OZONE Strike Gaming Keyboard - Recenzia

 

Herné klávesnice u nás nie sú veľmi obľúbené a svoje miesto si nachádzajú len u pôžitkárov. Môže za to hlavne cena, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje bežné klávesnice. Takzvané „mechaniky“ sa dajú zaobstarať od nejakých 100€, čo je na príslušenstvo, ktoré sa dá zohnať za 5€ dosť vysoká cena. Skúsení hráči však vedia oceniť rozdiel a pre tých, ktorým nerobí problém utratiť nejaký peniaz za príslušenstvo k svojej hernej mašine, predstavuje firma OZONE dostupnú mechanickú klávesnicu so štýlovým dizajnom, multimediálnymi funkciami a USB i AUX rozbočovačom.

Prvé dojmy

Na to, že sme očakávali klávesnicu, bola škatuľa, ktorá sa nám dostala do rúk, dosť ťažká, čo je síce pri mechanikách zvykom, no tu v tom bolo niečo extra. Po otvorení sme zistili, že v tom má prsty nielen samotná klávesnica, ale aj hrubý kábel, ktorý z nej viedol. Ten v sebe skrýval kábel, idúci ku klávesnici ako takej, i káble k USB hubu a audio konektorom. Všetko sa nám to zlialo do jedného hrubého kábla, ktorý nie je praktický, ak máte vysúvaciu podstavu pre klávesnicu, alebo ju pripájate k notebooku. Okrem klávesnice je zabalená aj odoberateľná podložka pod zápästia a náhradné klávesy WASD v červenej s kľúčom na ich výmenu, čo aktívni hráči určite ocenia.

Multimediálne klávesy a chýbajúci Win

Aby výrobca predišiel „galimatiášu“ z klávesu Fn, ktorý mnohým ľudom na herných klávesniciach prekáža, rozhodol sa zameniť ju z ľavý win. Síce nám nezavadzia a ani sa nestáva, že ho počas hry nechtiac ťukneme, čím sa hra minimalizuje, nie je to podľa nás najšťastnejšie riešenie. Mnohí, obzvlášť fanúšikovia žánru FPS, túto klávesu obľubujú ako tlačidlo pre voľbu zbrane či nástroja, keďže kláves osamote nemá funkciu, nedá sa k nemu priradiť žiadny nástroj. Urobí to problémy i užívateľom Windows 8, kde je toto tlačidlo oveľa využívanejšie ako v predošlých verziách. Skúsenejší budú musieť pri obľúbenej skratke win + R alebo win + E siahať na druhú stranu klávesnice.

Okrem Fn zmeny postihli už len klávesu enter, ktorá nie je „dvojposchodová“ ako obvykle, ale jej horné poschodie nahradilo predĺžené „ň“ alebo „#” v pôvodnej lokalizácii. To je druhá mierna nepríjemnosť, klávesnica sa ku nám dostala v anglickom prevedení a tým, ktorí z pamäte nevedia, kde sa po slovensky čo skrýva, bude chvíľu trvať, kým si všetky klávesy osvoja. Čo sa týka multimediálnych funkcií, nejaké veľmi široké zastúpenie tu nemajú, len ovládanie zvuku, filmov a tlačidlo na uspanie.

Cherry MX Black

Výrobca tvrdí, že jeho spínače Cherry Black vydržia viac ako 50 miliónov „úderov“. Klávesnica by mala i pri skutočne zanietenom hráčovi, hrávajúcom 8 hodín denne, vydržať viac ako 10 rokov. V reály je však otázne, či by to OZONE Strike skutočne dokázala znášať až po takú dlhú dobu. Spínače idú dosť ľahko, no nestláčajú sa pod položenými prstami. Pri stlačení mierne cítiť bod, v ktorom kláves zaregistroval stlačenie. S mechanickou klávesnicou sa nestáva, že ste nejaký kláves omylom stlačili slabšie a klávesnica to nezaregistrovala. Kláves je registrovaný skôr, než kláves stlačíte do polovice jeho zdvihu. I slabšie ťuknutie stačí na to, aby si to klávesnica všimla. Samozrejmosťou je aj anti-ghosting, ktorý zvyšuje možný počet súčasne stlačených kláves.
Prsty nie sú unavené vďaka nízkemu odporu kláves ani pri dlhšom hraní. Chvíľu však trvá, kým sa na novej klávesnici klávesy zabehnú. Na začiatku idú o niečo ťažšie, no po dlhšom používaní je už odpor porovnateľný s ostatnými klávesnicami.

Plast

Aj táto klávesnica je len z plastu, s plastovými klávesmi so štýlovým fontom. Zmena však nastane, ak klávesnicu zdvihneme, ak na nej máme aj podložku pod zápästia, tak v rukách držíme viac ako dva kilogramy. Môžu za to hlavne mechanické spínače.

Dizajn

Na klávesnici sa toho veľa vymyslieť nedá, okrem mierne neštandardného fontu a červeného fľaku ledkách tu toho ani veľa nenájdeme. No i toľko stačí na to, aby nepôsobila ako nejaká radová lacná klávesnica. Škoda, že si tu nenašlo miesto podsvietenie.

Hub

Na opačnej strane sa hrubočizný kábel rozlieza na štyri menšie kábliky. Jeden sa stará o klávesnicu, druhý o HUB a zvyšné dva o mikrofón a slúchadlá. Síce je to dosť káblovania, ale je to lepšie, ako by mala byť klávesnica a HUB na jednom porte. Vyhneme sa prípadom, že nám pri preťažení začne „štrajkovať“ klávesnica.

Odozva

K základným faktorom herných klávesníc patrí odozva. Je veľmi podstatné, ako rýchlo dokáže klávesnica sprostredkovať počítaču správu o tom, že sa daný kláves stlačil. OZONE Strike je v tejto rovine tak trochu majster. Pýši sa odozvou 8-krát rýchlejšou než u bežných klávesníc s hodnotou 0,1 milisekundy.

Verdikt

Mechanické klávesnice na trhu veľmi nebodujú, no pre tých, ktorí zháňajú mechaniku a nechcú pri tom založiť byt, je OZONE Strike dobrá voľba. Za slušnú cenu ponúka kvalitné mechanické spínače, pekný dizajn a ako bonus USB a AUX hub. Nie je to žiaden kompromis, ale plnohodnotná kvalitná herná klávesnica, ktorá sa pýši odozvou, za ktorou nestíhajú ani jej drahší konkurenti.
 

Technické špecifikácie: 

Odozva: 0,1ms
Životnosť: 50 mil. úderov 
Rozhranie: USB/PS2 (priložený adaptér)
Funkcia HUB: 2x USB 2.0, 2x 3,5mm konektor pre mikrofón a slúchadlá 
Farebné prevedenie: Čierne 
Dĺžka kábla: 1,6 metra
Rozmery (Š × V × H): 430 × 160 × 40mm 
Hmotnosť: S opierkou: 2,05 kg, Bez opierky: 1,55kg

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
OZONE Strike Gaming Keyboard
TYP: Klávesnica
Vyrobil: OZONE
Cena: 90€
Produkt zapožičala spoločnosť: OZONE Gaming
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 

Multifunkčná mechanika za super cenu

  Klady
  • kvalitné spínače
  • odozva
  • cena
  • funkcia HUB
  Zápory
  • chýbajúci ľavý win
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk