Samsung Gamepad - Recenzia

 

Vďaka neustálemu zvyšovaniu výkonu mobilných telefónov, a najmä ich rozšírenosti, zažívajú hry pre túto platformu nepochybne svoj najväčší rozmach. Stačí sa len rozhliadnuť vôkol seba a či ste v autobuse, v škole alebo v práci, tak si určite všimnete niekoho ponoreného do hrania. Veľmi dobre si to uvedomujú nielen výrobcovia hier, ale aj výrobcovia príslušenstva. Preto sa do tohto sveta chce pripojiť aj Samsung so svojím novým ovládačom s jednoduchým názvom Gamepad.

Dizajn a konštrukcia

Predstavivosti sa síce medze nekladú, no rôzne patenty a ochranné známky sa o to úspešne pokúšajú. Preto museli dizajnéri vsadiť na štandardný a neutrálny tvar a rozloženie ovládacích prvkov. Našťastie, môžeme podotknúť, že to nie je vôbec na škodu. Ovládač sedí v rukách pohodlne a všetko je tam, kde sme na to zvyknutí. Zľava doprava teda nájdeme ľavý joystick, D-pad, pravý joystick a štvoricu tlačidiel, ktoré sú označené ako čísla na kockách. Uprostred vás zaujme tlačidlo Play, ktorého funkčnosť si hneď ozrejmime. Na spodnej hrane je tlačidlo vypnutia/spárovania Bluetooth, Select a Start, navrchu ľavé a pravé tlačidlo pre ukazováky. Nabíjanie 160mAh batérie je umožnené Micro USB portom.

Pochváliť musíme konštrukciu. Joysticky sú mincového tvaru a pohybujú sa pohodlne do každej strany. D-pad je na tom podobne a nemali sme s ním žiaden problém. Tlačidlá sú síce o čosi menšie, ale dá sa na ne rýchlo zvyknúť. Nie až taký dobrý pocit vzbudzujú horné tlačidlá, ale to je spôsobené skôr naším rozmaznaním analógovými páčkami z konzolových ovládačov. Konštrukcia je pevná a aj napriek nízkej hmotnosti by Gamepad mal vydržať aj nešetrnejšie zaobchádzanie na cestách.

Samotný úchyt pre telefón sa vysúva spredu a vytvára vaničku vďaka štrbinám na oboch stranách. Pre úplne zabezpečenie je v každej z nich ešte gumový hrebienok. Vďaka dvojitému predĺženiu sme nemali problém s uchytením ani takého drobčeka, akým je Note 3. Dobrou radou pri používaní je nastaviť si hlasitosť vopred, pretože sa k ním po zaistení nedá dostať.

Funkcie

Spárovanie prebieha jednoducho pomocou Bluetooth, pre nedočkavcov slúži ešte rýchlejší spôsob cez NFC. Následným prepojením cez HDMI alebo Samsung AllShare získame mobilnú konzolu. Pre prístup k hrám slúži práve stredové tlačidlo Play. Po jeho stlačení sa dostávame do aplikácie Mobile Console, kde sa nachádzajú podporované hry. V súčasnosti obsahuje 40 titulov, čo je značným sklamaním, ale zoznam sa istotne rozrastie. Nájdeme tu hity ako Modern Combat 4, Asphalt 8, Gangstar Vegas či Prince of Persia, ale aj oddychovky ako Sonic a Sprinkle. Škoda, že k ovládaču Samsung nepridáva nejaké predinštalované hry, pripadne kupón na ich nákup. Hranie podporovaných titulov bolo bezproblémové, no pri FPS hrách je mierenie náročné aj pri používaní dotykovej obrazovky, pomocou joysticku je to o to ťažšie. Rovnako aj pretekárske hry sa ovládajú intuitívnejšie akcelerometrom. Čo nás však bavilo, boli skákačky, čiže hry, kde ovládanie dotykom zaberá akurát výhľad.

Verdikt

Samsung Gamepad je bezpochyby kvalitným zariadením. Konštrukcia je pevná a ergonomická, no od kúpy nás odrádza najmä vysoká cena, ktorá sa pohybuje nad 50€ a momentálna slabá podpora hier. Tieto neduhy by sa mali zlepšiť časom, kedy (dúfajme) klesne cena a zároveň sa rozrastie škála hier v aplikácii Mobile Console. Po prepojení s televíziou však vzniká zaujímavé riešenie mobilnej zábavy, ktorú si jednoducho zbalíte do vaku a zahráte si napríklad na chate.

Technické špecifikácie:

Rozmery: 137,78×86,47×31,80mm, 195g
Batéria: 160mA
Konektivita: OS Android 4.1 cez Bluetooth, OS Android 4.3. a vyšší cez NFC

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Samsung Gamepad
TYP: Herný ovládač pre telefóny
Vyrobil: Samsung
Cena: od 51,59€
Produkt zapožičala spoločnosť: Samsung
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

70%
 
Šikovný pomocník pri mobilnom hraní
  Klady
  • vyhotovenie a ergonómia
  • držiak
  Zápory
  • cena
  • počet podporovaných titulov
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk