Raijintek Aidos, Themis, Ereboss, Aeolus α - Recenzia

 

Chladím, chladíš, chladíme. Ako ste sa postarali o svoj procesor v čase najväčších horúčav? Nová spoločnosť Raijintek vám chce pomôcť s výberom. Stoja chladiče a ventilátor za vyskúšanie?

 

 

Raijintek. Prvé, čo nám napadlo bolo, že ide o nejakú indickú firmu. Po bližšom oboznámení sa so spoločnosťou sme zistili, že je to nová firma. Nie však celkom. Raijintek je výsledkom spojenia síl firiem Xigmatek a Cooler Master, a to už môže niekomu niečo hovoriť. Spoločnosť vznikla na jar roku 2013 a ponúka päticu produktov, z ktorých sme mali možnosť otestovať hneď štyri. Ventilátor sme však testovať nemohli, lebo nám na základnej doske chýbal druhý napájací konektor na ventilátor. To však nie je až taký problém, pretože ten istý ventilátor sa používa pri chladiči Ereboss. Aj napriek tomu testujeme najväčší počet produktov od tejto spoločnosti v jednom článku!

Chladiče sú navrhnuté v Nemecku a vyrábané na Taiwane. Názvy modelov sú odvodené od mien gréckej mytológie. Aidos (bohyňa hanby, skromnosti a pokory), Themis (bohyňa nebeského alebo prirodzeného poriadku), Ereboss (boh temnoty) a Aeolus (boh vetra).

VZHĽAD A DIELENSKÉ SPRACOVANIE

Trojica chladičov v čistej váhe váži spolu viac ako 1,5kg, čiže už dodaná škatuľa bola podozrivo ťažká. Škatule chladičov sú v kartónovom obale, v ktorých po rozbalení nájdete všetky možne skrutky, matice, pliešky a gumičky, aby ste mohli svoj chladič osadiť na platformu, ktorú práve máte vo svojom počítači. Chladiče sú navrhnuté tak, aby ste nemali problém osadiť ich na socket od Intelu od verzie LGA 775 až po najnovšiu 1150 (Haswell), ale aj AMD od AM2-AM3+, či FM1-FM2+. Ku každému chladiču je dodávaná teplovodivá pasta. Ventilátory sú dodávané takisto vo veľkostiach reprezentujúce veľkosti dodaných chladičov. Návod je priložený v deviatich rôznych jazykoch, avšak slovenčina a čeština chýbajú. Pri modeli Ereboss, pretože jeho veža meria až 160mm, by mal byť dodávaný skrutkovač. V návode ho nemáme zobrazený, hoci na stránke výrobcu by tento skrutkovač mal byť pribalený. Bez neho inštalácia robila značné problémy.

Cenovo aj rozmerovo najnižšie položený produkt spoločnosti je chladič Aidos. Vyznačuje sa rozmermi 95×55×136mm (š×h×v) a váhou 325g. Disponuje 4 heatpipes o priemere 6mm. Ventilátor má rozmery 92×92×25mm a rýchlosť otáčok je v rozmedzí 1000-2400ot./min. 

Väčším bratom je chladič Themis, ktorý výškou už prekračuje bežnú midi ATX skrinku. Jeho rozmery sú 122×50×158mm a pri ochladzovaní používa 3 heatpipes, ale zato sú v priemere hrubé 8mm. Ventilátor je už, samozrejme, väčší s rozmermi 120×120×25mm, ktorý je schopný sa otáčať v rozmedzí 1000-1800ot./min. Oba chladiče sa k procesoru priľnú za pomoci CPU Direct Contact, čo znamená, že odpadové teplo z procesora prúdi priamo do heatpipes a nie cez medenú základňu.

Najväčší a „najmonštróznejší“ zástupca je chladič Ereboss, ktorý má obrovské rozmery – 140×110,5×160mm a váhu neuveriteľných 808g. Na ochladenie procesora sa využije 6 heatpipes s priemerom 6mm. Veľkosť ventilátora je takisto veľmi veľká (140×150×13mm) s otáčkami v rozmedzí 1100-1650ot./min. Pri styku s procesorom je už využitá nikel-medená základňa. 

Všetky ventilátory si podľa výrobcu udržia maximálnu hlučnosť v rozmedzí 28-30dBA a mali by vydržať 40 000h prevádzky.

TEST

Testovali sme na platforme od Intelu s procesorom Intel Core 2 Duo E8400 @ 3,0 GHz (Wolfdale) osadeným na základnej doske Asus P5E (X38 čipset). Test prebiehal pri letnej izbovej teplote 28°C pri otvorenej midi skrinke otočenej väčšou plochou smerom k zemi, kde od zeme mierne chladila dlažba.

Po nainštalovaní základne zospodu dosky a prestrčení skrutiek cez ňu, sme upevnili zvrchu dve kovové platničky, na ktoré sa už inštaloval samotný chladič. Pred nasadením sme však dôkladne očistili povrch procesora liehom a rovnomerne naniesli dodávanú teplovodivú pastu. Po odstránení tenkej fólie, ktorá bráni vniknutiu nečistôt na základňu chladiča, sme osadili chladič a zaskrutkovaním pomocou priečnej kovovej platničky sme ho upevnili. Následne sme za pomoci dodávaných gumičiek upevnili ventilátor na chladič a do základnej dosky sme zapojili 4-pinový napájací kábel. Inštalácia prebiehala bezproblémovo, avšak len pri modeli Aidos. Pri modeli Themis už začali problémy s osadením ventilátora, pretože pasívny chladič základnej dosky neumožnil prichytiť na spodnej strane ventilátor o chladič. Preto sme využili len dve gumičky, ktoré držali ventilátor z vrchnej strany. Pri skrinke, ktorá bola otočená na ležato, to problém nebol. Pri štandardnom postavení skrinky by ventilátor, pravdepodobne, odpadával. Pri modeli Ereboss sme však narazili na problém, ktorý bol naozaj zásadný. Na uchytenie chladiča k procesoru potrebujete z jednej strany využiť dieru v chladiči, aby ste cez neho mohli prestrčiť skrutkovač a upevniť tak jeho pozíciu. Náš najväčší skrutkovač nevedel dosiahnuť na skrutku, preto sme ho utiahli len z jednej strany, čo malo aj negatívny dopad na výsledky merania. Skrutkovač nie je uvedený ako príslušenstvo v návode, na stránke výrobcu však už zobrazený je. Každopádne, pri kúpe tohto modelu si treba kúpiť aj dlhý skrutkovač, dokým ho výrobca nezačne baliť rovno do balenia.

Merali sme teplotu oboch procesorových jadier a tzv. CPUINT, čo je teplota procesora samotného. Meranie prebiehalo pri nečinnosti v prostredí Windows 8 64bit, kedy sa ustálila teplota. Na zaťaženie procesora sme využili program OCCT 4.4.0 a po dobu 12 minút sme zaťažili procesor na 100%. Následne sme spravili screenshot a zastavili testovanie. Nakoniec test prebehol aj s chladičom dodávaným s procesorom Intel, ale s novo nanesenou teplovodivou pastou od Raijinteku. Frekvencie procesora, grafickej karty, využitie pamäti a rýchlosť otáčok je znázornená na obrázku.

Aidos

Themis

Ereboss

Intel

V stave nečinnosti si chladiče viedli pomerne rovnako a dosahovali hodnoty 37 – 38°C na jadrách a rovných 30°C na samotnom procesore, čo značí, že je to asi minimálna hodnota, ktorú vie program zmerať. Pri teplote izby 28°C je to krásny výsledok. Chladič Intel mal na jadrách okolo 46°C a teplotu na procesore približne 37°C. Rozdiel v chladičoch je tak zjavný ihneď. 

Aidos si v záťaži vedel poradiť s ohriatym procesorom s 54°C na jadrách a 49°C na procesore samotnom. Themis vedel stlačiť teplotu na jadrách na cca 47°C a procesor samotný mal 42°C. Je vidieť, o akú teplotu dokáže znížiť vyššia veža a o 2mm väčšie heatpipes, aj keď ich počet sa znížil na tri. Výsledky modelu Ereboss sú, bohužiaľ, len informatívne vzhľadom na nedotiahnutú skrutku, ktorá by pritiahla chladič k procesoru. Zaradil sa preto medzi Aidos a Themis s teplotami na jadrách približne 49°C a na procesore 44°C. Chladič od Intelu sa už poriadne „zapotil“ a na jadre dosiahol teplôt atakujúcich 70°C, na procesore do 68°C. Každopádne sú výsledky s chladičmi Raijintek impozantné oproti štandardne dodávanému chladiču od Intelu.

Ventilátory pri spustení mali zo začiatku tichý „cukavý“ zvuk, ktorý však po rozbehnutí prestal byť počuteľný. Ventilátor na modeli Ereboss, Aeolus α, o ktorom hovorí výrobca ako o najtenšom na svete – s hrúbkou len 13mm, bol takisto tichý a bez vibrácií. Osadenie druhého ventilátora na chladič sme však nevedeli otestovať, vzhľadom na obmedzenie základnej dosky na jeden napájací konektor. Všetky ventilátory ovládajú svoju rýchlosť otáčok na základe teploty procesora.

ZÁVER

Nový výrobca sa určite nedal zahanbiť pri ostatných zabehaných spoločnostiach ako Cooler Master alebo Noctua. Vysoké veže, tiché ventilátory, množstvo heatpipes robia z týchto chladičov výborných kandidátov na kúpu niečoho lepšieho ako štandardný dodávaný chladič od výrobcu procesorov. Chladiče je možné osadiť na trinásť rôznych socketov od oboch výrobcov procesorov, čo dodáva flexibilitu, aj keby ste chceli meniť zo staršej platformy na novšiu. 

Teplotami v stave nečinnosti sú si procesory veľmi vyrovnané, pretože odpadové teplo je veľmi nízke, s čím nemal žiaden chladič najmenší problém a heatpipes sa ani nezohriali a ostali úplne chladné. V záťaži Aidos, za odporučenú cenu 16,90€, je konkurenčne veľmi schopný, čo sa týka aj teploty, aj ceny. Themis, za odporučenú cenu 23,90€, vedel ochladiť v záťaži procesor o nejaké tie stupne naviac avšak v našom prípade sme nevedeli osadiť všetky gumičky ventilátora na chladič, pretože zavadzali pasívne chladiče základnej dosky. Chladič svojou vysokou vežou by sa takisto nezmestil do uzavretej skrinky. Ereboss, najlepší chladič spoločnosti, za odporučenú cenu 34,90€, nevedel chladiť lepšie ako chladič Themis z dôvodu nedodaného dlhého skrutkovača, ktorým by sme sa dostali ku skrutke, ukrývajúcej sa pod vežou. Preto si pri tomto modeli treba zakúpiť ten najdlhší skrutkovač, aký nájdete alebo sa informovať u výrobcu, či a kedy bude skrutkovač dodávať v balení. Veža takisto presahovala rozmery 18cm šírky klasickej midi skrinky. Ventilátory boli tiché a Aeolus α takisto nesklamal. Nie je mu čo vytknúť. Je tenký, tichý a bez zbytočných vibrácií.

Informácie o Produkte

Produkt Cover
prva.sk
Raijintek Aidos, Themis, Ereboss, Aeolus α
TYP: chladič, ventilátor
Vyrobil: Raijintek
Cena: 16,90€ (Aidos) / 23,90€ (Themis) / 34,90€ (Ereboss)
Produkt zapožičala spoločnosť: Caseking.de
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Aidos: 95%
 
Themis: 88%
 
Ereboss: 85%
 
Aeolus α: 95%
  Klady
  • chladenie
  • dizajn
  • hlučnosť
  • vibrácie
  • cena
  Zápory
  • montáž ventilátora (Themis)
  • montáž chladiča (Ereboss)
  • výška veže (Themis, Ereboss)
korekcia: Petra Hladíková

 

Technické ŠPECIFIKÁCIE

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk