Sapphire R9 270 Dual-X - Recenzia

Grafickú kartu kúpite už za menej ako 180 eur a zahráte sa na nej aj najnovšie hry. Skvelý pomer ceny k výkonu podtrhujú aj slušné prevádzkové vlastnosti a rozumné rozmery, vďaka ktorým sa vám karta vojde aj do „obývačkového“ počítača.

Nie je to High-end, čím sú živí výrobcovia, ale nižšia stredná trieda, ktorá dokáže priniesť zaujímavé zisky. Hoci si s novým Radeonom R9 290X alebo s GeForce GTX 780Ti zahráte skutočne všetky hry v maximálnej kvalite, tak sú to práve karty ako Radeon R9 270, po ktorých sa obzerá väčšina cenovo orientovaných hráčov.

Radeon R9 270 je zástupca novej generácie grafických kariet, ktorá síce nie je úplne nová, no prichádza so skvelým pomerom výkonu a ceny. Má preto veľkú šancu zaujať širokú skupinu potenciálnych zákazníkov, ktorí sa pozerajú aj na cenovku každého nového komponentu.

Veľké zmeny nečakajte

Radeon R9 270 nemá nové jadro. AMD sa tu rozhodlo použiť jadro Pitcarin, s ktorým sme sa už stretli pri grafickej karte Radeon HD 7870 v roku pána 2012. Čoskoro už bude mať dva roky, no netreba ho preto odsudzovať. Vyrobené je totiž 28-nanometrovou technológiou a za tú dobu na ňom výrobca vychytal všetky problémy. Navyše cena sa pohla smerom dolu. Ak ste za kartu v roku 2012 dali 350 eur, tak dnes to je len niečo cez polovicu.

Pitcarin je v Radeone R9 270 vo svojej plnej kráse – má frekvenciu 925MHz, 1280 Stream procesorov, 32 ROP jednotiek, 80 „textúrovacích“ jednotiek. Štandardná kapacita pamäte sú dva gigabajty, no pri niektorých verziách môžete naraziť aj na jej dvojnásobok. Reálne to nevyužijete, keďže výkon karty je vhodný maximálne pre Full HD rozlíšenie, kedy pri všetkých hrách tie dva gigabajty postačujú s prehľadom. Samotná pamäť komunikuje pomocou 256-bit širokej zbernice a má reálnu frekvenciu 5,6GHz.

V porovnaní so starším Radeonom HD 7870 je jadro pomalšie o 75MHz, no pamäť má náskok o 600MHz. Výrazne lepšie na tom nie je ani drahší Radeon R9 270X, ktorý má len o trochu vyššiu frekvenciu (1050MHz pre jadro) a upravený systém napájania, ktorý zvládne dodať o 30 wattov viac. To má pozitívny dopad na ďalšie pretaktovanie, no v konečnom dôsledku je aj tak výhodnejšia kúpa nami testovaného Radeonu R9 270.

Klasický Sapphire

Keď zmieňujeme „klasický“, tak myslíme klasicky kvalitný. Balenie karty je totiž netradične fialové, s novou verziou robota. Nikomu asi nie je jasné, kto vyberá tieto motívy, no pôsobí to vcelku zaujímavo a možno sa nájde niekto, kto si túto škatuľu aj vystaví na svojej poličke (a ochráni tak svoje panictvo na ďalších päť rokov dopredu).

Obsah balenia je skôr priemerný a adekvátny cene karty – nájdete tu len brožúrky, CD s ovládačmi, CrossFire mostík, redukciu z DVI na D-SUB, redukciu napájania a dokonca tu nájdete aj HDMI kábel. Kúpiť si môžete aj verziu karty s hrou Battlefield 4.

Samotná karta má pekné čierne PCB, ktoré je strednej veľkosti. Karta sa vám preto bez problémov vojde aj do menších skriniek či počítačov určených ako multimediálne centrá. Jedinou nevýhodou tu môže byť dvojslotové chladenie, ktoré je účinné a hlavne aj pomerne tiché. O chladenie horúceho jadra sa stará dvojica ventilátorov, ktorá vháňa chladný vzduch na dvojicu chladičov. Do nich je odvádzané teplo z jadra pomocou medených heat-pipe trubíc.

Keďže je TDP stanovené na 150 wattov, nie je produkcia tepla vysoká a chladič si s nimi bez problémov poradí. Pri bežnej prevádzke je karta veľmi tichá. Veľká zmena nenastane ani po spustení graficky náročných hier. Ventilátory sa síce rýchlejšie roztočia, no hlučnosť je stále dostatočne nízka nato, aby vás karta nerušila ani počas tichšieho nočného hrania.

Pri pretaktovaní nemajte zbytočne veľké oči. Niežeby karta nezvládla vyššie pracovné frekvencie, no dosiahnutý výsledok nie je obrovský a prinesie vám len pár fps navyše. Frekvenciu jadra sa nám podarilo zdvihnúť na 1050MHz, čím sme z karty vlastne spravili Radeon R9 270X. Pretaktovať, samozrejme, išla aj pamäť, kde sme sa dostali až cez 6GHz.

Perfektný výkon

Výkon karty je skutočne perfektný, hlavne keď sa pozrieme na jej cenu. Za 164 eur si môžete kúpiť základnú verziu karty, prípadne za doplatok približne desiatich eur už spomínanú verziu s hrou Battlefield 4. O trochu výkonnejšia karta Radeon R9 270X je len o pár eur drahšia, v rovnakom prevedení od Sapphire stojí o približne 15 eur viac.

V rovnakej cenovej hladine sa nachádza aj konkurenčná GeForce GTX 660, ktorá ponúka podobný výkon a aj prevádzkové vlastnosti. Tu už záleží na osobných preferenciách, po ktorej karte siahnete. Radeon v prevedení od Sapphire je zaujímavým kúskom, ktorý osloví každého cenovo orientovaného hráča.

Výkon je dostatočný pre hranie vo Full HD rozlíšení, pričom množstvo hier si zahráte aj pri zapnutom vyhladzovaní hrán. Samozrejme, hry ako Metro: Last Light sú nad možnosťami tejto grafickej karty a tu budete musieť obetovať niektoré efekty pre dosiahnutie vysokého fps. No nie je to od nás žiadna veľká kritika, karta jednoducho patrí do nižšej strednej triedy a podáva veľmi slušný výkon.

Výsledky testov

Grafické karty testujeme na našej novej zostave, založenej na platforme Intel. Štvorjadrový procesor Core i7-3770 a základná doska ASUS Maximus IV Extreme je doplnená o 16GB DDR3 pamäte a rýchly systémový SSD disk od Intelu. Systém je Windows 8 Pro v 64-bit verzii so všetkými dostupnými aktualizáciami. Zdroj s príkonom 1200W zvládne aj trojicu hladných grafík.

Nový 3DMark 2013 je síce syntetický benchmark, ale z jeho výsledkov sa dá dobre odvodiť výkon kariet v moderných hrách. Radeon R9 270 na tom nie je vôbec zle a výkonnejšia verzia R9 280X má náskok približne 30%.

Bioshock Infinie vyzerá pekne, no zároveň nie je extrémne náročný na výkon grafickej karty. Pri maximálnej kvalite dokáže aj lacný Radeon R9 270 podať slušný výkon vo Full HD rozlíšení. Vyššie by sme už neodporúčali ísť, nakoľko priemerných 31,6 fps nezaručí plynulý pocit vo všetkých scénach.

Mafia II nie je síce najnovšia hra, no pomôže nám zistiť, ako si karty poradia so stredne náročnými hrami. Radeon R9 270 to zvláda bez problémov, dokonca aj v extrémnom rozlíšení a so zapnutým vyhladzovaním hrán.

Metro Last Light je graficky veľmi náročná hra, čo vidno aj na výsledkoch jednotlivých kariet. Radeon R9 270 maximálne detaily nestíha, čo sa však dalo čakať od karty z nižšej strednej triedy. Pre túto hru sú však vhodné hlavne tie najvýkonnejšie modely s cenovkou začínajúcou na 300 eurách.

Unigine ako skvelý test moderných grafických efektov vrátane teselácie. Výsledných 25 fps pre extrémne rozlíšenie 2560×1440 je dobrý výsledok.

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Sapphire R9 270 Dual-X
TYP: Grafická karta
Vyrobil: Sapphire
Cena: 159€
Produkt zapožičala spoločnosť: Sapphire
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

88%
 
"Skutočne perfektný, klasicky kvalitný"
  Klady
  • slušný výkon
  • prevádzkové vlastnosti
  • dobrá cena
  Zápory
  • slabšie možnosti OC
PRIPRAVENÉ V SPOLUPRÁCI S PC News
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk