MSI workshop nám poskytol bližší pohľad na produkty a víziu tejto spoločnosti

MSI workshop nám poskytol bližší pohľad na produkty a víziu tejto spoločnosti

 

Nebudem preháňať ak poviem, že účelom a cieľom každého jedného člena redakcie Gamesite.sk je prinášať čitateľom a hráčom nielen najnovšie informácie, ale aj pocity či zážitky z hier, zariadení a komponentov. Najlepšie je vždy písať o niečom, čo si vyskúšame na vlastnej koži.

Či už je to hra alebo nová technologická vychytávka, je normálne iba vlastnými slovami prepísať a popísať tlačové správy či novinky od spoločností, no oveľa lepšie je ísť sa na vlastné oči presvedčiť a vypočuť si tieto informácie aj priamo od ľudí, ktorí za týmito produktami stoja.

Preto sme, keď sa naskytla príležitosť ísť si vypočuť čo všetko si pre hráčov aj profesionálov chystá spoločnosť MSi a zúčastniť sa workshopu s ďalšími novinármi, neváhali a skočili kúsok za roh (k našim takmer susedom) do Holandska.

MSI si pre novinárov v Amsterdame pripravilo celý deň určený predstavovaniu nových produktov, vysvetľovaniu smeru, ktorým sa chce spoločnosť uberať, no nakoniec ostal predsalen aj nejaký čas na diskusiu o momentálnom stave trhu s hernými počítačmi, komponentami a doplnkami. Niektoré správy sú ešte stále tabu a nemôžeme o nich písať do určitého dátumu, ale sme si istí, že firma niektorých herne založených fanúšikov určite už čoskoro príjemne poteší.

Pri prezentácii zástupcov spoločnosti veľmi jasne a logicky zaznelo, že ako známa a obľúbená značka sa usilujú o vybudovanie celého ekosystému produktov z ktorého, až na pár výnimiek, nebude musieť fanúšik či hráč vystúpiť pri kúpe všetkého, čo pre ten pravý herný zážitok potrebuje. Zaujímavá bola aj krátka prednáška na tému grafických kariet a ťaženia kryptomien, kde bolo očividné, že na jednej strane táto spoločnosť rozumie hráčom frustrovaným predraženými kúskami výkonných grafických kariet, no na druhej berie do úvahy aj radosť spoločností z tak veľkého dopytu a odbytu. Pri osobnej diskusii so zamestnancami spoločnosti som však nemal pocit odtrhnutia od reality. Každý jeden zo zástupcov a členov MSI tímu na tejto akcii bol totiž zapáleným hráčom, ktorému záleží na možnosti sprostredkovávať kúzelné miesta herných svetov a aj preto bolo cítiť snahu realizovať túto túžbu formou už poskladaných desktopov, notebookov, ale aj vymýšľaním príležitostí ako uspokojiť všetky strany tohto neraz hroteného konfliktu.

Väčšina dňa bola venovaná hlavne monitorom značky MSI a herným perifériám a preto o nich aj niečo máličko napíšeme. MSI, známe ešte aj pod starším názvom Micro-Star International, sa ako spoločnosť preslávila hlavne výrobou matičných dosiek a grafických kariet. V oboch segmentoch sa stále úspešne pohybuje aj teraz, no do svojho portfólia v posledných rokov pridáva stále viac rozličných produktov.

Keď už predsa spoločnosť produkuje kvalitné grafické karty a matičné dosky, je len malý krôčik od prechodu k celému počítaču, a aj preto sú notebooky a v poslednej dobe stále viac aj desktopy od MSI u hráčov také obľúbené. K stolnému počítaču treba aj ďalšie doplnky a preto pomaly prišli na trh klávesnice a myši značky MSI. Spočiatku síce šlo hlavne o spoluprácu s ustálenými spoločnosťami, menovite značkou periférií SteelSeries, s ktorou do dnešného dňa MSI spolupracuje, no od minulého roka je možné sa plne vybaviť doplnkami vyrobenými priamo MSI.

Ako prvé hráčom treba zamestnať ruky, takže pre presné mierenie ponúka MSI myšky MSI Clutch GM60 a GM70. Clutch GM60 je určená pre milovníkov drôtového pripojenia, ponúka senzor Avago PMW 3330, telo prispôsobiteľné magneticky pripojiteľnými dielmi a RGB podsvietenie. Clutch GM70 je možné používať ako bezdrôtovo, tak aj cez priložený USB kábel a použitý senzor, Avago PMW 3360, je o jednu radu vyšší. Takisto ponúka prispôsobiteľné telo a RGB podsvietenie ovládateľné cez aplikáciu Mystic Light.

Okrem myšky je, samozrejme, dôležitá aj klávesnica a tá najlepšia, ktorú práve MSI ponúka, sa volá Vigor GK80. S mechanickými spínačmi renomovanej značky Cherry v prevedení MX Red alebo MX Silver si na svoje príde takmer každý hráč. Samozrejmosťou je full-size prémiové hliníkové telo, vďaka čomu sa nebude klávesnica len tak prehýbať, N-Key Rollover, RGB podsvietenie a odnímateľná podložka pod dlane. Navyše hráčov potešia USB passthrough a špeciálne vymeniteľné tlačidlá s rozdielnymi povrchmi, vďaka čomu si budú môcť majitelia svoj kúsok ešte viac prispôsobiť. Kto má ale náhodou na stole menej miesta, určite príde vhod verzia GK70, ktorá ponúka všetko vyššie spomenuté, ale v tenkeyless prevedení bez časti s numpadom.

Keď už sa hráč vie hýbať a mieriť, je fajn aj počuť, čo sa v hre deje a kde sú nepriatelia. Preto má MSI v ponuke slúchadlá Immerse GH70 s virtuálnym 7.1 priestorovým zvukom, vymeniteľnými vankúšikmi na uši, v textilnom a koženom prevedení a ako bonusom aj RGB podsvietením. O jednu radu nižšie sú zase Immerse GH60, ktoré sú určené pre hráčov, ktorí si až tak nepotrpia na RGB podsvietenie a priestorový zvuk, ale stále chcú kvalitnú Hi-Res certifikovanú kvalitu zvuku, 3.5mm audio jack so splitterom pre použitie s mobilnými zariadeniami.

V neposlednej rade po stránke herných periférií niekedy hráči nepotrebujú na ten správny herný zážitok klávesnicu a myš, ale skôr do ruky lepšie padne gamepad. Pre tieto účely je možné siahnuť po kúskoch MSi Force GC30 a GC20, ponúkajúce v prvom prípade bezdrôtové aj drôtové pripojenie a v druhom ibá drôtové, vymeniteľnú krytku D-Padu a duálne vibračné motory.

Recenzie na väčšinu z týchto produktov si môžete prečítať priamo na stránke Gamesite.sk alebo kliknutím na vysvietené linky názvov produktov.

Ako som už ale spomínal vyššie v článku, hlavnou hviezdou dňa boli monitory a práve pri nich spolupracuje MSI so spoločnosťou SteelSeries. Minulý rok sa na pulty predajní a do internetových obchodov dostali prvý krát herné monitory značky MSI a ohlasy na ne boli prevažne pozitívne. Tento rok prichádza novinka s menom Optix MPG27C, ktorej meno napovedá, že ide o 27-palcový panel ktorý je Curved, teda zakrivený. Okrem toho ponúka tento model 144Hz refresh rate, 1ms odozvu a ADAPTIVE SYNC, ktorý v spojení s AMD grafickou kartou dokáže predísť trhaniu a sekaniu obrazu aj v tých najnáročnejších podmienkach.

Zakrivené modely monitorov, podľa prieskumu ktorý novinárom poskytli zo spoločnosti MSI, získavajú stále väčší podiel na trhu s hernými monitormi a to hlavne vďaka lepšiemu zážitku z hry, a v prípade použitia viacerých monitorov aj napríklad vďaka veľmi logickému a pragmatickému dôvodu ktorým je možnosť obkolesiť sa prehnutými monitormi bez ostrých hrán a uhlov medzi nimi ako by to bolo pri použití plochých panelov. Priamo na akcii sme mali možnosť vyskúšať si setup s troma monitormi a zahrať si na nich Battlefield 1 a popravde, priamo vtedy som začal premýšľať, že viem, na čo ďalšie si asi začnem osobne šetriť. Teda, akonáhle budem mať dostatočne veľký stôl, aby sa mi naň takáto konfigurácia zmestila.

Optix MPG27C však neponúka len kvalitný obraz, no aj vychytávku, ktorú som osobne spočiatku považoval za obyčajný trik ako zaujať hráčov. Ide o takzvaný SteelSeries Gamesense, systém ovládateľného a programovateľného LED podsvietenia na spodnej a zadnej strane monitoru, ktorý spolupracuje s rozličnými hrami a aplikáciami. Gamesense sa už v určitej forme objavil na rozličných produktoch, slúchadlách, klávesniciach, myšiach či matičných doskách, no práve pri tomto monitore môžem osobne povedať, že ide konečne o niečo viac ako len pekné svetielka. 5 LED pásikov na spodnej hrane monitoru je totiž schopných v obľúbených hrách ako Dota 2 či Counter-Strike: Global Offensive sprostredkovávať hráčom dôležité informácie. Gamesense totiž pri podporovaných tituloch dokáže komunikovať priamo s hrou a podľa nastavenia akcie, ktoré sa v nej udejú, zobrazovať alebo spracovávať a vykonávať naprogramované funkcie.

Pri živej ukážke v CS:GO bolo otázkou pár kliknutí nastavenie ľavých dvoch pásikov ako ukazovateľov stavu zdravia a brnenia, pravých dvoch na zobrazenie stavu zásobníka v zbrani a stredného svetla na špeciálne akcie či efekty.

Pri 27-palcovom monitore už sú totiž ukazovatele v hre na miestach, kde zapálený hráč periferne nedovidí a každý okamih, ktorý musí stráviť odlepením očí od stredu obrazovky a potenciálnych nepriateľov na skontrolovanie dôležitých informácií, môže znamenať prehru. Gamesense v Optix MPG27C navyše dokáže spolupracovať aj s aplikáciami ako AudioVisualizer, ImageSync alebo Discord a funguje ako na platforme Microsoft Windows, tak aj MacOS.

Poslednou skvelou funkciou nových MSI monitorov, ktorá poteší všetkých hráčov aj nehráčov, ktorí sa neradi preklikávajú nastaveniami monitora za pomoci neergonomicky umiestnených tlačidiel bez viditeľných popiskov, je možnosť všetky dôležité funkcie, nastavenia alebo aj vychytávky na tomto monitore ovládať softvérovo. Na nových MSI monitoroch je hardvérové riešenie stále prítomné formou 5-smerového joysticku na zadnej strane, ktorý je šikovnejší ako bežný rad tlačidiel na spodnej, bočnej či zadnej strane. Používanie MSI Gaming OSD zabezpečí jednoduché zmeny tak, ako sú hráči navyknutí, za pomoci klávesnice a myšky. Vďaka softvérovému prevedeniu je možné špecifické nastavenia uložiť ako profil, ktorý sa načíta pri špecifickej hre. Takže pri hraní akčných hier bude dôraz kladený na okamžité zobrazovanie dôležitých snímkov a pri príbehovejšie ladených tituloch je možné pohrať sa s farbami, aby vyzerali ešte lepšie. Nakoniec do týchto nastavení zabudovali v MSI aj pár vychytávok, ktoré sa dajú spustiť cez hotkey, ako napríklad pevné mieridlo do hier, kde úplne chýba alebo nie je dobre prevedené, funkciu Black Tuner, ktorá dokáže presvetliť tmavé miesta, aby hráčov už pri hraní neprekvapil nepriateľ ukrývajúci sa v tieňoch, či on-screen odpočet času, ktorý sa hodí napríklad do hier ako PUBG alebo Fortnite a kde treba dávať pozor na zmenšujúce sa hracie pole.

Recenziu tohto monitora a všetkých jeho schopností sa vám budeme snažiť sprostredkovať čo najskôr a takisto môžete čoskoro očakávať aj ďalšie zaujímavé novinky o produktoch z dielne MSI, ktoré potešia nielen hardcore hráčov túžiacich po tom najlepšom a najdrahšom, ale aj hráčov s limitovaným rozpočtom či profesionálov bažiacich po ultrarýchlom úložisku.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk