E3 2018: Fortnite vyšiel na Switch bez väčšiny herného obsahu

E3 2018: Fortnite vyšiel na Switch bez väčšiny herného obsahu

Včera sa hráči dočkali konečne vydania Fortnite. Pre mnohých veselá správa, pre fanúšikov PVE časti hry veľké sklamanie.

Pre mnohých sa Fortnite spája s Battle Royale herným režimom, ale to je obsahovo iba malá časť hry. Vo Fortnite totiž existuje rozsiahly PVE herný mód Save the World. Hoci si za neho zatiaľ stále treba zaplatiť, nalákal veľa hráčov, ktorí udržali túto hru od Epic Games nažive. Save the World je mixom tower defense a zombie apokalypsy. Spolu s mechanikou zbierania materiálov a stavania budov to bola skvelá kombinácia, ktorá mnohým učarovala.

Keď prišlo Fortnite Battle Royale, mnohí sa báli o budúcnosť PVE stránky hry, ktorá by mala opustiť Early Access niekedy tento rok. Boli v nej totiž nejaké tie bugy a iné nepríjemnosti. Vývojári ale na svojich verných fanúšikov nezabudli a aj napriek tomu, že Battle Royale je tlačiareň na peniaze a pracuje na plné obrátky, nezabudli aktualizovať ani tento aspekt hry. Dokonca sa relatívne často vychádzajú vývojárske videá, ktoré sú sústredené práve na budúcnosť Save the World herného režimu.

Pre niekoho to je totiž iba jednoduchá cesta ako získať V-bucks na nákup skinov do Battle Royale, pre iných, takých ako mňa, to je skvelá kooperatívna zábava na spestrenie večera. Veď čo je lepšie, ako postaviť si malú pevnosť a pozerať sa, ako sa chodiace mŕtvoly chytajú do pasce.

Oznámenie o tom, že Fortnite vychádza na Switch ma teda veľmi potešilo. Hrať totiž Save the World z akéhokoľvek miesta v byte alebo aj na cestách pôsobilo veľmi lákavo. Navyše progress v hre sa zdieľa medzi PS4 a PC účtami a v niečo podobné som dúfal aj pri Nintendo Switch porte. Po nových informáciách ale prišlo veľké sklamanie a nie iba jedno.

V prvom rade ma zaskočili problémy s PSN a Nintendo Network. Písali sme o tom už skôr, ale v podstate ide o veľmi jednoduchú vec. Účet Epic Games je možnné prepojiť s viacerými sociálnymi sieťami. Takisto sa používa na nákup hier a predmetov v hrách, čiže napríklad na nákup vstupu do Save the World. Účet je ale možné spojiť aj s inými hernými službami, akými je napríklad aj PlayStation Network. To som urobil hneď pri kúpe hry. Dôvod? Stačilo, že som mal hru kúpenú na PC a mohol som sa postaviť mŕtvolám aj na PS4. Postup v hre sa prenášal, ako aj všetky ostatné štatistiky o mojom hraní. Bez problémov som mohol prejsť jednu misiu za PC a potom sa prejsť na gauč a pokračovať z pohodlia za PS4. Tu ale vzniká problém. Na Switchi sa totiž na prihlásenie do hry používa účet Epic Games. Ak ale bol niekedy spojený s PSN účtom, je nepoužiteľný. Jednoducho hráč dostane hlásenie o chybe a jediné, čo ostáva, je urobiť si nový účet. Pritom postup medzi PC a Switchom sa prenáša. Aj medzi PC a PS4. Ale keď sa tieto 3 konzoly spoja, nastáva koniec veselému hraniu. Nikde nebolo nikdy žiadne varovanie, čiže sa môže stať, že niekto, kto vlastní všetky tieto konzoly si zajtra kúpi veci do hry, zahrá si Fortnite na PS4 a potom ostane nemilo prekvapený, keď si zapne Switch. Pre mňa je nemysliteľné, že takáto situácia vôbec nastala.

Chápem čiastočne dôvody. Sony má veľký podiel na trhu a chce si brániť svoje postavenie. Navyše v hre sú aj peniaze a to sa teraz netýka iba Sony, chamtivý sú aj Microsoft, Nintendo a každá iná spoločnosť. Keď totiž nakúpite predmety cez herné mikrotransakcie, podiel z príjmov má predajca, u ktorého ste nakupovali. Čiže je jasné, že Sony chce, aby ich hráči nakupovali iba u nich a nie od Nintenda alebo MS. Je to ale chabý dôvod na to, aby sa hráčom takto komplikoval život, najmä, keď doteraz hrali medzi platformami bez problémov.

Druhou nemilou správou, ktorá mi úplne skazila radosť z oznámenia o vydaní Fortnite na Switch je mierne zavádzanie. Fortnite totiž na Switch nevyšiel. Na Nintendo konzole totiž vyšiel iba jeden malý herný režim, Fortnite Battle Royale. Ešte horšie je, že nie sú žiadne plány, aby sa situácia zmenila a bol dodatočne vydaný aj zvyšný obsah hry. Pritom Save the World perfektne pasuje do multiplayerového zameranie Switchu. Až 4 hráči môžu spolu bojovať o záchranu sveta, navzájom si pomáhajú, bojujú proti príšerám a bránia svoje stavby. Miesto toho ale na Switchi môžeme hrať iba populárny Battle Royale. Žiaden príbeh, kooperatívna zábava, iba priamočiara strieľačka. Táto skutočnosť ma sklamala, nakoľko som sa na Save the World veľmi tešil, ale zbytočne. Nechápem dôvod, prečo by práve tento režim nemohol byť vydaný na Switchi, ale možno sa časom odhalí pravda za týmto absurdným rozhodnutím.

Takto je pre mňa ale Fortnite jedno veľké sklamanie a či už za to môže Nintendo, Epic Games alebo Sony, nakoniec na naťahovanie sa medzi veľkými firmami znova raz doplatia iba hráči, ktorí nechcú nič iné, iba sa zabaviť.

Zdroj: E3 2018

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk