Asus Transformer Book Trio - Recenzia

 

 

Snahu spoločnosti Asus priniesť na trh niečo unikátne, pozorujeme už dlhšie, či už to bola kombinácia tabletu a telefónu, či tabletu a notebooku, stále tomu niečo chýbalo. Po menej úspešných pokusoch skĺbiť notebook s Androidom, sa spoločnosť rozhodla vložiť do jedného zariadenia plnohodnotný notebook i tablet. Aký je osud tejto skladačky?

Každé riešenie so sebou prináša nejaké kompromisy. V prípade tabletou, ktoré sa dajú premeniť na notebook, to vo väčšine prípadov býva ARM architektúra, ktorá nepodporuje klasické počítačové aplikácie. Používatelia si tak museli vystačiť s omnoho menším okruhom aplikácií. Asus sa tento problém rozhodol vyriešiť zakomponovaním klasického x86-64 CPU. Zariadenie sa teda skladá z dvoch samostatných systémov s procesorom Intel Atom v tabletovej časti a Intel Core v klávesnici. Obe zariadenia dokážu fungovať nezávisle od seba a zdieľajú spolu leda tak obrazovku a napájanie.

Prvé dojmy

Nám, rozmaznaným z ultrabookov, ako prvá do očí padla o niečo vyššia hmotnosť, ako by človek predpokladal. Síce 1,67 kilogramu nie je žiadne astronomické číslo, pri 11,6-palcovom notebooku je to celkom vysoká hodnota. Samozrejme, že je opodstatnená, keďže sa k hmotnosti notebooku pridáva i tablet, ktorý je zaťažený vlastnou batériu. Celkom nás potešilo praktické neoprénové puzdro a kompaktný adaptér.

Hliníkový elegán

Hardvér je zabalený v kvalitnom hliníkovom puzdre, ktoré produktu pridáva na lukratívnosti a zároveň sa stará o pevnú a odolnú konštrukciu. Na rozdiel od ovocnej konkurencie nie sú rohy zaoblené a dominujú ostré hrany, ktoré budia dojem, že by sa na nich dalo pri troche snahy porezať.

Oproti "tabletoidnej" konkurencii s klávesnicou je ťažisko rozložené rovnomerne, nestáva sa teda, že sa nám notebook prevráti. Keďže ide o dotykové zariadenie, displej je pokrytý tvrdeným sklom, čo taktiež pridáva na hmotnosti. Digitizér dokáže zachytiť až desať prstov naraz a pod ním sa skrýva IPS displej s FullHD rozlíšením, ktoré je na 11,6-palca viac než postačujúce.
Symbióza dvoch systémov

To, že systémy musia byť úplne sebestačné, je pekné, no mohli by medzi sebou interagovať o niečo viac, ako zdieľaním obrazovky, zvuku a napájania. Klávesnica vlastne len zneužíva tablet ako obrazovku. Napríklad, ak chceme presunúť nejaké súbory medzi zariadeniami, musíme ich pripojiť na rovnakú Wi-Fi sieť a preniesť súbory bezdrôtovo, prípadne použiť USB, čo je celkom otrava, keď len chceme prehrať film, ktorý máme uložený na 500GB harddisku na tablete, lebo sa nám v „klávesnici“ vybila batéria. Tablet môže mať kapacitu 16, 32 alebo 64 gigabajtov, plus pamäťová karta. Dá sa povedať, že spojením stolového počítača a tabletu nám vznikne notebook.

Hardvér

Tablet je osadený dvojjadrom Intel Atom s označením Z2760, ktorý tiká na frekvencii 1,6GHz. Sekundujú mu dva gigabajty operačnej pamäte a grafická karta, ktorá je integrovaná v procesore.
V PC stanici nájdeme hardvér, ako vo väčšine ultrabookov, teda procesor Intel Core, v našom prípade i7 s taktom od 1,8GHz do 3,0GHz. Operačná pamäť má kapacitu štyri gigabajty a niečo si z nej odkrojí i integrovaná grafická karta HD 4400.

Na tablete o výkon núdza nie je, systém beží bleskovo a nerobia mu problém ani hry či rôzne aplikácie z Google Play. Čo sa týka PC stanice, musíme trošku vytknúť použitie klasického pevného disku namiesto rýchlejšieho SSD, ktorý je v prenosných zariadeniach zaužívaný. Prenosové rýchlosti disku sú podpriemerné i na pomery pevných diskov a na systéme je to poznať. Ak sa začnú inštalovať aktualizácie, nebodaj ešte aj tie, o ktoré sa stará Asus, notebook je jednoducho nepoužiteľný a často trvá i niekoľko minút, kým sa nám podarí prepnúť do tabletového módu, aby sme zariadenie mohli používať i popri aktualizácii.

Výkon procesora je však na internet, kanceláriu a nejaké tie multimédia plne postačujúci. Zvládne i menej náročné hry, no pri vyššej záťaži je už celkom solídne počuť chladič.
Pánty displeja majú okrem držania tabletu ešte jednu funkciu. Pri otvorení obrazovky sa zdvihne zadná časť tabletu, čo nielenže podporí stabilitu, ale aj uvoľní priestor pre prúdenie vzduchu pod notebookom.

Softvér

Aby sme nejako zohrali tieto dve zariadenia, potrebujeme nádielku softvéru od Asusu, ktorý sa stará o prepínanie medzi systémami, nastaviteľné dobíjanie batérie či synchronizáciu dát cez WiFi. Tablet sa nabíja pomocou doku a ak sú obe zariadenia vybité, tak si viete vybrať, ktoré sa má nabiť ako prvé, alebo či sa má použiť takzvané inteligentné nabíjanie, ktoré bude nabíjať obe zariadenia súčasne. Nájde sa však aj pár nepotrebných aplikácií, ktoré akurát zaberajú miesto a otravujú aktualizáciami.

PC stanica operuje na operačnom systéme Windows 8, ktorý je zdarma aktualizovateľný na verziu 8.1. Tablet pracuje so systémom Android 4.2 Jelly Bean, ktorý má prídavných aplikácií o niečo viac, no nájde sa medzi nimi dosť využiteľných, ako napríklad šetrenie energie či ekvalizér. Potešia i miniaplikácie na obrazovke, kvalitný multitasking, živé pozadia a pekné grafické prostredie.

A čo na to batéria?

Jednou s prvých otázok, ktorá nám zišla na um, keď sa nám do rúk dostalo toto zariadenie, bola, ako je riešená batéria. Jedna spoločná v tabletovej časti či dve rozdielne. Dobrou správou pre výdrž a zlou pre hmotnosť je, že batérie sú dve. Jedna 19Wh v tabletovej časti a druhá 33Wh v PC stanici. Vo forme notebooku vie počítač využívať obidve batérie, čiže to dokopy vychádza 52Wh. Táto zostava nás vo Windowse dokáže udržať pri živote nejakých štyri až päť hodín pri surfovaní na internete alebo sledovaní videa pri nízkom jase. Samotná tabletová časť avizuje výdrž približne päť hodín pri aktívnom zaťažení. Papierovo by mu pripojenie klávesnice dodať ďalších osem hodín života.

Klávesnica a touchpad

Na vrchnej strane vidíme nemalú inšpiráciu prevzatú od Macbookov, nezostalo to však len pri vzhľade, ale i pri kvalite, ktorú klávesnica i touchpad poskytuje. Na klávesnici sa píše celkom dobre, tlak i odozva sú v poriadku. Osobne by sme však privítali o niečo vyšší zdvih klávesov. Touchpad sa dá stláčať po celej jeho ploche, teda by sa dal označiť ako click-pad, až na to, že pravý dolný roh funguje klasicky, ako pravé tlačidlo myši.

Konektivita

Bežný ethernetový konektor RJ-45 vám v tomto prípade nepomôže. K sieti sa pripája cez WiFi, prípadne cez USB redukciu. PC stanica si rozumie s novším štandardom 802.11ac, tablet je osadený bežným 802.11n. Podobne je to aj s Bluetooth, ktorý má v PC stanicu verziu 4.0 a v tablete o číslo nižšiu. Po bokoch PC stanice nájdeme dva USB 3.0 porty, Micro-HDMI 1.4, mini DisplayPort a audio jack combo. Tablet nám periférie rozšíri o microUSB a ďalšie audio jack kombo. Otázka, prečo výrobca nepoužil normálne HDMI, ktoré svojimi rozmermi nezaberie o nič viac výšky ako bežné USB, nám zrejme zostane nezodpovedaná. Ak chcete počítač používať pripojený na externý monitor, tak si pripravte rovno i USB hub, keďže dva USB porty postačia akurát tak na pripojenie externej klávesnice a myši.

Multimédiá

Podobne ako u rady N Asus do tohto modelu zakomponoval audio Bang & Olufsen ICEpower, ktoré dokáže celkom solídne podať nielen filmy, ale i hudbu. Maximálna hlasitosť je celkom na úrovni a ani pri nej sa nestretávame s nejakým trhavým zvukom. Celkom dobre zvláda hĺbky i výšky a na občasné počúvanie hudby bohato postačí. Hovorom poslúži digitálny mikrofón a o prechod do dimenzie videohovorov predná HD kamera. Pohotovostné fotografie sa dajú zhotoviť pomocou 5Mpx fotoaparát na zadnej strane, ktorý taktiež dokáže natáčať FullHD video.

Verdikt

Trio je veľmi zaujímavý produkt, ktorý ukazuje ďalšiu možnosť, ako vtesnať viacero zariadení do jedného. Chce to však ešte vyladiť malé chybičky, ako prepínanie medzi systémami či pomalý harddisk. Ak vám nechýba Android a hľadáte len ultraprenosný notebook s dotykovým displejom, kúpte si radšej konvertibilný ultrabook, ako je napríklad YOGA od Lenova. Ak si neviete svoj deň predstaviť bez vášho Android tabletu a potrebujete mať popri tom k dispozícii i počítač s Windowsom, Asus Transformer Book Trio môže byť pre vás zaujímavá voľba, problém však môže robiť cena, ktorá nie je úplne primeraná tomu, čo tento produkt ponúka.
 

Technické špecifikácie:

Obrazovka: 11,6-palca, FullHD(1080p)
OS: Windows 8, Android 4.2
CPU: Intel Core + Intel Atom
RAM: 4GB(PC) + 2GB(tablet)
Pamäť: 500GB + 16GB
Batéria: 33Wh + 19Wh

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Asus Transformer Book Trio
TYP: Laptop a tablet v jednom.
Vyrobil: Asus
Cena: 880€
Produkt zapožičala spoločnosť: Asus
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

70%
 

Trojnásobný transformer

  Klady
  • tri v jednom
  • dizajn a použité materiály
  • výkonný hardvér
  Zápory
  • pomalý pevný disk
  • vyššia hmotnosť
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk