E-BLUE MAZER R - recenzia

 

Na trhu s hernými komponentmi sa výrobcovia neustále predbiehajú, kto vymyslí niečo lepšie, účinnejšie a štýlovejšie. Karty však často zamieša aj cena, a tak väčšinou vyhrávajú kompromisy. Do boja sa pridáva aj spoločnosť E-BLUE, ktorá sa svojím herným príslušenstvom snaží prebojovať cestu na hernom trhu. Do ohňa prikladá myšku s označením MAZER R, ktorá za prívetivú cenu ponúka funkcie kvalitnej hernej myšky.

Prvé dojmy

Ako už pri herných komponentoch býva zvykom, už balenie má slúžiť ako výkladná skriňa, v ktorej sa produkt vyníma bez toho, aby sme museli roztrhať balenie. To však spôsobuje, že do balenia, ktoré obsahuje len myšku so zmotaným káblom, by sme zabalili i netbook s nabíjačkou. Avšak balenie je vyšperkované a zobrazuje všetky silné stránky produktu.

Dizajn v štýle E-BLUE

Ako už napovedá i značka, dominantná farba na tomto zariadení je modrá. Zariadenie je síce čierne, no po bokoch myšku lemuje modré podsvietenie, ktoré v kombinácii s červeným svetlom optického senzora vytvára akúsi fialovú.

Konštrukcia je celkom príjemná na držanie, no chce to trochu zvyku, ak prechádzate z bežnej malej bezdrôtovej myšky, tak sa vám táto bude zdať dlhá, okrem toho tlačidlá kladú vyšší odpor, na aký sme zvyknutí. Práve preto sú prvé dojmy z používania trochu zmiešané, no po pár hodinách hrania to už príde normálne.

Myška sa orientuje na bežných hráčov, nedá sa tu hovoriť o špecializácii na jednotlivý žáner, nemáme tu enormné množstvo tlačidiel ako pri MMORPG myšiach, je tu len bežných šesť tlačidiel, pravé, ľavé, koliesko, menič DPI a dve tlačidlá, ktoré si vie používateľ prispôsobiť.

Laser? Kde?

Čo nás v redakcii celkom zaskočilo, je absencia laserového senzoru. Je pravda, že myška má celkom slušné rozpätie DPI a jej presnosti nie je čo vyčítať, no predsa, už sme si mysleli, že sme sa cez éru optických snímačov pri herných myškách preniesli. Myška operuje do miery 2400DPI, čo je podľa nás už celkom slušná hodnota a viac už využije len málokto. Laserové senzory však nemajú problém aj s hodnotami ako 8600DPI.

Skratka DPI je odvodená z anglického názvu Dots per Inch, teda body na palec. 2400DPI vlastne znamená, že myška dokáže na vzdialenosti jedného palca(cca 2.5cm) zaznamenať 2400 bodov. Takže čím vyššie DPI, tým rýchlejšie sa myška po obrazovke pohybuje. V niektorých hrách sa zíde vyššia hodnota, no 2400 je celkom dosť (osobne pri hrách používam okolo 1200DPI).

Detaily

Na myške sa okrem dizajnu, tlačidiel a senzora toho veľa navymýšľať nedá, no je množstvo pre niekoho nepodstatných detailov, ktoré však spolu utvárajú jeden skvelý celok. Napríklad ide o podložky, ktoré sa starajú o plynulý pohyb po každom povrchu. Podložky sú zospodu nenápadne prikryté fóliou. Už sme sa chystali kritizovať, že myška sa po podložke pohybuje ťažšie a sem-tam sa nám podarilo stiahnuť podložku zo stola. Pri bližšom pohľade na podložky sme však objavili fóliu, ktorej odstránenie náš problém vyriešilo.

Aj podsvietenie je súčasť, ktorá tvorí len estetický dojem, no niekedy sa ten dojem môže zmeniť na rušivý, myška totiž svieti aj keď je počítač vypnutý alebo uspatý, čo nám pri notebooku zbytočne vybíjalo batériu. Samozrejme, pohraním sa s nastaveniami napájania USB sa tento problém dá vyriešiť.

K myši vedie 1,8m dlhý plátenný kábel, čo by malo zamedziť lámaniu kábla, no pri ostrom rohu stola sa nám to párkrát zaseklo.

Softvér

Celkom prekvapivé je, že výrobca nepribalil k myške žiaden softvér. Z jednej strany je to plus, myšku stačí zapojiť a hneď ju možno používať. Netreba do počítača inštalovať žiadne zbytočné aplikácie, ktoré nám ho budú spomaľovať. No od iných herných myší sme boli zvyknutí na softvér, kde sme si na jednom mieste mohli nastaviť funkcie tlačidiel, DPI módy či vypnúť alebo zapnúť podsvietenie.

Verdikt

Celkovo sa nám myška E-BLUE MAZER R v redakcii zapáčila, dobre sadne do ruky, dizajn a podsvietenie pôsobí dosť futuristicky, a hlavne, herné vlastnosti sú na úrovni. Tých z vás, čo si myslia, že takéto herné myšky sú zbytočne drahé, určite zaujme cena, ktorá sa pohybuje niekde pri hranici 15€. Výber myšiek v tejto cenovej kategórii je vážne široký, no MAZER R patrí k tým najlepším myškám, čo za túto cenu dostanete.

Technická špecifikácia

Rozhranie: USB
Rozmery: 124×85×38mm
Hmotnosť: 137g
Módy[DPI]:600,1200,1800,2400
Obnovovacia frekvencia: 3200FPS
Životnosť tlačidiel: 3 milióny stlačení

 

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
E-BLUE MAZER R
TYP: myš
Vyrobil: E-Blue
Cena: 17€
Produkt zapožicala spoločnosť: Prva.sk
Zaujal vás tento produkt? Zakúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Osvietený futurista
  Klady
  • dizajn
  • spracovanie
  • podsvietenie
  • cena
  Zápory
  • "len" optický senzor
korekcia: Zdenka Schwarzová
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk