Gamescom 2016 - Dojmy

Gamescom 2016 - Dojmy

Tak ako má Amerika svoju E3 alebo Taiwan Computex, Nemecko sa môže pochváliť svojou vlastnou mega akciou, na ktorej sa stretávajú herní a počítačoví nadšenci, ktorí sa môžu dostať do kontaktu s tým najnovším a najlepším, čo softvéroví a hardvéroví výrobcovia ponúkajú. Táto akcia sa volá Gamescom a zastúpenie Gamesite.sk na nej nemohlo, hoci len na jeden deň, chýbať.

Gamescom má už dlhoročnú tradíciu a osobne som sa veľmi tešil, že si na vlastnej koži vyskúšam, ako vyzerá poriadna hráčska akcia v zahraničí. Na Slovensku síce výstavy aj festivaly máme, ale ich veľkosť sa s podobnými akciami nedá porovnávať. Najväčšie herné štúdiá, najlepšie značky počítačov a doplnkov, ale aj veľké mená herného šoubiznisu. Samozrejme, nemôžu chýbať youtuberi, komentátori či hráči. To všetko sa na tejto akcii dá zažiť v priebehu štyroch dní. A môžem osobne potvrdiť, že na poriadne prežitie a prepátranie tohoto podujatia samotný deň nestačí.

Krátky let z viedenského letiska do Kolína, presadnutie na taxík, pár krokov a už som v spoločnosti môjho sprievodcu zo spoločnosti Gigabyte stál pred bránami výstaviska. Našťastie neboli to brány pre bežných návštevníkov, pretože akokoľvek mám rád ľudskú spoločnosť, tisícky ľudí sú na mňa niekedy jednoducho veľa. Do priestorov sme sa dostali našťastie ešte takpovediac skoro ráno, takže som si mohol prvú halu prezrieť bez davu ľudí.

O to viac ma potešilo a prekvapilo, ako sa obrovské priestory prepojených hál aj vonkajšie námestíčka určené na oddych od všade prítomných obrazoviek rýchlo plnili ľuďmi. Najskôr som sa snažil prezrieť prvú halu, v ktorej vystavovali svoje produkty spoločnosti ako Gigabyte, HP, EVGA a plno ďalších.

Celkovo bolo pre bežných návštevníkov dostupných hál asi 6, niektoré s viacerými poschodiami. Preto sa naozaj hodila mapka, ktorú som obdržal pri vstupe a ktorá ma viackrát nasmerovala správnym smerom, keď som sa zas a znovu stratil. Každé stratenie orientácie sa naštastie nieslo v príjemnom duchu objaviteľstva, keď mi až oči prechádzali zo všetkých nových titulov, hardvéru a sprievodného programu, ktorý k nim ponúkali rozličné spoločnosti.

Od herných postáv v životnej veľkosti až po živé herné postavy. Od malých počítačov až po obrovské skrine osadené dvoma a viacerými najmodernejšími grafickými kartami a od developerov malých hier pre úzky okruh fanúšikov až po tie najočakávanejšie AAA tituly. Za každým rohom čakalo niečo nové.

A zapálenosť herných fanúšikov sa odrážala najmä na dlhých radách, ktoré sa tvorili pred takmer každým herným stánkom, stanom, stanovišťom. Podľa vybavenia sa dali aj spoznať ostreľaní veteráni, ktorí si už Gamescom zažili. Tí boli totiž vybavení rozkladacími stoličkami, dostatkom tekutín a preto aj dobrou náladou. Menej šťastní už boli nepripraveni záujemcovia o hranie, ktorí si museli niekedy až niekoľkohodinový rad doslova vystáť. To ale nekazilo celkovú atmosféru, ktorá sa vo všetkých priestoroch pohybovala na stupnici od skvelej až po euforickú.

Ako som už spomínal, na Gamescome si takmer každý nájde niečo blízke jeho srdcu, či už sú to hry od spoločností ako Ubisoft, Blizzard, Wargaming, 2K a rady ďalších, počítače a komponenty od tých najzvučnejších mien skloňovaných s kvalitou, alebo sprievodný program, ktorý vrel pri takmer každom pódiu a z ktorého sa takmer každému ušiel reklamný predmet ako tričko, taška alebo iné čačky a hračky. Pohľad na návštevníka ovešaného dvoma obrovskými papierovými taškami plnými maličkostí bol úplne bežný úkaz a po prvých piatich som sa k nim takmer nevedomky pridal. Takže pri rozhovoroch o najnovších tituloch s pracovníkmi štúdií alebo o hardvéri so zástupcami spoločností, ktorí sa nenápadne premieľali davom, aby raz tu, raz tam, poradili, usmernili a poskytli všetky informácie, začal zbierať malé pozornosti, ktoré pekne podfarbujú snahu všetkých vystavovateľov ukázať všetky kvality svojich produktov.

Až po prežití Gamescomu, naživo a nefalšovane, chápem, prečo takéto akcie existujú. Pretože výrobcovia a herné štúdiá majú možnosť osloviť potenciálych lojálnych fanúšikov a zákazníkov, zatiaľ čo návštevníci si na vlastné oči, prsty v niektorých prípadoch aj nos (narážka na Nosulus Rift) vyskúšajú všetko, čo ich len môže zaujímať a ak si nie sú niečím istí, v každom stánku či sekcii sa nachádzajú zodpovední ľudia, ktorí radi poskytnú všetky informácie, ktoré majú. A to v každom prípade a okamžite aj v plynulej angličtine, akonáhle sa osoba ako ja, ktorá vie po nemecky iba pár slov ako schmetterling alebo krankenwagen, zatvári mierne nechápavo.

Na Slovensku sa máme stále čo učiť, aj keď pochybujem, že v naších končinách by sa uživila akcia takýchto rozmerov. Ale keď je jediná výčitka, ktorú by som na toto podujatie mal, že jeden deň je na pochodenie a zoznámenie sa so všetkým dôležitým žalostne málo, tak to môže znamenať iba perfektnú organizáciu zo strany usporiadateľa. Ak ste aspoň trochu vlažným fanúšikom hier, konzol alebo počítačov a hardvéru a budete mať nabudúci rok čas a možnosť zastaviť sa na pár dní v Kolíne, určite tak urobte, pretože tento zážitok môžem úprimne odporúčať každému.

Ďakujeme spoločnosti Gigabyte za možnosť zúčastniť sa na tomto podujatí zúčastniť a samotný doprovod. Zvyšok fotiek z Gamescomu si môžete pozrieť v galérii nižšie.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk