Epson EB-W16SK - Recenzia

 

3D projektorov je na trhu ako „húb po daždi“. Väčšina z nich využíva aktívne elektronické okuliare, ktoré niektorí ľudia ťažko znášajú a navyše sú pomerne drahé, takže sú vhodné pre malé „rodinné“ 3D kino. Vo veľkých kinách sa používa systém s pasívnymi okuliarmi, ktoré sú skutočne za „babku“.

 

A práve tu „rozvírila stojaté vody“ spoločnosť Epson, keď predstavila svoj prvý systém dvoch prepojených pasívnych 3D projektorov. Ide o ideálnu voľbu pre vzdelávacie inštitúcie, múzeá, výstavy alebo pohostinstvá, pretože ponúka jasný a cenovo dostupný 3D zážitok aj pre väčšie publikum.

Trik je vo využití dvojice projektorov s polarizačnými filtrami, podobne ako tomu je vo veľkom 3D kine. Systém EB-W16SK sa dodáva v špeciálne navrhnutom držiaku. Ku každému objektívu je pripojená iná polarizačná doska a premietacie jednotky sú vzájomne prepojené káblom USB, čo umožňuje súbežné premietanie dvoch obrazových zdrojov na jediné strieborné plátno. Pasívne okuliare obsahujú vlastné polarizačné filtre, ktoré oddelia obraz pre každé oko, teda vo výsledku vnímate každým okom iný obraz a náš mozog to interpretuje ako dokonalé 3D kino. Obraz je jasný, vysokokvalitný a trojrozmerný.

Elektronické 3D okuliare sa pohybujú cenovo v desiatkach až stovkách eur, ale takéto pasívne okuliare sa dajú kúpiť doslova za „babku“. V prípade plastových rámov ich zoženiete už aj za 2- 5 eur (s kvalitnejším rámom sú drahšie) a tie papierové zoženiete aj za menej ako 1 euro.

Okrem toho, že pasívny systém s polarizačnými filtrami je lacnejší, je aj kvalitnejší a pre človeka oveľa príjemnejší. Elektronické okuliare striedavo zakrývajú naše oči a toto blikotanie spôsobuje, pomerne rýchlo, únavu očí (predsa len máte počas sledovania filmu polovinu času zakryté každé oko). U niektorých ľudí sa to prejavuje bolesťami hlavy až ľahšou nevoľnosťou. Pasívny systém zvláda väčšina ľudí oveľa lepšie a pre náš zrak je menej stresujúci.

Testovaný projektor Epson EB-W16SK sa vyznačuje rýchlym a jednoduchým nastavením. Používateľom umožňuje veľmi jednoducho prispôsobiť premietanie z oboch jednotiek prostredníctvom automatického nastavenia polohy projektora a nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti alebo prídavné zariadenia. Obe projekcie sa prekrývajú na plátne a oba obrazy sú elektronicky zarovnané priamo pomocou projektorov, čo dramaticky skráti čas, nutný na ich nastavenie.

O špičkovú kvalitu obrazu sa stará technológia spoločnosti Epson 3LCD, ktorá dokáže verne reprodukovať veľmi širokú škálu farieb a vytvárať tak prirodzené a žiarivé obrazy. Oba projektory majú rovnako vysoký biely aj farebný svetelný výstup, dosahujúci hodnoty až 3-tisíc lúmenov, čo umožňuje jasnú 3D projekciu za rôznych svetelných podmienok.

Systém podporuje formáty signálu režimu 3D, kompatibilné s technológiou HDMI. Umožňuje tak premietanie obsahu v režime vedľa seba (SBS = side-by-side), hore a dole a aj v režime komprimácie snímok, čím poskytuje používateľom možnosť premietať širokú škálu dostupného 3D obsahu. Nie je najmenší problém prehrávať 3D videá zo satelitov, internetu alebo Blu-ray diskov. Taktiež hry z počítačov alebo hernej konzoly zvládne v 3D úplne bravúrne. Zahrať si taký Resistance na PS3 v 3D je skutočný zážitok pre každého hráča, rovnako ako napríklad preteky v hre Motorstorm.

Spolu s týmto projektorom sa dodáva jeden pár polarizačných okuliarov 3D na sledovanie trojrozmerného obsahu. Ako sme však už spomínali, vďaka nízkym výrobným nákladom tieto okuliare predstavujú cenovo dostupný spôsob sledovania trojrozmerného obsahu s nízkymi celkovými nákladmi na vlastníctvo a sú vhodné aj pre veľké publikum. Projektorový systém EB-W16SK je dostupný za cenu 1 898,40 eur, čo je zhruba cena takého lepšieho projektoru pre domáce kino.

TECHNICKÉ ŠPECIFIKÁCIE

Projekčné technológie: 3LCD
Natívne rozlíšenie: 1280 x 800 (WXGA)
Svietivosť [lm]: 3.000
Kontrast: 5.000: 1
Formát zobrazenia: 16:10
Spôsob projekcie (N, ST, UST): N
Veľkosť obrazu [palce]: 80 - 120 "
Projekčná vzdialenosť [m]: 2,5 - 3,8
Throw Ratio: 1,42 - 1,56:1
Zoom: Manual
Podpora 3D: Áno
PIP podpora: Nie
Zvuk: Áno, 2W
Typ lampy: ETORL, 200 W
Životnosť lampy [h]: 4.000 (normál), 5.000 (Eco)
Rozhranie: Zvukový, cinch, Audiovýstup, stereofónny konektor mini-jack, S-Video vstup, Kompozitný vstup, HDMI vstup, VGA výstup, VGA vstup (2x), USB 2.0 typu A, USB 2.0 typu B , RS-232C
Napájanie: AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Spotreba [W]: 277 (normál), 230 (Eco)
Spotreba Standby [W]: 0,4
Hladina hlučnosti [dB]: 39 (normál), 32 (Eco)
Rozmery [mm]: 372 x 350 x 224
Hmotnosť [kg]: 7,9

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Epson EB-W16SK
TYP: Projektor
Vyrobil: Epson
Cena: 1 517€
Produkt zapožičala spoločnosť: Epson
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Cenovo dostupné 3D projekcie pre početné publikum
  Klady
  • kvalita obrazu
  • pasívny systém
  • TOC (náklady na kino)
  • aj pre väčšie skupiny
  • podpora formátov 3D
  • ľahké nastavovanie
  Zápory
  • hluk chladenia
  • reproduktory iba 2W
  • nie je Full HD
  • obraz natívne 16:10
korekcia: Petra Hladíková, Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk