Creative T4 Wireless - Recenzia

Spoločnosť Creative uviedla na náš trh ďalšiu novinku z rady reproduktorov s označením T4 Wireless. Nie, nejde o nový typ bezdrôtového Terminatora, ale o nástupcu predchádzajúceho modelu Creative Gigaworks T3. Budú rovnako úspešné?

 

Balenie

Pri návrhu škatule mali hlavné slovo, pochopiteľne, marketingoví pracovníci, čiže je doslova posiata rôznymi logami, mottami a použitými technológiami. Na každej strane nájdeme vyobrazenie aspoň časti reproduktorov. Nás však zaujíma vnútro. To je rozdelené na dve časti. V hornej sú umiestnené satelity spolu s prepojovacími káblami, ovládaním a manuálom. Spodok je vyhradený pre subwoofer.

Dizajn a konštrukcia

Reproduktory z rady T4 od T3 nelíši takmer v ničom. Nepozornému oku by tieto rozdiely veľmi ľahko unikli. Satelity sú kompaktné, s jemnou textilnou sieťkou. Usadené sú na hliníkových podstavcoch s tenkou nožičkou a na stole vyzerajú vkusne. Pozor však na horšiu stabilitu a možnosť odlomenia podstavca. Subwoofer je prekvapivo kompaktný, no značne aj váži. Bassreflex by ste hľadali márne, nakoľko vďaka použitej technológii SLAM (Symetric Loaded Acoustic Module) sa na troch stranách totiž nachádzajú reproduktory a jednotka je hermeticky uzavretá. Creative použil kvalitné materiály, ktoré sú na pohľad aj na dotyk pevné a výborne spracované. Rovnako aj T4 disponuje praktickým ovládaním Audio Control Pod s matným povrchom, odolným voči odtlačkom. Novinkou je aj diaľkový ovládač s ovládaním hlasitosti, prepínaním skladieb a vstupov.

Konektivita a funkcie

Práve tu nájdeme najväčší rozdiel oproti predošlej verzii (zahŕňa to už samotný názov, Creative T4 Wireless). Okrem štandardného optického, RCA a Line-in audio vstupu je možné pripojenie aj pomocou Bluetooth. Na tento účel sa využíva káblový ovládač, tzv. Audio Control Pod, ktorý slúži ako prijímač. Spárovanie je promptné, bez akéhokoľvek nastavovania. Podporovaná je navyše aj technológia NFC, čím je prepojenie možné doslova jedným dotykom. Zaujímavou je aj funkcia Multipoint, teda pripojenie dvoch zariadení súčasne. Pri zastavení prehrávania z prvého zdroja sa spustí druhý.

Zvukový prejav

Už T3 nás tešili výborným podaním zvuku, takže aby nová generácia nebola krok vzad, musela si tento štandard udržať. Podarilo sa. Pri subwooferi je použitá technológia SLAM. Ide o hermeticky uzavretý priestor, ktorý je naplnený inertným plynom. Na prednej strane je aktívny menič a po stranách mu sekundujú dva pasívne žiariče. Tie sa pôsobením tlaku a podtlaku vytvoreného aktívnym meničom rozpohybujú a výsledkom sú rýchle, no mäkké a presné basy. Takáto kombinácia je raritou, nakoľko pri väčšine výrobkov slúži subwoofer len na dunenie. V prípade Creative T4 ide naozaj aj o zvukový prednes. O stredné a vysoké tóny sa starajú elegantné satelity s hliníkovými meničmi. Výšky sú pekne ostré, no práve menšie rozmery nedávajú vyniknúť stredom a pri testovaní nám chýbali. Ak by Creative zvolil inú, väčšiu konštrukciu, zvuk by sa určite rozvinul lepšie. Potešujúcim faktom je konzistencia zvuku. Od hudby po hry si vychutnáte čistý zvuk, bez skreslenia, a to takmer v celom rozsahu hlasitosti. Ani po jej pridaní nepočujete chrapčanie alebo zlievanie a skreslenie tónov. Pri bezdrôtovom prenose sú použité kodeky aptX, SBC, a AAC, čím je rozdiel oproti drôtovému pripojeniu nepočuteľný.

Záverečné hodnotenie

Creative T4 Wireless sú kvalitné reproduktory vo všetkých smeroch. Primárne sú určené skôr do menších priestorov. Nasvedčujú tomu nielen kompaktné rozmery, ale aj samotný zvukový prejav. Pre ozvučenie obývačky a sledovanie filmov by sme odporúčali poobzerať sa po niečom inom. Hodia sa predovšetkým na počítačový stôl pre počúvanie hudby a hranie hier, kde oceníte kompaktnosť a hlavne kvalitný prednes. Možnosť jednoduchého bezdrôtového pripojenia pomocou Bluetooth a NFC je v dnešnej mobilnej dobe veľké plus. Mnohých však určite sklame cena, ktorá atakuje hranicu 250€.  

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Creative T4 Wireless
TYP: Reproduktory
Vyrobil: Creative
Cena: 236€
Produkt zapožičala spoločnosť: Creative
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Pokračovateľ rodu s kvalitným zvukom
  Klady
  • kvalitné spracovanie
  • výborné basy a výšky
  • Bluetooth a NFC
  • rozmery
  Zápory
  • cena
  • stredové frekvencie
korekcia: Zdenka Schwarzová
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk