Samsung ATIV Book 7 740U3E-X01 - Recenzia

 

Trh s ultrabookmi sa nám rozrastá rýchlosťou blesku a už aj v tomto segmente nás zasypávajú produktmi z každej strany. Do súboja o priazeň zákazníka sa pridáva aj firma Samsung, ktorá sa preslávila svojimi smartphonmi. Na to, že sa za ňou oplatí pozrieť, aj keď hľadáme ultrabook, sme sa presvedčili pri teste najnovšieho prírastku Samsung Ativ Book 7.

Prvé dojmy

V škatuli na nás nečakali žiadne prekvapenia, iba bezpečne zabalený produkt, nabíjačka a dokumentácia. Po odstránení obalu nám v rukách zostal šikovný hliníkový ultrabook. Vrchnú stranu ozdobuje len logo Samsung, ktoré vyčnieva z veka. Veko sa pri tlaku v strede mierne prehýba, no pôsobí celkom solídne. Šasi je celkom pevné a ani pri zdvihnutí za jeden roh sa, okrem občasného zavŕzgania, nič nestane. Povrch je príjemný na dotyk, avšak zostávajú na ňom odtlačky a pomerne rýchlo sa zašpiní.

FullHD

Ako je pri ultrabookoch zvykom, dôraz sa kladie i na kvalitu a rozlíšenie displeja. Samsung v tomto smere nezaostáva a ponúka FullHD displej s verným podaním farieb a dobrými pozorovacími uhlami. Ativ Book 7 sa predáva aj v konfigurácii s dotykovým displejom, no bohužiaľ, naša verzia ním vybavená nebola, takže ho nemôžeme zhodnotiť. Mal by však dokázať zaznamenať desať prstov naraz.

Dedikovaná grafika a i5

Externá grafická karta je v ultrabookoch umiestnená skôr príležitostne, keďže v malom tele je núdza o miesto, problémy s chladením a potreba dosiahnuť čo najnižšiu spotrebu. Návrhári Ativ Book 7 si však zaumienili, že ju tam predsa len dajú a okrem integrovanej HD 4000 nám namontovali Radeon HD 8570M.

Externá grafika pomáha aj s množstvom dostupnej operačnej pamäte, keďže integrovaná grafika si v prípade potreby odkrajuje z operačnej pamäte, externá má 1GB vlastnej, a tak necháva viac pamäte pre procesor. V stroji nájdeme veľkosť operačnej pamäte 4GB, čo je síce na ultrabook bežné, no na využitie náročných grafických prostredí, prácu s videom či na hranie hier, by sa zišlo o niečo viac. 

Náš model bol vybavený procesorom Intel i5 3337U, teda s architektúrou Ivy Bridge, podporujúcou technológiu Hyper thearding, ktorá k obom jadrám s taktom 1,8GHz priradí po jednom virtuálnom jadre, čo zvýši výkon približne o 10%, v ideálnom prípade až o 30%. Pričom obe pôvodné jadrá dokážu pomocou technológie Turbo Boost nadobudnúť frekvenciu až 2,7GHz.

O úložný priestor sa stará 128GB SSD disk, ktorý zaručuje bleskový štart a rýchle reakcie systému. Ak ho však porovnáme s SSD diskami, ktoré v súčasnosti ovládajú trh, ide o šedý priemer. Sekvenčné čítanie síce dosahuje celkom slušných 450MB/s, no zápis je „len“ na 130MB/s, čo je na SSD disk málo.

Hry?!

HD 8570M z ultraprenosného počítača robí nielen pracovný nástroj, ktorý zvládne i náročnejšie grafické prostredia či úpravu videa, ale aj spoločníka na dlhé chvíle strávené pri nejakej hre. Rozdiel v FPS je oproti integrovanej grafike citeľný, napríklad Minecraft sme si pri maximálnych nastaveniach so zapnutým rozšíreným OpenGL zahrali na 17 FPS, čo je oproti 7 FPS na Intel HD 4000 pomerne viditeľný rozdiel. Aby ste sa nezasmiali, že sme benchmarkovali na Minecrafte, vyskúšali sme i náročnejšie hry.

Ultrabook si prekvapivo poradil aj s hrou Battlefield 3, a to na stredných nastaveniach s nejakými šestnástimi snímkami za sekundu(FPS), čo sa dá považovať za hrateľné množstvo. To však platilo len dovtedy, kým sme sa nedostali do otvoreného sveta, vtedy sme kvôli zachovaniu hrateľnosti museli obmedziť detaily na minimum, aj tak sme sa v akčnejších scénach stretli s „lagmi“. Hra sa držala niekde okolo 13 FPS. Najväčší problém robilo vykresľovanie väčšej vzdialenosti, ak sme sa ocitli v interiéri všetko išlo ako po masle.

Klávesnica

Pre prácu je kvalitná klávesnica veľmi podstatná vec, v tomto prípade však trocha zaostáva za ideálom. Síce tu nájdeme aj automatickú reguláciu podsvietenia a podobné vymoženosti, nič to nemení na fakte, že písanie na klávesnici by sme si vedeli predstaviť pohodlnejšie. Môže za to až prehnane malý zdvih kláves a zlá technológia pre navracanie klávesy do pôvodného stavu, ktorá pôsobí nepríjemne. Najlepšie na tom nie je ani uchytenie klávesov, ktoré spôsobuje, že pri tlaku na roh klávesy sa kláves ohýba a nejde kolmo dole.

Click-pad

Pod klávesnicou nás už štandardne čakal clickpad, teda touchpad, ktorý funguje ako jedno veľké tlačidlo. Rozumie si s multidotykovými gestami a príjemne sa na ňom pracuje. Jediné, čo nám na ňom mierne prekážalo, bola jeho hlučnosť pri stlačení, ktorá v tichom nočnom prostredí pôsobí rušivo.

Windows 8

Ako drvivá väčšina ultrabookov, je aj tento vybavený najnovším počinom Microsoftu s názvom Windows 8. Ten v kombinácii s SSD diskom naštartuje za niečo cez desať sekúnd aj s prihlásením do systému. Prebúdzanie zo spánku je tiež záležitosť niekoľkých sekúnd. Reakcie systému sú svižné a aplikácie sa spúšťajú prakticky ihneď.

Samsung nám predinštaloval množstvo aplikácií, z ktorých však reálne veľa nevyužijeme a mnohé nás budú otravovať updatami. Z tých známejších sa tu objavil antivírus Norton či Photoshop Elements 11. Vo väčšine sú to, bohužiaľ, len trial verzie, ktoré nám po ich otestovaní ponúklo možnosť ich buď odinštalovať, alebo kúpiť, teda zbytočné mrhanie miestom na disku a spomaľovanie systému.

Chladenie

Jedna z vecí, ktoré robia ultrabook takým zaujímavým zariadením, je systém chladenia. Systém si sám reguluje aktuálny výkon procesoru podľa aktuálneho zaťaženia, a tým umožňuje ventilátoru znížiť otáčky. Zariadenie je veľmi tiché a s hlukom sa stretneme len pri aktívnej záťaži. Aj to je celkom prijateľná úroveň, ktorá neruší pri hraní či práci.

Zvuk od JBL

Či už na cestách, alebo doma, všade sa zíde mať pri sebe niečo, z čoho sa dá spustiť hudba či prehať film. Pre skutočný filmový zážitok síce treba domáce kino, no keď nepatríte medzi fajnšmekrov, postačia aj kvalitné stereo reproduktory. Ativ Book 7 nás svojím prejavom celkom zaujal, z malého kovového tela vychádza hlasný a verný zvuk, za čo vďačíme dvom dvojwattovým reproduktorom na spodnej strane ultrabooku, v ktorých má prsty známa firma JBL s technológiou SoundAlive. Síce sa to nedá porovnávať s normálnou audio súpravou, no na ultrabook je to zvuk vcelku dobrý.

Bohatá výbava portov

Jedným z kameňov úrazu pri ultrabookoch je nedostatok portov. Často sú osadené len dva USB, alebo vynechaný ethernet port s výhovorkou, že by sa nezmestil. Samsung, namiesto hľadania výhovoriek, radšej riešil, ako sa to dá urobiť, a tak na tele ultrabooku nájdeme ethernet port, 1×USB 3.0, 2×USB 2.0, HDMI, čítačku pamäťových kariet, miniVGA, Kensington lock, 3,5mm jack a napájací konektor. Na ultrabook je to veľmi slušná výbava.

SideSync

Samsung nezabudol ani na svoje smartphony a pre ich majiteľov vymyslel funkciu menom SideSync. Je to prakticky program, ktorý počas pripojenia telefónu k ultrabooku, popri jeho nabíjaní, zálohuje obsah smatphonu na disk. Okrem toho dokáže preniesť obrazovku telefónu na obrazovku notebooku a používať myš pripojenú k ultrabooku aj v telefóne, napríklad na presúvanie vecí z jedného zariadenia do druhého štýlom „drag´n drop“. 

Batéria

Ultrabook ako ultraprenosné zariadenie sa musí vyznačovať dlhou výdržou batérie. Výrobca to zabezpečil celkom dobre a osadil štvorčlánkovú batériu s kapacitou 57watthodín, čo je viac ako pri bežných laptopoch. Tá dokáže ultrabook napájať na dobu viac ako šesť hodín, keď nepoužívame náročné grafické aplikácie. Ak sa jedná len o prácu s wordom alebo o čítanie, tak sa výdrž približuje až k času osem hodín. V teste battery eater vydržal štyri a pol hodiny vykresľovať točiacu sa batériu v 3D – štandardný test.

Videokamera

Nad displejom toho nájdeme viac, okrem videokamery, ktorá dokáže nahrávať v rozlíšení 720p, ktorá sa hodí na videohovory a diódky, ktorá indikuje jej aktivitu, tam nájdeme aj mikrofón a senzor osvetlenia, ktorý sa stará o automatické nastavenie jasu klávesnice.

Verdikt

Samsung Ativ Book 7 má šancu uchytiť sa na našom trhu, oproti konkurencii ponúka dedikovanú grafickú kartu, ktorá umožní na stroji rozbehnúť hry či náročnejšie grafické prostredia, s ktorými by konkurencia mala problém. Ak si však odmyslíme grafiku, tak v tejto cenovej kategórii (cez 1000€) ultrabook zaostáva v použitom procesore, keďže väčšina konkurentov má už i7 a vo veľkosti SSD disku, ktorá sa v tejto cenovej hladine zväčša pohybuje okolo 256GB, čo je dvojnásobok oproti 128GB v Ativ Book 7. Ak neplánujete z ultrabooku robiť úložisko pre filmy, hudbu a všetky možné i nemožné súbory a uprednostníte grafický výkon za miernu obeť výkonu CPU, tak je Samsung Ativ Book 7 pre vás dobrá voľba. No stále sa treba ohliadnuť aj po firme ASUS, ktorá Samsungu konkuruje s modelovou radou ZENBOOK, ktorá za podobnú cenu ponúka lepšie parametre. Záleží len na vás.

Technická špecifikácia:

Procesor: Intel Core i5 3337U, 2×1,8GHz (2,7GHz Turbo Boost)
Pamäť: RAM 4GB 1600MHz
Kapacita SSD: 128GB
GPU: AMD Radeon HD 8570M 1GB
Displej: 13.3-palcov Full HD (1080p) LED-backlit 350 nit
Čítačka pamäťových kariet: SD, SDHC, SDXC
OS: Windows 8 64bit
Hrúbka × Šírka × Hĺbka(cm): 1,89×32,40×22,40
Hmotnosť: 1,65 kg

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Samsung ATIV Book 7 740U3E-X01
TYP: Ultrabook
Vyrobil: Samsung
Cena: 1 050€
Produkt zapožičala spoločnosť: Samsung
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Prémiový ultrabook za slušnú cenu
  Klady
  • dizajn a spracovanie
  • dedikovaná grafická karta
  • bohaté zastúpenie portov
  • výdrž batérie
  Zápory
  • horšia klávesnica
  • pomerne malý SSD disk
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk