Akasa DuoDock X WiFi - Recenzia

 

Ak sa vám doma povaľuje nejaký ten pevný disk, nemusíte ho hneď predávať, môžete ho využiť ako spoločný sieťový disk pre ukladanie dát nielen z počítača, ale aj tabletov a telefónov. Jedným zo zariadení, ktoré to umožňuje je recenzovaná dokovacia stanica Akasa DuoDock X WiFi.

 

Balenie a dokovacia stanica

Dokovacia stanica Akasa DuoDock X WiFi umožnuje vloženie jedného 3,5 resp. 2,5 palcového disku. V balení sa okrem samotnej dokovacej stanice nachádza napájací adaptér (12V), USB kábel a stručný návod. Samotné zariadenie má rozmery 94×140×72mm a hmotnosť 780 gramov. Povrch tvorí matný plast v čiernej farbe, no predáva sa aj v bielom farebnom prevedení. Na vrchnej strane sa nachádza otvor pre zasunutie disku, disk sa do dokovacej stanice vkladá zvislo. Okrem toho na vrchnej strane nájdeme aj mechanické tlačidlo pre vybratie disku (ten však ide jednoducho vybrať aj bez jeho použitia) a vypínač. Všetky porty pre pripojenie sú umiestnené na zadnej strane doku, nachádza sa tu teda napájací port, USB 3.0 port (typ B), tlačidlo pre resetovanie nastavení a tlačidlo pre vypnutie/zapnutie modrého podsvietenia LEDkami na spodnej strane doku.

Použitie dokovacej stanice

Samotné zapojenie disku je bezproblémové, disk stačí s použitím mierneho tlaku zasunúť a je pripravený na použitie. S dokom fungujú všetky disky, ktoré disponujú SATA rozhraním, staré IDE tu nepripojíte. Obmedzenia sa týkajú aj súborového systému na disku, podporované sú len NTFS, FAT a exFAT. Po pripojení doku k počítaču a jeho následnom zapnutí, sa disk objaví v systéme ako nové zariadenie a je s ním možné pracovať. Systém rozpozná disk automaticky, nie je potrebná inštalácia žiadneho ďalšieho softvéru. Prenosové rýchlosti vzhľadom na podporu USB3 závisia najmä od rýchlosti samotného disku, pri použití 5400 otáčkového 2,5“ HDD sa pohybujú na úrovni 50MB/s. K limitu USB3 rozhrania sa dostane len pripojený SSD disk.

Pre použitie disku bezdrôtovo je potrebné uskutočniť niekoľko nastavení. Prvým krokom je pripojenie počítača k WiFi sieti samotnej dokovacej stanice, následná konfigurácia prebieha cez webový prehliadač. Na ovládacej stránke je možné okrem zistenia aktuálneho stavu a nastavení meniť nastavenia bezpečnosti alebo siete. K samotnej dokovacej stanici je možné cez WiFi priamo pripojiť najviac tri zariadenia, či už pôjde o PC, tablet alebo smartphon. Dok je možné pripojiť aj k smerovaču, vďaka čomu odpadáva nutnosť prepínania sietí pri použití internetu alebo prístupu k disku. Na konfiguračnej stránke je k dispozícii na stiahnutie aj ovládací softvér, ktorý umožní prehliadanie súborov na disku. Pripojený disk sa po konfigurácii doku dá zobraziť aj ako sieťový disk v systéme. Softvér je k dispozícii pre OS Windows a Mac. K disku sa okrem počítača dá pripojiť aj z akéhokoľvek zariadenia s podporou UPNP (či už je to herná konzola, alebo smart TV), pre tablety a smartphony s operačnými systémami Android a iOs sú k dispozícii aj oficiálne aplikácie pre prístup k pripojeným diskom po sieti. Aplikácie však umožňujú zobraziť len multimediálne súbory, iOS aplikácia dovoľuje navyše otvorenie dokumentov. K iným typom súborov ako sú fotky, videá a hudba sa tak pomocou aplikácií nedostanete. Aj keď sa v oficiálnej špecifikácii udáva dosah siete 30m, v reálnych podmienkach sa dá dosiahnuť dosah nanajvýš 10 – 15 metrov, v závislosti od prostredia, kde sa dokovacia stanica nachádza. Prenosové rýchlosti cez WiFi sa pohybujú na úrovni 6 – 10MB/s. V prípade streamovania väčšieho množstva dát viacerými používateľmi sa tak môžu objaviť problémy. Nevýhodou je aj nemožnosť použitia dokovacej stanice s WiFi a USB pripojením súčasne.

Funkcionalitu aplikácií pre iOS a Android si môžete prezrieť na oficiálnych prezentačných videách nižšie.

iOS:

Android:

Záverečné hodnotenie

Akasa DuoDock X WiFi zaujme nielen štýlovým dizajnom s (vypínateľným) podsvietením. Pri použití ako klasický dok, pripojený káblom k počítaču, bude fungovať ako obyčajný externý disk. Plný potenciál sa dá využiť až po pripojení doku k lokálnej WiFi sieti, v tomto prípade sa však nedajú očakávať také prenosové rýchlosti ako v prípade pripojenia káblom. To sa prejaví najmä pri pokuse o streamovanie väčších súborov viacerými používateľmi. Zariadenie sa predáva za cenu začínajúcu na úrovni 60 eur.

Technická špecifikácia:

Rozmery: 94×140×72mm
Hmotnosť: 780 gramov
HDD rozhranie: SATA (2,5“ a 3,5“)
Max. kapacita disku: 4TB
HDD formát: FAT/NTFS/ExFAT
WiFi rozhranie: 802.11 b/g/n
WiFi bezpečnosť: WEP, WPA-PSK (TKIP/AES), and WPA2-PSK (TKIP/AES)
WiFi dosah: max. 30 metrov
Externé pripojenie: USB3.0 (5Gb/s (USB 3.0) 480Mb/s (USB 2.0))
Podporované OS: Windows XP/Vista/7/8
Mac OS X 10.3 a vyššie
iPhone / iPad iOS 4.0 a vyššie
Android mobil OS V2.1 a vyššie
Android tablet V3.0 a vyššie

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Akasa DuoDock X WiFi
TYP: dokovacia stanica
Vyrobil: Akasa
Cena: od 60€
Produkt zapožičala spoločnosť: Caseking.de
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Šikovný dokovacia stanica
  Klady
  • dizajn a konštrukcia
  • Android/iOS aplikácie
  Zápory
  • nemožnosť prístupu cez WiFi a USB súčasne
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk