Trnavnský festival Game Days priniesol zaujímavých hostí a skvelý program

Trnavnský festival Game Days priniesol zaujímavých hostí a skvelý program

Počas víkendu sme navštívili festival Game Days, ktorý sa konal v Trnave a úspešne tak prebral žilinskú štafetu. Poďme si spoločne zhrnúť program a to, ako na nás festival zapôsobil.

V prvom rade treba podotknúť, že ide o prvý samostatný ročník. Doteraz akciu organizovala realizoval festival animácie –Fest Anča. Okrem osamostatnenia sa zmenilo aj miesto konania, a teda Žilinu vystriedala Trnava. Umiestnenie v Malom Berlíne na nás urobilo dojem a môžeme povedať, že výber tohto miesta bol správnou voľbou.

Je zrejmé, na ktoré cieľové skupiny sa festival zameriava, takže si na svoje prišli všetci fanúšikovia videohier a taktiež ľudia, ktorých zaujíma tvorba a vývoj videohier. Veľmi podstatnou časťou festivalu bola téma zdravotne znevýhodnených hráčov. Ako iste viete, Microsoft túto problematiku rieši po svojom (AdaptiveController) a snaží sa ponúknuť zábavu aj hráčom s určitou formou znevýhodnenia.

O tejto téme prišiel na festival porozprávať Bryce Johnson z Microsoftu. Jeho iniciatíva podnietila rozvoj projektov s inkluzívnym dizajnom pre znevýhodnených hráčov. K tejto téme sa pripojil aj Helios Moreauako jeden z výskumníkov, ktorí pracovali na prispôsobení hier slabozrakým a nevidiacim hráčom.

Na svoje si prišli aj nádejní tvorcovia a vývojári. O svoje postrehy sa s nimi podelil David Ringeisen, tvorca cutscén pre Assasin'sCreed a Witcher 3. Okremtohoste mali možnosťstretnúť aj Petra Nagya, šéfa košického štúdia Games Farm, ktoré má na svedomí skvelú izometrickú RPG Shadows: Awakening.

Naprázdno by ste neodišli ani v prípade, ak viac inklinujete k zábave.Vďaka showcase ste si mohli vyskúšať niekoľko rozpracovaných hier, zasúťažiť si pri veľkom hernom kvíze či si zahrať hry na Xboxe. Jednou z možností bola aj návšteva retro kútika, kde mali návštevníci možnosť objaviť hry a hardvér z 80. rokov. Práve tento úsek na nás veľmi zapôsobil, pretože v minulosti tieto hry slúžili ako propagácia boja proti komunizmu, a teda ich tvorcovia dokonca riskovali trestné stíhanie. O týchto ťažkých časoch prišiel porozprávať Jaroslav Švelch a vďaka jeho výstave Czechoslovak 8-bit Underground ste mali jedinečnú možnosť nahliadnuť hlboko do slovenskej videohernej histórie.

Ani po skončení programu ste nemuseli opúšťať festival. Na návštevníkov čakali rôzne koncerty a párty. Vypočuli ste si chalanov z Grand Beats Production, Fendi a United Gameboys of Bratislava. Zahral vám aj Stroon, Nightcall DJ’s či Future Sounds of Petržalka.

Z nášho pohľadu sa festival Game Days v Trnave určite podaril. Pretože je takýchto akcií na Slovensku málo, počíta sa každý úspešný ročník. Smelo do ďalšieho.

Zdroj: vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk