Maniac Mansion

Titulný obrázok pre Maniac Mansion

Maniac Mansion je grafická adventúra z roku 1987, ktorú vyvinula a vydala spoločnosť Lucasfilm Games. Jej hlavným hrdinom je tínedžer Dave Miller, ktorý sa pokúša zachrániť svoju priateľku pred šialeným vedcom, ktorého myseľ zotročil vnímajúci meteor. Hráč pomocou point-and-click rozhrania vedie Davea a dvoch z jeho šiestich hrateľných priateľov cez vedcovo sídlo, pričom rieši hádanky a vyhýba sa nebezpečenstvám. Hranie je nelineárne a hru je potrebné dokončiť rôznymi spôsobmi na základe hráčovej voľby postáv. Hra Maniac Mansion, pôvodne vydaná pre počítače Commodore 64 a Apple II, bola prvým samostatne vydaným produktom spoločnosti Lucasfilm Games.

Oficiálne odkazy:
Dátum vydania:
Commodore C64/128/MAX - 1.10.1987
Amiga - 1.1.1989
DOS - 1.3.1988
Atari ST/STE - 31.12.1989
Apple II - 31.12.1987
PC (Microsoft Windows) - 18.12.2017
Mac - 18.12.2017
Family Computer - 1.9.1990
Platformy: PC (Microsoft Windows), DOS, Mac, Commodore C64/128/MAX, Amiga, Nintendo Entertainment System, Atari ST/STE, Apple II, Family Computer
Vývojár: Lucasfilm Games, Lucasfilm Games
Vydavateľ: Lucasfilm Games, Jaleco USA
Herné módy: Hra pre jedného hráča (Singleplayer)
Séria: Maniac Mansion
Pohľad hráča: Pohľad z boku
Príbeh hry:

Hra sa odohráva v sídle fiktívnej rodiny Edisonovcov: Fred, šialený vedec, sestra Edna, jeho manželka, a ich syn Weird Ed. S Edisonovcami žijú dve veľké, bezcieľne chápadlá, jedno fialové a druhé zelené. Úvodná sekvencia ukazuje, že pred dvadsiatimi rokmi sa neďaleko sídla zrútil vnímajúci meteorit, ktorý Edisonovcom vymyl mozog a nariadil doktorovi Fredovi, aby získal ľudské mozgy na použitie pri experimentoch. Hra sa začína, keď sa Dave Miller pripravuje na vstup do sídla, aby zachránil svoju priateľku Sandy Pantzovú, ktorú uniesol doktor Fred. S výnimkou zeleného chápadla sú obyvatelia sídla nepriateľskí, a ak uvidia postavy hráčov, hodia ich do kobky - alebo ich v niektorých situáciách zabijú. Keď niektorá z postáv zomrie, hráč si musí vybrať náhradu z nevybraných postáv; a hra sa skončí, ak sú zabité všetky postavy. Maniac Mansion má päť možných koncov, ktoré závisia od toho, ktoré postavy sú vybrané, ktoré prežijú a čo postavy vykonajú.

Screenshoty:
 * Metadáta hier poskytuje IGDB / Games metadata is provided by IGDB