Samsung Galaxy S4 - Recenzia

 

Neprešiel ani rok a kórejský gigant Samsung prináša nástupcu svojej vlajkovej lode medzi smartphonmi s označením GT-I9505, respektíve Galaxy S4. Čo nové S4 prináša? V čom sa líši od minuloročného modelu?

 

Nečakaný úspech? 

Zrejme ani Samsung nečakal, že Galaxy S4 spôsobí vo svete doslova ošiaľ. Veď vyše desať miliónov predaných kusov (čo sú približne štyri kusy za sekundu) je veru úctyhodný úspech. Rovnaký počet modelu Galaxy SIII sa napríklad predal až pod päťdesiatich dňoch, Galaxy SII približne po 150 dňoch a pôvodného Galaxy S až po 210 dňoch od uvedenia na trh.

Dizajn – stávka na istotu

Dizajn Galaxy SIII sa stal medzi majiteľmi veľmi obľúbeným, preto by ho v prípade S4 bola škoda zásadnejšie meniť. Oba modely sú si teda dizajnovo, ale aj rozmerovo a hmotnostne veľmi podobné. S4 je však o niečo menej oblejšia a viac pripomína Galaxy Note II. 

Rozmery štvorky sú 136,6×69,8×7,9mm oproti 136,3×70,3×8,3mm SIII. Z rozmerov je možné vyčítať, že S4 sa síce natiahla o 3mm, ale pár milimetrov ubrala na šírke aj na hrúbke. Dokonca sa podarilo znížiť aj hmotnosť smartphonu, a to zo 133g na 130g. Menšej zmeny sa dočkala aj povrchová úprava, polykarbonátové telo zdobí akási štvorčeková textúra, ktorá smartphonu dodáva ešte väčšiu eleganciu.

Menšej zmeny sa dočkal aj bočný chrómový pásik, lemujúci celý smartphone, ktorý je širší a plochejší. 

Rozloženie tlačidiel a ovládacích prvkov ostalo rovnaké. Ak by ste si chceli Samsung Galaxy S4 zadovážiť, momentálne máte na výber z dvoch farieb, a to White Frost a Black Mist. Samsung však v priebehu leta plánuje do ponuky zaradiť aj ďalšie farebné varianty, konkrétne Blue Arctic a Red Aurora, Purple Mirage a Brown Autumn.

Ovládacie prvky a konektivita

Ovládacie prvky ostali nezmenené, teda všetko nájdete tak ako u Galaxy SIII. Na pravom boku sa nachádza tlačidlo zapínania/vypínania/blokovania, na ľavom boku je dvojtlačidlo pre reguláciu hlasitosti. Pod displejom sa nachádza trojica tlačidiel s funkciami menu, domov a späť. Tlačidlo domov je, samozrejme, hardvérové. Dotykové tlačidlá sú podsvietené a v nastaveniach si môžete zvoliť dĺžku ich podsvietenia, a to po dobu 1,5s, 6s, nepretržité zapnutie, prípadne ich úplné vypnutie.

Telefón pripojíte k ostatným zariadeniam buď káblom, alebo bezdrôtovo. O káblový prenos dát sa postará klasicky USB kábel, vaše snímky, videá alebo iné súbory si môžete prezrieť na televízii pomocou MHL konektora. Samozrejme, nesmie chýbať 3,5mm jack konektor pre pripojenie napríklad vašich slúchadiel

Špičková úroveň vybavenia telefónu neobišla ani jeho dátovú stránku. O lokálny prenos dát sa postará Wi-Fi štandard 802.11a/ac/b/g/n či prepojenie viacerých zariadení pomocou DLNA. Nechýba ani možnosť vytvorenia Wi-Fi hotspotu. Nový Galaxy si zachoval aj rýchlosť pripojenia k bezdrôtovému bodu, s ktorým nadviaže spojenie v priebehu 1 – 2 sekúnd. O bezdrôtový prenos dát sa postarajú aj funkcie NFC a S Beam, vďaka ktorým môžete prenášať súbory medzi telefónmi jednoduchým priložením k sebe. Pre lokálny prenos dát vám poslúži aj Bluetooth 4.0 LE. Siete HSDPA vám umožnia sťahovanie až do rýchlosti 21Mbps, HSUPA zabezpečí maximálnu rýchlosť uploadu 5,76Mbps. V neposlednom rade poteší aj podpora rýchlej 4G LTE siete, ktorá sa pomaly rozširuje aj na Slovensku.V prípade zakúpenia špeciálneho zadného krytu a nabíjačky je možné váš smartphone dobíjať bezdrôtovo. Novinkou je infračervený vysielač umiestnený v hornej časti. 

Displej – jedna báseň

Jednou z najväčších pých Galaxy S4 je bez debaty displej. Jeho uhlopriečka sa oproti Galaxy SIII zvýšila o 0,2", teda na rovných päť palcov. Rovnako sa zvýšilo aj rozlíšenie. Nová vlajková loď si nezaslúžila nič iné ako Full HD rozlíšenie s hustotou pixlov 441ppi, čo dáva Super AMOLED displeju nekompromisnú jemnosť. Povrch displeja chráni Gorilla Glass 3, ktoré poskytuje až trojnásobné zvýšenie odolnosti proti poškriabaniu a redukciu viditeľných škrabancov o 40%. 

Displej pokrýva takmer celú prednú časť a aj napriek väčšej uhlopriečke je jeho ovládanie pohodlné aj jednou rukou. Oproti Galaxy SIII sa displej natiahol predovšetkým do výšky, ale aj do bokov, vďaka čomu zasahuje takmer až do rámu. Super AMOLED displej v kombinácii s Full HD rozlíšením poskytuje nekompromisný obraz plný živých farieb, výborných pozorovacích uhlov, dokonalej čiernej a vysokého jasu. Kto by však s obrazom nebol spokojný, v nastaveniach si môže vybrať jeden z piatich farebných režimov, vďaka čomu si príde na svoje aj najnáročnejší užívateľ. O niečo horší obraz Galaxy S4 ponúkne na priamom slnku, avšak automatická regulácia jasu si dokáže aj so slnkom poradiť veľmi dobre, výsledkom čoho je výborná čitateľnosť displeja. Svetelný senzor sa nachádza klasicky nad displejom. Samsung myslel aj na zimné obdobie, v ktorom určite oceníte, že svoj smartphone budete môcť používať aj v rukaviciach. V nastaveniach stačí jednoducho zapnúť zvýšenú citlivosť dotykovej obrazovky a telefón pohodlne ovládať v teple rukavíc. Azda jedinou nevýhodou je prehrievanie telefónu v jeho hornej časti, ktoré je na displeji cítiť už po pár minútach používania.

Hardvér

Zmeny neobišli ani hardvérovú stránku Galaxy S4. Srdcom nového Galaxy je, v závislosti od trhu, štvorjadrový procesor Snapdragon 6 s taktom 1,9GHz, prípadne osemjadrový Exynos 5 Octa s taktom 1,6GHz. Pre slovenský trh je k dispozícii verzia so štvorjadrovým procesorom. Tak či onak, nárast výkonu oproti Galaxy SIII je viac než veľký. V benchmarku AnTuTu získala osemjadrová verzia 24900 bodov, recenzovaný model so štvorjadrovým procesorom takmer 23800 bodov. Exynos 4412 v Galaxy SIII získal pritom „len“ 16300 bodov, čo je oproti S4 o 32% slabšie skóre. Zvýšila sa aj kapacita operačnej pamäte RAM, a to z pôvodného 1GB na 2GB, vďaka čomu si S4 poradí aj s tými najnáročnejšími úlohami. 

Čo sa internej pamäte týka, na výber máte z verzií so 16/32/64GB zabudovanej pamäte, ktorú je navyše možné rozšíriť kartami typu microSD/SDHC. Kapacita recenzovaného Galaxy bola 16GB, z ktorých máte reálne k dispozícii niečo cez 9GB. O vysokom výkone svedčí aj porovnanie Galaxy S4 s najväčšími konkurentmi v podobe Sony Xperia Z a HTC One, ktoré sú taktiež momentálnymi vlajkovými loďami svojich značiek. Výsledok Samsungu a porovnanie s Xperiou je možné vidieť na výsledku z benchmarkového nástroja AnTuTu, kde má S4 značnú prevahu. Žiaľ, vo výsledkovej listine HTC One nevidno, no jeho výsledok je približne 22700 bodov. 

Ďalším nástrojom, ktorý nový Galaxy potrápil, bol 3Dmark, ktorý je známy predovšetkým z platformy PC. Ten prebehol v defaultnom nastavení a takisto v nastavení extreme. V tomto prípade však vo výsledkoch nefiguruje Xperia Z, no objavilo sa v ňom HTC One, ktoré v oboch testoch získalo horšie skóre ako Samsung Galaxy S4.

Vyššia kapacita batérie

Vzhľadom na vyšší výkon a Full HD rozlíšenie sa neočakáva nič iné ako vyššia kapacita batérie. Tá sa z pôvodných 2100mAh zvýšila na 2600mAh. Vzhľadom na takmer totožné rozmery Galaxy SIII a S4 je takéto zvýšenie kapacity viac než slušné. Nedá sa však očakávať, že by sa zvýšila aj samotná výdrž zariadenia. Dôvodom je predovšetkým rozlíšenie, vďaka ktorému si displej vždy ukrojí najväčšiu časť energie. V praxi to znamená, že pri častejšom používaní budete svoju S4 nabíjať každý deň a v prípade, že jej používanie obmedzíte, sa dostanete aj na dva dni. Ako je to s výdržou pri zapnutom Wi-Fi, prípadne mobilných dátových službách? Telefón sme nechali neustále pripojený či už k Wi-Fi, alebo k mobilným dátovým službám. Snažili sme sa stráviť čo najviac času na facebooku, maile, prípadne na internete. Pomedzi to sme urobili zopár fotiek, pár hodín počúvali hudbu a batéria hlásila 1% po takmer 35 hodinách. Najväčší podiel na spotrebe energie mal displej – až 49%, pričom aplikácie a služby, spojené s internetovým pripojením, skončili ďaleko za týmto číslom.

Po celú dobu recenzovania sme využívali automatickú reguláciu jasu, ktorá mohla mierne tieto výsledky skresliť. Zaujímavou vychytávkou Samsungu je akýsi núdzový režim, ktorý sa aktivuje pri poklese energie batérie pod 5%. V takomto prípade sa stiahne jas obrazovky až takmer na minimum a v prípade, že by ste si chceli pri takto vybitom telefóne niečo odfotiť či nahrať, budete sa musieť zaobísť bez blesku a svetla. Na nasledujúcom obrázku je možné vidieť výsledok Galaxy S4 v benchmarku AnTuTu Battery Test, v ktorom S4 získala 458 bodov. Súčasťou výsledku bolo aj porovnanie s inými zariadeniami, ktoré vám vo väčšine prípadov zrejme budú neznáme. Výdrž batérie je však možné pomocou režimu šetrenia energie, v rámci ktorého si môžete zvoliť, či sa energie bude šetriť na výkone obrazovky, procesora alebo dotykovej odozvy.

Vychytávky, vychytávky, vychytávky

A ešte raz vychytávky. Ak ste si mysleli, že Galaxy S4 už nemôže byť softvérovo namakanejšia, mýlili ste sa. Základom softvérovej stránky je Android s označením JellyBean v poslednej verzii 4.2.2 s vlastnou nadstavbou Touchwiz, s ktorými sa Samsung poriadne vyhral. Vďaka tomu môžete telefón používať hneď troma spôsobmi, a to dotykom, hlasom, gestami alebo mávnutím rukou. Samsung, ako jeden z mála výrobcov, ponúka zákazníkom veľkú mieru vlastných prispôsobení, akým je napríklad voľba fontu a farby písma či dĺžku podsvietenia dotykových tlačidiel. 

Launcher Galaxy S4 vám umožní pridávanie a uberanie domovských obrazoviek, pričom ich maximálny počet je sedem. V rámci neho je možné premiestňovanie aplikácií či widgetov ich pridržaním na ploche mávnutím druhej ruky nad displejom doprava alebo doľava. Posledná verzia Anroidu vám zase dáva možnosť pridať widgety a aplikácie na uzamknutú obrazovku. Rovnako si môžete prispôsobiť aj panel oznámení. Okrem automatickej regulácie sa na ňom nachádza prístup k dvadsiatke funkcií, ktoré môžete pridávať, odoberať alebo meniť ich poradie. 

Najzaujímavejšie funkcie sú:

Smartstay – funkcia už z predošlého modelu. Predná kamera sleduje pohyb vašich očí a obrazovku nechá zapnutú, len pokiaľ sa na ňu dívate.

Rýchly náhľad – funkcia mávnutím ruky pred senzorom zobrazí najdôležitejšie informácie na zamknutej obrazovke.

Inteligentná pauza – funkciu využijete pri sledovaní videa. Podobne ako Smartstay aj táto funkcia sleduje vaše oči a v prípade, že sa budete dívať iným smerom alebo otočíte hlavu inam, prehrávanie videa sa pozastaví a bude pokračovať až vtedy, keď sa budete na obrazovku opäť dívať.

Inteligentné posúvanie – ďalšia funkcia, ktorá sleduje pohyb vašich očí. V tomto prípade však pri surfovaní po internete, pričom obrazovka sa bude automaticky posúvať v závislosti od zmeny náklonu vašej hlavy. Rýchlosť posúvania sa dá nastaviť. Nastaviť sa dá aj voľba, či sa bude stránka posúvať naklonením hlavy alebo telefónu.

Bezdotykové premiestňovanie – premiestňovanie objektov medzi domovskými obrazovkami pridržaním objektu na ploche a mávnutím druhej ruky nad displejom smerom doľava alebo doprava. 

Bezdotykové prehliadanie – funguje podobne ako premiestňovanie objektov, no slúži na listovanie medzi stránkami internetového prehliadača alebo fotografiami.

Bezdotykový prechod – posúvanie obsahu internetových stránok smerom nahor a nadol vertikálnym pohybom ruky.

Bezdotykové prijímanie hovoru – vaše hovory môžete prijať horizontálnym zamávaním ruky nad displejom.

S-Health – pokiaľ chcete urobiť niečo pre vaše zdravie, výrazne vám k tomu dopomôže táto aplikácia. Pomocou rôznych snímačov dokáže počítať počet prejdených krokov, prejdenú vzdialenosť, dokážete si pomocou nej nastaviť rôzne ciele v rámci behu, denného príjmu kalórií a podobne.

S-Prekladač – Šikovný prekladač od Samsungu, ktorý umožňuje napríklad online preklad reči a textu.

Poznámka S – ďalšia veľmi užitočná aplikácia od Samsungu, ktorá poskytuje obrovské množstvo nastavení pri písaní dôležitých poznámok.

Watch On – aplikácia priamo súvisí s infračerveným snímačom v hornej časti telefónu. Vďaka nej dokážete váš smartphone premeniť na diaľkový ovládač či už televízie, prípadne blu-ray/DVD prehrávača.

Optická čítačka – aplikácia slúžiaca na rozpoznávanie písaného alebo tlačeného textu a QR kódov.

S Voice – aplikácia umožňuje hlasové ovládanie aplikácií vo vašom telefóne, ale aj hlasové vyhľadávanie, avšak len v anglickom jazyku.

DualCamera – umožňuje snímanie obrazu z prednej a zadnej kamery zároveň. Vďaka tomu môžete fotografie z prednej kamery zakomponovať do snímky zo zadnej kamery.

Bezpečnostná pomoc – je veľmi málo pravdepodobné, že túto aplikáciu využijete, no je lepšie ju mať, ako nemať. Aktivuje sa podržaním tlačidiel ovládania hlasitosti po dobu troch sekúnd, pričom telefón začne automaticky snímať obraz z prednej a zadnej kamery a spolu s GPS údajmi o polohe ich začne odosielať až na štyri vybrané telefónne čísla.

Nových, ale aj starších funkcií, ako môžete vidieť, je neúrekom. Musíme však zdôrazniť, že niektoré funkcie, napríklad inteligentné posúvanie, fungujú len s určitými aplikáciami, ktoré do zariadenia predinštaloval Samsung, prípadne s aplikáciami od vývojárov, s ktorými Samsung spolupracuje. Teda spomínané inteligentné posúvanie, prehliadanie alebo prechod fungujú len s aplikáciou Internet. Bezdotykovému ovládaniu a ovládaniu pomocou gesta však treba prísť na chuť.

Multimédiá 

Galaxy S4 sa nedá zahanbiť ani po multimediálnej stránke. Hudobný prehrávač poskytuje príjemné prostredie, rozsiahle nastavenia zvuku, ekvalizéra a triedenia hudby a taktiež aj možnosť hlasového ovládania, avšak len v anglickom jazyku. Hudobný prehrávač má aj podporu miniaplikácie v podobe widgetu, ktorý si môžete uložiť na plochu a prehrávať hudbu priamo z nej. 

Rovnako ako aj videoprehrávač ponúkne množstvo užitočných funkcií. Jednou zo známych je funkcia pop-up-play, ktorá umožňuje prehrávanie v okne. Teda video sa prehráva len v časti obrazovky a v druhej časti môžete používať iné aplikácie. Pohybom prsta vo vzduchu nad časovou osou prehrávaného videa máte možnosť si jednoducho prezrieť náhľad videa. Celkom praktickou funkciou je inteligentná pauza. Predná kamera sleduje vaše oči a v prípade, že by ste odvrátili zrak z obrazovky či sa prípadne otočili iným smerom, prehrávanie videa sa pozastaví a spustí sa až vtedy, keď sa budete na obrazovku opäť dívať. Zvuk z vašich audio a video súborov si môžete vychutnať buď pomocou priložených slúchadiel s prekvapivo kvalitným zvukom, alebo pomocou reproduktoru umiestneného v zadnej dolnej časti. Ten taktiež prekvapí dostatočne hlasným a kvalitným zvukom.

Prehliadanie obrázkov bude zábavnejšie a zaujímavejšie vďaka funkcii AirView, pomocou ktorej priložením prsta nad album získate prehľad jednotlivých fotografií v albume. Nechýba ani možnosť úpravy obrázkov a vytvorených fotografií.

Kvalita hovorov

Kvalita hovorov je takisto skvelá, slúchadlo je hlasité, po stiahnutí na rozumnú hlasitosť poskytuje ešte dostatočnú rezervu pre horší prípad. Detekcia šumu zase zabezpečí, aby vás druhá strana počula čisto a bez ruchov z okolia.

Fotoaparát

Zlepšeniu sa nevyhol tiež fotoaparát. Počet megapixlov zadnej kamery vzrástol z 8 na 13, prednej z 1,9 na rovné 2, pričom predná kamera Galaxy S4 dokáže zaznamenávať video vo Full HD rozlíšení. Samozrejme, nesmie chýbať LED blesk. S nárastom megapixlov zadnej kamery sa zlepšila aj kvalita zhotovených snímkov, ktoré poskytujú verné farebné zobrazenie s náležitou ostrosťou. Za spomenutie stojí poznámka, že snímač v Galaxy S4 by mal byť rovnaký, aký sa nachádza v Xperii Z, vďaka čomu by si mal lepšie poradiť so zhotovovaním snímkov v horších svetelných podmienkach. Fotoaparát má k dispozícii množstvo režimov fotografovania, z ktorých zaujme najmä 360° panoráma, animovaná fotografia, ktorá vytvorí krátku animáciu vybratých objektov vo formáte .gif, ale aj režim ozvučenej snímky, ktorý k vašej fotografii pridá pár sekúnd zvukov z okolia, tiež je tu režim gumy, s ktorým ľahko odstráni nežiaduce objekty zo snímky. Nesmie chýbať ani HDR a množstvo ďalších obvyklých fotografických režimov. Svojou kvalitou príjemne prekvapí aj predná kamera, ktorej obraz môžete dokonca vložiť pri snímaní na ľubovoľné miesto na fotografii. V telefóne, žiaľ, absentuje hardvérová spúšť fotoaparátu, no Samsung jej neprítomnosť vyriešil aspoň možnosťou voľby akcie pre tlačidlá zvýšenia/zníženia hlasitosti. Na výber máte zo zoomovania, zhotovenia snímky alebo spúšte videokamery. Ako bolo už predtým spomenuté, pri poklese kapacity batérie pod 5% sa deaktivuje možnosť fotografického prisvetlenia pre fotografovania aj natáčanie videa, takže v prípade výletov či dovoleniek je vhodné mať telefón vždy nabitý.

Záverečné hodnotenie

Zrejme ani netreba hovoriť, že Samsung Galaxy S4 momentálne patrí medzi TOP smartphony na našom trhu. Dovolíme si povedať, že jediným dôstojným súperom je mu asi len HTC One. Najväčším ťahákom nového Galaxy je v prvom rade vylepšený obľúbený dizajn, 5-palcový Super AMOLED displej s Full HD rozlíšením a špičkové softvérové a hardvérové vybavenie telefónu. Niektorých z vás zaujímalo, ktorý kryt je najvhodnejší, čo sa týka napríklad odolnosti proti pádom. Aj keď to možno na prvý pohľad tak nevyzerá, originálny kryt je dostatočne odolný proti nástrahám, ktoré telefónu hrozia. Je totiž vyrobený z polykarbonátu, ktorý má dobrú odolnosť voči nárazom. Ďalšou jeho výhodou je plasticita, ktorou disponuje, a teda je možné zadný kryt ohýbať bez známok poškodenia, vďaka čomu by sa nemal zlomiť alebo prasknúť, napríklad pri privretí do dverí. Iných zasa zaujímalo, v čom je Galaxy S4 výnimočný. Výnimočnosť spočíva v skĺbení toho najlepšieho do jedného špičkového „šikovného“ zariadenia, akým S4 bezpochyby je. Jediným negatívom celého telefónu je vysoká náročnosť Full HD displeja na energiu, vďaka čomu sa pri intenzívnejšom používaní nevyhnete každodennému nabíjaniu. S tým však treba počínať u väčšiny výkonných telefónov. Zariadeniu však chýba zabudované rádio. A či sa oplatí vymeniť Galaxy SIII za S4? Z technologického hľadiská áno. Avšak každý si musí zvážiť sám, či je pre neho výhodné každoročne obmieňať v podstate nové telefóny.

Technické špecifikácie:

Rozmery: 136,6×69,8×7,9mm
Hmotnosť: 130g
Procesor: QualcommSnapdragon 600 APQ8064T 1,9GHz (4× Cortex A9)
GPU: Adreno 320
OS: Android 4.2.2 s nadstavbou Touchwiz
Pamäť: Operačná: 2GB RAM ; Vnútorná: 16/32/64GB ; Slot pre karty: microSD/SDHC
Displej: Typ: Super AMOLED ; Uhlopriečka: 5" ; Rozlíšenie: Full HD, 1920×1080 pixlov ; Ochrana: Gorilla Glass 3
Fotoaparát: Zadná kamera: 13Mpx, autofokus, LED blesk ; Predná kamera: 2Mpx HD, Full HD záznam videa ; Záznam videa: Full HD 1080p, 30 snímok za sekundu
Senzory: Digitálny kompas ; Gyroskop ; Senzor pohybu ; Senzor okolitého svetla ; Senzor priblíženia ; Barometer ; Senzor teploty ; Senzor gest
Navigácia: A-GPS a GLONASS
Bezdrôtové spojenie: WiFi 802.11a/ac/b/g/n ; NFC ; Bluetooth 4.0 LE ; S Beam
Rozhranie: MicroUSB ; 3,5mm jack ; TV výstup: MHL 2.0
Batéria: 2600mAh

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Samsung Galaxy S4
TYP: smartfón
Vyrobil: Samsung
Cena: 520€
Produkt zapožicala spoločnosť: Samsung
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

98%
 
Vlajková loď ako sa patrí
  Klady
  • dizajn, spracovanie
  • Full HD Super AMOLED displej
  • špičkové hardvérové a softvérové vybavenie
  • fotoaparát
  • ovládanie gestami
  • pohodlné ovládanie
  • LTE
  Zápory
  • priemerná výdrž batérie
  • chýba rádio
korekcia: Zdenka Schwarzová
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk