Asus G750 - Recenzia

 

Aj keď je na dnešnom trhu, pohlcovanom ultraprenosnými notebookmi, tabletmi a smartphonmi, šanca na úspech mizivá, spoločnosť Asus verí, že stále sa nájde pevná základňa priaznivcov herných notebookov, ktorí chcú mať svoju hernú mašinu stále pri sebe. Na rozdiel od konzol a herných PC je pri kvalitnom hernom notebooku potreba siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Asus pre nás pripravil herné delo, nesúce názov G750, ktoré nám ponúka kvalitné spracovanie a výkonné chladenie pre odvod tepla s high-end komponentov, ktorými je notebook nabitý.

Prvé dojmy

V rozmernej škatuli, ku ktorej bol pribalený i štýlový ruksak, sa pod niekoľkými kartónovými obalmi v tenkom plátennom obale ukrýval notebook s odobratou batériou a niekoľkými ochrannými lepkami. V takýchto prípadoch si človek stále užije rozbaľovanie produktu. Z nového voňavého notebooku je treba odstrániť ochranné lepky, nájsť v balení batériu, správne ju uložiť a môže sa ísť na vec. Okrem spomínaných komponentov sme z kartónov vytiahli už len pár drobností, dokumentáciu a napájací adaptér, ktorý veľkosťou príjemne prekvapil. Väčšinou platí: čím väčší je výkon, tým väčší je napájací adaptér a pri mnohých herných notebookoch sa okrem napájania stroja dá adaptér použiť aj ako príručná zbraň. Tu síce adaptér dokáže notebooku odovzdať 150W no je "pomerne" malý a výrobca si dal záležať i na dizajne.

Dve dúchadlá a logo Republic of Gamers

Asus svoje herné skvosty zaraďuje do línie RoG (Republic of Gamers), ktorá je na hernom trhu dosť často skloňovaným výrazom. Na rozdiel od bežných notebookov, ktoré v šasi multimediálneho notebooku môžu skryť solídny výkon, no stále tu bude priepastný rozdiel v zážitku z hry, ergonómii, chladení a v mnohých ďalších podstatných faktoroch.

Síce je 17.3-palcový obor v štýle stíhačky F-22 Raptor ďaleko pozadu v prenosnosti oproti svojim lacnejším konkurentom, schová ich do vrecka tým, že je prispôsobený na to, že za ním bude niekoľko hodín denne niekto sedieť a hrať. Svedčí o tom samotná konštrukcia notebooku, náklon klávesnice a rozloženie komponentov.

Notebook je navrhnutý tak, aby sa teplo, ktoré vzniká zahrievaním komponentov, držalo čo najďalej od užívateľa. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo za vekom displeja notebook ešte niekoľko centimetrov pokračuje. Je tam umiestnené chladenie, ktoré odvádza teplo z procesora a grafickej karty, umiestených v zadnej časti notebooku. Teplo je vypúšťané dozadu a užívateľ pri hre nepocíti, že by sa mu pod rukami notebook nejako zahrieval. Hlučnosť je pri výkonných mašinách často problém, no G750 ňou našťastie netrpí. Samozrejme, nedá sa povedať, že pri plnom zaťažení je zostava potichu, no chladenie pri hrách nijak veľmi neruší.

Na prvý pohľad vyhotoveniu velí plast, čo síce pri hernom notebooku neznie veľmi lákavo, no v kovovom prevedení by z neho bol kvôli hmotnosti, ktorá už aj pri plaste nie je nízka, stolový počítač. Avšak konštrukcia je pevná a pri zdvihnutí za jeden roh je skôr problém ho udržať, ako to, že by sa nejako prehýbal. Predsa len 4,5kg je celkom solídna hmotnosť. Plast je však len na vonkajšej strane, po otvorení zistíme, že celý priestor okolo klávesnice je z kovu, čo nám prináša pohodlnejšie hranie či písanie bez nadbytočného potenia dlaní. Veko je zdobené svietiacim logom RoG, drží pomerne pevne a nie je ľahké ho prehnúť.

FullHD

Na druhej strane veka je pochopiteľne displej, ktorý poskytuje kvalitný herný či filmový zážitok. Externý monitor je v tomto prípade zbytočná vec. Dať pri 17,3-palcovom notebooku rozlíšenie menej ako FullHD 1080p by bola hanba. Aby sa nám z notebooku na priamom slnku nestalo zrkadlo, výrobca implementoval do displeja anti-glare technológiu. Dobre je na tom i prevedenie farieb a chvályhodné sú pozorovacie uhly, ktoré umožňujú displej sledovať až z náklonu 140°. 

Haswell v najlepšej forme

Srdcom notebooku je procesor štvrtej generácie od Intelu s označením Core i7 4700HQ, tikajúci na frekvencii 2,4GHz až 3,4GHz so štyrmi jadrami s technológiou Hyper-Threading, ktorá ku každému jadru priradí jedno virtuálne. Spolu s cache 6M nemá problém rozbehať najnovšie hry či náročné prostredia.

V našom prípade procesoru sekundovalo 8 gigabajtov operačnej pamäte s taktom 1600 MHz. Keďže grafika má vlastnej pamäte dosť a nezaťažuje tú operačnú, táto konfigurácia je plne dostačujúca. Komu by sa málilo, predáva sa aj konfigurácia s 12 či 16 gigabajtmi, no takt zostáva vo všetkých konfiguráciách rovnaký.

GTX 770M v plnej sile

V tom, že notebook rozbehá najnovšie hry v maximálnom rozlíšení, má prsty jeden z najvýkonnejších mobilných počinov od nVidie Geforce GTX770. Extrémne výkonná grafika s 960 CUDA jadrami, grafickým procesorom s frekvenciou 811MHz, ktorý sa v prípade potreby sám pretaktuje. Obsahuje tri gigabajty vlastnej pamäte, ktorá beží pod taktom 2000MHz a 192 bitovú zbernicu.

Kto by však chcel nejakú tú stovku ušetriť, môže sa obhliadnuť za konfiguráciou, obsahujúcou o niečo slabšieho súrodenca GTX 765. 

Battlefield 3

Netreba však veriť všetkému, čo výrobca tvrdí, preto sme sa rozhodli overiť, či grafy a sľuby neklamú a zahrali si pár nových graficky náročných hier. Začali sme tradične. Notebook, ktorý nerozbehá multiplayer obľúbenej strieľačky, nemá právo sa nazývať herným notebookom. G-750 v tomto ohľade nesklamal a poskytol nám 30 až 50 snímok za sekundu pri ultra nastaveniach a FullHD (1920×1080) rozlíšení. Žiadne sekanie či znížená hrateľnosť sa nekonali.

Saints Row 4

Vyskúšali sme i nedávno vypustenú akčnú bombu, pri maximálnych nastaveniach a FullHD sme dostali stabilných viac ako 30 snímok za sekundu. Síce to nie je nejaké obrovské číslo, no kým to je nad magickou hranicou 30FPS, nemáme žiadne výhrady.

Assassin’s Creed 3

Ďalšou obeťou sa stal najnovší Assassin’s Creed, ktorý síce trápi herné počítače už nejaký čas, no stále po grafickej stránke dá zabrať i novým strojom. Podobne ako pri Saints Row, aj tu to neboli nejaké brutálne čísla, no bohato nám stačilo, že sme pri najvyšších možných grafických detailoch, anti-aliasingu, filtrovaní ďalej pri FullHD rozlíšení dostali nejakých tých 35 snímok za sekundu, čo bezproblémovo poskytne plynulú hrateľnosť. Je však otázne, ako dlho bude notebook vládať držať krok s najnovšími titulmi.

Verný zvuk vďaka Asus SonicMaster

Na podanie kvalitného herného zážitku nestačí výpočtová sila. Treba aj kvalitné audio a video. O obrazovke sme si už povedali, no notebook vo svojich útrobách skrýva aj celkom slušnú reprosústavu s dvoma stereo reproduktormi a subwooferom. Sústava dokáže verne preniesť audio z hry do miestnosti, basy sú citeľné, ale nie prehnané, zvuk je čistý a ani pri maximálnej hlasitosti, ktorá dosahuje celkom slušnej úrovne, nedochádza k nejakému citeľnému skresleniu. Pre milovníkov slúchadiel Asus na základnú dosku umiestnil zosilňovač, ktorý má bojovať proti plochému zvuku.

Bleskové prenosy dát

Výrobca si posvietil aj na technológie používané na prenos dát a urobil tak G750 nadmerne vybaveným zariadením. Prvým málo vídaným prvkom je port pre konektor Thunderbolt, ktorý podporuje prenosy dát i obrazu cez jediný kábel, a to rýchlosťou dosahujúcou až 10 Gbit/s. Do popredia sa dostalo i USB 3.0, ktoré obsadilo všetky 4 USB porty v zariadení. Ethernet štandardne podporuje rýchlosť 1 gigabit za sekundu.

Čo sa týka bezdrôtových systémov, notebook sa môže pochváliť najnovšou Wi-Fi 5G technológiou označovanou 802.11ac, ktorá vie zabezpečiť bezdrôtový prenos rýchlosťou viac ako 1 gigabit za sekundu. Avšak na využitie plného potenciálu treba aj kompatibilný router a ak chceme komunikovať so sieťou internet, tak aj dostatočne rýchle internetové pripojenie, ktoré je v našich končinách utópiou. Nezabudlo sa ani na Bluetooth, ktorý je dostupný vo verzii 4,0. Milovníci filmov určite okrem obrazu a zvuku ocenia i zabudovanú Blu-ray mechaniku.

Windows 8

Väčšina hráčov odsúdila Windows 8 pri prvej príležitosti. Aj niektoré herné štúdia ho označili za pohromu pre herný priemysel. Nie je to však až také zlé, výrobcovia herných komponentov sa vyrovnali s touto zmenou prostredníctvom upravených ovládačov. Nakoniec je herný výkon stroja s osmičkou porovnateľný či dokonca lepší ako na rovnakom stroji s Windows 7, ktorý si hráči i herné štúdia obľúbili.

Asus sa rozhodol nedať používateľom na výber a ponúka G 750 len s predinštalovanou osmičkou. Niektorým to možno nesadne, no osobne uprednostňujeme novší systém kvôli kompatibilite s novými prostrediami a prvkami, ktoré v staršej verzii nespustíme. Okrem nového dizajnu a vývojárskych prostredí však Windows 8 otvára nové dvere pre herný priemysel. Hovoríme síce o pomerne neznámom, no predsa fungujúcom Windows Obchode, ktorý ponúka niekoľko desiatok aplikácií a hier, ktoré síce nepatria na high-end herné stroje, no indie nadšenci si možno prídu na svoje. Časom sa možno dočkáme aj distribúcie normálnych hier v tejto forme.

Klávesnica a touchpad

Keďže je jasné prevažné využitie notebooku, je celkom vhodné, aby výrobca prispôsobil klávesnicu hrám. Teda vyšší zdvih a citeľný prechod z polohy, kedy kláves stlačený je a kedy nie je. Výrobca zvolil klasickú chiclet klávesnicu, ktorá ponúkne príjemný kompromis nastavenia tuhosti a zdvihu. Klávesnica sa tak stáva skvelým herným nástrojom, ale rovnako je pohodlná aj pre písanie. Keďže sa veľa hráčov ku hre dostáva až vo večerných hodinách, výrobca zakomponoval nastaviteľné podsvietenie, ktoré vám pomôže vyhnúť sa situáciám, keď neviete po tme nájsť ten správny kláves. Nezabudlo sa ani na numerický blok a špeciálne funkcie tlačidiel F1 až F12 pri podržaní Fn.

Pevné disky

Mnoho hráčov postihla dilema, či vymeniť svoj veľký, ale aj tak celý zaprataný pevný disk za omnoho rýchlejšie, ale podstatne menšie SSD. Väčšie notebooky však majú výhodu v tom, že majú viacero šácht pre pevné disky, a tak sa môžete rozhodnúť, či chcete dva veľké pevné disky pre množstvo úložného priestoru alebo jeden SSD a jeden klasický. Náš kus mal dva 750GB disky, ktoré si však v rýchlosti viedli vďaka 7200 otáčkam za minútu celkom slušne, ponúkajúc sekvenčný zápis i čítanie na úrovni 130MB/s. Komu by však bolo málo, k dispozícii je aj konfigurácia s 256GB SSD a 1TBHDD.

Batéria

Síce 22-nanometrová technológia robí zázraky, stále to funguje tak, že čím väčšiu výpočtovú silu požadujeme, tým väčší bude odber, čo sa odráža na výdrži batérie. Uživiť takéhoto giganta, v ktorom už len grafická karta v ťažkých chvíľach požaduje 75 wattov, je skutočne tvrdý oriešok. Asus to však nenechal na náhodu a osadil celkom solídnu batériu s 88Wh. Výrobca nám prednastavil dva plány napájania. Jeden poskytne čo najvyšší výkon. Druhý sa naopak snaží udržať notebook čo najdlhšie nažive obmedzením výkonu. Pri šetrnom režime a surfovaní internetom pri nízkom jase nám notebook vydrží cca 4 hodiny. Známy readers test, kde notebook prehliada text pri maximálnom šetrení energie, vydrží 5 hodín. Ak však abstinujeme od siete a zapneme si nejakú náročnú hru, nielen že sa nám trocha okreše FPS, ale notebook nás pravdepodobne do nejakej tej hodiny opustí, až kým sa znovu nezapojíme do siete. Na to, že ide o herný notebook, sú takéto výsledky skutočne pozoruhodné, pri mnohých high-end notebookoch výrobcovia zabúdajú optimalizovať batériu pre vyšší odber a použitím batérie používanej pre celú modelovú sadu odpíšu svoje najvýkonnejšie stroje. Tu sa to však, našťastie, nestalo, Bravó Asus. 

Verdikt

Spoločnosť Asus nesklamala a predstavila skutočne kvalitného spoločníka na dlhé chvíle, strávené nad najnovšími titulmi, ktoré G750 hravo rozbehá aj na maximálnych nastaveniach. O prenosnosti sa síce dá polemizovať, stroj nie je stavaný na časté prenášanie a skôr si nájde miesto len niekde na stole. Dá sa však povedať, že by sa dal nahradiť aj herným PC. Alternatíva skôr pripadá do úvahy, ak vám nevadí kvôli občasnému použitiu mimo domu investovať niekoľko stoviek eur navyše. V rámci herných notebookov je však G750 skutočne dobrá voľba, nejde len o priemerný notebook, napchaný high-end komponentmi, ale o herný stroj, telom i dušou. Ponúka komfort pri hraní, kvalitné chladenie, no i celkom štýlový dizajn prevzatý od stíhačky. V tejto kategórii veľa konkurentov nemá, no ak sa vám kvôli niečomu nepozdáva, môžete sa obzrieť po modelovom rade Alienware, ktorú ponúka spoločnosť Dell, alebo skúsiť prehodnotiť ,či sa vám naozaj neoplatí investovať do herného PC.

Technická špecifikácia:

Procesor: Intel® Core™ i7-4700HQ
Chipset: Mobile Intel® HM87
OS: Windows 8/Windows 8 Professional
RAM: 8GB DDR3 1600 MHz
Displej: 17.3” anti-glare FHD LED (1920×1080)
Grafická karta: NVIDIA® GeForce® GTX 770M 3GB GDDR5
Pevný disk: 2 × 2.5” SATA 750GB (7200 rpm)
Optická mechanika: Blu-ray combo
Rozmery a hmotnosť: 41.0cm×31.8cm×1.7-5.0cm, 4.5kg (8-článková batéria)

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Asus G750
TYP: herný notebook
Vyrobil: Asus
Cena: 1500 €
Produkt zapožičala spoločnosť: Asus
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

95%
 
Herné delo v znamení RoG
  Klady
  • široká škála portov
  • štýlový dizajn
  • kvalitný obraz a zvuk
  • výkon (CPU, GPU)
  • systém chladenia
  Zápory
  • cena
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk