Creative Sound Blaster Zx, ZxR - Recenzia

 

Aj vy ste si mysleli, že zvuk už nemôže byť na počítači lepší alebo ste si vraveli, že „však to mi stačí, aj tak nepostrehnem rozdiel.“ Tak dnešný porovnávací test troch zvukových kariet od Creative vám možno povie opak, lebo aj ja som až teraz zistil, že TOTO je zvuk.

 

História značky Sound Blaster sa začala písať už v roku 1989 pri vydaní modelu Sound Blaster 1.0, ktorá bola kompatibilná so zvukovými kartami Adlib. S nižšou cenou a Game portom sa stala táto karta ihneď obľúbená. Potom už nič nestálo v ďalšom vývoji a vydaniu naozaj niekoľkých prelomových zvukových kariet, ktoré si mnohí iste aj zadovážili do svojich počítačov. Sound Blaster 16 alebo 32 sa začali reálne dostávať do počítačov bežných spotrebiteľov. Kto mal neskôr doma Sound Blaster Live! alebo neskôr Audigy, tak tomu všetci ostatní kamaráti len ticho závideli. V roku 2005 spoločnosť, po štyroch rokoch od vydania Audigy modelu, priniesla na trh Sound Blaster X-Fi, ktorý bol vo všetkých ohľadoch lepší, ale bežných hráčov zvuk až tak nezaujímal, lebo sa zvukové karty začali integrovať na základnú dosku. Preto po rôznych verziách X-Fi modelov prišla na rad až ďalšia generácia zvukového procesora Sound Blaster Recon3D po šiestich rokoch, a to v roku 2011. A vzápätí v auguste 2012 boli vydané zvukové karty Sound Blaster rady Z, ktoré využívajú ten istý SoundCore 3D čip ako predchádzajúca generácia, ale boli pridané, mimo iné, nové operačné zosilňovače a A/D a D/A prevodníky. Prezradíme len, že zvuk poslednej Z generácie a "zvuk" z integrovaných čipov je naozaj počuteľný, a to nemusíte byť ani "audiofilom".

PRVÉ DOJMY

Na otestovanie sme dostali rovno celú Z sériu zvukových kariet, čo nám umožnilo porovnať ich ako kvalitou výstupu zvuku, tak aj dodatočným príslušenstvom, prípadne cenou. Základný model Creative Sound Blaster Z od Edynoxa ste si mohli prečítať v decembri 2012, preto tento model slúži len ako porovnávací k modelom Zx a ZxR. Model Zx od modelu Z sa líši len minimálne. Zvuková karta je rovnaká v oboch prípadoch, rozdiel je len v príslušenstve. Kým model Z využíva jednoduchý stereofónny smerový mikrofón s funkciou tvarovania zväzkov, čo znamená, že s technológiou CrystalVoice Focus dokáže odstrániť ruch, ktorý pochádza mimo zdroja hovoreného slova, model Zx využíva Audio Control Module, čo je externé vyvedenie mikrofónneho vstupu a slúchadlového výstupu na stôl, plus obsahuje mikrofón s funkciou tvarovania zväzkov a ovládača hlasitosti slúchadiel v jednom tele. Model ZxR je úplne odlišný a vystupuje ako vlajková loď zvukových kariet spoločnosti Creative s množstvom kvalitných komponentov a vstupov a výstupov.

VZHĽAD A DIELENSKÉ SPRACOVANIE

Ak vám prídu do redakcie hneď tri kusy tohto hardvéru, už ide o dosť veľký objem, ktorý zaberá veľkosťou jednu mid-tower PC skrinku. Karty sú zabalené do krásnych a efektných obalov, ktoré budia dojem kvalitných komponentov. Je na nich priehľadné okno, ktoré umožňuje nazrieť na kartu, prípadne ovládací modul pri vyšších modeloch. Model ZxR sa pýši ešte aj na boku počtom vstupno-výstupných možností a prídavnou kartou k hlavnej karte zvukovej. Všetky karty sú pripojiteľné do PCI Express x1 a vyznačujú sa červeným oplechovaním karty, zabezpečujúcich tienenie s priehľadným krytom, ktorý upriamuje pozornosť na hlavný zvukový SoundCore 3D čip. Po zasunutí karty sa zapne červené LED svetlo, ktoré osvetľuje kartu a je dostatočne silné na to, aby sa dostalo aj von z PC skrinky. Konektory vstupov a výstupov sú pre lepšie vedenie zvuku pozlátené, preto nie sú farebne odlíšené a piktogramy vedľa nich sú malých rozmerov, čiže si treba dávať lepší pozor, čo kam zapájate.

Model Zx sa vyznačuje odstupom signálu od šumu na hodnote 116dB, čo zaručuje veľmi vierohodné podanie zvuku bez skresľovania. Stará sa o to štvorjadrový zvukový procesor, ktorý odľahčuje na výkone procesor v PC a poskytuje lepšiu kvalitu podania zvuku. 24-bit/192kHz zvukový výstup pomocou technológie Stereo Direct umožňuje počuť hudbu bez komprimácie, teda tak, ako bola pôvodne zamýšľaná. Vstupno-výstupné konektory sa chvália latenciou menšou ako 1ms a pomocou digitálneho optického kábla sa môžete tešiť na zapojenie domáceho kina a užiť si film za pomoci technológie Dolby Digital Live a DTS Connect. Dodávaný softvér SBX Pro Studio s technológiami od Creative ako Crystal Voice umožňuje potlačiť rušivé zvuky a zvýrazniť len váš hlas, alebo Surround pre evokovanie priestorového zvuku či Crystalizer pre ešte čistejší zvuk.

Model ZxR je označovaný za vlajkovú loď zvukových kariet spoločnosti, preto pridáva k hlavnej karte, ktorá je navrhnutá s ešte lepšími komponentmi (pozlátené kondenzátory, 600ohm 80mw slúchadlové zosilňovače, operačné zosilňovače, D/A prevodníky) aj prídavnú kartu. Je to preto, lebo výrobca oddelil pravý a ľavý predný kanál a dal ich separátne na zvukovú kartu ako výstup. Veľké, 6,3mm jacky sú taktiež len na najvyššom modeli, ktoré by mali zabezpečiť lepší prechod signálu pre mikrofón a slúchadlový výstup. Zadné a center-bas kanály ostali v jednom výstupe. Prídavná karta DBpro si nechala Aux –In pre ľavý a pravý kanál zvlášť a jeden optický vstup a výstup.

SOFTVÉR

SBX Pro Studio

Creative dodáva kvalitný softvér, ktorým je možné odladiť každý detail. SBX Pro Studio (iba v anglickom jazyku) obsahuje osem hlavných záložiek. Prvá, SBX Pro Studio, je veľmi dôležitá, lebo umožňuje nastavovať technológie vyvinuté spoločnosťou ako Surround pre navodenie priestorového zvuku, Crystalizer pre „obohatenie“ strateného zvuku pri kompresii dynamiky. Bass, ako už názov napovedá, zvýrazňuje basy a Crossover Frequency prenáša basy z basového reproduktora na predné reproduktory a opačne. Smart Volume kontroluje dynamický rozsah zvuku. Pri prechode skladieb z hlasnejšej na tichšiu kontroluje úroveň prechodu a prispôsobuje hlasitosť. Technológia Dialog Plus zvýrazňuje hovorené slovo, ak je na pozadí veľmi hlasný ruch okolia.

Záložka Crystal Voice umožňuje nastaviť všetky nastavenia mikrofónu ako hlasitosť, úpravu hlasu pomocou funkcie FX, zníženie okolitého ruchu s Noise Reduction a zamedzenie echa pomocou Acoustic Echo Cancellation. Focus zabezpečí rozsah vnímaného zvuku od mikrofónu, aby predišiel neželaným zvukom zo strán mikrofónu. Scout Mode umožňuje hráčom počuť protivníkov z väčšej vzdialenosti, čo pre vás znamená taktickú výhodu v bojoch. Zapnutie a vypnutie je možné nastaviť pomocou klávesovej skratky.

Speakers/Headphones má na starosti nastavenie počtu reproduktorov od 2.0 do 5.1 a zvýrazňovanie basov. Hlavnou výhodou je prepínač medzi reproduktormi a slúchadlami, preto môžete mať slúchadlá stále zapnuté a prepínať zvukový výstup len za pomoci softvéru. Ak sú zvolené slúchadlá, môžete si nastaviť impedanciu slúchadiel buď na hodnotu 32/320ohm pre normálne slúchadlá, alebo 600ohm pre slúchadlá štúdiovej kvality. Záložka Cinematic umožňuje pri použití výstupu S/PDIF využiť technológie enkódera v reálnom čase Dolby Digital Live alebo DTS Connect pre čo najvernejšie podanie zvuku. Mixer nastavuje hlasitosť rôznych zariadení, od reproduktorov, cez S/PDIF-Out, Digital-In až po celkovú hlasitosť.

Ekvalizér ponúka desať prednastavení, kde sa nám najviac pozdávalo nastavenie Classical. Desať úrovní nastavenia v rozmedzí + / - 24dB necháva aj vás si nastaviť svoje vlastné hodnoty a potom možnosť si ich uložiť. Advanced Features po zaškrtnutí jednej jedinej voľby prehrá do digitálneho výstupu iba stereo. Všetky nastavenia sa dajú uložiť do profilu. Poslednými tlačidlami sú odkazy na webovú a facebook stránku Sound Blaster.

Ďalším softvérom, dodaným k zvukovým kartám, je Sound Blaster Speaker Setup, ktorý má za úlohu, mimo iné, nastaviť veľmi presne polohu a polaritu reproduktorov. Z herného softvéru je tu ešte štandardný Creative ALchemy, ktorý prehráva EAX efekty a 3D zvuk na systémoch vyšších ako Windows Vista. Z doplnkového softvéru vám spoločnosť ponúkne softvér na kontrolu najnovšieho softvéru Creative Software AutoUpdate a v prípade problémov diagnostický nástroj Creative Diagnostics.

TEST

Testovali sme na základnej doske Asus P5E (Intel X38/ICH9R čipset). Je to najvyššia modelová rada danej generácie, ktorá obsahuje zvukovú kartu ROG (Republic of Gamers) SupremeFX II. Ako reproduktory nám poslúžila zostava predných jednopásmových stolných reproduktorov s tromi malými ozvučnicami a basovým reproduktorom Genius SW-V2.1 1225. Pre posluch na slúchadlách nám poslúžili profesionálne dídžejské Ultrasone DJ-1 s pozlátenou, 6,3mm jack koncovkou. Testovali sme za pomoci najnovšieho nami dostupného softvéru a ovládačov zvukových kariet z júla 2013 na systéme Windows 8 64bit. Testovali sme prehrávanie hudby a hranie hier.

HUDBA:

Zvolil som dva albumy. Prvý – Justin Timberlake – The 20/20 Experience, komprimovaný v stratovom formáte mp3 v kvalite 320kbit/s pre posluch pomalších tónov a živých nástrojov v prehrávači iTunes 11.0.4 a druhý album v bezstratovom formáte flacv kvalite 768kbit/s – Fast & Furious 6 Soundtrack v prehrávači VLC Player 2.0.7 pre posluch hlbších basových liniek a elektronickej hudby.

Karta Zx podávala oproti štandardne dodávanej zvukovej karte SupremFX II na základnej doske čistejšie stredy a výraznejšie výšky. Mal som pocit, že konečne počúvam zvuk, ktorý nie je ničím tlmený. Naproti tomu karta ZxR už prehrala zvuk, ktorý som si nemyslel, že aj existuje. Čistý zvuk basov, stredných tónov aj výšok ma nechal počúvať celý album bez prestávky. Odporúčam využitie softvéru SBX Pro Studio, ktorý pomocou technológií Surround a Crystalizer nádherne dotvorí a prehĺbi zážitok z počúvania. 

HRY:

Na test sme si zvolili racing GRID 2 a FPS Serious Sam 3. Od pretekárskej hry môžete očakávať plné ponorenie sa do hry, od ktorej sa nechcete odtrhnúť. Pri FPS počujete čisto každý výstrel, každý krok svojej postavy aj protivníkov. Pri tejto hre sa mi však Scout Mode priveľmi neosvedčil. Nepočul som zvukovú výhodu po zapnutí, skôr len stlmenie okolitého ruchu. Toto platí pre obe karty. So slúchadlami sa však výborný zvukový zážitok ešte umocní a vtiahne vás do hry.

ZÁVER

Niektorým hráčom stačí, aby aspoň „niečo“ počuli. Tým stačí zvuková karta na základnej doske, „však to hrá.“ Potom je tu skupina hráčov, ako napríklad ja, ktorí si myslia, že značka ROG a vysoký modelový rad základnej dosky s dedikovanou zvukovou kartou SupremeFX II spraví zázraky. A potom je tu skupina zvukových „fajnšmekrov“, ktorí počujú aj nepočuteľné a každý tón vedia rozanalyzovať. Každému stačí to, čo momentálne má doma, ak si nevypočuje ten rozdiel na vlastné uši. Jednu zvukovú kartu za druhou až k tej najlepšej, a potom prejde opäť na tú najlacnejšiu. Vtedy si je vedomý rozdielu a už sa nechce rozlúčiť s naozaj kvalitným zvukom. To bol aj môj prípad. Vrátiť sa späť od ZxR k SupremeFX II bol naozaj strhujúci. 

Všetky tri karty si viedli, čo sa týka zvukovej stránky, viac ako dobre. Rozdiel medzi Z a Zx je len v príslušenstve (optický kábel a 3,5mm to RCA kábel navyše) plus v dodávanom Audio Control Module pre vyšší model. Či stojí rozdiel modelu Z za 60€ a modelu Zx za 105€ je už len na vás, zvuková karta je tá istá. Model ZxR za rovných 200€ v internetových obchodoch, to je už veľa peňazí. Ale dostanete za ne profesionálnu zvukovú kartu, ktorá je vhodná aj do menšieho audio štúdia. Pre hráča to bude radosť hrať hry, a to kvôli nezameniteľnému zvuku, ktorý na zvukovej karte základnej dosky nikdy nedosiahne. Široké možnosti vstupov a výstupov, či už analógových alebo digitálnych, urobia z vášho počítača malé štúdio, kde si môžete zapojiť zosilňovač, 5.1 reproduktory, hernú konzolu a to všetko v top kvalite a s pozlátenými konektormi pre lepšiu vodivosť signálu. Absencia zapojenia viac ako 5+1 reproduktorov sa už dnes nenosí, lebo viac reproduktorov nemá pre poslucháča väčší význam, nehovoriac o dostupnosti reproduktorových zostáv a obsahu, ktorý ponúka takto zmixovaný zvuk. 

Creative si sériou Z určite hanbu nerobí. Všetky modely sú veľmi podarené, stačí sa len rozhodnúť, pre ktorú cenovú hladinu ste ochotní sa rozhodnúť a vychutnať si nezameniteľný zvuk pri počúvaní hudby a hraní hier.

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Creative Sound Blaster Zx, ZxR
TYP: Zvuková karta
Vyrobil: Creative
Cena: 150€ (Zx) / 250€ (ZxR)
Produkt zapožičala spoločnosť: Creative
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

95%
 
Aj počítač potrebuje kvalitný zvuk
  Klady
  • spracovanie zvuku
  • vstupno-výstupné konektory
  • kvalitné spracovanie
  • dizajn
  • softvér
  Zápory
  • malý kvalitatívny rozdiel medzi modelom Z a Zx
korekcia: Zdenka Schwarzová

TECHNICKÉ ŠPECIFIKÁCIE

Zx

Výkon zvuku
 Odstup signálu od šumu : 116dB
24bitový analógovo-digitálny prevod analógových vstupov: vzorkovací kmitočet až 96kHz
24bitový digitálno-analógový prevod digitálnych zdrojov: vzorkovací kmitočet až 192kHz pre analógové výstupy
 Vzorkovacie kmitočty pre nahrávanie z 16-bitového zdroja na 24-bitový: 8; 11,025; 16; 22,05; 24; 32; 44,1; 48 a 96kHz
 Vzorkovacie kmitočty pre prehrávanie z 16-bitového zdroja na 24-bitový: 8; 11,025; 16;22,05; 24; 32; 44,1; 48; 96 a 192kHz

Konektory na zadnom paneli
 Linkový vstup / vstup pre mikrofón : Zdieľaný 1/8" (3,5mm) konektor
 Slúchadlá : 1 × 1/8" (3,5mm) konektor
 Predný výstup : 1 × 1/8" (3,5mm) konektor
 Zadný výstup : 1 × 1/8" (3,5mm) konektor
 Center/subwoofer : 1 × 1/8" (3,5mm) konektor
 Optický výstup : TOSLINK
 Optický vstup : TOSLINK

Podporované reproduktory
 Stereofónne reproduktory/reproduktory 2.1
 Reproduktory 5.1
 Slúchadlá

Zbernica
PCI Express x1

Audio Control Module
 Ovládač hlasitosti
 Zabudovaný mikrofón s funkciou tvarovania zväzkov
 Slúchadlá: 1× 1/8" (3,5mm) konektor
 Vstup pre mikrofón : 1× 1/8" (3,5mm) konektor
 Slúchadlá: 1× 1/4" (6,3mm) konektor
 Vstup pre mikrofón : 1× 1/4" (6,3mm) konektor
 Zabudované káble slúchadiel/mikrofónu pre pripojenie k zvukovej karte.
 Interný výstup s 2×5 pinmi pre zvuk Intel HD na prednom paneli počítača

Obsah balenia
 Zvuková karta Sound Blaster Zx
 Sound Blaster Audio Control Module
 1× optický kábel
 1× (3,5mm) kábel stereo-RCA
 Leták s krátkym úvodom
 Inštalačný disk CD

Software
 Sound Blaster Z-Series Control Panel
 Creative ALchemy
 Creative Host OpenAL/EAX5.0 HD
 Creative Diagnostics
 Kodér Dolby Digital Live
 Kodér DTS Connect
 Sound Blaster Speaker Setup
 Creative Software AutoUpdate
 Creative Product Registration

Minimálne systémové požiadavky
 Procesor Intel® Core™ 2 Duo alebo ekvivalentný procesor AMD®, 2,2GHz alebo rýchlejší.
 Základná doska Intel®, AMD® alebo 100% kompatibilná
Microsoft® Windows® 8 (32/64-bitová verzia),
Windows® 7 (32/64-bitová verzia)
1 GB pamäti RAM
 Aspoň 600MB voľného miesta na disku
 Voľný slot PCI Express® (x1, x4 alebo x16)
 Jednotka CD-ROM alebo DVD-ROM

ZxR

Výkon zvuku
 Odstup signálu od šumu : 124dB
24bitový analógovo-digitálny prevod analógových vstupov: vzorkovací kmitočet až 96kHz
 24-bitový digitálno-analógový prevod digitálnych zdrojov: vzorkovací kmitočet až 192kHz pre analógové výstupy
 Vzorkovacie kmitočty pre nahrávanie z 16bitového zdroja na 24-bitový: 8; 11,025; 16; 22,05; 24; 32; 44,1; 48 a 96kHz
 Vzorkovacie kmitočty pre prehrávanie z 16bitového zdroja na 24-bitový: 8; 11,025; 16;22,05; 24; 32; 44,1; 48; 96 a 192kHz

Konektory na hlavnej karte
 Vstup pre mikrofón : 1 × 1/4" (6,3mm) konektor 
 Slúchadlá : 1 × 1/4" (6,3mm) konektor
 Predný výstup (Ľ) : 1× konektor RCA
 Predný výstup (P) : 1× konektor RCA
 Zadný výstup (Ľ /P) : 1× 1/8" (3,5mm) konektor
 Center/subwoofer : 1× 1/8" (3,5mm) konektor

Konektory na DBpro karte
 Konektor Aux-In (Ľ) : 1× konektor RCA
 Konektor Aux-In (P) : 1× konektor RCA
 Optický výstup : 1× TOSLINK
 Optický vstup : 1× TOSLINK

Podporované reproduktory
 Stereofónne reproduktory/reproduktory 2.1
 Reproduktory 5.1
 Slúchadlá (32/300/600 ohm)

Zbernica
PCI Express x1

Audio Control Module
 Ovládač hlasitosti
 Zabudovaný mikrofón s funkciou tvarovania zväzkov
 Slúchadlá: 1× 1/8" (3,5mm) konektor
 Vstup pre mikrofón : 1× 1/8" (3,5mm) konektor
 Slúchadlá: 1× 1/4" (6,3mm) konektor
 Vstup pre mikrofón : 1× 1/4" (6,3mm) konektor
 Zabudované káble slúchadiel/mikrofónu pre pripojenie k zvukovej karte.

Obsah balenia
 Zvuková karta Sound Blaster ZxR
 Karta Sound Blaster DBpro
 Sound Blaster Audio Control Module
 1× optický kábel
 1× (3,5mm) kábel stereo-RCA
 1× kábel DBpro
 Leták s krátkym úvodom
 Inštalačný disk CD

Software
 Sound Blaster Z-Series Control Panel
 Creative ALchemy
 Creative Host OpenAL/EAX5.0 HD
 Creative Diagnostics
 Kodér Dolby Digital Live
 Kodér DTS Connect
 Sound Blaster Speaker Setup
 Creative Software AutoUpdate
 Creative Product Registration

Minimálne systémové požiadavky
 Procesor Intel® Core™ 2 Duo alebo ekvivalentný procesor AMD®, 2,2GHz alebo rýchlejší.
 Základná doska Intel®, AMD® alebo 100% kompatibilná
 Microsoft® Windows® 8 (32/64-bitová verzia),
Windows® 7 (32/64-bitová verzia)
 1GB pamäti RAM
 Aspoň 600MB voľného miesta na disku
 Voľný slot PCI Express® (x1, x4 alebo x16)
 Voľný slot pre DBpro kartu
 Jednotka CD-ROM alebo DVD-ROM

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk