Preview: ROG Strix Scar G15 - Electro punk ovládol naše srdcia

Preview: ROG Strix Scar G15 - Electro punk ovládol naše srdcia

 

Ako to už býva zvykom pred veľkými predstaveniami a odhaleniami hardvéru, akým je aj tohtoročná konferencia CES konajúca sa vo virtuálnom priestore, zavítala ku nám do redakcie horúca novinka značky ROG s menom Strix Scar G15, ktorej sme sa mohli pozrieť na zúbok.

Nanešťastie sme sa tomuto notebooku nemohli na zúbok pozrieť úplne pod mikroskopom, nakoľko ku poriadnej recenzii nás nepustil ani čas, ani fakt, že nejde o koncovú verziu produktu, v ktorej sa ešte stále môžu ukrývať nejaký tí malí zlomyselný škriatkovia. Na prvé dojmy a preview to však bohato stačí, aby sme vás aspoň naladili a navnadili pred tým, ako sa ku nám dostane finálna verzia, ktorú budeme môcť poriadne otestovať a dať jej do tela ako v hrách, tak v syntetických testoch.

Teraz už ale na tie sľubované prvé dojmy. Začiatok je dobrý, nakoľko po prevzatí balíku narážam na prvú líniu obrany, ktorou je fešne vyzerajúca a kvalitne pôsobiaca kartónová krabica čiernej farby s červeným logom ROG v pravej hornej časti. Mierne sa pousmejem nad svetlejšími slovíčkami, ktoré zdobia prevážne ľavú spodnú časť, medzi ktorými sa (v preklade) nachádzajú frázy ako “ešte jednu hru”, “ingrediencie: video hry, herný ovládač, svetelné efekty…” či “Varovanie: Raz ROG, navždy ROG”. Áno, tento herný marketing sa môže zdať mnohým ľuďom (mňa nevynímajúc) mierne silený, ale ROG produkty boli vždy nekompromisne hráčsky ladené.

To dobré sa ale už, ako vždy nachádza vnútri. Nový ROG Strix Scar G15 sa stále podobá na svojho minuloročného predchodcu, minimálne teda tvarom. Táto novinka je zaujímavá farebnou kombináciou, nakoľko už nejde o čisto čierno/tmavosivý kváder, ale logo na kryte displeju, kúsok zadnej časti a jedna z gumených nožičiek sú krikľavo ružovej farby ktorú v ROG nazvali Electro Punk. Počas prezentácií, ktoré spoločnosť ROG pred tohtoročným CES uskutočnila sa dokonca niektorí novinári špecificky na túto farbu pýtali a koho by to zaujímalo a chcel by si dopredu napríklad vymaľovať izbu, alebo pripraviť stôl, je v HEX kóde #F7266B a v RGB 247/38/107. A dobrou správou je, že ROG si v tejto farbe propravil aj radu herných doplnkov ako slúchadlá, myš, klávesnicu, či podložku pod myš, ktorá je dokonca pribalená ku každému notebooku. Kto by však mal výhrady proti, podľa mňa dobre vyzerajúcich, ružových doplnkoch na svojom notebooku, bude mať možnosť siahnuť po notebookoch v tmavo-šedom prevedení s oranžovými doplnkami, alebo aj v čisto čiernom prevedení.

Po stránke vzhľadu a použiteľnosti Strix Scar G15 ostali zachované “air arm” pánty ktoré “magicky” miznú v útrobách notebooku a držia FullHD panel s 300Hz obnovovacou frekvenciou. A nadmieru ma potešilo aj stále prítomné rozloženie portov, pri ktorom sa väčšina konektorov ako napájanie, ethernet, HDMI, a USB+USB-C, nachádza na zadnej časti notebooku. Na tento trend stále nenaskočili všetci výrobcovia herných notebookov, no treba to opakovať dokolečka-dokola, kým sa to nestane pri herných notebookoch štandardom. Okrem zadných portov sú na zariadení už len dvojica USB portov a kombo audio jack na ľavej strane, kde by nemali väčšine hráčov prekážať. A pokiaľ ste aj ľavoruký, je vždy možné pripojiť myš zo zadnej strany. Apropo, keď som už spomenul USB-C port na zadnej strane, musím k nemu dodať, že mnohé nové ROG notebooky je možné nabíjať aj cez USB-C, takže pokiaľ ste často na cestách a viete, že nebudete potrebovať celý herný výkon, nie je nutné so sebou brať veľkú (hoci prekvapivo malú) 240W nabíjačku, ale na bežnú prácu postačí aj výkonnejší USB-C kúsok.

Na záver čo-to poviem aj o výkone. Hoci ma strašne mrzí, že sa o ňom nemôžem rozpísať aj na pár strán, môžu budúci majitelia Scar G15 očakávať to najnovšie po stránke GPU od spoločnosti Nvidia a CPU od AMD. Myslím si však, že môžem prezradiť, že ide o naozaj vyváženú hardvérovú kombináciu, ktorá nebude mať akékoľvek problémy ani s tými najnovšími hrami (ešte na pár rokov). Tomu určite pomôže aj použitie tekutého kovu od spoločnosti Thermal Grizzly namiesto tradičnej teplovodivej pasty. A akokoľvek boli ľudia skeptický, či má tekutý kov ako forma výmeny tepla medzi CPU/GPU a chladičom čo robiť v mobilnom zariadení, je toto prevedenie v ROG notebookoch dostupné už druhý rok a v spoločnosti ROG vraj zatiaľ nezachytili žiadne zvýšenie reklamácií na prehrievanie notebookov.

Nový ROG Strix Scar G15 ma očaril. Nielen svojim výkonom, ale aj prevedením a možno aj Electro Punk farbou, ktorá by sa na high-end herný notebook pred pár rokmi len ťažko dostala. Teraz už len začať šporiť, aby som si tento notebook mohol dovoliť kúpiť ako darček odo mňa pre mňa na najbližšie Vianoce.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk