Privátny cloud alebo súkromné NAS riešenie

Privátny cloud alebo súkromné NAS riešenie

 

Cloudové služby (Microsoft OneDrive, Google Drive či Dropbox) sú dnes veľmi populárne a to nielen na súkromné účely, ale aj kvôli práci – rôzne kancelárske programy, ktoré sa plnohodnotne spúšťajú z webového rozhrania. Výhody, ktoré cloudové riešenia prinášajú, sú skutočne úžasné – úplne odpadajú náklady na budovanie, ale najmä údržbu infraštruktúry. Nákup hardvéru a náklady na IT administráciu sú taktiež nižšie.

Netreba premýšľať nad žiadnymi scenármi pre zálohy či obnovu dát po havárii, pretože sa o všetko stará poskytovateľ služby.

Tento typ riešenia je jednoduché nasadiť a minimálne v počiatočnej fáze je aj cenovo dostupný. Je preto pomerne populárny medzi menšími firemnými zákazníkmi alebo priamo jednotlivcami. Väčšie firmy sú k tomuto typu služieb zdržanlivejšie. Za prvé je cenový argument pre rozsiahle nasadenie nejasný (napr. pri porovnaní ceny za TB) a za druhé sa výrazne ťažšie kontroluje bezpečnosť a spôsob, kde a ako sa vlastne dáta ukladajú (iba ťažko pôjdete skontrolovať dátové centrum Googlu). A práve z dôvodu ochrany citlivých dát volí najmä enterprise segment väčšinou konzervatívnejšiu a drahšiu alternatívu – individuálne upravené riešenia, ktoré stavajú s vlastnou infraštruktúrou. To často znamená dedikované servery pre virtuálne stroje, poštové servery alebo napr. monitorovacie riešenia.

Niekde uprostred potom stoja poskytovatelia alebo výrobcovia tzv. privátnych alebo hybridných cloudov (hybridný znamená možnosť synchronizácie s verejnými cloudovými službami). Ich koncept vychádza z „all-in-one“ riešenia (tzn. jeden hardvér a softvér pre všetko), ktoré je cenovo dostupné, máte ho priamo pod vašou kontrolou (fyzicky sa nachádza vo firme) a umožňuje zachovať výhody verejných cloudov (prístup k dátam odkiaľkoľvek, synchronizácia dát bez ohľadu na platformu, atď.). Najčastejším takýmto riešením sú NAS servery, ktoré v posledných rokoch prešli revolúciou v oblasti funkcionality. Avšak pri ich nákupe si treba dať pozor na niektoré vlastnosti.

Za prvé je potrebné rozumne dimenzovať výkon budúceho serveru a teda si aj zodpovedať otázku, koľko používateľov bude daný systém používať, akým spôsobom, ktoré funkcie a koľko dát budú potrebovať. Špeciálne sa môžu meniť nároky na kapacitu a je dobré investovať do modelu či technológie, ktoré sa budú dať ľahko v budúcnosti rozšíriť tak, aby ste neboli nútení existujúce riešenie úplne nahradiť. Ďalšou kapitolou sú samotné hardvérové nároky a špecifikácie modelov jednotlivých výrobcov. Nie vždy je papierovo viac aj skutočne viac – pozerajte sa teda nielen na veľkosť pamäti RAM či frekvenciu procesoru, ale taktiež na rýchlosť pamäte, architektúru a generáciu CPU. Často je samotné zladenie hardvéru a softvéru dôležitejšie ako hardvérové parametre a je teda dobré z nezávislých testov zistiť reálne prenosové rýchlosti či spoľahlivosť. Praktické môžu byť taktiež špeciálne modely procesorov s hardvérovou podporou šifrovania.

Druhým kľúčovým pilierom je softvér. Privátne alebo hybridné cloud riešenia typu „all-in-one“ zahŕňajú taktiež operačný systém. Ten je u drvivej väčšiny výrobcov dodávaný zdarma vrátane aktualizácii a určuje, ktoré pokročilé funkcie používateľ bude môcť využívať. Aktuálnym štandardom súborových systémom sú EXT4, ZFS či btfrs. Posledné dva súborové systémy prinášajú do NAS riešení nové funkcie ako snapshoty a replikácie. Tie môžu byť zásadné pre firmy s citlivými zálohovacími stratégiami, pretože dovoľujú vytvárať snímky (tzv. snapshoty) stavu adresárov a súborov v určitom časovom okamihu vo veľmi krátkych intervaloch. Administrátorom sa tak otvára cesta k ľahkej obnove dát aj v prípade, že by napr. zamestnanec omylom vymazal dôležité súbory. Administrátor si v tomto prípade jednoducho cez rozhranie NAS zariadenia vyberie niektorú z minulých verzií súborov a tú správnu obnoví, prípadne si stiahne daný súbor.

Navyše je použitie snapshotov omnoho menej náročné na kapacitu (vďaka tomu, že sa ukladajú len zmeny na úrovní bloku v súboroch) a systémové prostriedky.

Okrem toho moderný NAS softvér umožňuje aj spomenuté vytvorenie privátneho cloudu. Z vášho serveru vo firme tak môžete neustále synchronizovať súbory a adresáre na spárovaných zariadeniach. Opäť je tu veľmi dôležité vybrať výrobcu, ktorý podporuje všetky platformy (aj mobilné) tak, aby ste do cloudu mohli skutočne pripojiť všetky vaše zariadenia a ktorý ponúka prepracované funkcie. Ide napríklad o jednosmernú a selektívnu synchronizáciu či verzionovanie. Dôležitá je taktiež možnosť pripojenia verejných cloudov typu Dropbox alebo Google Drive a synchronizácia s nimi, čoho výsledkom je hybridný cloud. NAS servery niektorých výrobcov sa za posledné roky skutočne stali vďaka inovatívnym funkciám silným nástrojom pre použitie vo firemnom segmente a ponúkajú alternatívu k veľkým globálnym verejným cloudom pri zachovaní nákladov na rozumnej úrovni.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk