Microsoft Arc™ klávesnica s myškou pod drobnohľadom

 

Microsoft patrí v súčasnosti spolu s Logitechom medzi popredných a celkovo obľúbených výrobcov počítačovej „bižutérie“ ako klávesnice, myši či rôzne druhy herných ovládačov. Napriek ich povestnej vysokej kvalite sa väčšina cien týchto výrobkov dostáva iba mierne nad priemer konkurencie.

Cena je aj tak dosť subjektívny pojem, nie každý je ochotný za myšku alebo klávesnicu utratiť desiatky či až stovky euro peňazí a uspokojí sa aj s výrobkami ako napríklad Genius či A4 Tech, ktoré mimochodom tiež považujem za výborné, vzhľadom k pomeru cena/výkon. Tak toľko by snáď stačilo na úvod a teraz si už predstavme dnešného kandidáta, resp. kandidátov na mini recenziu. Volajú sa vcelku jednoducho Microsoft Arc™ Keyboard a Arc™ Mouse.

 

Už pri letmom pohľade na obrázky tu niekde v okolí zistíte, že ide skôr akési dizajnovo orientované výrobky, ktoré by mali zaujať ľudí, ktorí si potrpia na svojej prezentácii. Tomu nasvedčuje aj fakt, že klávesnica neobsahuje numerický blok a taktiež kurzorové klávesy sú integrované do jedného – štvorsmerového tlačidla, t.j. nič pre serióznu prácu. Myška je zas rozkladacia a tak sa dobre hodí aj pre užívateľov notebookov, ktorí večne zápasia s miestom v taške. Jak klávesnica, tak myška sú bezdrôtové a využívajú rádiové spojenie 2.4GHz. Ako prijímače sú využité dva USB transceivre veľmi malých rozmerov a aby ste ich nestratili, dajú sa jednoducho pripevniť o spodok klávesnice či myšky, ktoré majú v týchto miestach magnet. Je to veľmi elegantné a funkčné riešenie.

Klávesnica má malé rozmery (cca. 311x154 mm), čo umožňuje jej pohodlný transport - opäť niečo pre „noutbukárov“. Vpredu má klávesnica výšku zhruba 3mm a postupne sa jej výška zvyšuje až 23mm vzadu. Klávesnica je to nízkoprofilová a prehnutá, medzi jednotlivými klávesmi je cca. 4mm medzera. Aj vďaka tomu pripomína súčasné notebookové klávesnice, s ktorými prišiel ako prvý Apple. Rozloženie kláves je viac menej štandardné, teda pokiaľ sa jedná o hlavný blok s písmenami a okolitými klávesmi ako Shift, Tab, Ctrl, Enter a pod. Toto je vlastne aj jediný blok. Kurzorové klávesy sa presunuli v podobe jednej klávesy úplne vpravo dole, klávesa Del/Ins sa zas presunula úplne vpravo hore. Esc sa našťastie nachádza na tradičnom mieste, podobne ako funkčné klávesy F1 až F6. A kde zmizli F7 až F12? Svoje miesto majú, parazitujú na F1 až F6 a zvolíte ich po zatlačení klávesy Fn, ktorá sa nachádza hneď vedľa kurzorového tlačidla. Od F6 smerom napravo pokračujú ďalšie zúžené klávesy a to v poradí Home/PrtScr (cez Fn), End, PgUp, PgDn, Mute, VolumeDown, VolumeUp a už spomínaný Del/Ins. A to je všetko. Ešte nad klávesou Backspace sa nachádza nenápadná LED dióda, ktorá informuje o zapnutí klávesnice (pomocou klávesy Fn a Esc) a stave batérií. Ako ste si už z obrázkov iste všimli, klávesnica ma čierny, lesklý piano dizajn. Áno, presne ten, na ktorom je po chvíli vidno každý odtlačok prstov a vyzerá to tak, ehm všelijako, len nie esteticky. Aspoň, že výrobca ušetril tejto módnej vlne samotné klávesy, ktoré sú jemne zdrsnené a hlavne matné. Ale pokiaľ by ste chceli mať klávesnicu len tak položenú na stole či vo vitríne, pôsobí luxusne . Mohli k nej pribaliť utierku, ktorú aspoň z časti kompenzuje textilný obal. S ním sa dá klávesnica pri troške snahy vyleštiť, ale nie je to, to pravé orechové. A ako sa na tom píše? Ak by som bol v škole, ohodnotil by som to na 2- a myslím si, že na serióznu dlhodobú prácu určená nie je. Všetko je však otázkou zvyku a nevylučujem, že niekomu sa páčiť môže. Stisk kláves je príjemný, ich chod tichý. Čo je horšie, je stabilita celej klávesnice, ktorá je daná jej konštrukciou. Drží na štyroch malých gumených nožičkách a nie je odolná ani krúteniu, ak ju uchopíte po krajoch a točíte. Samozrejme, to bežne pri písaní nerobíte, ale chcel som tým naznačiť jej pevnosť. Klávesnica sa tým pádom pri písaní aj mierne prehýba, ako v strede, tak aj celkom na krajoch. Taktiež mi dosť vadila jedna kurzorová klávesa. Predstaviť si ju môžete ako štvorsmerný prvok na gamepadoch. Chod tejto klávesy je príliš tuhý a celkovo je práca s ňou pomalá. Naša testovacia klávesnica bola s anglickým popisom, či bude aj lokalizovaná slovenská verzia, je zatiaľ otázne. Napájanie je vyriešené dvoma AAA alkalickými batériami. Výrobca neuvádza výdrž a ja som ju mal iba na pár dní, takže bohužiaľ neviem povedať či vydrží týždne alebo mesiace. Určite príjemná je 3 ročná záruka ako na klávesnicu, tak na myšku.

Myška je dvojfarebná. Jej vrchná časť je čierna, boky a spodná časť strieborno-sivá. Dostupná je aj v červeno-bordovom prevedení. Vrchná časť je zhotovená z príjemného materiálu na dotyk, pôsobí ako pogumovaný plast. Ani myšku však neobišiel lesklý piano efekt, je ho však podstatne menej ako na klávesnici a to po jej okrajoch. Okrem ľavého, pravého tlačidla a scrollovacieho kolieska sa na nej nachádza ešte jedno tlačidlo na boku. Všetkým tlačidlám je možné priradiť nejakú funkciu. Snímacia technológia je laserová. Zaujímavosťou myšky je to, že je skladacia. Jednoducho ju asi v 1/3 ohnete a zložíte na približne 60% jej pôvodnej dĺžky. Takto je lepšie skladovateľná, vložíte ju do puzdra a pribalíte k notebooku. Napájanie je aj tu riešené dvoma AAA alkalickými batériami a výrobca udáva ich výdrž 6 mesiacov. O ich stave ste informovaní aj LED diódou, ktorá je ukrytá v štrbine za scrollovacím kolečkom. Ak sú batérie v poriadku, svieti na zeleno, ak ich už bude treba čoskoro vymeniť, tak na červeno. Čo sa týka práce s myškou, mne osobne nepadla veľmi do ruky. Jej zahnutie v prednej časti pri hlavných tlačidlách je príliš strmé, ale hlavne veľký palec, prsteník i malíček mi utekali pod myšku. Myška totiž z boku predstavuje písmeno U a jej spodná časť je vďaka výklopnému mechanizmu prázdna. Nevedel som si na to zvyknúť, proste uvedené prsty sa nemali kde oprieť.

Cena klávesnice by sa mala pohybovať okolo 43,- euro a myšky okolo 31,- euro. Ak to celé zhrniem, jedná sa skôr o set s luxusným nádychom, než o pracovný nástroj. Ak to bolo výrobcom mienené tak, jeho zámer bol viac menej úspešný, ak však hľadáte klávesnicu a myšku na dlhodobú prácu, nebodaj nejaké hráčske kalibre, musíte sa určite obhliadnuť po niečom inom.

Oficiálne stránky týchto produktov nájdete tu a tu.

{gallery}/recenzie/Microsoft_Arc_keyboard_mouse/{/gallery}

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk