• Hlavná stránka
  • Eventy
  • Akcia Subscribers pritiahla do metropoly východu to najlepšie, čo Česko-slovenská YouTube scéna ponúka
Akcia Subscribers pritiahla do metropoly východu to najlepšie, čo Česko-slovenská YouTube scéna ponúka

Akcia Subscribers pritiahla do metropoly východu to najlepšie, čo Česko-slovenská YouTube scéna ponúka

V sobotu sa v košickej hale Cassosport predstavili také mená ako GoGo, Selassie, Jirka Král či Pemik. My sme boli pri tom a prinášame vám report z tejto akcie, a taktiež sme niektorých z účastníkov vyspovedali.

Sobota 2. júla sa na východe Slovenska niesla predovšetkým v duchu YouTube scény a herného sveta. Fanúšikovia youtuberov a streamerov mohli naživo v Košiciach vidieť svojich obľúbencov, vychutnať si pripravený program, urobiť si fotku a získať nejaký ten podpis. Akcia Subscribers je prvou svojho druhu na východnom Slovensku, a pravdepodobne nebude ani poslednou.

Svoje brány otvorila hala Cassosport krátko pred 11. hodinou, a pred vstupom už čakali zástupy nedočkavých návštevníkov, prevažne v mladšom veku, zriedkavo aj v sprievode rodičov. Vo vstupnej hale ste mohli nájsť niekoľko stánkov, na ktorých ste si mohli niečo z tejto akcie odniesť, alebo sa len tak informovať. Svoje stanovisko tam mali napríklad chalani z GDG, u ktorých ste si mohli vyskúšať Google Glass, stánok MOPO, ktorý ponúkal zaujímavú novinku v podobe nafukovacieho sedacieho vaku, Gotriko.sk, kde ste si mohli zaobstarať suvenír s potlačou vášho obľúbeného youtubera a DEV1S, ktorý predstavoval nové herné produkty. 

Krátko po otvorení celej akcie sme vyspovedali aj posledného spomínaného, Ivana "Dev1" Lazarova, a ten nám prezradil, aké novinky chystá na tento rok a taktiež sme vyzvedali, čo pre hernú scénu prinesie novozaložený gamerský zväz.

„Iba nedávno sa mi podarilo prostredníctvom mojej značky DEV1S založiť Česko-slovenský zväz gamingu, ktorým budem podporovať herné akcie v Česku a na Slovensku a taktiež aj hráčov jednotlivcov. Zväz sa začne v tomto smere činiť už od budúceho roka. Čo sa týka noviniek, tak momentálne sme vytvorili nové podložky, ktoré sme sem priniesli a návštevníci si ich môžu ako prví vyskúšať. Jednou z nich je aj podložka vytvorená spoločne s Ladislavom "Guardianom" Kovácsom, ktorú na najbližšom turnaji Guardian otestuje a ak bude všetko v poriadku, okamžite začne predaj. Taktiež je na spadnutie dohoda s firmou DXRacer, kde môžete hlasovať za dizajn stoličky, ktorá pôjde do výroby v nasledujúcich mesiacoch."

Ivan "Dev1" Lazarov pre Gamesite.sk

Krátko po 11. hodine odštartoval hlavný program akcie, ktorý moderovali českí youtuberi MadBros. Po slávnostnom predstavení všetkých vystupujúcich sa na pódiu objavila dvojica streamer Žolík a youtuber Rudo Korman, ktorého môžete poznať z kanálu Shy Chcickens. Spoločne si na pódiu zahrali FIFU 16 a divákov tak pripravili na celodenný program. Po nich sa už na pódiu objavili youtuberi Selassie, Asimister, Duklock a Evžen, ktorí stavili na živé vystúpenie a nehrali žiadnu hru, ale divákov bavili pripravenou výzvou s názvom Box of Lies. Streamera Žolíka sme taktiež zastavili na pár slov a ten nám prezradil, aká je jeho najobľúbenejšia a najnenávidenejšia hra a na aké hry sa teší najviac a čo možno uvidíte aj v jeho streame.

„Najobľúbenejšia hra je jednoznačne CS: GO a H1Z1 nepochybne. Nemám rád Minecraft, nepáči sa mi tá hra a neviem prečo to hrajú tie decká. Teším sa veľmi na Mafiu 3, ktorá bola predstavená, ale rozhodne aj ďalšie tituly. A v streame môžete očakávať titul Eurogamer Fishing a ďalej neviem, ak prídu hry, tak ich proste kúpim a zahrám.

Michal "Žolík" Smutný pre Gamesite.sk

Diváci si následne v čase obeda mohli na pódiu vychutnať predstavenie japonského bojového umenia Aikido. Po tomto vystúpení prišli na rad azda najočakávanejší YouTuberi celej akcie, a to Daniel "Gogo" Štrauch a Jirka Král. Hranie GTA V naživo v spojení s Q&A (otázky s odpovede) mali u publika obrovský úspech a fanúšikovia sa tak mali možnosť opýtať spomínaných dvoch youtuberov na hocičo, čo ich zaujímalo. Najčastejšia otázka bola, kedy sa opäť zastavia v Košiciach, takže možno predpokladať, že záujem o podobné akcie na východe skutočne je. Gogo a Jirka Král si dokonca spomedzi publika vybrali aj jedného fanúšika, ktorý mal možnosť si s nimi GTA zahrať. Po vystúpení Gogo ochotne rozdal niekoľko podpisov a fotiek a aj my sme ho odchytili a položili mu zopár otázok. Zaujímalo nás predovšetkým, ako sa mu táto akcia páčila, čo podľa neho chýba na podobných akciách oproti tým v zahraničí a taktiež nás zaujímalo, na akú hru sa momentálne najviac teší. 

„Keďže je to prvá akcia organizátorov, tak ju nemôžem porovnávať s takým Utuberingom, ale je to tu pekné. Je tu menej detí, takže sme sa mohli venovať viacerým a nestalo sa, žeby sa ku mne nedostali a hlavne sú tu milí ľudia. Na našich akciách chýbajú asi najviac peniaze, nakoľko sa organizátori snažia získať peniaze najmä zo vstupov a nie zo sponzoringu a rôznych partnerstiev. Ak by tieto akcie mali väčšiu finančnú podporu, mohli by byť aj na inej úrovni, čo sa týka napríklad technického zabezpečenia a podobne. A taktiež tu chýba pevne stanovený program, takže tu potom vzniká chaos. Z hier sa najviac teším na Mafiu 3, Dishonored 2 bude bomba, no, a, samozrejme, Crash ma potešil, ale mohli urobiť úplne nového a nie remaster, a taktiež nová Forza bude zaujímavá.

Daniel "GoGo" Štrauch pre Gamesite.sk

Svoj priestor na pódiu dostal aj český YouTuber Smusa, ktorý odpovedal na otázky divákov, ktorí aj napriek vysokým teplotám a slabej cirkulácii vzduchu vydržali v športovej hale Cassosport a celý deň podporovali potleskom svojich obľúbených youtuberov. Ivan "Dev1" Lazarov, ktorého sme vyspovedali vyššie, na pódiu odprezentoval prednášku o Counter-Striku a o tom, ako sa dostal na vrchol hráčskej kariéry a čo všetko mu k tomu dopomohlo. Nakoľko je Counter-Strike už niekoľko rokov jednou z najpopulárnejších hier, organizátori vybrali osobu azda najpovolanejšiu na túto tému. Na otázky z publika opäť odpovedali tentokrát youtuberi Rudo Korman a Matúš, z kanálu To je ten náš Matúš. Publikum bolo počas celého dňa skutočne aktívne a kládli jednu otázku za druhou, čo vyústilo v predĺženie programu o približne hodinu. Na pódiu sa pre krátkosť času objavil na malú chvíľu aj streamer MichaelAverage, ktorý hovoril predovšetkým o streamovaní hier a o tom, že streamovanie nie je len o hraní hier a točení sa pri tom na kameru, ale aj o vytváraní istej komunity.

Chlapci z GDG Košice sa predstavili taktiež na pódiu, kde všetkým ukázali Google Glass a funkcie s nimi spojené. Názorná demonštrácia na pódiu ukázala, že Google Glass je naozaj neobyčajnou technológiou, ktorá však stále potrebuje doladenie mnohých detailov. Na pódiu sa okrem zakladateľa Dávida Kováča objavil aj youtuber Matúš, ktorý si na pódiu vyskúšal hru Tenis na okuliaroch od Google. Po tejto technickej prednáške sa predstavili YouTuberi Artix, Baxtrix, Wedry a Herdyn, známi predovšetkým hraním hry League of Legends, ktorú hrali naživo aj priamo na pódiu. Po nich nasledovalo finále turnaja v Counter-Strike, po ktorom prebehla už iba tombola a autogramiáda a cela akcia sa skončila. Herdyna sme sa pýtali, či neuvažuje nad vrátením sa na profesionálnu hernú scénu a či neľutuje to, že bol niekedy profesionálnym hráčom.

„No, premýšľam nad tým neustále, ale taktiež si vždy spomeniem na tú drinu a nervy, keď sa človek musí dostať do formy. Lolko je pre mňa už tak nejak po šiestich rokoch nesympatické, takže skôr by som sa venoval nejakej inej hre. Ak to mám zhodnotiť tak všeobecne, tak vôbec neľutujem to, že som bol profesionálnym hráčom, nakoľko mi to dalo viac, než mi to vzalo a aj vďaka tomu som sa stal populárnym. Myslím, že ináč by som bol klasickým študentom na vysokej škole a mal by som úplne normálny život, ako každý iný.“

Pavel "Herdyn" Mikeš pre Gamesite.sk

Nakoniec sme vyspovedali aj samotných organizátorov, teda konkrétne Miroslava Slunečku, ktorý mal na starosti celé PR a manažment tejto akcie. Zaujímalo nás, ako hodnotí tento prvý ročník Subscribers, aká bola návštevnosť, a či sa dočkáme aj ďalších ročníkov. 

Počet návštevníkov Subscribers, presiahol číslo 600, čo môžeme vzhľadom na nový druh akcie na východnom Slovensku, hodnotiť pozitívne. Organizačný tím hodnotí túto akciu pozitívne, aj napriek menším technickým problémom. Pozitívnu spätnú väzbu sme dostali aj od samotných účinkujúcich, a aj od účastníkov. Určite už teraz uvažujeme nad ďalším ročníkom, avšak kedy a kde sa uskutoční, to prezradíme v pravý čas.

Miroslav Slunečka pre Gamesite.sk

Prvý ročník akcie Subscribers môžeme hodnotiť pozitívne, aj napriek menším nedostatkom. Problémom boli predovšetkým priestory haly, ktoré v teplom počasí nedokázali dobre vetrať vzduch a na mieste akcie bolo skutočne teplo. To však nemožno dávať organizátorom za vinu a pravdepodobne, ak sa uskutoční aj ďalší ročník, tak tento problém odstránia. Rozhodne treba pochváliť snahu urobiť niečo aj na východe Slovenska, kde takéto akcie pre mladých už dlhodobo chýbajú a taktiež aktivitu organizácie, že dokázali do Košíc pritiahnuť také zvučné mená. Nám nezostáva nič iné než Subscribers popriať ešte veľa úspešných ročníkov.   

Zdroj: gamesite.sk

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk