NZXT H230 - Recenzia

 

Aj keď trh v poslednom čase rozvírili next-gen konzoly, stále je to obrovská základňa PC hráčov, ktorým výkon konzol nestačí a uprednostňujú výkonné herné zostavy. V segmente počítačových skríň má firma NZXT celkom dobré meno a svojou skriňou H230 sa snaží osloviť nielen hráčov, ale i bežných používateľov, ktorí si chcú vyskladať parádny počítač.

Prvé dojmy

Nie je to žiadna podsvietená výkladná skriňa, na prvý pohľad pôsobí elegantne a minimalisticky, no po bližšom preskúmaní človek zistí, že toho v sebe skrýva celkom dosť. Predné dvierka sú viac-menej dizajnová záležitosť, okrem štýlu sa snažia mierne izolovať hluk vychádzajúci z počítača, čo sa im v istej miere darí. Nesadnú však každému a v niektorých prípadoch môže byť nepraktické, že ak sa chcete dostať k mechanikám, musíte otvoriť dvierka. Je to však subjektívne a nám sa toto riešenie celkom páči.

Plast verzus kov

Nižšiu hmotnosť skrinky má na svedomí kombinácia plastu a kovu. Samotná kostra a boky sú z kovu, no niektoré partie ako napríklad predné dvierka či plocha pod dvierkami sú z plastu, čo trochu kazí dojem kvalitnej konštrukcie.

Odhlučnenie? Meh...

Bočné kryty sú z vnútra pokryté mäkkou penou, čo má za úlohu zredukovať hluk z chladenia. Znie to dobre, no kvôli pene nie sú v bočných krytoch žiadne vetracie otvory, ktoré sa pri bežných chladičoch na procesor celkom zídu. Výrobca sa to snaží vykompenzovať vetracími otvormi na podlahe skrine a ventilátorom na zadnej strane. Na vetranie využil aj priestor na prednej strane pod mechanikami, kde umiestnil ďalší ventilátor, ktorý zlepšuje obeh vzduchu v skrini a zároveň chladí priestor, kde sa nachádzajú pevné disky. Teda v celkovom dôsledku sa hlučnosť až tak nezníži, síce stíšime chladič procesora, ktorý vo vysokých otáčkach spôsobuje pomerne dosť hluku, no odoberieme mu prísun vzduchu, čo sa snažíme vynahradiť dvoma ďalšími ventilátormi, ktoré majú obnoviť prúdenie vzduchu v počítači.

Hlučnosť sa snaží firma obmedziť i premiestnením zdroja. Vo väčšine skríň je umiestnený hore, čo pri zlom prúdení vzduchu môže spôsobovať vyššiu hlučnosť. Teplý vzduch stúpa hore a jeho jediná cesta von je cez zdroj, ktorý vyfukuje tento teplý vzduch von, čím sa zahrieva a musí zvyšovať otáčky ventilátora, aby sa neprehrial. V tomto prípade je umiestnený dole a nasáva chladný vzduch z vonku vďaka otvorom v podlahe, rozdiel je celkom poznať.

Nôžky skrine sú pomerne vysoké, a tak by nemalo robiť problém ani umiestnenie na koberci, no kvôli nasávaniu vzduchu bude lepšie umiestniť počítač na pevnú podložku a sem-tam pod ním povysávať prach, aby sa nám chudák zdroj nezadusil.

Pevné disky

Ak používate viacero pevných diskov, nemusíte mať žiadne obavy. Výrobca využil priestor pod mechanikami celkom slušne a schoval tam šesť šácht na HDD. Priestor rozdelil na dva „boxy“, pričom ak vám stačí jeden, druhý sa dá odstrániť, čo zlepší prúdenie vzduchu v skrini. Šrauby by ste hľadali márne, každá šachta má vlastný plastový úchyt, ktorý umožňuje jednoduchú manipuláciu s diskom. Vrchný box je odoberateľný, dolný je pevný a chladený ventilátorom.

Rozumné káblovanie

Asi si viete predstaviť, ako vyzerá počítač zvnútra, nie je to tam nijako dobre zorganizované. Výrobca myslel aj na to a prišiel so systémom rozumného káblovania. Káble sú zopnuté, prechádzajú cez zadnú stenu a vychádzajú až na miestach, kde ich je treba.

Elegantné ovládanie

Predná stena je čistá a ovládacie prvky na nej nenájdeme. Tie sú ukryté na vrchnej prednej hrane. Nájdeme tam dve tlačidlá, dva USB 3.0 porty, vstup pre mikrofón a výstup pre slúchadlá.

Kompatibilita

Skrinka si rozumie s väčšinou súčasných matičných dosiek. Podporované sú najrozšírenejšie formáty, a to ATX, Micro-ATX a Mini-ITX. V zadnej časti nájdeme priestor na porty integrované na matičnej doske a sedem slotov pre prídavné karty. S vodným chladením si, bohužiaľ, nerozumie.

Verdikt

S cenou okolo 70€ je H230 veľmi solídna skrinka, ktorá pôsobí elegantne z vonku a je premyslená z vnútra. Okrem bežných strojov si nájde svoje miesto aj u herných nadšencov, ktorí nechcú cenou rúbať príliš vysoko, no zároveň chcú kvalitnú a štýlovú skrinku pre svoj počítač.

Technická špecifikácia:

Veľkosť: Mid Tower
Farby: biela, čierna
Rozmery[mm]: 195 (šírka) × 447 (výška) × 502 (hĺbka)
Hmotnosť: 7,25kg

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
NZXT H230
TYP: Počítačová skriňa
Vyrobil: NZXT
Cena: 70€
Produkt zapožičala spoločnosť: nzxt.com
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Kvalita za málo peňazí
  Klady
  • dizajn
  • inteligentné rozmiestnenie komponentov
  • odhlučnenie
  Zápory
  • nič podstatné
korekcia: Petra Hladíková
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk