Vrecková konzola Gameboy oslavuje v týchto dňoch 30 rokov! To je ale doba!

Vrecková konzola Gameboy oslavuje v týchto dňoch 30 rokov! To je ale doba!

 

Aj vy ste tento malý zázrak mali?

Je to ba priam až neuveriteľné no je to tak. Písal sa 21. apríl 1989 a v Japonsku na svetlo sveta prišla konzola Game BoyNintendo malo s vreckovými konzolami už vtedy niekoľko skúsenosti vo forme Game&Watch hier, no tie boli prevažne jednoduchými systémami. Game Boy mal byť však v niečom lepší. Kombinoval v sebe veľkosť a šikovnosť konzol Game&Watch a výkonnosť vtedy obľúbenej domácej TV konzoly Nintendo Entertainment System (NES).

Game Boy prišiel s dvoma akčnými gombíkmi (A a B), ovládacím krížom a Start a Select gombíkom. K tomu obsahoval aj pomerne skvelý reproduktor a hry sa doňho vkladali pomocou kártridžov. Navyše, sme tu mohli nájsť aj výstup na slúchadla s 3.5 mm jackom. Game Boy bol napájaný pomocou štyroch kusov AA batérii a tie v tej dobe boli pomerne drahé a často krát sa vybili ešte skôr, ako sme si hru poriadne užili. 

Prvými hrami, ktoré na Game Boy vyšli boli: Super Mario Land, Alleyway, Baseball, Yakuman, Tetris a Tennis. Niektoré z hier vyšli celosvetovo, iné zasa iba v niektorých regiónoch (EU, US, JP). Na Game Boy vyšlo kopec externého hardvéru a vymožeností. Išlo napríklad o zväčšovacie sklá, externé podsvietenia, káble vďaka ktorým ste mohli hrať viacerí jednu hru naraz, alebo si vymieňať Pokémonov, či dokonca externá kamera a tlačiareň! 

Pozrite si toto fanúšikovské video pri príležitosti výročia:

Neskôr sa klasický Game Boy dočkal niekoľkých vylepšení. Prvým veľkým krokom bol Game Boy Pocket na ktorý sme sa nevedeli vynadívať v roku 1996. Ten sľuboval kompaktnosť, dlhšiu výdrž a napájal sa už na AAA batérie. A čo by to bola za konzola, keby bola do nekonečna čierno-biela! Game Boy Color prišiel na trh v roku 1998 a očaril nás svojimi krásnymi farbami! Dizajn konzoly sa príliš nemenil, no mohli sme vidieť rôzne farby, či priesvitný obal ktorý odhaľoval vnútro hardvéru.

Celkovo sa z konzol Game Boy a Game Boy Color predalo 118.69 milióna kusov.

Zdroj: Wiki

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk