Asus Transformer Book TX300 - Recenzia

 

Plánujete kúpu nového notebooku, ale zišiel by sa vám zároveň aj tablet? Je pravda, že na trhu je množstvo zariadení, skladajúcich sa z tabletu a klávesnice či doku, no problémom sú obmedzené možnosti operačného systému. Preto Asus zapracoval na svojom segmente Transformerov a prichádza na trh s modelom Asus Transformer Book TX300.

Konštrukcia, dizajn

Spoločnosť Asus je známa tým, že jej produkty po dizajnovej a konštrukčnej stránke patria k špičke. Celá myšlienka Transformerov začala v Asuse v podobe viacerých modelov „Padov“, ku ktorým patril aj dávnejšie recenzovaný Infinity TF700, ktorý však nevedel plnohodnotne nahradiť notebook. O tom, že technológie napredujú míľovými krokmi, svedčí naozaj luxusný model Transformer Book TX300, ktorý v sebe spája všetky výhody klasického notebooku, ale aj mobilitu tabletu, a to navyše s podporou plnohodnotného operačného systému. 

TX300 je skladačka, ktorú je možné rozložiť na tablet a klávesnicu, resp. dok. Obe časti vážia približne po 950g, čo je po spojení asi 1,9kg. Podobné sú si aj čo sa rozmerov týka. Rozmery tabletu sú 340×213×4~11mm a doku 340×219×3~12,9mm. Základným konštrukčným materiálom je tradične hliník, pričom dok je ladený do strieborno-sivej farby a tablet do farby šedej so špirálovým vzorom, podobne ako u Zenbookov. Dizajnové a kvalitatívne prevedenie je špičkové. Dok je zložený z dvoch častí, ktoré sú spojené tak, ako keby išlo o jednoliaty celok, teda žiadne medzery, ani vôľa medzi spojmi. Rovnako kvalitne je spracovaný tablet. Jeho predná časť je vyplnená bezrámovým displejom, nad ktorým sa nachádza webkamera a svetelný senzor na reguláciu jasu. Pod displejom je umiestnené podsvietené softvérové tlačidlo s ikonou „windows“, ktoré plní funkciu home pri režime tablet. Zadná časť obsahuje trojicu perforovaných otvorov, jeden horizontálny a dva vertikálne. Za nimi sa schováva chladenie Transformera a stereo reproduktory. Na ľavom boku sa v spodnej časti nachádza micro HDMI port a 3,5mm kombinovaný jack. O niečo vyššie nájdete dvojité tlačidlo na reguláciu hlasitosti. Tlačidlo power je umiestnené na hornú stenu vľavo. Zospodu sa nachádza slot pre microSD karty, otvory na pánty doku a port pre nabíjanie. 

Displej

Keďže ide o zariadenie, pozostávajúce z tabletu a doku, samozrejmosťou je dotykový displej. Jeho veľkosť je pre tablety netradičná, a to 13,3". Displej je typu IPS s Full HD rozlíšením. Výhodou IPS technológie je naozaj krásne a živé podanie farieb, väčšie pozorovacie uhly, nižšia energetická náročnosť. V kombinácii s Full HD rozlíšením si vychutnáte jemný a krásny obraz, nádhernú čiernu farbu a aj tie najmenšie detaily, čo oceníte predovšetkým pri sledovaní filmov, samozrejme, najlepšie v spomínanom Full HD rozlíšení. 

 

Žiaľ, len málokedy je niečo dokonalé bez chýb. Bez tých sa neobišiel ani displej TX300-vky. Jednou z nevýhod je jeho lesklé prevedenie, s čím pri dotykových displejoch treba rátať, no horšie je to s konzistenciou podsvietenia displeja, resp. s presvitaním bielej farby, ktoré je pri okrajoch v niektorých častiach nerovnomerné. Pri bežnej práci si to nevšimnete, no po prvýkrát sa s týmto neduhom stretnete pri konfigurácii Windowsu a neskôr pri pozeraní filmov s čiernymi pruhmi v hornej a dolnej časti obrazovky. Ťažko povedať, či sa tento problém vyskytuje pri každom kuse alebo len pri niektorých. 

Rozhranie a komunikácia

V rámci konektivity každé zo zariadení poskytne rôzne formy „výbavy“. Tabletová časť obsahuje len to najnutnejšie, a to 3,5mm jack konektor, slot pre pamäťové karty microSD, port pre nabíjanie a taktiež micro HDMI port. O niečo málo bohatšia je výbava doku. Okrem portu pre nabíjanie tu nájdete slot pre SD karty, dvojicu USB 3.0 konektorov, ethernetový konektor a mini display port na prenos digitálneho obsahu. Netypické je riešenie konektora pre nabíjanie, ktorý je obdĺžnikového tvaru a jeho pripojenie uľahčuje magnet, vďaka ktorému stačí konektor k nabíjaciemu portu len priložiť a spomínaný magnet sa postará o zvyšok. 

O komunikáciu s okolitým svetom sa postará WiFi štandardov b/g/n, BlueTooth vo verzii 4.0 a „gigový“ ethernetový port. 

Klávesnica a touchpad

Asus pri výbere typu klávesnice stavil na obľúbený chiclet. Oddelené klávesy poskytujú dostatok miesta na prsty a zvyšujú komfort pri písaní. Klávesy sú pevné, majú dostatočný zdvih a na rozloženie jednotlivých kláves si zvyknete veľmi rýchlo. Veľkým pozitívom je podsvietenie klávesnice, ktoré si môžete zvoliť až v troch rôznych intenzitách. Podsvietenie sa ovláda pomocou klávesy Fn, čo už v dnešnej dobe môže byť trochu staromódne. Podobne je možné aj vypnúť/zapnúť automatickú reguláciu jasu pomocou svetelného senzora umiestneného nad displejom. Veľmi užitočným samostatným tlačidlom je tzv. „Transformer Book key“, pomocou ktorého sa dostanete do rozšírených nastavení notebooku. V ňom sa dozviete systémové informácie o voľnom mieste na disku a RAM, získate prístup k nastaveniam zvuku i obrazu a taktiež spustíte „Notebook Mode“, pomocou ktorého sa aktivuje sekundárna batéria v doku.

Veľký touchpad s rozmermi približne 10×6cm reaguje presne a rýchlo, nechýba ani podpora 10-bodového multidotyku.

Hardvér

V závislosti od trhu sa predáva viacero hardvérových konfigurácií. My sme mali k dispozícii menej výkonnú verziu s dvojjadrovým procesorom i5-3317U tretej generácie s označením Haswell. Jeho základný takt by mal byť 1,7GHz a funkcia Turbo Boost 2.0 by v prípade potreby mala z neho dostať až 2,6GHz. V Transformerovi ďalej nájdeme 4GB DDR3 operačnej pamäte, pracujúcej pri takte1600MHz. V tablete sa nachádza 128GB SSD disk, na ktorom je však okrem operačného systému Windows 8 aj záloha veľkosti približne 20GB, takže reálne máte k dispozícii približne 90GB. V dnešnej dobe je to, samozrejme, málo, preto ďalší disk, 500-gigový, nájdete v doku. Ten je však už klasický, rozdelený do dvoch partícií, ktoré vám poskytnú dokopy 444GB voľného miesta. Škoda len, že sa do doku nezmestila aj optická mechanika. Vďaka SSD disku je chod celého systému rýchly, z vypnutého stavu sa do prostredia Windowsu dostanete už za 5-6 sekúnd, z režimu spánku je systém pripravený do 2 sekúnd. Aj napriek pomerne výkonnému hardvéru a rýchlemu systému je TX300-vka vhodnejšia skôr na kancelársku prácu, prípadne sledovanie filmov a hranie hier s menšími nárokmi na výkon. Presvedčia o tom hlavne výsledky rôznych benchmarkových nástrojov.

Vzhľadom na umiestnenie všetkého hardvéru do tela tabletu vás určite bude zaujímať, ako je to s teplotami. Je pravda, že v oblasti procesora, teda v ľavej časti, je tablet z oboch strán citeľne teplejší, no intenzita závisí od hodnoty vyťaženia. Pri bežnej či dlhodobej práci sa teploty procesora pohybovali od 35°C až do 70°C, pri ktorých práca s tabletom nebola najpohodlnejšia, žiaľ, je to daň za plnokrvný počítač v tele tabletu.

Zvuk

Asus sa snažil svojho Transformera čo najlepšie vybaviť aj po zvukovej stránke, preto siahol po tom lepšom, čo vo svojich produktoch používa. Tým je prítomnosť až štvorice stereo reproduktorov s podporou technológie Asus SonicMaster, vyvinutej v spolupráci s Bang&Olufsen ICEpower, ktorých meno sa vyníma na doku. Reproduktory sú rozdelené po 2 pre tablet a dok zvlášť. Ak sa na tablet pozriete zozadu, ako prvé vám určite napadne, že reproduktory sú umiestnené po stranách, ktoré sú perforované. Pravda je však taká, že všetky reproduktory sa nachádzajú len na pravej strane (pri pohľade spredu). Otvory na ľavej strane slúžia len na účely chladenia. Aj napriek tomu však možno kvalitu zvuku označiť v porovnaní s konkurenciou za dobrú, pri maximálnej hlasitosti je dostatočne hlasný, chýba mu však vyššia ostrosť a úroveň basov. Kvalite zvuku výrazne pridáva dok, vďaka ktorému je zvuk plnší, prirodzenejší.

Všetko dvojmo?

Dá sa povedať, že táto fráza platí takmer doslova. Okrem dvoch zariadení (tablet a dok), dvoch párov reproduktorov či dvoch pevných diskov tu máme aj dve batérie. Obe časti majú 2-článkovú polymérovú batériu. Podľa slovenskej oficiálnej stránky Asus kapacita batérie v tablete je 3120mAh a v doku 5000mAh. Avšak všetky zahraničné zdroje uvádzajú opak. Tablet má mať 5000mAh batériu a dok 3120mAh. Rovnako záhadné nám prídu aj výsledky v meraní výdrže batérie. Rôzne zdroje uvádzajú veľmi rozdielne hodnoty, ktoré boli na míle vzdialené nameraným na recenzovanej TX300-vke. Asus uvádza výdrž na batériu až 8 hodín pri režime tablet a 5 hodín pri režime „full notebook mode“. Pri zapnutom podsvietení, pevnom a portoch. Po zapnutí „notebook mode“ a aktivácii sekundárnej batérie sa má výdrž vyšplhať až na 8 hodín. Aké sú reálne výsledky? Pri režime tablet, profile rovnováha, zapnutom WiFi a jase na úrovni 50% sa tablet vypol už po 2:25 hodinách. Za rovnakých podmienok, len po pripojení doku a aktivácii sekundárnej batérie, to bolo o dve hodiny viac, približne 4:25 hodiny. Ak by ste si chceli pozrieť film vo Full HD rozlíšení, s výdržou sa dostanete na necelé 3 hodiny. Ťažko povedať, či batérie neboli ešte dostatočne „zabehnuté“, no rozdiely sú priepastné. Nameraná výdrž TX300-vky je veľkým sklamaním.

Záverečné hodnotenie

Ako sa Asus popasoval s výzvou s názvom Transformer s plnohodnotným operačným systémom v konečnom zúčtovaní? K výbornej má ešte nejaký kus cesty, no určite sa nemá za čo hanbiť. K jeho silným stránkam patrí predovšetkým jemný Full HD IPS displej s nádhernými a realistickými farbami a detailmi, plnohodnotný operačný systém Windows 8, dok s podsvietenou klávesnicou, sekundárnou batériou a pevným diskom. Nesmieme zabudnúť spomenúť ani nádherný dizajn, špičkové prevedenie a darček od výrobcu v balení v podobe elegantného puzdra, do ktorého sa zmestí tablet, ale aj celý notebook. Výborný dojem pokazila najmä slabá výdrž oboch batérií a presvitajúce podsvietenie po okrajoch displeja, čo malo najväčší vplyv na hodnotenie. K negatívam možno zaradiť aj „nepraktickosť“ zariadenia ako tabletu, vzhľadom na jeho hmotnosť a rozmery, avšak osobne tento fakt nevnímame ako mínus. Verme však, že Asus do budúcna vychytá všetky muchy a ďalší plnohodnotný Transformer bude o krok ďalej, ako je model TX300. 

Technické špecifikácie

procesor: Intel® Core™ i5-3317U tretej generácie
operačný systém: Windows 8 64bit SK
displej: 13,3" Full HD IPS 1920x1080, dotykový lesklý
systémová pamäť: 4GB DDR3 1600 MHz onboard
pevný disk tablet: 128GB SSD SATA III
pevný disk dok: 500GB 5400 rpm
sieťová karta: WLAN b/g/n, BlueTooth V4.0
grafická karta: Intel HD Graphics 4000
audio: 4× repro Maxx Audio (Bang & Olufsen ICEpower)
rozhranie: 1xmicro HDMI, 1× Display Port, 1× slúchadlá, HD kamera predná, čítačka kariet SD, 2× USB 3.0, 1× docking konektor
šasi: hliníkové telo, vysokokvalitné materiály
váha: 1,93kg, (0,95kg tablet + 0.95kg Dok)
rozmery: 21.9(W) × 34.0(D) × 0.75 ~ 2.30 (H) cm
rozmery tablet: 340 × 213 × 4 ~11mm (WxDxH)
rozmery dok: 340 × 219 × 3 ~12.9mm (WxDxH)
batéria tablet: 23Whr 3120mAh, 2-článková polymérová
batéria dok: 38 Whr 5000mAh 2-článková polymérová
AC adaptér: 65W
SK klávesnica s podsvietením

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Asus Transformer Book TX300
TYP: Transformer Book
Vyrobil: Asus
Cena: 1205€
Produkt zapožičala spoločnosť: Agem Computers
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Sexy Transformer
  Klady
  • nádherný dizajn
  • špičkové prevedenie
  • Full HD IPS displej
  • plnohodnotný operačný systém
  • príjemná klávesnica s podsvietením a touchpad
  • sekundárna batéria a pevný disk v doku
  Zápory
  • vyššia hmotnosť a rozmery tabletu
  • vyššia hmotnosť celého zariadenia
  • slabšia výdrž batérií
  • presvitajúce podsvietenie po okrajoch displeja
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk