• Hlavná stránka
  • HW
  • Novinky
  • Nové produkty ASUS ROG plánujú nahradiť stolné počítače, redefinovať pojem výkon a priniesť ďalšie vylepšenia
Nové produkty ASUS ROG plánujú nahradiť stolné počítače, redefinovať pojem výkon a priniesť ďalšie vylepšenia

Nové produkty ASUS ROG plánujú nahradiť stolné počítače, redefinovať pojem výkon a priniesť ďalšie vylepšenia

 

Na Slovensku sa posledný aprílový víkend peknému počasiu nejako nechcelo vydržať a preto bolo skvelou správou, že sme v redakcii mohli takpovediac dvihnúť kotvy a ísť sa pozrieť na novinky spoločnosti Asus z radu ROG zariadení. A to nie iba tak za roh, ale priamo do slnečného Istanbulu, v ktorom sa stretli desiatky redakcií z viac ako pätnástich krajín.

Čo si Asus pripravil pre hráčov a svojich fanúšikov? Čo definuje smer, ktorým táto spoločnosť plánuje vo svete výkonného hardvéru napredovať? A je riaditeľka marketingu pre ASUS ROG divíziu zapálenou hráčkou alebo iba bežnou smrteľníčkou? Pokiaľ hádate, že odpovede na tieto otázky nájdete v riadkoch nižšie, trafili ste do čierneho.

ROG kolekcia pre rok 2019 prináša úplne nové aj mierne vylepšené herné notebooky, ktoré budú zaujímavé nielen pre hráčov, ale aj tvorcov obsahu a náročných používateľov. Portfólio ROG už obsahuje všetky typy notebookov od výkonných zariadení, ktoré dokážu nahradiť stolné počítače, cez ľahké ultraprenosné herné zariadenia až po novú generáciu tradičných herných notebookov.

Hlavná hviezda akcie: ROG Mothership ako plnohodnotná náhrada stolného počítača

Tradičné notebooky sú v dnešnej dobe úžasné po stránke mobility a výdrže batérie, no ani tie najhrubšie a najťažšie kúsky, ktorých prenosnosť klesá na minimum, na tom nie sú najlepšie po stránke chladenia a výkonu. Tradičné šasi obmedzuje chladenie a vyžaduje fixnú pozíciu na pohodlné používanie na kolenách. Väčšina výrobcov sa s takýmto kompromisom uspokojí, no v Asuse si povedali, že to dokážu aj inak.

ROG Mothership je preto zariadenie s novým formátom, ktoré by malo byť schopné nahradiť stolný počítač bez toho, aby bolo príliš ťažké na prenos a pritom bolo schopné uchladiť aj výkonný procesor a grafickú kartu. Mothership nemá všetky komponenty v spodnej časti, no presúva ich za obrazovku a preto neleží na stole ako tradičné notebooky, ale využíva stojan, vďaka ktorému má chladiaci systém neobmedzený prístup k čerstvému vzduchu.

Klávesnica je odnímateľná, dá sa zložiť pre maximálnu flexibilitu a vďaka tomu, že pod ňou nie sú žiadne komponenty, neprekvapí vysokou teplotou a nespôsobí potiace sa ruky pri dlhých herných posedeniach. Je možné ju položiť kdekoľvek a pripojiť priamo alebo bezdrôtovo, pričom odňatie klávesnice odkryje štyri reproduktory, ktoré smerujú priamo na používateľa.

Vďaka lepšiemu prúdeniu vzduchu dosiahli v Asuse pri ROG Mothership hrúbku iba 29,9 mm, čo je prekvapujúco málo, no treba počítať s mierne vyššou váhou takmer päť kilogramov. Tieto čísla ROG Mothership dosahuje vďaka ultrapevnému telu zo zliatiny horčíku sústruženej pomocou CNC strojov, pričom jeho vypracovanie trvá takmer dvadsať hodín. Dosť ale o tele a chladení, nemôžeme predsa zabudnúť na samotné komponenty. Mothership ponúkne najnovšie procesory od Intelu až po z továrne pretaktovaný osemjadrový kúsok Intel Core i9-9980HK, grafické karty Nvidia GeForce RTX až do modelu RTX 2080 a displeje pre hardcore hráčov aj tvorcov obsahu. K dispozícii je konfigurácia s rýchlym FHD displejom so 144Hz obnovovacou frekvenciou a 3 ms odozvou alebo 60Hz 4K obrazovkou s úplným pokrytím farebného priestoru Adobe RGB. Mothership zatiaľ nemá presný dátum vydania, no môžeme ich očakávať v priebehu júna alebo začiatkom júla.

Zephyrus S GX502: Všestrannosť bez zbytočných kompromisov

Úplne nový model GX502 sa po svojich predchodcoch vracia k tradičnému umiestneniu klávesnice namiesto nižšieho umiestnenia. To je praktickejšie pri používaní na kolenách alebo v stiesnenom priestore. GX502 je doteraz najvšestrannejším notebookom radu Zephyrus a jeho cieľom je vyhovieť hráčom aj tvorcom obsahu. Opierka pre dlane obsahuje výstuž zo zliatiny horčíka, vďaka ktorému je šasi tvrdšie na tých miestach, kde je potrebné a nepôsobí lacným dojmom ako niektoré iné ultratenké herné notebooky.

Pokročilé chladenie AAS umožňuje pretaktovať konfiguráciu s grafickou kartou GeForce RTX 2070 v Turbo režime až na frekvenciu 1540 MHz so spotrebou 115 W, čo sú hodnoty, aké obvykle dosahujú iba notebooky štandardného formátu. Zephyrus S GX502 ponúka veľmi zaujímavý displej s frekvenciou až 240Hz, G-SYNCom a odozvou 3 ms, pričom nejde iba o rýchly panel, ale obrazovka má certifikáciu PANTONE Validated pre verné zobrazenie farieb, vďaka čomu ho ocenia aj tvorcovia obsahu. Nadmieru zaujímavá technológia, zatiaľ exkluzívna pre ROG zariadenia, umožňuje jednoducho prepínať medzi zabudovanou a dedikovanou grafickou kartou pre lepšiu výdrž batérie, čo nebolo doteraz pri notebookoch s NVIDIA G-SYNC panelmi možné.

Zephyrus S GX502 má hrúbku iba 18,9 mm a hmotnosť 2,0 kg. Aj napriek kompaktným rozmerom ponúka duálne M.2 SSD úložiská v zapojení RAID 0, ESS SABRE DAC prevodník pre kvalitnejšiu reprodukciu zvuku pomocou slúchadiel a gigabitové Wi-Fi s technológiou RangeBoost. Nechýba ani gigabitový ethernet.

Zephyrus M GU502: Zlatá stredná cesta

Zephyrus M GU502 je k dispozícii s PANTONE displejom so 144Hz frekvenciou alebo s 240Hz obrazovkou a 3 ms odozvou. Nechýba podpora nabíjania cez USB-C a technológia NVIDIA Optimus, ktorá zvyšuje výdrž batérie. 76 Wh batéria dosiahla v interných testoch viac ako osemhodinovú výdrž na jedno nabitie. GU502 má grafickú kartu až do GeForce RTX 2060, takže ponúka dostatok herného výkonu na dosiahnutie trojciferných hodnôt snímok za sekundu v obľúbených hrách. Vďaka efektívnemu chladeniu je možné pretaktovať grafickú kartu až na 1435 MHz pri 90 W v režime Turbo.

Šasi je takmer identické s modelom GX502, chýba iba rozširujúci prieduch. GU502 tiež obsahuje výstuž s povrchovou úpravou s odolnosťou voči odtlačkom prstov. Klávesnica využíva podsvietenie Aura Sync, ktoré je možné prispôsobiť si a k dispozícii je aj voliteľné podsvietenie každého klávesu. Nechýba ani ESS SABRE DAC prevodník, podpora pre duálne NVMe SSD úložiská v RAID 0 zapojení a kompletná konektivita s dvomi portami na pripojenie externých displejov a dostatkom USB portov.

Strix SCAR III a Hero III: Výkon a výdrž pre milovníkov e-športov

Strix SCAR III je určený najmä milovníkom FPS a akčných hier, čomu zodpovedá aj motív Gunmetal Grey a vzor vnútornej časti notebooku. Hero III má štýl Midnight Black s kybernetickým textom na opierke pre dlane. Oba dizajny majú kovové veko, ktoré im dodáva prémiový pocit a sú dostupné v 15,6-palcovej (G531) a 17,3-palcovej (G731) veľkosti s ultratenkými rámikmi, vďaka čomu je ich šasi ešte kompaktnejšie. Výsledkom spolupráce s BMW Designworks Group je dizajn s vyvýšeným chrbtom a pántami, ktoré pripomínajú vertikálne dvere automobilov a umožňujú lepší prieduch vzduchu. V zatvorenom stave sa pánty skryjú do konštrukcie notebooku.

Vďaka tejto spolupráci však vzniklo aj veľmi zaujímavé zariadenie ROG Keystone. Ide o odnímateľnú súčasť notebooku vo veľkosti menšieho USB kľúča, ktorá je zabudované do špeciálneho portu v šasi a umožňuje lepšiu personalizáciu notebooku. Zariadenie obsahuje NFC a funguje ako fyzický kľúč na zmenu osvetlenia a ďalších nastavení. Takisto umožňuje prístup k tajnému úložisku Shadow Drive, v ktorom sú skryté a zašifrované dôležité súbory.

ROG pracoval pri návrhu oboch notebookov s profesionálnym e-športovými tímami a hráčmi a reaguje na čoraz väčší dopyt po 240Hz displejoch. Vysoká obnovovacia frekvencia displeja v notebookoch SCAR III prináša kompetitívnu výhodu pri hraní na vysokej úrovni. Aj 144Hz displej je neuveriteľne rýchly a jeho 3 ms odozva je totožná ako v prípade 240Hz obrazovky. Obraz je teda jasný a čistý aj v rýchlom pohybe s minimálnym rozmazaním. Technológia ROG Boost umožňuje pretaktovať grafickú kartu až na frekvenciu 1440 MHz pri 115 W. Procesor je dostupný až do Core i9-9880H s ôsmimi jadrami na špičkový multitasking, hranie a streamovanie na jednom zariadení či pokročilé editovanie videa.

Podsvietenie Aura Sync v neposlednom rade umožňuje prispôsobiť štýl notebooku a osvetliť aj stôl, na ktorom je notebook položený, keďže RGB podsvietenie nie je iba v oblasti klávesnice, ale tenký pásik obopína celú spodnú časť zaradenia. Na spodnej strane šasi sa nachádzajú štandardné Phillips skrutky, ktoré nevyžadujú žiadne špeciálne nástroje na odskrutkovanie. Všetky sú ľahko dostupné a umožňujú rýchly prístup k dvom SO-DIMM slotom s podporou až 32 GB RAM a dvom M.2 a 2,5-palcovým šachtám pre úložiská.

Strix G: Základná výbava, no stále skvelé zážitky

Nie každý potrebuje alebo si môže dovoliť tie najvýkonnejšie komponenty v tom najkompaktnejšom balení. Preto je tu rad notebookov Strix G, ktorý predstavuje cenovo dostupné riešenie so základnou výbavou stále schopnou dosahovať herné zážitky na vysokej úrovni, na ktorú si mohli zvyknúť majitelia ROG zariadení. Vďaka svojmu nízkoprofilovému dizajnu sa dobre zladí s každým prostredím, či už je to školská trieda, kaviareň alebo aj LAN párty.

Grafický výkon zabezpečujú karty radu GeForce GTX 16 a tiež aj RTX, ktoré ponúkajú optimálny pomer ceny a výkonu a vylepšený video kóder pre plynulé streamovanie vo vysokej kvalite. Strix G bude k dispozícii v konfigurácii s procesormi až do Intel Core i7-9750H so šiestimi jadrami a dvanástimi vláknami a grafickou kartou až do GeForce GTX 2070 spolu so 144Hz displejom.

Strix G disponuje Aura Sync podsvietením klávesnice v štyroch zónach, výborným chladením, RangeBoost technológiou pre gigabitové Wi-Fi, HDMI 2.0b portom na pripojenie k 4K monitorom a televízorom a taktiež s podporou pre G-SYNC monitory pomocou DisplayPort pripojenia cez USB-C v prípade modelov s grafickou kartou GeForce RTX.

ROG Strix G ponúka výborný pomer ceny a výkonu, keďže sa zameriava iba na tie dôležité funkcie a komponenty, ktoré najviac ovplyvňujú herný zážitok.

O dostupnosti a cenách všetkých modelov vás budeme priebežne informovať a takisto sa pokúsime priniesť vám recenzie tých najzaujímavejších kúskov v momente, keď to bude možné. Takisto sa v najbližších dňoch môžete tešiť na rozhovor s riaditeľkou marketingu pre Asus ROG Vivian Lien, ktorú sme vyspovedali ako o týchto novinkách, tak o jej názore na hranie a budúcnosť hrania a technológií celkovo. Za pozvanie na túto akciu spoločnosti Asus, samozrejme, ďakujeme a tešíme sa na ďalšie zaujímavé novinky.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk