Po rokoch čakania Apple uviedol novú generáciu Macbooku Air a Mac Mini

Po rokoch čakania Apple uviedol novú generáciu Macbooku Air a Mac Mini

 

Nemožné sa stalo skutočnosťou! Macbook Air a Mac Mini, ktoré sa dlhé roky predávali v zastaraných špecifikáciách sa dočkali nástupcov.

Macbook Air

Dizajnovo sa nový Macbook Air nesie v duchu ostatných členov rodiny Macbookov. Rozlúčil sa s podsvieteným logom výrobcu na veku, pridal dva USB Typ-C konektory a klasický trackpad bol nahradený Force Touch trackpadom. Veľkosť displeja sa nezmenila, no 13,3-palcový displej dostal Retina rozlíšenie 2560x1600px a tenšie rámčeky. Od toho sa odvíja aj samotná veľkosť a hmotnosť, ktorá sa mierne zmenšila na 1,25kg.

Nechýba podpora TouchID, o ktorú sa stará vlastný čip výrobcu T2. K povinnostiam T2 patrí aj činnosť kontroléru SSD úložiska a zvukového adaptéru. Pod kapotou sa o výkon zariadenia stará dvojjadrový procesor Intel Core i5 8. generácie so základným taktom 1,6GHz a Turbo Boost frekvenciou 3,6GHz. Po stránke výkonu sa tak nejedná o výrazné navýšenie. Maximálna kapacita operačnej pamäte je 16GB a jeden USB Typ-C port je zároveň možné použiť cez rozhranie Thunderbolt pre pripojenie a napájanie 5K monitoru alebo externej grafickej karty. SSD úložisko môže disponovať až 1,5TB priestorom.

Cena nového Macbooku Air v základnej konfigurácii s 8GB operačnou pamäťou a 128GB SSD úložiskom je 1349 Eur. Zároveň vás upozorňujeme aby ste si pri kúpe dávali pozor, keďže Apple necháva pôvodnú zastaranú špecifikáciu stále v predaji. Na druhej strane stále môže tvrdiť, že má v portfóliu aj cenovo dostupné zariadenie, hoc obstarožné...

Mac Mini

Reinkarnácia Mac Mini prišla v hodine dvanástej. Toto zariadenie v pôvodnej špecifikácií nielenže bolo výrazne zastarané, ale bolo aj terčom posmeškov, čo firme ako Apple, ktorá je majster v PR, výrazne škodilo. Po dizajnovej stránke sa toho moc nezmenilo a bežný používateľ si všimne iba novej farebnej variácie Space Gray. O výkon sa v základnej konfigurácii stará štvorjadrový procesor Intel Core i3 8. generácie so základným taktom 3,6GHz, no je možné osadiť aj šesťjadrový procesor Core i5 so základným taktom 3,0GHz. Už podľa vysokých frekvencií je jasné, že Apple použíl desktopové procesory a nespolieha sa tak ako tomu bolo v minulosti na tie s nízkym TDP z rodiny ULV.

Operačné pamäte sú stále riešené pomocou SO-DIMM modulov, no či ich bude jednoduché vymeniť sa dozvieme až z recenzií. V predchádzajúcej generácii Mac Mini tento úkon nebol možný. Základná konfigurácia je 8GB, no maximálna kapacita až 64GB. Pomyselné zbohom dáva Mac Mini aj klasickým plotňovým diskom a spolieha sa na rýchle SSD PCIe moduly s maximálnou kapacitou 2TB. Výber však nebudete mať pri voľbe grafickej karty. K dispozícii bude len integrovaný grafický akcelerátor procesoru Intel UHD Graphics 630. Dôvod absencie je jasný - Mac Mini by bol oveľa výhodnejšia kúpa oproti 27-palcovému iMacu.

Konektivita sa taktiež teleportovala do súčasnej doby a v zadnej stene sa nachádza Ethernet, štvorica Thundrbolt 3 konektorov, HDMI 2.0, dvojica štandardných USB 3.0 portov a 3,5mm jack. Základná konfigurácia so štvorjadorvým procesorom Core i3, 8GB operačnej pamäte a 128GB úložiskom sa bude predávať za 899 Eur.

Zdroj: Apple

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk