BenQ XL2420T - Recenzia

 

Monitory určené špeciálne pre hráčov sú vzácne, čo nie je prekvapujúce. Ich hlavné vlastnosti ako rýchla odozva, obnovovacia frekvencia a decentný kontrast boli po dlhú dobu tak či onak primárnou snahou väčšiny výrobcov. BenQ XL2420T ich spĺňa všetky a snaží sa ísť ešte o krok ďalej.

 

Balenie

V základe dostanete od výrobcu k monitoru všetko potrebné. Možno až na chýbajúci HDMI kábel, ale ten sa určite nájde u každého hráča. Po rozbalení vás čaká VGA, DVI, USB a napájací kábel, prepínač S-switch, manuál a CD, podstavec s pivotom, samotný panel a ako bonus ochranný obal, ktorý určite oceníte pri prenášaní na LAN party.

Dizajn a konektivita

I keď je BenQ XL2420T herným monitorom (takto zamerané výrobky sú zväčša výrazné a v horšom prípade vyčačkané ako „rumunský kolotoč“), dizajn je veľmi elegantný. Štíhly podstavec má tvar radlice a pivot predeľuje červene sfarbený otvor v tvare „O“. Na zadnej strane oceňujeme držiak na slúchadlá, takže celú hernú výbavu máte úhľadne uloženú. Nemalou výhodou je aj oceľový úchyt, vďaka ktorému pri prenášaní netrpí ohýbací kĺb. Na pravej strane panelu sú nenápadne ukryté ovládacie prvky. Päť malých dierok sa pri kontakte rozsvieti a odhalia dotykové tlačidlá na pohyb v menu. Dióda zapnutia je podsvietená veľmi jemne a nenarúša ani sledovanie filmov a prácu v tme. Doplnkovou, no užitočnou súčasťou výbavy, je S-Switch, ktorý sa dosť podobá klasickej myške. Tvarovo je rovnaký ako podstavec, ku ktorému sa dá zboku uchytiť magnetom. Tvorí ho trojica tlačidiel na zmenu režimu, tlačidlo na návrat a scrollovacie koliesko. Celý prvok slúži, rovnako ako postranné tlačidlá, na pohyb v menu (ako aj na rýchle prepnutie nastavených režimov obrazu). Tie si vyberáte z viacerých výrobcom definovaných profilov a rovnako vami doladenými. Ak sa s nimi neviete popasovať, na stránke gaming.benq.com je dostupná široká plejáda, vytvorená komunitou.

 

Monitor poskytuje všetky hlavné možnosti pripojenia. Nechýba VGA, DVI-DL, 2× HDMI, DisplayPort, 3,5mm jack a 4× USB porty.

Obraz a funkcie

BenQ v tomto výrobku použila TN panel od Au Optronics, čo žiaľ prináša nevýhody ako horšie pozorovacie uhly či skresľovanie farieb. Do istej miery to môže ospravedlniť práve herné zameranie, kde je podstatný samotný hráč, sediaci priamo pred monitorom. Prečo použiť TN a nie IPS? Odpoveď je jednoduchá. Odozva! Tá je papierovo udávaná na 5ms, no v testoch sú výsledky dokonca o čosi lepšie. Túto hodnotu prekoná len máloktorý monitor a BenQ ju dosahuje vďaka obnovovacej frekvencii, ktorá nie je ani 60, ani 75, ale 144Hz! O pojme input lag si ani netrúfame hovoriť (0-10ms). Rovnomernosť podsvietenia nie je ideálna, no stále sú na hranici únosnosti. To platí aj pre podanie farieb, najmä čiernej. S ňou je spojená aj funkcia Black eQualizer, ktorá upravuje nastavenie gamy v tmavých scénach, čo je ďalším neklamným znakom pre určenie cieľovej skupiny. Toto "rozjasnovanie" je výhodou aj pri použití 3D okuliarov a znižuje sa neduh technológie nVidia 3D Vision 2.

Pri dlhšom hraní sa oči unavujú, pretože bežné LED monitory bliknú aj 200× za sekundu, no XL2420T prichádza s esom v rukáve, ktorým je funkcia Flicker-free, v preklade "bez blikania".
Princíp si môžete pozrieť v krátkom videu 

Ak si chcete užiť aj staršie hry a bojíte sa ich maximálneho rozlíšenia, ktoré je v súčasnosti omnoho nižšie ako natívne rozlíšenie predávaných monitorov, BenQ XL2420T vás odmení jednoduchým prepínaním siedmich režimov zobrazovanej plochy. Z pôvodných 24" sa rázom môže stať 17", a to všetko bez použitia kladiva alebo pílky.

Záverečné hodnotenie

Biela alebo čierna? V živote to platí málokedy, ale v prípade tohto monitora je to skoro presné. Z pohľadu hráča, ktorý vyžaduje rýchlu odozvu a žiaden input lag, je BenQ skvelý. Hodnoty hovoria samé za seba. V spojení s viacerými režimami obrazu a doplnkom S-Switch je čistokrvným herným nástrojom. To so sebou nesie práve negatíva pre bežného užívateľa ako TN panel, pozorovacie uhly, podanie farieb a podsvietenie. Ak hľadáte herný monitor, tento namydlený blesk určite splní vaše požiadavky.

Technické špecifikácie: 

Uhlopriečka: 24" W
Pomer strán: 16:9
Rozlíšenie: 1920×1080
Jas: 350 cd/m²
Kontrast (dynamický): 1000:1 (12M:1)
Typ panelu: TN
Pozorovacie uhly (horizontálne/vertikálne): 170/160
Doba odozvy: 5ms, 1ms GtG
Počet farieb: 16,7 milióna
Konektory: VGA, DVI-DL, 2 x HDMI, DisplayPort 1.2, 3,5mm jack
Spotreba: 24W/h
Rozmery: 516,9×571,4×149,9 m
Váha: 6,1kg

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
BenQ XL2420T
TYP: LCD Monitor
Vyrobil: BenQ
Cena: 317,98
Produkt zapožičala spoločnosť: BenQ
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Z pohľadu hráča, ktorý vyžaduje rýchlu odozvu a žiaden input lag, je BenQ skvelý
  Klady
  • rýchla odozva a nízky input lag
  • obnovovacia frekvencia 144Hz
  • ovládač S-Switch
  • funkcie Flicker-free a Black eQualizer
  • režimy obrazu a rozmeru strán
  • dizajn a zhotovenie stojanu
  • tlačidlá ovládania
  Zápory
  • cena
  • pozorovacie uhly a podanie farieb
  • podsvietenie
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk