Bezpečnostné funkcie Turris Omnia stavajú český router vysoko nad konkurenciu

Bezpečnostné funkcie Turris Omnia stavajú český router vysoko nad konkurenciu

Inovatívny projekt neziskového združenia CZ.NIC sa stretol s obrovským záujmom. Bezpečný, automaticky aktualizovaný router Turris Omnia s výkonom, ktorý nemá porovnateľné zariadenie na trhu, získal počas prvých 10 dní kampane na crowdfundingovej platforme Indiegogo.com viac ako 230 000 dolárov, teda viac ako 5,8 milióna korún.

Získať router Turris Omnia v kampani za výhodnú cenu bude možné už len do polovice januára 2016.

"Hoci svoj router aktualizuje málokto, ukazuje sa, že obava o súkromie a bezpečnosť nie sú témami, ktoré by používateľov Internetu nechávala chladnými. Zrejme práve preto zaznamenal náš automaticky aktualizovaný a výkonný router takú vlnu záujmu ihneď po spustení kampane," hovorí Ondřej Filip, výkonný riaditeľ CZ.NIC.

O bezpečie sa stará sám

Internet je v dnešnej dobe dôležitou súčasťou našich životov a už dávno nie je pravdou, že by sme na neho boli napojení len vo chvíli, keď niečo hľadáme. Chytré telefóny, tablety, televízory, IP kamery i herné konzoly sú online neustále a spolu s nimi aj používateľské dáta a vlastne celý náš súkromný život. Takzvaný internet vecí, ale zasahuje oveľa ďalej a množstvo výrobkov, ktoré nám uľahčujú život vďaka neustálemu pripojeniu k internetu, pribúda každým dňom.

Spolu s rastúcim množstvom týchto zariadení sa okrem iného zväčšuje aj počet mikrofónov, kamier a ďalších okien do nášho súkromia, nehovoriac o alarmoch a ďalších prvkoch chytrých domácností. Tie môžu útočníkovi poskytnúť prístup k celej domácnosti a jediné, čo stojí medzi domácou sieťou a útočníkom, je väčšinou router. O jeho správu a bezpečnosť by sa mal starať užívateľ, ale stáva sa tak skôr výnimočne.

"Ľudia často investujú veľké sumy do inteligentnej elektroniky. Vstupný uzol, ktorý je pripojený k internetu a zároveň slúži ako brána pre potenciálnych útočníkov, nechávajú avšak bez povšimnutia. Typický lacný router je vybavený softvérom vyvinutým pred niekoľkými rokmi a v mnohých prípadoch sa aktualizácie nikdy nedočká," komentuje situáciu Ondřej Filip. "Zaujímavosťou tiež je, že od chvíle, keď router opustí výrobnú linku v továrni, po dobu, kedy ho zákazník doma zapojí, môže ubehnúť aj rok. Je jasné, že v tejto dobe už nemá schopnosť čeliť aktuálnym bezpečnostným hrozbám. "

Router Turris Omnia je iný a na trhu nevídaný produkt, ktorý sa o bezpečnosť stará za užívateľa. Kedykoľvek je objavená bezpečnostná hrozba, postará sa vďaka jedinečnému systému aktualizácií o to, aby užívateľa neohrozovala.

Viac než len router

Okrem vysokej bezpečnosti ponúka Turris Omnia tiež oveľa širšie možnosti využitia jeho vysokého výkonu a výbavy, napríklad SFP konektor pre priame pripojenie optického modulu. Funkcia sieťového úložiska umožní rýchle zdieľanie médií či zálohovanie drahocenných dát. Slot na kartu SIM umožňuje pripojenie LTE modemu a zálohovanie pripojenia na internet pomocou sietí mobilných operátorov. Turris Omnia, ktorý bude vyrábaný v EÚ, je natoľko všestranný, že môže v kooperácii s USB DVB-T tunerom slúžiť napríklad na distribúciu televízneho vysielania na mobilné telefóny či počítače. Vďaka pribúdajúcim prostriedkom v kampani sa jeho možnosti ďalej rozrastajú a Turris Omnia tak môže nahradiť čím ďalej tým viac jednoúčelových zariadení.

Pripravený na budúcnosť

Podobne ako mobilné telefóny alebo počítače, sa vyvíjajú aj sieťové technológie. Málokto je však pripravený nakupovať nový router a znova konfigurovať celú sieť vo chvíli, keď príde potreba výkonnejšieho zariadenia. Turris Omnia má už teraz výkonu na rozdávanie a vďaka užívateľsky prístupnej sade mini-PCIe slotov pre inštaláciu WiFi kariet nebude potreba router meniť ani v prípade príchodu nových štandardov WiFi. Užívateľ v takej chvíli zakúpi rozširujúcu kartu, pripojí ju do zariadenia a bude si naďalej môcť užívať najpokročilejšie technológie na trhu.

O tomto projekte sme písali už skôr.

Zdroj: Turris Omnia

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk