Táto pružná "koža" sa dokáže natiahnuť a aj meniť farbu

Táto pružná "koža" sa dokáže natiahnuť a aj meniť farbu

 

Chobotnice sú okrem chápadiel známe aj pre ich kožu schopnú meniť farby. Vďaka výskumu univerzity Cornell budú možno v budúcnosti mať túto vlastnosť aj roboty.

Tím študentov pod vedením profesora Roba Shepherda vyvinul elektroluminiscenčnú gumennú "kožu", ktorá nielenže vyžaruje viacfarebné svetlo, ale dokáže to aj pri roztiahnutí na viac ako 6-násobok svojej pôvodnej veľkosti. Známa pod "chytľavým" názvom hyperelastický svetlo-emitujúci kondenzátor (HLEC), táto "koža" sa skladá z 3 vrstiev - dvoch priehľadných elektród z hydrogélu, medzi ktorými sa nachádza silikónová vrstva.

Táto obsahuje pixely zložené zo sulfidu zinku, v ktorých sa nachádza viacero kovov. Tieto kovy vyžarujú svetlo pri prechode elektrického prúdu - napr. meď vyžaruje modrú a magnézium žltú farbu. Navyše je pre HLEC možné meniť farbu pri dotyku.

Môže sa to zdať ako pekný party trik, no technológia má aj veľa pratických využití. Napríklad by bolo možné, aby medicínske roboty využívali túto látku na zobrazenie teploty a srdcového tepu pacienta - takisto by bolo možné vytvoriť rolovateľné displeje. No najväčším potenciálnym prínosom by bolo umožnenie robotom vyjadriť sa viac ako jedným spôsobom.

Zdroj: gizmag.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk