Nepublikovať! PREVIEW: ASUS Zenbook Flip 15 (2022) - Veľké zmeny?

Nepublikovať! PREVIEW: ASUS Zenbook Flip 15 (2022) - Veľké zmeny?

 

Filozofiu modelového radu Zenbook Flip sme si na stránkach nášho časopisu už rozoberali viackrát, ostatne, aj keby ste teraz chytili menšiu amnéziu a všetko vám v tejto súvislosti vyfučalo z hlavy, samotný názov daného hardvéru napovie už sám o sebe. ASUS si svoje plody zo zenovej záhradky pestuje predovšetkým ako pracovný nástroj a jeho detailnou konfiguráciou sa snaží zasiahnuť do čo najširšieho terča koncepčného využitia. Zenbook logo preto reprezentuje bežné kancelárske náradie v kompaktnom balení, ktoré sa nemusíte hanbiť zobrať do spoločnosti a súčasne v ňom je možné nájsť dostatočný výkon pre kreatívnych jedincov, či dokonca hráčov. Ak sa za predmetným popisom tiahne ešte aj chvost menom Flip, využitie rozširujeme o možnosť plného preklopenia vrchného veka a prepnutia do režimu tabletu. Dnes si spoločne predostrieme moje prvotné dojmy z práve prichádzajúcej verzie ASUS Zenbook Flip 15, čiže modelu určeného pre turbulentný rok 2022. A keďže tento rok môžeme pokojne titulovať rokom zmien, nielen na jednom fronte, ani nový Flip v tomto ohľade dozaista nebude chcieť zostať pozadu.

Ešte než začnem, poviem to teraz trochu nemiestne, páliť onen zoznam zmien, pripomeniem vám nedávnu udalosť CES v Las Vegas. Na tejto akcii sa ASUS pochválil s obrovským množstvom nového hardvéru, medzi ktorým samozrejme nechýbal ani mnou testovaný model (UP6502ZA) a keďže si za svoje výrobky z CESu odniesli priam drvivé množstvo novinárskych ocenení, som rád, že si teraz môžeme začať overovať ich adekvátnosť a relevanciu. Do rúk sa mi dostala inžinierska verzia pätnásť palcového laptopu s už tradične očarujúcim OLED panelom pri rozlíšení 2K a plne dotykovou schémou. Čo sa týka výkonu, išlo o model s najnovším procesorom i5 od Intelu pri 16 GB operačnej pamäti, čo však teraz vôbec nie je nutné nejako ďalej rozoberať, keďže, ako píšem vyššie, čítate len náhľad, recenzia príde neskôr. ASUS nám preto neumožnil zatiaľ testovať výkon vnútorných čriev a tak si spoločne prejdeme skôr moje prvé pocity z šasi, výdrže batérie, ako aj už spomínaného displeja.

Logo

Prvé, čo vám hneď na úvod jasne udrie do očí v rámci vizuálnej stránky a dizajnu celkovo, je zásadná zmena loga. Plne kovové a odolné šasi, ktoré sa v zmysle použitých materiálov nijako neodlišuje od minuloročnej verzie, stráca stredový nápis ASUS. Ten bol nahradený akousi geometrickou skomoleninou písmena A – v skutočnosti ide o špeciálny monogram vytvorený k 30. výročiu spoločnosti ASUS. Toto logo má reprezentovať neutíchajúcu chuť firmy posúvať hranice vývoja v oblasti hardvéru na novú úroveň. Súčasne má ísť o akýsi symbolický význam vodcovstva, kde dominanciu hrá spodobnenie s konkrétnym čínskym symbolom. Prekonávať prekážky a stúpať v hodnotovom rebríčku bez toho, aby značka stratila úprimnosť a náklonnosť, okrem iného žiť s chuťou, v láske a mieri. Takto nejako by sme v zmysle filozofického odkazu mohli opísať použitý monogram. Za predpokladu, že by ste sa ma teraz opýtali, ako sa mi ono logo páči, hneď na prvú dobrú by som reagoval pozitívne. Osobne milujem minimalizmus, ostatne, aj o tom sme sa už neraz v súvislosti s produktami od spoločnosti ASUS rozprávali a práve tento konkrétny monogram je krásnym skĺbením minimalizmu s technickým umením priamych liniek, bez toho, aby sám o sebe stratil čitateľnosť. Takže palec hore a poďme ďalej.

V zmysle portov a ich rozloženia sa nič zásadné nemení. Jediné, čo by som teraz rád spomenul je Wi-Fi 6E konektivita a panel v mierke 16:10. Po odklopení vrchného veka pomocou jedného prsta (nejde to úplne hladko, ale dá sa to naučiť), na vás vyskočí nádherná paleta farieb. prezentovaná na ploche bez výrazných čiernych rámikov. Máme tu už na prvý pohľad spoľahlivú IR kameru, schopnú behom niekoľkých sekúnd identifikovať vašu tvár (zvládla to dokonca aj bez registrácie okuliarov a ich následného nasadenia) a naplniť potreby v rámci bezpečnosti. Akonáhle preklopíte panel úplne dozadu, počas čoho ErgoLift pánty kladú dostatočný odpor a sú schopné pri klasickej pozícii zdvihnúť zadnú hranu vyššie, rozhranie sa prepne do tabletového režimu. Nový Zenbook Flip 15 je síce stále dosť ťažký a tak v zmysle komfortu nemôže konkurovať váhe tabletov, avšak vynahrádza to veľkosťou i kvalitou OLED obrazovky. Skúšal som si prostredníctvom opisovanej prednosti prezerať tradičné webové stránky a s rýchlosťou reakcií, hneď ako som notebook pri ležaní oprel o kolená, som bol maximálne spokojný. Apropo, po prevrátení sa klávesnica okamžite deaktivuje, aby nedochádzalo k nechcenej interakcii a samozrejmosťou je aj podpora dotykového pera zo starších modelov.

Nechýba čítačka pamäťových kariet

ASUS Zenbook Flip 15 nakoniec v zmysle dizajnu nemôžem tak úplne označiť za produkt reprezentujúci sériu veľkých zmien, avšak jeho dizajn je sám o sebe plný menších vylepšení, ktoré výrazový akcent vizuálu posúvajú správnym smerom. Čo sa týka výdrže batérie, aj keď som sa tu nepúšťal do nejakej podrobnej analýzy, v rámci bežného kancelárskeho využitia nebudete mať s novým Flipom problém vyraziť von a pracovať celkom nerušene, minimálne tých osem hodín čistého času - záleží samozrejme na nastaveniach.

Týmto by som nateraz rád skončil, keďže ostrý test predmetného laptopu nás ešte len čaká, avšak už teraz je jasné, že ASUS opäť nechce recyklovať jeden a ten istý výrobok a pre nasledujúce mesiace si pripravil razantnú motiváciu na úvahu k nákupu nového železa. Minimálne v tej koncepcii, ktorú Zenbook Flip sám o sebe reprezentuje.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk