšiť od hodnôt udávaných výrobcom, preto sme ju testovali pre niekoľko situácií a tu sú výsledky:
1. Test výdrže – filmy/internet
Podmienky: Plán napájania Vyvážený, jas displeja na 40%, WiFi zapnuté, pripojený externý disk a myš, zvuk cez slúchadlá. Pozretá 1h25m seriálov v HD, zvyšný čas surfovanie po internete s pozeraním videí na YouTube. Notebook sa hlásil pod nabíjačku po 2 hodinách a 25 minútach.
2. Test výdrže – hranie
Podmienky rovnaké ako pri prvom teste. Testovacou hrou bol Resident Evil 5 v DX10 režime. Hra bežala aj na baterke vcelku plynulo (okolo 20-30fps) a notebook vydržal takmer 84 minút.
3. Test výdrže – internet/kancelárske programy
V tomto teste sme sa pokúsili o čo najdlhší beh na jedno nabitie, podľa toho sa odvíjali aj nasledujúce podmienky testu: režim Šetrič energie, najnižší jas, odpojené všetky USB zariadenia, WiFi zapnuté. Bežal len prehliadač Opera a Word. V tomto teste sa nám podarilo dosiahnuť výdrž takmer 4 hodiny.
Zhrnutie
Notebook by sme odporúčali najmä menej náročným používateľom, ktorí uprednostňujú vzhľad a kvalitné spracovanie, aj keď za vyššiu cenu a nižší výkon ako ponúka konkurencia. Vaio plne postačuje na každodennú prácu a zábavu, tu sú však sklamaním použité reproduktory a displej. Použitá grafická karta od Nvidie je určite vhodnejším riešením ako integrovaná grafika od Intelu, no u novších hier budete musieť ísť s nastaveniami na najnižšie hodnoty. Pre občasné hranie však plne postačuje.
|
![]() ![]() ![]() |
|
![]() ![]() ![]() ![]() |
65% |
![]() |
HRU a KARTU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ | |