FUNC KB-460 - Recenzia

 

Mechanické klávesnice majú síce dlhú históriu, no v posledných rokoch ich takmer úplne vytlačili klávesnice rádovo lacnejšie, založené na technológii chiclet. Ako však výrobná cena herných klávesníc klesá, hráči sa pomaly otáčajú naspäť k starým dobrým mechanikám. Firma FUNC nám predstavuje kvalitnú hernú mechanickú klávesnicu so štýlovým dizajnom, ktorá sa cenovo zmestí do sto eur.

Prvé dojmy

Prechádzať sa po meste plnom ľudí so stoeurovou klávesnicou v ruke nie je práve najpríjemnejší pocit. Keď si ju však človek poťažká, zistí, že sa celkom hodí aj ako prostriedok sebaobrany. Vyššia hmotnosť je spôsobená tým, že pod každým klávesom je ukrytý mechanický spínač spolu s podsvieťovaciou diódou.

Cherry MX

Najpodstatnejšie na mechanickej klávesnici sú použité osvedčené mechanické spínače Cherry MX, ktoré sľubujú dlhú životnosť – až 50 miliónov úderov a pocit istoty pri stláčaní klávesu. Kláves začína reagovať približne v polovici jeho zdvihu a za touto medzou ide o čosi ľahšie, človek teda cíti, či bol kláves skutočne stlačený, čo sa pri chiclet klávesniciach často zanedbáva. Síce sa klávesnica dá zohnať aj za 5 eur, no človek si pri hrách nemôže byť istý, či mu kláves ihneď zareaguje. Či už je to slabším kontaktom alebo chýbajúcou podporou pre anti-ghosting – technológiu, ktorá zvyšuje maximálny počet súčasne registrovaných klávesov.

Príjemné vyhotovenie

Povrch klávesnice je pokrytý jemným plastom, ktorý pôsobí nenápadne, no príjemne na dotyk a spolu s pevnou konštrukciou utvrdzuje dojem kvalitnej klávesnice. Samotné klávesy sú o čosi tmavšie a sú v nich priesvitné znaky, cez ktoré pri podsvietení preniká svetlo z diódy na spínači, ktoré funguje ako podsvietenie. Pri vypnutom podsvietení je však viditeľnosť klávesov o čosi horšia, kvôli tomu, že texty nie sú biele, ale priesvitné. Problém nám to ale nespôsobuje, pre zapnutie podsvietenia netreba nič inštalovať, jeho ovládanie je priamo na klávesnici. Ak máte klávesnicu položenú vyššie ako sa patrí, určite vás poteší aj odoberateľná podložka pod zápästia.

Plug’n play

Klávesnica pre svoje fungovanie nepotrebuje žiaden softvér, no ak si chcete vytvárať vlastné makrá a meniť funkciu preddefinovaných klávesov, budete si musieť stiahnuť program zo stránky výrobcu. Následne si viete medzi základov a vami zvolenou funkcionalitou tlačidiel prepínať stlačením Fn + F12. Okrem tohto Fn sprístupňuje aj multimediálne funkcie, ktoré sú umiestnené na klávesoch F1 až F6.

USB HUB

Pri desktopoch to síce problémom nebýva, no väčšina majiteľov prenosných počítačov už zažila krízu o voľné USB porty, obzvlášť pri používaní externej myši a klávesnice. Tento problém sa vo FUNC rozhodli vyriešiť tým, že na klávesnici urobia USB rozbočovač s dvoma voľnými USB portami. V konečnom dôsledku vám teda pripojenie tejto klávesnice jeden USB port pridá. Sú však umiestnené dosť blízko pri sebe, a tak jeden širší USB kľúč zablokuje prístup k druhému portu.

Verdikt

Firma FUNC predviedla kvalitné hernú klávesnicu s rozšírenými funkciami, ktorá svojou dobrou cenou určite zaujme nejedného hráča. Na naše pulty sa dostane aj v slovenskej lokalizácii, ktorá pri množstve mechanických klávesníc chýba. Nebude teda problém okrem hrania aj sem-tam niečo napísať, na čo pri anglickej klávesnici treba zvyk, kde sú dané klávesy uložené, keďže fungujú inak, ako je na nich napísané. Ak hľadáte mechanickú klávesnicu za dobrú cenu, FUNC KB-460 je skvelá voľba.

Technická špecifikácia:

Spínače: Cherry MX Red linear switch
Odpor klávesu: 45g
Výška reaktívnosti: 2mm
Anti-ghosting: Full N-key roll over USB
Pamäť: integrovaná 128KB
USB rozbočovač: 2× USB 2.0
Dĺžka kábla: 1.8m 
Konektor: USB 2.0 (pozlátený)
Rozmery: 448×198×33 mm
Hmotnosť: 1245g

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
FUNC KB-460
TYP: mechanická klávesnica
Vyrobil: Func
Cena: 88€
Produkt zapožičala spoločnosť: Func
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Podsvietená mechanika
  Klady
  • dizajn a podsvietenie
  • cena
  • funkcie
  Zápory
  • nič podstatné
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk