Samsung Ativ Book 9 - Recenzia

 

Ultrabook od Samsungu zaujme svojím dizajnom a rozmermi predovšetkým tých, ktorí potrebujú mať svoj notebook neustále so sebou. Vo výbave nechýba FullHD displej ani úsporný procesor od Intelu, ktorý ponúka dobrý pomer medzi výkonom a spotrebou.

 

Dizajn a konštrukcia

Samsung Ativ 9 disponuje podobným dizajnom ako predchodca, Samsung series 9 ultrabook, čo však nie je na škodu, keďže vyzerá veľmi dobre. Celé telo je tvorené z hliníka sivo-modrej farby, použitie kovu zabezpečilo vysokú tuhosť a pevnosť celého tela, nikde sa nič neprehýba a notebook je možné bez ujmy prenášať aj držaním za otvorený displej. Vďaka špeciálnej úprave nie je povrch veľmi náchylný na zachytávanie odtlačkov rúk. Čo sa samotného dizajnu týka, prevládajú oblé línie, či už ide o hrany alebo zaujímavo tvarovaný kĺb veka displeja. S rozmermi 31,3×21,8 a hrúbkou len 1,32cm nebude pri častom prenášaní v taške zavadzať. Hmotnosť dosahuje iba 1,13kg. Vonkajšiu časť veka displeja zdobí len logo Samsungu umiestnené vľavo, vnútornej strane zase dominuje 13,3“ Full HD displej s matnou povrchovou úpravou, vďaka čomu na displeji nevidno nežiaduce odrazy. Displej zaujme aj pre svoje tenké okraje, po stranách majú necelý jeden centimeter. Nad displejom sa nachádza web kamera s rozlíšením 1,3Mpix, pod displejom znova strieborné logo SAMSUNG. Veko je k základni pripevnené dvojicou pántov, tie sú dostatočne tuhé a držia displej pevne v zvolenej pozícii aj pri prenášaní.

Ativ Book 9 disponuje klávesnicou, ktorá je mierne zapustená pod úroveň plochy s touchpadom. Klávesy sú štandardnej veľkosti, až na smerové šípky, ktoré majú polovičnú výšku, rovnako ako funkčné klávesy v najvyššom rade. Na klávesnici sa píše pohodlne, klávesy však majú nízky zdvih, čo je daňou za hrúbku celého Ultrabooku. Celá klávesnica je podsvietená, s možnosťou regulácie jasu v niekoľkých krokoch. Touchpad je umiestnený v strede a je mierne zapustený pod okolitý povrch. Jeho povrch je príjemne hladký a k funkcii ľavého/pravého tlačidla myši sa dá dostať jeho pritlačením na požadovanej strane. Samozrejmosťou je podpora ovládania viacerými prstami ako aj podpora gest systému Windows 8, čo sa hodí zvlášť pre absenciu dotykového displeja.

Keďže ide o ultrabook, portová výbava nie je práve najbohatšia. Na ľavej strane nájdeme port pre pripojenie adaptéra, jeden USB 3.0 port, micro HDMI a vstup pre pripojenie externého LAN portu, ktorý je dodávaný v balení. Na pravej strane sa pre zmenu nachádza jeden USB 2.0 port, kombinovaný 3,5mm vstup pre slúchadlá a mikrofón, mini VGA port a čítačka SD pamäťových kariet. Nechýbajú ani stereo reproduktory, ktoré sú umiestnené po okrajoch v prednej časti spodnej strany. Na spodnej strane sa taktiež nachádzajú mriežky pre nasávanie vzduchu dvojicou ventilátorov, ohriaty vzduch sa zasa vyfukuje zo zadnej časti.

Displej a hardvér

Samsung Ativ Book 9 obsahuje 13,3“ PLS (označenie IPS displejov od Samsungu) displej s rozlíšením 1920×1080 bodov. Vďaka matnej povrchovej úprave je dobre čitateľný aj vonku počas slnečného dňa. Čitateľnosti napomáha aj jeho vyšší jas, reguláciu jasu je možné spravovať manuálne alebo zveriť do rúk systému, keďže notebook obsahuje senzor okolitého osvetlenia. Pozorovacie uhly, ako aj kvalita zobrazenia obrazu sú na veľmi dobrej úrovni. V recenzovanom modeli bol osadený úsporný (17W) procesor Intel i5 3337U taktovaný na frekvencii 1,8GHz až 2,7GHz v prípade funkcie Turbo Boost. Grafickou kartou je integrovaný Intel HD 4000, dedikovaná grafika vzhľadom na rozmery notebooku chýba. Operačná pamäť má kapacitu 4GB (použiteľná kapacita je 3,63GB), bez možnosti jej rozšírenia, čo je trochu škoda. Rovnaké to je aj v prípade SSD disku, ktorý má kapacitu 128GB, z ktorých je po zapnutí dostupných približne 70GB. Zvyšok zaberá operačný systém a recovery partícia. Komunikovať s okolím je možné prostredníctvom WiFi a/b/g/n, Bluetooth 4.0, pripadne gigabitovým ethernetom (po pripojení externého portu).

Softvér

Ultrabook sa predáva s predinštalovaným systémom Windows 8 Pro spolu s vyše tuctom predinštalovaných aplikácií, a to nielen od Samsungu. K tým menej užitočným, a tak odsúdeným k okamžitému odinštalovaniu patria napríklad skúšobné verzie kancelárskeho balíka Microsoft Office a antivírusu Norton Internet Security. Niektoré z aplikácií sú vytvorené pre „dotykové“ Štart prostredie a niektoré pre klasické desktop prostredie. Do prvej kategórie patrí napríklad S Player, ktorý slúži ako prehrávač pre všetky druhy multimédií, ktoré automaticky vyhľadáva na disku. Podobne funguje aj aplikácia S Gallery, tá však organizuje fotky a videá podľa dátumu ich vytvorenia. Z predinštalovaných desktopových aplikácií ide napríklad o Kies pre správu smartphonov a tabletov od Samsungu či Side Sync pre prenos údajov medzi týmito zariadeniami cez WiFi. Potešujúca je možnosť bezplatnej aktualizácie na Windows 8.1, ktorá prebehla počas recenzovania bez problémov aj s automatickým aktualizovaním ovládačov.

Výkon a výdrž

Výkon Ultrabooku bol preverený niekoľkými nástrojmi. Softvér PCMark 8 slúži na testovanie výkonu z pohľadu bežného používateľa, otestuje teda rýchlosť pri surfovaní, editovaní dokumentov a fotografií či sledovaní videa. V tomto teste dosiahol Ativ Book 9 skóre 2760, čo je mierne viac ako priemerne skóre v kategórii ultraprenosných notebookov, ktoré bolo počas testovania 2637. Čo sa grafického výkonu týka, v benchmarku 3D Mark 06 sa dosiahnuté skóre zastavilo na hodnote 3624 bodov, v prípade novšieho 3D Marku bolo rozloženie dosiahnutých bodov v jednotlivých testoch nasledovné: Ice Storm – 24632, Cloud Gate – 3089, Fire Strike – 340. Rýchlosť SSD disku sa pri čítaní pohybovala na úrovni 482MB/s a na 315MB/s pri zápise. Ide teda o celkom dobré výsledky, čo cítiť už pri zapínaní, kedy systém nabehne za necelých desať sekúnd. Celkovo je tak Samsung Ativ Book 9 výkonovo vhodný predovšetkým na surfovanie po internete, kancelársku prácu či sledovanie filmov. Na hranie novších hier, najmä pre slabšiu grafickú kartu, výkon nepostačuje.

Ak nie je notebook nadmerne zaťažený, je chladenie takmer bezhlučné, pri vyššej záťaži už o sebe dá dvojica malých ventilátorov vedieť, no úroveň hluku sa stále pohybuje na znesiteľnej úrovni. Hluk ventilátorov sa vďaka jednej z funkčných kláves dá znížiť aj manuálne, avšak za cenu obmedzeného výkonu. Pri testovaní sa maximálna teplota procesora pohybovala pod hranicou 90 stupňov, priemerne mal procesor 50-55 stupňov. Distribúciu tepla na vrchnú časť v oblasti klávesnice možno pozorovať len slabo, viac je citeľná v oblasti nasávania ventilátorov v spodnej časti, preto nie je veľmi vhodné položiť notebook napríklad na posteľ v prípade jeho vyššieho zaťaženia. Zabudovaná batéria má kapacitu 44570mWh a dokáže udržať notebook zapnutý pri surfovaní s tretinovým jasom približne päť a pol hodiny. Pri písaní offline sa výdrž predĺži o necelú hodinu.

Záver

Samsung Ativ Book 9 zaujme najmä svojím dizajnom a malými rozmermi, ktoré ho predurčujú na spoločníka na cesty, prípadne do školy. Pri jeho používaní poteší aj veľmi pevné spracovanie, kvalitný Full HD displej a podsvietená klávesnica. Výkon je pre bežné úlohy viac než dostatočný, kedy je notebook navyše veľmi tichý. Vzhľadom na cenu, od 1041€, však zamrzí kapacita operačnej pamäte.

Technické špecifikácie:

CPU: Intel® Core™ i5 Processor 3337U (1.8GHz až 2.7GHz, 3MB L3 Cache)
GPU: Intel® HD Graphics 4000
RAM: 4GB DDR3 (1600MHz)
HDD: 128GB SSD
Displej: 13.3" SuperBright 300nit FHD LED (1920 x 1080), matný
OS: Windows 8 Pro (64-bit) – možnosť aktualizovať na 8.1 Pro
Porty: 1× mini VGA , 1× Micro HDMI, 1× USB3.0, 1x USB2.0, 3-in-1 (SD, SDHC, SDXC) čítačka kariet, 1× kombinovaný, I/O pre slúchadlá a mikrofón, 1× RJ45 (LAN) – potrebný pribalený adaptér
Pripojiteľnosť: WiFi a/b/g/n dual, Bluetooth 4.0, 1000Mbps Ethernet
Rozmery: 313,8×218,5×13,2mm
Hmotnosť: 1,13kg

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Samsung Ativ Book 900X3F 
TYP: Ultrabook
Vyrobil: Samsung
Cena: od 1041€
Produkt zapožičala spoločnosť: Samsung
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

85%

 
Samsung Ativ Book 9 zaujme najmä svojím dizajnom a malými rozmermi, ktoré ho predurčujú na spoločníka na cesty

  Klady

  • kvalitná konštrukcia
  • displej
  • rozmery a hmotnosť
  • SSD

  Zápory

  • menej portov
  • vyššia cena
  • len 4GB RAM
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk