Logitech G700S Rechargeable Gaming Mouse - Recenzia

 

Rok 2013 začal Logitech ohlásením kompletného rebrandingu ich hernej G série, ktorú nazýva Logitech G. Táto séria otvorila nový rok ôsmymi novými produktmi, medzi ktorými sú štyri myšky (z ktorých zvyšné tri kusy budeme tiež recenzovať), dve klávesnice a dva headsety. Na začiatok sme si pre vás pripravili produkt z najvyššej triedy vyššie spomínanej série.

NA PRVÝ POHĽAD

Po vybalení produktu z jeho štýlovej čiernej matnej škatule, G700s hneď vykladá všetky karty na stôl. Predstavuje sa vo farebnej trojkombinácii - čiernej po bokoch, šedej prechádzajúcej stredom a bielej, v ktorej sa nesie grafika na povrchu myšky a napovedá vám, že ide skôr o hráčsku myšku než o korporátneho elegána. Na niekoho môže dizajn pôsobiť trochu lacno až detsky, ale verte mi, po prvých minútach používania zistíte, že ste získali na svoju stranu silného spojenca.

Povrchová úprava sa nesie v podobnom duchu. Po bokoch môžete cítiť textúrovaný, štruktúrovaný povrch, ktorý predstavuje veľké plus pre hráčov zvyknutých na extenzívne hracie doby a vďaka povrchovej úprave sa nešmýka v ruke a neusádza sa na nej pot. Ak aj áno, tak v minimálnej miere. Predná spodná strana myšky nesie lesklý, čierny finiš, čo prispieva trochu k nesúrodosti celkového dojmu z dizajnu, ale pokiaľ nie ste príliš zaťažení na výzor vášho produktu, nebude to pre vás žiadnou prekážkou. Vrch myšky je klasicky matný, plastový povrch s grafikou, ktorá, ako som už spomínal vyššie, nemusí vizuálne lahodiť všetkým, ale v konečnom dôsledku to nie je niečo, čo by mohlo odradiť hráčov od kúpy, keďže tajomstvo úspechu tohto kúsku spočíva v iných kvalitách.

ERGONÓMIA A MATERIÁLY

G700s je primárne vyrábaná pre pravákov, teoreticky sa dá použiť aj pre ľavú ruku, ale kvôli rozloženiu tlačidiel a restu na palec sa to neodporúča. Pri uchytení myšky rukou dochádza k skoro dokonalému priľnutiu produktu k dlani vašej ruky, hlavne vďaka skvelej ergonómii. Na ľavej strane myšky nájdete rest pre váš palec, ktorý sa už nemusí šúchať po ploche stola či podložky, ale leží pekne oddýchnutý na myške a má k dispozícii set bočných tlačidiel. Stred tela je vyvýšený, čo zabezpečuje pohodlné uloženie zvyšných prstov v spáde smerom dole, zatiaľ čo dlaň oddychuje na myške a nedotýka sa povrchu, na ktorom je používaná. Stred je ošetrený hydrofobickou povrchovou úpravou, ktorá prispieva k odpudzovaniu tekutín. Užívatelia, ktorým sa zvyknú potiť ruky, môžu byť spokojní.

G700s sa radí k veľkorozmerným myškám a síce nemá polohovateľné časti tela, vo väčšine prípadov by mala sadnúť do ruky úplne bez problémov. Napriek svojej veľkosti nie je ani ťažká, keďže je vyrobená z plastov, ktoré sú však vysokej kvality a na dotyk pôsobia, že sú schopné prežiť veľa náhodných pádov zo stola. 

Táto myš obsahuje trinásť programovateľných tlačidiel. Prevažnú väčšinu môžete nájsť na vrchnej strane a štyri zvyšné sa nachádzajú na ľavej strane. Takisto, ako zvyšok produktu, aj tlačidlá sú plastové. V tejto verzii sú však použité nové tlačidlá s extrémnou životnosťou, garantovaných je až 20 miliónov kliknutí, pričom bežné profi hráčske myšky sa pohybujú v okolí dvoch miliónov. V strede sa nachádza koliesko, ktoré má dva módy a práve tlačidlom priamo pod ním ho môžete prepínať medzi nimi. Prvým je tzv. free run mód, kedy sa koliesko voľne točí a tento mód je perfektný na surfovanie na internete, zatiaľ čo druhý mód, sekvenčný, preklikáva cez každý jeden cyklus kolieska a je vhodný hlavne v hrách a na precízne selekcie. Jedno z tlačidiel slúži na prepínanie citlivosti senzora na spodnej strane. Spočiatku sú naprogramované dva módy, ale po stiahnutí oficiálneho softvéru si môžete prispôsobiť veľa ďalších úrovní citlivosti, ako aj plne nastaviť funkčnosť zvyšných tlačidiel. 

Na ľavom boku sa taktiež nachádzajú tri LED diódy, slúžiace na sledovanie úrovne batérie. Stlačením jedného z tlačidiel ich môžete zapnúť, a tak rýchlo skontrolovať stav. Spodná strana obsahuje niekoľko teflónových klzných podložiek (tento materiál má dlhú životnosť a napomáha k hladšiemu kĺzaniu po podložke), priestor pre baterku, úložisko pre USB nanoprijímač a v strede sa vyníma samotný senzor. 

NÁROČNOSŤ A VÝKON

Jednou z ďalších výhod G700s je ľahkosť spojazdniť toto zariadenie na hociktorom z počítačov. Systém Plug & Play tu naberá nové rozmery. Myš je dodávaná s USB nanoprijímačom G-Series, ktorý má lepší dosah a komunikuje rýchlejšie - zapojíte ho len do niektorého z USB portov a ste pripravení ísť do akcie. Podporuje ako USB 2.0, tak aj 3.0. Na komunikáciu využíva 2.4 GHz wireless technológiu a Logitech sa vo svojich marketingových správach hrdí, že ide o myš, ktorá zvláda pripojovaciu rýchlosť 8-krát rýchlejšie ako vaša bežná USB myš. Tvrdenie je to veľké a musím potvrdiť, že opodstatnené. Ani raz sa mi nestalo, že mi kurzor myši trhol alebo vyšiel zo smeru, ktorým som ho viedol, ani keď som mal veľmi blízko k vybitiu batérie.

Keď už spomíname batériu, jednou zo zvláštností tohto produktu je zdroj napájania. Nabíjanie G700s prebieha klasicky cez USB port, na ktoré slúži v balení dodávaný USB-to-microUSB kábel. 

Týmto káblom nabíjate NiMH batériu typu AA, ktorá sa nachádza vo vnútri (dodávaná v balení). Myš nemá žiadny iný vnútorný zdroj, čo na jednej strane síce znamená, že môžete myšku používať aj počas nabíjania a mimo neho. 

Logitech sľubuje 6-8 hodín výdrže baterky na jedno nabitie, čo je však v skutočnosti ďaleko od pravdy. V standby móde, čiže keď myšku nepoužívate, tých 6-7 hodín nazbiera, ale počas hrania som dokázal nahrabať ledva štyri hodiny aktívneho hrania, čo je vcelku sklamanie. Hlavne v spojení s faktom, že približne 3 až 4 hodiny trvá nabíjanie.

Ako je na tom samotný senzor? Nebudem vás naťahovať a s pokojným svedomím môžem potvrdiť - veľmi dobre. Myška bola skúšaná na niekoľkých povrchoch, pri rôznych situáciách. G700s zvláda všetky typy povrchov, od kancelárskych sivých stolov, cez stoly s dreveným textúrovaným povrchom, až po sklenené plochy. Najväčším problémom bývajú práve sklenené stoly, s ktorými má veľa výrobcov periférnych zariadení problémy. Logitech tento problém adresoval Darkfield senzormi, ktoré G700s síce neobsahuje, ale má v sebe zabudovanú podobnú zbraň a tou je tzv. Gaming Grade Laser, ktorý sa pohybuje v citlivosti od 200 dpi do 8200 dpi.

UNIVERZÁLNY BOJOVNÍK

Či už trávite väčšinu času v kancelári hraním sa s tabuľkami alebo radi nakopávate zadky on-line s priateľmi, G700s vás podrží v hocijakej situácii. Myš som testoval v troch hrách, a to League of Legends, Tera a Battlefield 3. Boli zvolené hlavne kvôli veľkému počtu akcií, ktoré ste mohli naviazať na trinásť programovateľných tlačidiel. 

V League of Legends sa mi v konečnom dôsledku stále viac osvedčilo kombo klávesnica + myš, ale bolo zaujímavé sledovať, ako to celé funguje dokopy, keď niektoré akcie odrazu máte pod jednou rukou. 

S Terou je tento produkt akoby stvorený jeden pre druhého. Ako veľa z vás určite vie, voľných tlačidiel v MMORPG nie je nikdy dosť a čím rýchlejší prístup k veľkému počtu akcií, tým lepší výkon v hre a väčšie šance na výhru. G700s v tomto prípade performoval na jednotku.

V Battlefield 3 bol výkon optimálny, pohyb myšou plynulý a potrebná precíznosť bola na mieste. Neosvedčila sa mi tuhosť trojice tlačidiel na vrchnej, ľavej strane. Naviazal som na ne akcie ako nabitie, hod granátu a na najspodnejší som navolil skrčenie sa. V celku to ako-tak fungovalo, ale tlačidlá sú príliš tuhé na stláčanie a veľakrát ma zradili v kritických momentoch, kedy sa mi nepodarili správne stlačiť.

G700s nezaostáva ani v kancelárskom prostredí, pri vašich bežných, každodenných úkonoch myšou a makrá v aplikáciách mu tiež nie sú cudzie. Vytvárať nové vrstvy vo Photoshope jedným kliknutím? Kopírovať jedným tlačidlom a prilepiť druhým? Prepínať medzi náhľadmi v AutoCADe pomocou skrolovania? Toto všetko a oveľa viac zvládate vďaka Logitech Gaming Software (LGS), ktorý je voľne k dispozícii na stiahnutie.

PREČO PRÁVE G700s?

Logitech zase raz dokazuje, že vie, čo robí a ich vlajková loď z hernej Logitech G série nie je žiadnou výnimkou. Od skvelej ergonómie, cez kvalitný senzor, až po kvalitné materiály, G700s zaručuje kvalitný zážitok z hry, ale aj vašich každodenných desktopových dobrodružstiev. Jediným otáznikom v tejto rovnici je dĺžka nabíjania a taktiež slabá výdrž batérie. Tieto nedostatky zanechávajú v ústach divnú pachuť, ktorá sa rýchlo stratí po navyknutí si na tento vo všeobecnosti kvalitný produkt, ktorým je zaručene G700s.

Technické špecifikácie

Senzor: Laser
Rozhranie: 2.4 Ghz Wireless
Rozmery (v × š × h): 126 x 80 x 46 mm
Váha: 153g
Počet tlačidiel: 13
Najvyššie rozlíšenie: 8200 DPI
Životnosť tlačidiel: 20 000 000 stlačení

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Logitech G700S Rechargeable Gaming Mouse
TYP: myš
Vyrobil: Logitech
Cena: 70€
Produkt zapožicala spoločnosť: Logitech
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Gamerská myš pre náročných
  Klady
  • ergonómia
  • kvalitný senzor
  • odozva, reakčný čas
  • vyhotovenie
  • váha
  Zápory
  • čas nabíjania
  • výdrž batérie
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk