Creative Sound Blaster Z - Recenzia

 

Pojem zvuková karta sa s bežnými počítačmi dnes neskloňuje veľmi často, ak však príde rad na herné počítače, nesmie sa zabudnúť ani na túto dôležitú súčasť hernej mašiny. Creative predstavuje novú hernú zvukovku s profesionálnym zvukom za dobrú cenu, ktorá vynikne so svojím dizajnom a podsvietením v hernom stroji.

 

 

Prvé dojmy

Vyšperkovaná škatuľa už na prvý pohľad prezrádza, že nejde o bežný produkt. Samotná karta má celkom príjemné rozmery. Konštrukcia pôsobí pevne i štýlovo. V škatuli si miesto našiel i špeciálny stereofónny smerový mikrofón.

Vzhľad a konštrukcia

V herných počítačoch nejde len o špičkový zvuk, ale aj o dizajn. Herný stroj slúži nielen ako herný stroj, ale aj ako výstavná skriňa hráča. Každý sa rád pochváli množstvom štýlových a podsvietených prvkov.

Aby sa karta pri manipulácii nepoškodila, je chránená kovovým obalom. Odnáša si to aj hmotnosť samotnej karty, ktorá je pri poťažkaní väčšia, ako by ste predpokladali. Pridáva to tak na pocite, že v ruke držíte lukratívny produkt, nie nejaký kus plastu. Nad zvukovým procesorom, ktorý sa nesie v mene technológie Sound Core 3D, sa nachádza priehľadný plast. Podsvietenie osvetľuje zvukový procesor, ktorý pod krytom skutočne vynikne. Sound Blaster Z sa vyrába výlučne v červenej farbe s totožným podsvietením. Audio konektory nie sú farebné, čo spôsobuje chaos pri pripájaní zariadení. Vyryté značky je dosť ťažko vidieť, ak máte počítač pod stolom.

Aj keď karta podáva obdivuhodný výkon, zaobišla sa bez akéhokoľvek chladiča. Na hlučnosti vášho počítača pridá len tam, kde to potrebujete. Pri pohľade na konektory trochu zarmúti to, že maximum pripojených reproduktorov je 5.1. Miesto si tu našli aj dva digitálne konektory. Jeden výstup a jeden vstup, ktorý môže poslúžiť aj ako mikrofón. Máte tak možnosť vyviesť zvuk z konzoly alebo multimediálneho prehrávača do počítača.

Karta sa pripája pomocou konektora PCIe. Na opačnej strane, ako sú 3,5mm konektory,  sú pod krytom skryté i vývody na predný panel. Pripájať slúchadlá dozadu by bolo otravné a nepohodlné. Ku karte je pribalený aj špeciálny stereofónny smerový mikrofón. Pre čistý a zreteľný hlas tak nemusíte mať náhlavnú súpravu. Pomocou programu Crystal Voice sa odstránia rušivé elementy, napríklad zvuk chladenia, šum a ozveny. Zameria sa na váš hlas, ktorý zostane čistý, zreteľný a dostatočne hlasný, a to aj v prípade, že ste od mikrofónu vzdialení viac, ako sa patrí.

Zvuk

Prejdime teda k tomu hlavnému faktoru - zvuku. Zvukovka robí svoju prácu na 100%, dosť záleží na výstupnom zariadení. Ak máte doma štúdiové slúchadlá, pri tejto zvukovke ožijú v plnej kráse. Zaručuje to až 600Ω výstup. Na úpravu zvukových efektov sa používa priložená aplikácia Creative Studio Pro. Jej používanie je vcelku jednoduché. Viete tu pristupovať ku všetkým vymoženostiam karty. Od nastavení priestorového zvuku, cez funkciu Crystalizer a Scout Mode, až po nastavenia domáceho kina.

Funkcie sa snažia zmaximalizovať zvukový zážitok. Špeciálna technológia dokresľuje zvuky, ktoré sa stratili pri kompresii. Hráči ocenia aj funkciu Scout Mode, ktorá vám umožní počuť nepriateľov už z diaľky. Priestorový zvuk vás pri súprave 5.1 zasadí priamo do prostredia hry. Bez kvalitnej reprosústavy vám to však veľmi nepomôže. Kupovať túto zvukovku k reproduktorom za 10€ nemá zmysel. Pre využitie potenciálu je potrebný subwoffer a minimálne dva reproduktory. Ideálna konfigurácia je 5 .1. Ak netrávite nad hrami celé noci, postačí vám aj konfigurácia 2.1.

Testy

Je zložité odhadnúť kvalitu zvukovej karty len z počutia. Ak pri tom nepoužijete skutočne kvalitné výstupné zariadenia, rozdiel oproti normálnej zvukovej karte odhalíte len ťažko. Minimálne sa dá povedať, že žiadne chyby sme nenašli, karta odvádza plnohodnotnú prácu. Rozdiel je badať hlavne pri použití s pribaleným softvérom. Obsahuje efekty, ktoré vám spríjemnia hranie, pozeranie filmov i konverzáciu cez internet. S použitím toho správneho softvéru je už rozdiel badateľný omnoho jednoduchšie.

Záver

Kvalitné audio ocení každý hráč. No záleží na tom, ako veľmi chcete do svojho herného stroja investovať. Ak plánujete nakúpiť kvalitnú 5.1 súpravu so subwofferom, kvalitná zvukovka sa vám určite zíde, ak však nechcete investovať do takej miery a vystačíte si so stereo reproduktormi, investícia do hernej zvukovej karty by bola zbytočná. Zážitok z hier je úplne iný, keď okolo seba máte kvalitné ozvučenie. Priestorové efekty vás zasadia priamo do prostredia hry a umožnia vám sa do nej plnohodnotne ponoriť. Pravdaže je na hráčovi, či plánuje hrať len občasne, alebo hrám venovať väčšiu časť svojho voľného času.

Technická špecifikácia:

Podporované zvukové zariadenia: Stereo, 2.1, 5.1, slúchadlá

Konektivita: reproduktory 3×3,5mm jack, slúchadlá 1×3,5mm jack, optický vstup: TOSLINK, optický výstup: TOSLINK,  vstup/mikrofón 1×3,5mm jack

Minimálne systémové požiadavky:dvojjadrový 2.2GHz procesor, Windows 7/8, 1GB RAM, 600MB miesta na disku, voľný PCIe (1×,4× alebo 16×) konektor, CD/DVD mechanika.

špičkové audio
špeciálne zvukové efekty
kvalitné spracovanie
pribalený mikrofón
600Ω výstup pre slúchadlá

nepodporuje konfiguráciu 7.1

90%

Dostupná cena

cca 90€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk