Razer Kraken 7.1 - Recenzia

 

Už to je dlhšia doba, čo sa trh so slúchadlami začal deliť na niekoľko kategórií. Jednou z najobľúbenejších je v poslednej dobe sekcia herných slúchadiel. Práve v týchto končinách je dosť často skloňovaná značka Razer, ktorá na trh útočí so sériou namakaných slúchadiel Kraken.

 

Prvé dojmy

K nám sa doniesla verzia Kraken 7.1, pri ktorej je už z názvu jasné, že jej tajomstvo sa skrýva v 7.1-kanálovom priestorovom zvuku. Nepoľavili ani na balení a aj na tom odviedli kus práce, v škatuli nás však nič závratné nečaká, vlastne len samotné slúchadlá a dokumentácia.

Prvotriedny dizajn

Herné slúchadlá sa dajú jednoducho spoznať už podľa dizajnu. Nejde tu o to vtesnať čo najviac do čo najmenších rozmerov a spoľahnúť sa na nenápadný dizajn. V tomto prípade má výrobca dostatok miesta na to, aby sa s dizajnom poriadne vyhral. No musíme uznať, že sa mu to podarilo. Slúchadlá vyzerajú na jednotku, veď uznajte sami. Premakaný je každý detail a v konečnom dôsledku to tvorí jedno majstrovské dielo.

Robustnosť na prvom mieste

Prenosnosť sa kompaktnosť nehrajú až takú významnú rolu, a tak sa výrobca zameral na pohodlie pri hraní. Samotné slúchadlá do seba schovajú cele uši, aby sa zachoval priestorový efekt. Lemovanie slúchadla je z mäkkej peny, ktorá ani pri dlhšom používaní nespôsobuje otlaky. Po pár hodinách sa však ucho začína trochu potiť a uši, ktoré sú mierne pritlačené k hlave, nás začínajú bolieť. Vtedy si treba slúchadlá na chvíľu zložiť dole a o pár minút môžeme pokračovať. Hmotnosť je tiež celkom na mieste, je rovná 340 gramom, čo je na herné slúchadlá prijateľné.

Neodým sa nezaprie

Ako väčšina výrobcov kvalitnejších slúchadiel, aj Razer Kraken sa spolieha na neodýmové magnety, ktoré sa pýšia priemerom 40mm. No sklamaním je, že sú len dva, priestorový efekt 7.1 je čisto softvérová záležitosť. Spracovanie efektu je ale fakt kvalitné a rozoznať rozdiel dokáže len skúsenejší používateľ. Ale zoberme si to z lepšej stránky, pripojenie je riešené cez USB a pre použitie slúchadiel nepotrebujeme žiadnu špeciálnu zvukovú kartu s výstupom pre 7.1, stačí nám bežný USB port a rozbeháme ich aj na notebooku.

Pre niekoho môže byt pripojenie USB nevýhodou, a to či už z nedostatku voľných portov alebo preto, že ste plánovali ich použiť v kombinácii s tabletom či telefónom. Ale keď už raz ide o herné slúchadlá, tak výrobca predpokladal, že sa budú používať len pri počítači. Tým pádom nám uľahčil pripájanie mikrofónu, ktorý je riešený cez ten istý kábel. Ak ho chcete použiť, nemusíte pripájať nič ďalšie, stačí ho doslova vytiahnuť zo slúchadiel.

Zvuk poteší aj “audofilov”

Ľudské ucho vie zachytiť zvuk v rozpätí približne od 20Hz do 20kHz. V tomto rozpätí sa drží aj Kraken. Nič viac nám prakticky netreba, impedancia vysoko nerúbe a napätie z USB dokáže slúchadla doslova "rozhlučiť" viac, ako by sme si priali. Už 50% hlasitosti je neznesiteľne veľa. Možno by stalo za to ju mať o niečo vyššiu, nebolo by toľko prípadov ľudí, ktorí takmer dostali infarkt, keď si zapojili slúchadlá uprostred pesničky s presvedčením, že na päťdesiatich percentách to určíte nebude nahlas. Taktiež by sme zabránili možnému poškodeniu slúchadiel pri veľkej záťaži. Na kvalite to však neuberá, citlivosť je na tom veľmi dobre, pri jednom kilohertzi je to 112dB.

Mikrofón

Kvalitnému spracovaniu sa nevyhol ani mikrofón, ktorý je zabudovaný v slúchadlách. Netreba ho pripájať a zároveň nám neprekáža pri používaní. Nachádza sa na ňom aj jeden z troch podsvietených prvkov, dva sú situované na stranách slúchadiel so na zeleno svietiacim logom Razer. Tejto farby sa pridržal i indikátor toho, či je mikrofón zapnutý alebo stíšený. Aj stišovanie je vyriešené maximálne elegantne, je ovládané nenápadným tlačidlom umiestneným priamo na mikrofóne.

Ach tie káble

Čo by sme vytkli na pripojení cez USB je to, že ak sa kábel pri používaní o niečo trie, spôsobuje to ozveny v slúchadlách. Stačí po kábli jemne poťukať alebo pohýbať hlavou, pričom sa nám kábel dotýka trička, a ihneď počujeme nepríjemnú rezonanciu. Ak sa pri hraní príliš nehýbeme, nespôsobuje to žiaden problém, no ak zo sebou často narábame a dvojmetrový plátenný kábel od slúchadiel máme len tak pohodený na stole, pri tichých scénach to môže pôsobiť ako rušivý element.

Verdikt

Firma Razer opäť preukázala, že si svoje miesto na hernom trhu čestne zaslúži. Predviedla špičkové herné slúchadlá, za ktoré si nepýta nejakú astronomickú čiastku. Možno nepotešia občasných hráčov, ktorí hľadajú hybrid na hry i hudbu, pretože kvôli pripojeniu cez USB sú slúchadlá kompatibilné len s počítačom. Nie je však potrebné inštalovať žiaden softvér, stačí pripojenie k internetu a systém si ovládač stiahne sám. Poteší aj zabudovaný mikrofón, ktorý netreba pripájať, stačí ho vyrolovať zo slúchadiel. Ak hľadáte kvalitné slúchadlá k počítaču, Razer Kraken je asi to najlepšie, čo v tejto cene nájdete.

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Razer Kraken 7.1
TYP: Headset
Vyrobil: Razer
Cena: 80€
Produkt zapožičala spoločnosť: Razer
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

95%
 
Vypusťte Krakena!
  Klady
  • krásne prevedenie
  • skvelý zvuk
  • premakaná konštrukcia
  Zápory
  • škoda že len virtuálny priestorový zvuk
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk