POINT OF VIEW HDMI Smart TV - Recenzia

Ani výrobcovia televízorov nezaostávajú za aktuálnym trendom pred všetko napísať slovíčko "smart". Pre tých, ktorí si však nechcú kvôli pár funkciám kupovať nový televízor, predstavuje výrobca Point of View pomerne lacné riešenie. Maličký počítač s androidom, ktorý si len zasunieme do HDMI portu na televízore.

 

Prvé dojmy

Aj keď sme od balenia veľa neočakávali, odfotená klávesnica na obale však vyvolávala otázky. Boli sme milo prekvapení , že výrobca k zariadeniu pribalil aj malú bezdrôtovú klávesnicu, ktorá sa postará o celkové ovládanie zariadenia. Okrem kláves obsahuje i touchpad, a dokonca i laserové mieridlo. Prítomnosť takéhoto ovládacieho prvku je veľkým plusom. Zariadenie je teda použiteľné aj bez USB rozbočovača.

Spracovaniu velí plast

Dizajn počítača tu nehrá významnú rolu a jeho konštrukcia taktiež nie. Uvedomil si to aj výrobca a konštrukcia je práve jedna z vecí, na ktorej sa šetrilo. Ani mu to nemôžeme veľmi zazlievať, keďže za televízorom nehrá dizajn veľkú rolu.

Viac pozornosti sa dostalo bezdrôtovej klávesnici, ktorá sa môže pochváliť celkom solídnou konštrukciou. Na písanie dlhšieho textu sa síce nehodí, no je to lepšie, ako klikať kurzorom písmenká na obrazovke.

Malý touchpad je dosť citlivý a pomerne ťažko sa s ním narába, no po dlhšom používaní si zvyknete . Android nie je veľmi prispôsobený na takýto spôsob ovládania, čo niekedy môže byť celkom zložité. Najväčší problém klávesnice je dosah, výrobca síce udáva dosah až na pätnásť metrov, ale niekedy sa na stlačenie klávesy pozabudne aj pri vzdialenosti už okolo troch metrov.

Konektivita trošku zaostáva

Síce základný prvok zariadenia je HDMI konektor, pre ovládanie je voľné len jedno USB, čo nám postačí len pri pribalenej klávesnici. Ak toho chceme zapojiť viac, musíme si dokúpiť USB hub. O pripojenie k internetu by sa mala starať Wi-Fi, no s kvalitou signálu je do dosť bieda. V končinách, kde notebook chytá ešte päť paličiek, sme sa stretli s problémami, a aj keď sme sa nakoniec pripojili, rýchlosť pripojenia bola na zaplakanie. Okrem toho na zariadení nájdeme už len šachtu na microSD kartu. Nie je tu ani hardvérový vypínač a zapínanie sa zväčša rieši strčením do zásuvky.

Hardvér na úrovni

Malá škatuľka na to síce nevyzerá, no skrýva dosť výkonný hardvér. Dvojjadrovému procesoru s frekvenciou 1,6GHz na jadro sekunduje 1GB operačnej pamäte. Výrobca sa chváli i štvorjadrovým grafickým čipom Mali 400 s 3D akceleráciou. Zaručuje to pomerne rýchly štart a svižné prehliadanie internetu. Okrem slotu na pamäťovú kartu sa média dajú uložiť aj na vstavané 4GB úložisko.

Jelly Bean

Chrbtovou kosťou škatuľky, ktorá z televízora urobí SmartTV, je Android vo verzii 4.1 Jelly Bean. Výrobca si ho však dosť upravil, a teda to, že tu máme android v najnovšej verzii, stráca zmysel, keďže väčšinu času strávime v nadstavbe urobenej výrobcom .

Niektoré aplikácie treba pochváliť, no niektoré sú dosť nedomyslené, napríklad keď sa chcem pripojiť k Wi-Fi sieti cez nadstavbu, pre zadávanie hesla musím klikať touchpadom na virtuálne klávesy na ploche namiesto použitia hardvérovej klávesnice.

Potešila nás podpora vzdialeného prehrávania súborov. Dá sa využiť Windows Media Server, ale ak sa vám s tým nechce hrať, stačí na sieti nastaviť zdieľanú zložku a môžete si z pohodlia obývačky prehrávať filmy z počítača. Tu sme však narazili na problém, ktorý spôsobuje Wi-Fi pripojenie, ak sme sa kolísali v slabšom signáli, prehrávaný film úplne sekal . Preto ak máte televízor ďalej od routra, treba si zohnať redukciu z ethernet na USB a pripojiť zariadenie cez kábel. Aj tu treba výrobcu pochváliť, lebo s touto možnosťou rátal a pridal nám do nastavení kolónku ethernet. 

Okrem nadstavby je k dispozícii väčšina aplikácií na Google Play, môžete tak naplno využiť funkcie androidu. Jediným problémom je, že len málo aplikácií je prispôsobených na televízor, a tak sa budete musieť uspokojiť s mobilným zobrazením.

Verdikt

Síce na trhu nájdeme množstvo modelov, ktoré plnia takýto význam, len máloktoré môžu tomuto zariadeniu konkurovať či už rozmermi alebo výkonom a operačným systémom android. Je to rozhodne šikovné zariadenie pre tých, ktorí chcú do obývačky miniatúrny prehrávač filmov. Treba si však rozmyslieť, či chcete takéto malé multimediálne zariadenie alebo vyslovene prehrávač filmov, prípadne aj s TV tunerom. Zariadenie svoju funkciu plní, no je len na vás, či hodláte za takúto hračku zaplatiť 100€.

Technická špecifikácia:

CPU: Dual core A9 - RK3066 (1.6 GHz)
GPU: Quad core Mali-400 3D Graphics
Pamäť: 1024MB DDR3 memory
Úložisko:
- 4GB
- microSDHC slot až do 32GB
Konektory
HDMI 1.4
1× mini USB (pre nabíjanie)
1× USB 2.0
Rozmery: 95×46× 23mm
Hmotnosť: 46g

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Point of View HDMI Smart TV
TYP: Smart TV minipočítač
Vyrobil: Point of View
Cena: 100€
Produkt zapožicala spoločnosť: Point of View
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Rozum pre každý televízor
  Klady
  • výkon
  • Android 4.1
  • bezdrôtová klávesnica
  Zápory
  • chyby v systéme
  • slabý dosah Wi-Fi
korekcia: Zdenka Schwarzová
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk