Ozone Strato EVO - Recenzia

 

Ozone nie je len „Dragosta Din Tei“ a „numa numa ej“, ale aj európsky výrobca herného príslušenstva. Na test nám poslal viackanálové 5.1 herné slúchadlá, ktoré zaujmú svojím dizajnom. Zaujmú však aj zvukom?

 

 

Ozone Gaming Gear je európska značka, vyrábajúca herné príslušenstvo od hráčov pre hráčov. V ponuke okrem slúchadiel má aj klávesnice, myši, podložky pod myši, ruksaky, ale aj gumené červené vymeniteľné tlačidlá na klávesy WSAD a šípky.

PRVÉ DOJMY

Drôtové herné slúchadlá prichádzajú v efektnej čiernej škatuli s mapami červenej. Do škatule vidíte aj z dvoch strán cez priehľadné okienko. Po vytiahnutí slúchadiel zo škatule sa vo vnútri nachádzajú aj vymeniteľné náušníky, ktoré sú z čierneho textilného materiálu. Samozrejmosťou je aj tlačený manuál. Ten je však iba v anglickom jazyku a popisuje zväčša pribalený softvér pre systémy Windows XP, Vista a 7. Windows 8 chýba. Na dodávanom CD sa nachádzajú ovládače na spomínaný Windows XP, Vista a 7. Windows 8 podporu zabezpečuje stiahnutím si ovládačov z internetu. V špecifikáciách je aj podpora pre Windows 2000. Tie konkrétne priečinok s týmto systémom na CD neobsahujú, môžu však byť totožné s inštaláciu Windows XP.

VZHĽAD A DIELENSKÉ SPRACOVANIE

Slúchadlá sú celočierne s červenou farbou na náušníkoch z vonkajšej a vnútornej strany. Náušníky sú potiahnuté koženkovou podstielkou ako aj vrchná a spodná strana hlavového mosta. Vrchné potiahnutie hlavového mosta koženkou sa nám páčilo, nebýva to obvyklé a dodáva to pocit výnimočnosti. Hlavový most sa dá od náušníkov vzdialiť o osem dielikov z každej strany na prispôsobenie výšky, aby užívateľovi dobre „padli“ na hlavu. Oceňujeme aj možnosť skladacieho efektu náušníkov, ktoré tak zabezpečia možnosť ľahšieho prenosu. Kĺby vyzerajú byť kvalitatívne na dostatočnej úrovni a umožňujú aj otočenie náušníkov po osi o 90° smerom dopredu. Náušník sa prostredníctvom kĺbu vracia späť do pôvodnej polohy pomocou pružiny vo vnútri kĺbu, čo hodnotíme pozitívne. Takisto veľké písmená L a R na správne smerovanie slúchadiel je takisto výhodou. Z ľavého náušníku vychádza mikrofón, ktorý je na gumenom ohybnom kĺbe. Pri vypnutom mikrofóne na ňom svieti červené LED svetlo z vonkajšej strany. Na stránke výrobcu je uvedené, že mikrofón je odnímateľný, čo však nie je pravda a nie je to uvedené ani v žiadnom inom materiály. Celkovo sú slúchadlá kvalitatívne dobre spracované, všetko sedí, nič sa nespráva neštandardne. Pripojené sú k počítaču pomocou 3m káblu, ktorý má pozlátený USB konektor. Nie je to kvôli lepšiemu prenosu zvuku, lebo USB je digitálny konektor a nie analógový. Je to kvôli dlhšej trvácnosti konektoru, ktorý by ani po dlhšom čase nemal podliehať korózii. Na kábli sa nachádza aj ovládač, ktorý pozostáva zo šiestich tlačidiel, ktoré sa nachádzajú po troch po stranách. Sú nimi ovládané zapnutie a vypnutie mikrofónu, ako aj ovládanie hlavnej hlasitosti. Ďalšie štyri sa starajú o hlasitosť predných, zadných reproduktorov, stredového a basového reproduktoru v slúchadlách.

V slúchadlách sa nachádzajú štyri reproduktory, každý o priemere 30mm okrem predného s priemerom 40mm. Odpor reproduktora je na úrovni 32Ω okrem basového s 16Ω. Výstup predného a center reproduktora je na úrovni 200mW, predné s 300mW a 500mW pre basový reproduktor. Výrobca udáva hodnoty pre odstup signál/šum >50dB.

Mikrofón má priemer 6mm s citlivosťou -36dB ±dB. Mikrofón je nesmerový a odpor je na úrovni 2,2kΩ.

SOFTVÉR

Ozone dodáva spolu s ovládačmi aj softvér pre nastavenie základných vlastností slúchadiel a mikrofónu. Softvér je grafickým spracovaním jednoduchý a pôsobí dojmom, že bol vyrobený niekedy na začiatku milénia. Z pátrania po internete je softvér asi licencovaný aj pre iné značky a nie je vyrobený spoločnosťou Ozone Gaming Gear. Poteší však kompletné prostredie preložené do slovenčiny okrem tlačidiel, ktoré ostali v angličtine. Nastavenia je možné určiť z piatich záložiek. V záložke Hlavné nastavenie, kde nastavujete z akého vstupu signál prichádza, čiže koľko má daný vstup kanálov. Zvoliť si môžete z 2, 4, 6 a 8. V ponuke je aj možnosť zapnúť 7.1 kanálové virtuálne prostredie. Voľba výstupu je takisto obmedzená na slúchadlový výstup alebo 2, 4, 6 a 7.1 výstup. Celkovo je však záložka dosť neprehľadná a pre neskúseného používateľa náročná na pochopenie, čo ktoré nastavenie znamená, lebo ovplyvňuje aj funkčnosť ovládača na USB kábli. Ten po neštandardnom nastavení nemusí vedieť ovládať ostatné reproduktory iné ako predné. Záložka Mixážny pult obsahuje len nastavenie hlasitosti hlavných zvukových vstupov a výstupov v slúchadlách. Záložka Efekt má na starosti nastavenie predvolených prostredí pomocou štyroch tlačidiel alebo ďalších 23 predvolených efektov, medzi ktoré nechýba ani efekt Závrat alebo Psychotické. Potom si môžete nastaviť zvukový výstup aj pomocou ekvalizéra, kde si nastavenia môžete uložiť, alebo máte aj niektoré z 11 predvolených výrobcom. Nastavenie veľkosti prostredia neevokovalo zmenu pri zmene nastavenia. Záložka Karaoke/Magický hlas umožňuje nastaviť echo mikrofónu alebo štyri predvolené modulácie hlasu (príšera, karikatúra, muž a žena). Pod zle preloženým textom preraďovanie si predstavme moduláciu prehrávaného zvuku o štyri polstupne nahor alebo nadol. Zrušenie spevu utlmuje prehrávaný spev. Veľmi kvalitne to však nerobí. Posledná záložka je informačná.

TEST

Informačnou záložkou si pomôžeme v teste. Použitý je 3D Audio Engine Xear s audio kodekom USB Multi-Channel Audio Device vo verzii 8.0.8.2158. Zvuk zabezpečuje zvuková karta SupremeFX II na základnej doske Asus P5E. Použitý je Windows 8 v 64 bitovej verzii so všetkými doposiaľ dostupnými aktualizáciami. Pre porovnanie sme použili profesionálne dj-ske slúchadlá Ultrasone DJ-1 s pozlátenou 3,5mm koncovkou. Testovali sme prehrávanie hudby a hranie hier.

HUDBA:

Zvolili sme dva albumy. Prvý – Justin Timberlake – The 20/20 Experience, komprimovaný v stratovom formáte mp3 v kvalite 320kbit/s na počúvanie pomalších tónov a živých nástrojov v prehrávači iTunes 11.1 a druhý album v bezstratovom formáte flac v kvalite 768kbit/s – Fast & Furious 6 Soundtrack v prehrávači VLC Player 2.0.8 na počúvanie hlbších basových liniek a elektronickej hudby.

Zvuk slúchadiel je akýsi zašumený. Predpokladali sme oveľa silnejšie nízke tóny. Problém nastáva vtedy, keď prechádzate z porovnávacích slúchadiel k testovaným. Rozdiel je badateľný ihneď. Avšak po dlhšom počúvaní testovaných slúchadiel si ucho zvykne a kvalite výstupu sa prispôsobíte. Nie je to však nič hrozné, ohodnotili by sme to ako lepší priemerný zvukový výstup. Pozitívom je, že pri vysokej hlasitosti sme nespozorovali skreslenie.

HRY:

Na test sme si zvolili racing GRID 2 a FPS Serious Sam 3. Od pretekárskej hry môžete očakávať plné „ponorenie sa“, od ktorej sa nechcete odtrhnúť. Pri FPS počujete čisto každý výstrel, každý krok svojej postavy aj protivníkov. Testované slúchadlá dosahujú len niečo nad priemer tých najlepších.

ZÁVER

Od herných slúchadiel očakávate nasledovné: aby pekne vyzerali, aby sa dobre nosili, aby dobre hrali. Ozone Strato Evo vyzerajú pekne, štýlovo, majú „neošúchaný“ dizajn aj s hlavovým mostom, ktorý je celý v koženke. Dajú sa skladať do kompaktnejšieho stavu a kĺby sú pevné. Majú navyše výmenné náušníky. Príjemne sa nosia, sú ľahké, ale po viac ako hodine na hlave vás už rozbolia uši. Zvukovo sú v lepšom priemere, ktorý neodradí, ale zato ani neoslní. Môže ich však zachrániť cena. Tá je v celku zaujímavá, pohybuje sa v priemere okolo 55€, čo je menej ako polovica najdrahších herných slúchadiel.

Značka Ozone sa na trhu určite nestratí. Popri kvalitnom dizajne a spracovaní by chcelo ešte doladiť zvuk a začať pracovať na vlastnom softvéri na nastavenie zvuku. Inak pre hráča, ktorý má hlbšie do vrecka, môžeme tieto slúchadlá odporučiť.


 

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Ozone Strato EVO
TYP: Slúchadlá
Vyrobil: Ozone
Cena: 59,52€
Produkt zapožičala spoločnosť: Ozone Gaming Gear
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

82%
 
Krásne herné slúchadlá, ktoré potrebujú štipku k dokonalosti
  Klady
  • dizajn
  • kvalitné spracovanie
  • ovládač na kábli
  • pozlátená koncovka USB
  • cena
  Zápory
  • priemerné zvukové podanie
  • softvér
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk