Spoznali sme najtenší notebook na svete a iné novinky z dielne HP

Spoznali sme najtenší notebook na svete a iné novinky z dielne HP

 

Malý, menší, najmenší a na druhú stranu veľký, väčší, najväčší. Je zábavné, ako môžu byť priority v dvoch veľmi blízkych segmentoch úplne opačné. Samozrejme, ide hlavne o osobnú preferenciu a účel, za ktorým sa bude zariadenie používať, ale IT, zdá sa, je svetom protikladných extrémov.

Tento týždeň sa v príjemných priestoroch bistra St. Germain uskutočnila ďalšie z rady menších stretnutí pre novinárov spojeného s predstavením nových alebo vynovených produktov spoločnosti HP. My sme pri tom nemohli chýbať.

Pokiaľ je človek stále na nohách a celý deň sa nezastaví, asi so sebou nebude chcieť vláčiť tri tony vážiaci 17-palcový herný notebook, na ktorom batéria vydrží 2 hodiny a samotný adaptér môže hmotnosťou konkurovať malým vodným elektrárňam. Pre takýchto používateľov sú určené ultrabooky, ponúkajúce dostatočný výkon s nadpriemernou výdržou a nízkou váhou. Viaceré spoločnosti sa dostali do boja o ten najtenší, najľahší a jednoducho najmobilnejší notebook a istú dobu to vyzeralo, že prvé miesto zostane spoločnosti Apple s ich 12-palcovým Macbookom, prrípadne 13,3-palcový modelom Macbook Air, to sa ale teraz mení a HP plánuje do slovenských obchodov priniesť ten najtenší notebook na svete.

Model s označením HP Spectre 13 si na tomto novinárskom stretnutí odbil svoju slovenskú premiéru a musíme povedať, že hneď od prvého pohľadu medzi ostatnými zariadeniami svojím dizajnom a prevedením naozaj vynikol. V spodnej časti z uhlíkových vlákien sa ukrýva jeden z Intel procesorov šiestej generácie (Core i5, alebo i7), batéria, ktorá by sa mala postarať o výdrž až nad hranicu 9 hodín, 512 GB PCIe úložisko a až 8 GB RAM. Horná časť zase ponúka Full HD IPS displej potiahnutý Corning Gorilla Glass. Milovníkov multimédií ešte potešia stereo reproduktory od spoločnosti Bang & Olufsen, aj keď na ich živé otestovanie si ešte budeme musieť počkať, kým sa na Slovensko nedostanú produkčné kusy.

Poslednou skvelou správou a uistením, že nie všetky spoločnosti idú za lepšími parametrami hlava-nehlava bez toho, aby mysleli na koncových používateľov, je fakt, že Spectre 13 ponúka až 3 USB porty typu C, z čoho dva podporujú rozhranie Thunderbolt, takže pripojenie periférií a monitorov nebude problém akoby to mohlo byť pri niektorých sporo vybavených konkurenčných modeloch. Vizuálnou čerešničkou bolo pre novinárov určite porovnanie Spectre 13 s „obyčajným“ ultrabookom, keď celý Spectre so zaklapnutým displejom zďaleka neprevyšoval samotnú spodnú časť už dostatočne tenkého notebooku.

Samozrejme, prezentovaný nebol iba tento ultra-nano-piko/book, ale aj iné zariadenia. Ďalším zástupcom počítačového segmentu bol notebook HP Spectre x360 13, ktorý ponúka 13,3-palcové dotykové OLED displeje s možnosťou používania v režime tabletu, možnosť osadiť ho voliteľnou grafickou kartou Intel Iris a ponuka SSD úložiska až do 1TB.


A posledným počítačom bol konvertibilný 2v1 s menom HP Spectre X2, ktorý zaujme kovovým telom, reproduktormi Bang & Olufsen a dostatočným výkonom nielen na kancelárske činnosti, ale aj na nejaké tie multimédiá či hry.

HP ale nie je iba výrobcom počítačov, takže nebolo žiadnym prekvapením, že vedľa počítačov sa rozmáhali aj tri tlačiarne. Teda, dve sa rozmáhali a jedna sa takmer ukrývala. Model, ktorý sa vedľa svojich väčších bratov takmer strácal, sa volá HP OfficeJet 200 a ide o zaujímavý nástroj, pre ktorý určite nájdu využitie ľudia, ktorí sú na cestách a potrebujú istotu, že kamkoľvek prídu, budú môcť tlačiť na kvalitnej tlačiarni. Tento model už HP ponúkalo aj v minulosti, ale jeho posledná revízia reflektuje priania zákazníkov, ktorým nepostačovala možnosť pripojiť zariadenia s dokumentami alebo fotkami cez Bluetooth. Preto jeho najnovšia verzia podporuje pripojenie zariadení cez WiFi a tlač by tak mala byť naozaj bezproblémová.

Posledné dve zariadenia už mali formu typickú pre tlačiarne, ktoré sa dajú vidieť v takmer každej menšej či väčšej firme. Išlo o HP OfficeJet Pro 8720 a HP PageWide Managed P57750dw MFP. Zaujímavosťou oboch tlačiarní je, že nejde o laserové zariadenia, ale pri tlači používajú atrament, ktorý sa na papiery taví a zapeká. Podľa slov predstaviteľov HP sa už viacero rokov snažia prelomiť akýsi blok, ktorý majú voči atramentovým tlačiarňam slovenskí zákazníci. V porovnaní s laserovým tlačiarnami sú totiž atramentové, aspoň čo sa čierno-bielej tlače týka, oveľa výhodnejšie, keď sa spočítajú všetky náklady od náplní až po spotrebu elektriny. V zahraničí sa v podnikovom prostredí podiel atramentových tlačiarní pomaly, ale isto zvyšuje, čísla za minulý rok hovoria o päť percentnom náraste na 29%, na Slovensku sme ale pozadu s avizovaným zastúpením atramentu stale menej ako 10%.

Nakoniec ešte musíme spomenúť, že všetky HP tlačiarne sú vyrábané nielen s prihliadnutím na kvalitu tlače a jednoduchosť používania, ale aj s dôrazom na bezpečnosť. Predsa len, väčšina firemných alebo aj domácich tlačiarní je pripojená na vnútornú sieť a nedostatočne zabezpečené výrobky sa môžu stať jednoduchou bránou pre kohokoľvek s dostatočnými skúsenosťami a chuťou preniknúť do danej siete. Preto majú všetky nové zariadenia od HP viacero druhov ochrán, od nutnosti používať digitálne podpísané drivery a update firmwaru až po schopnosť samotnej tlačiarne vypnúť sa a kontaktovať správcu siete pri zistení nepovolaného vstupu.

Pokiaľ vás niektorý z prezentovaných výrobkov zaujal, tak informácie o jeho dostupnosti a cenách prikladáme nižšie:

  • HP Spectre s uhlopriečkou 13,3” bude dostupný na Slovensku v júni za cenu od 1399 eur.
  • HP Spectre x360 s uhlopriečkou 13,3” je dostupný za cenu od 1119 eur.
  • HP Spectre x2 je dostupný za cenu od 1379 eur.
  • HP OfficeJet 200 Mobile Printer by mala byť dostupná v máji za cenu od 279 eur.
  • HP OfficeJet Pro 8720 by mala byť dostupná v júni za cenu od 240 eur s DPH.
  • HP PageWide Managed P57750dw MFP bude dostupná v apríli ako súčasť zmlúv v rámci Managed Print Services.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk