Fractal Design ARC XL - Recenzia

 

Známeho švédskeho výrobcu počítačových skríň a príslušenstva, Fractal Design, zrejme predstavovať netreba. Široké produktové portfólio Fractal Design rozšíril o model ARC XL patriaci do radu ARC.

 

Konštrukcia a dizajn

Ako z názvu vyplýva, ide o najväčší model radu ARC, do ktorého okrem XL patria menšie ARC Mini R2 a ARC Midi R2, ako revízie svojich predchodcov. ARC XL, ako predstaviteľ skupiny Full-Tower rozmermi 232×572×552mm a hmotnosťou 13,8kg ničím neprekvapí. Rovnako neprekvapí ani kvalitné oceľové prevedenie, ktoré býva u Švédov samozrejmosťou. ARC XL je farebne ladený do čiernej farby, výnimku tvorí trojica predinštalovaných ventilátorov a deväť záslepiek PCI portov. 

Ako býva u produktov Fractal Design zvykom, dizajn ARC XL je umiernenejší, ničím nenadchne, ale ani neurazí. Predný panel obsahuje až štyri 5,25" pozície a perforovanú mriežku, ktorá plní funkciu prachového filtra. V jej spodnej časti sa nachádza strieborné logo výrobcu. 

 

 

Všetko podstatné nájdeme na vrchnom diele, ktorý sa neodníma „silou“, teda nedrží na mieste pomocou plastových klipov, ale pomocou dvoch skrutiek umiestnených v zadnej časti skrine. Podobne, ako na prednej maske, aj na hornom diele sa nachádza perforovaná mriežka plniaca úlohu prachového filtra. Ovládacie prvky a porty sa nachádzajú vpredu, takže sú pekne po ruke, čo treba oceniť. Konkrétne tu nájdeme regulátor otáčok pre tri ventilátory, 3,5mm jack porty pre slúchadlá a mikrofón, tlačidlá power a reset a štvoricu USB portov (po dva USB 2.0 a USB 3.0). Veľmi užitočnými sú práve USB 3.0 porty a v neposlednom rade aj regulátor otáčok, pomocou ktorého je možné regulovať rýchlosti troch ventilátorov na rýchlostnej úrovni 5V, 7V a 12V. 

 

 

Z bočných pohľadov je zaujímavejšia ľavá bočnica, ktorá obsahuje priezor z plexiskla, vďaka ktorému sa budete môcť pokochať vašou zostavou, pekne ju upraviť a vysvietiť. Verzia s pevnou, nepriehľadnou bočnicou zatiaľ nie je a je otázne, či vôbec bude k dispozícii. 

Zadná strana skrine obsahuje klasický otvor pre I/O shield, deväť záslepiek pre PCI porty, otvor pre zdroj umiestnený v dolnej časti a prieduchy pre ventilátor a chladenie. Pod otvorom pre zdroj sa nachádza priestor pre prachový filter, ktorý je možné zozadu ľahko a pohodlne vytiahnuť a vyčistiť.

Na spodnej časti sa nachádza len spomínaný prachový filter a štyri mohutne pôsobiace nohy s pogumovaným spodkom.

Interiér

Vzhľadom na rozmery ponúkne ARC XL veľkorysý priestor pre všetky vaše komponenty. Skriňa poskytuje podporu pre základné dosky typov ATX, Micro ATX, Mini ITX, E-ATX, XL-ATX, takže na svoje si príde určite každý. Bohatý priestor poskytne skriňa aj pre ostatné komponenty. Grafické karty, ktorých maximálna dĺžka môže byť až 330mm v prípade, že v skrini ponecháte horný kôš pre pevné disky. V prípade, že kôš vyberiete, získate priestor pre grafické karty až do dĺžky 480mm. Do skrine je možné namontovať CPU chladiče do výšky až 180mm, pre zdroje je k dispozícii 345mm, čo sa týka dĺžky. 

Skriňa obsahuje dva diskové koše, ktoré je možné demontovať. Okrem horného diskového koša môžete demontovať aj ten spodný, mimo toho môžete koše v určitých úrovniach presúvať alebo otáčať. Oba diskové koše pojmu dokopy až osem 3.5" diskov a všetky sú kompatibilné aj s SSD diskami. 

Dve „špeciálne“ pozície pre SSD disky nájdete aj po sňatí ľavej bočnice, pod otvorom pre backplate základnej dosky.

Medzi pravou bočnicou a bočnou stenou skrine je priestor pre káble o šírke príjemných 26mm, takže o to, žeby sa káble lámali alebo tlačili, starosť mať nebudete. Pre kabeláž je v skrini k dispozícii sedem gumených priechodiek rôznych veľkostí. Veľkým plusom je dĺžka vnútorných káblov, vďaka čomu bude zapojenie jednotlivých komponentov bezproblémové. Čo je ale naozaj škoda, je absencia penovej odhlučňovacej výplne, ktorá by určite vo väčšej miere prispela k zníženiu hluku a vzniknutých vibrácií. 

ARC XL poskytuje výborný chladiaci potenciál. Okrem toho, že v skrini sú už nainštalované tri tiché, 140mm ventilátory s hydraulickými ložiskami z dielne Fractal Design, je možné celkovo nainštalovať sedem ventilátorov, a to jeden zadný, jeden spodný, tri horné a dva predné, všetky priemerov 120/140mm. Z nich si môžete vybrať tri, ktorých rýchlosť budete môcť regulovať pomocou regulácie napätia v hornej časti skrine. Samozrejmosťou je aj podpora vodného chladenia, predná časť pojme až 240mm radiátor (v prípade, že diskové koše posunutie smerom dnu do skrine), spodná časť 120mm radiátor, zadná časť 120 a 140mm radiátory a vrchná časť 240mm radiátor v prípade, že použijete hrubší kúsok a 280-360mm radiátor v prípade, že sa poobhliadnete po tenšom kúsku.

Záverečné hodnotenie

Vo všeobecnosti, produktom Fractal Design je možné vyčítať len málo vecí. Platí to aj pre model ARC XL, ktorý prekvapí vo viacerých hľadiskách. Medzi najväčšie pozitíva patrí, predovšetkým, kvalitné prevedenie a dizajn, modularita, veľkorysý priestor aj pre nadrozmerné komponenty, výborný chladiaci potenciál s podporou tichého vodného chladenia, ale aj maličkosti, ako umiestnenie ovládacích prvkov na hornú časť s prítomnosťou dvoch USB 3.0 portov a regulátora otáčok pre trojicu ventilátorov. Menším sklamaním je azda len absencia odhlučňovacej výplne. Aj napriek tomu však za svoje peniaze získate naozaj kvalitný produkt, ktorého kúpu určite neoľutujete.

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Fractal Design ARC XL
TYP: Počítačová skriňa
Vyrobil: Fractal Design
Cena: 120€
Produkt zapožičala spoločnosť: Fractal Design
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

96%
 
Švédsky obor
  Klady
  • dizajn a kvalita prevedenia
  • modularita
  • obrovský vnútorný priestor
  • podpora grafických kariet až do dĺžky 480mm
  • podpora CPU chladičov do výšky 180mm
  • dĺžka interných káblov
  • regulátor otáčok
  • USB 3.0 na ovládacom paneli
  • trojica tichých ventilátorov
  Zápory
  • absencia odhlučnovacej výplne
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk