Grand Theft Auto IV

Titulný obrázok pre Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV je akčná dobrodružná videohra, ktorú vyvinula spoločnosť Rockstar North a vydala spoločnosť Rockstar Games. Je to jedenásty titul v sérii Grand Theft Auto a prvý hlavný diel od Grand Theft Auto: San Andreas z roku 2004. Hra sa hrá z pohľadu tretej osoby a jej svetom sa dá prechádzať pešo alebo vozidlom. V priebehu režimu pre jedného hráča hráči hrajú za Nika Bellica. Súčasťou hry je online režim pre viacerých hráčov, ktorý umožňuje až 32 hráčom zapojiť sa do kooperatívneho aj súťažného hrania v rekonštrukcii prostredia pre jedného hráča. Neskôr boli pre hru vydané dva rozširujúce balíčky: The Lost and Damned a The Ballad of Gay Tony, ktoré obsahujú nové zápletky prepojené s hlavnou dejovou líniou Grand Theft Auto IV a sledujú nových protagonistov.

Oficiálne odkazy:
Dátum vydania:
PC (Microsoft Windows) - 2.12.2008
PlayStation 3 - 29.4.2008
Xbox 360 - 29.4.2008
Platformy: PC (Microsoft Windows), PlayStation 3, Xbox 360
Vývojár: Rockstar North, Rockstar Toronto
Vydavateľ: Rockstar Games, Take-Two Interactive
Herné módy: Hra pre jedného hráča (Singleplayer), Hra pre viacerých hráčov (Multiplayer)
Herný engine: RAGE
Pohľad hráča: Pohľad z tretej osoby (Third person)
Alternatívne názvy: Grand Theft Auto 4, The Lost and Damned, The Ballad of Gay Tony, GTAIV, TLAD, TBoGT, GTA IV, GTA4, GTA 4
Príbeh hry:

Grand Theft Auto IV sleduje príbeh Nika Bellica, veterána z nemenovanej vojny vo východnej Európe, ktorého prenasleduje zrada jeho 15-člennej vojenskej jednotky. O desať rokov neskôr, po tom, čo sa pašerácka akcia nevydarí kvôli zrade partnera, Niko opúšťa východnú Európu[23], aby unikol hnevu svojho zamestnávateľa Raya Bulgarina. Po šiestich mesiacoch v obchodnom námorníctve (slúži na palube nákladnej lode Platypus) a uveriac príbehom svojho bratranca Romana prichádza Niko do Liberty City, aby sa vydal za americkým snom, ako aj pátraním po zradcovi svojej jednotky. Po príchode však Niko rýchlo zistí, že Romanove rozprávky o bohatstve a prepychu boli klamstvá, za ktorými sa skrývali boje s dlžobami z hazardných hier a úžerníkmi, a že Roman žije skôr v špinavom byte než v sídle.

Vekové odporúčanie:
PEGI rating 18CERO rating ZUSK rating 18GRAC rating 18+ClassInd rating 18ACB rating MA 15+ESRB rating M
Screenshoty:
 * Metadáta hier poskytuje IGDB / Games metadata is provided by IGDB