Nvidia GTX 750 Ti - Recenzia

Prvá ochutnávka novej architektúry Maxwell je vynikajúca. Pripravte sa na energeticky nenáročnú a prekvapivo lacnú grafiku, s ktorou si vo Full HD zahráte väčšinu najnovších hier. Táto karta sa skutočne oplatí.

 

Zabudnite na všetky tie High-end grafiky, z ktorých cien sa vám zatočí hlava nie raz, ale rovno trikrát. Nová generácia grafík od Nvidie prichádza z opačného smeru a je milá k vašej peňaženke. Prvým zástupcom vynovenej rodiny GeForce je dvojica modelov nižšej strednej triedy - GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti.

Tento postup je dobrý z viacerých dôvodov. Po prvé si s ním Nvidii môže odladiť výrobný proces, ktorý je pri nových produktoch vždy problematický. A je predsa lacnejšie to robiť s nenáročnými jadrami, ktoré nie sú také zložité na výrobu, zaberajú menej miesta a v konečnom dôsledku sú aj lacnejšie. Spokojný je aj bežný hráč, ktorý nemá plnú peňaženku eur, a práve pre neho je táto dvojica kariet určená.

Energeticky efektívne jadro

Taká bola predstava Nvidie pri návrhu novej architektúry Maxwell, ktorá má prepracovaný systém CUDA jadier a celú architektúru okolo. Pri prvých dvoch kartách išlo vývojárom o dosiahnutie výkonu postačujúceho pre hranie nových titulov vo Full HD rozlíšení, ktoré je aktuálne stále tým najrozšírenejším.

Zároveň ale chceli dosiahnuť vysokú energetickú účinnosť, vďaka ktorej by karta spotrebovala výrazne menej ako jej konkurencia. A to sa nakoniec podarilo tak dobre, že ani jedna z dvojice noviniek nepotrebuje doplnkové napájanie a vystačí si len s tým, čo jej dodá PCI express port. Navyše sa karty dajú dodatočne pretaktovať, čím len potvrdzujú nízke nároky na príkon energie.

Oficiálne vyjadrenia Nvidie sú optimistické a tvrdia, že Maxwell má o 25 percent vyšší výkon ako jeho predchodca a je až dvakrát energeticky efektívnejší. Trochu síce predbehneme záver recenzie, ale je to tak. Nová architektúra sa skutočne podarila a osobne sa nevieme dočkať, kým dorazí aj do notebookov.

Do malých počítačov

Karty GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti sú primárne navrhnuté pre menšie, energeticky efektívne počítače a notebooky. Ich jadro nesie označenie GM107 a s najväčšou pravdepodobnosťou sa stane veľkým hitom pri pripravovaných zariadeniach SteamMachines. A tie sú všetky zhodne rozmerovo veľmi malé, aby ste si ich mohli pohodlne umiestniť aj do obývacej izby.

Pre porovnanie si môžeme zobrať GeForce GTX 480, čo je High-end karta, ktorási svoju slávu prežila pred štyrmi rokmi. Vtedy ste k nej potrebovali aj adekvátne silný zdroj, keďže jej TPD bolo stanovené na slušných 250 wattov. Dnes je novinkou GeForce GTX 750 Ti, ktorá má vyšší výkon, no zároveň má TDP stanovené len na 60 wattov a cenu zlomkovú.

A to je presne karta, na ktorú čakajú tí, ktorí si chcú doma poskladať rozmerovo malý počítač, prípadne zariadenie v skrinke, ktorá má svoj špeciálny zdroj s obmedzeným výkonom. Oficiálne požiadavky sú 300 wattov na zdroj, v prípade úsporných komponentov môžete ísť ešte nižšie.

Logiku tu dáva aj zmena na poli dekódovania a spracovania videa. Nvidia upustila od systému využívania CUDA jednotiek a karta je osadená hardvérovým H.264 enkodérom NVENC. Toto riešenie je energeticky nenáročné a poskytuje výrazne vyšší výkon hlavne pre nižšiu triedu grafických kariet. V porovnaní s predchádzajúcou Kepler generáciou je spracovanie videa raz také rýchle a zároveň čip dokáže pracovať v novom úspornom režime, ktorý je navrhnutý práve na nenáročné úkony, ako je pozeranie HD videa.

Novinky v architektúre

Výkon kariet sa nemôže donekonečna zvyšovať len s pomocou pridania výpočtových jednotiek, ich pracovnej frekvencie či znížením výrobného procesu. Skôr či neskôr výrobca narazí na limity danej architektúry a každé ďalšie zvyšovanie výkonu už bude neefektívne.

V Nvidii preto prekopali samotný Streamingmulti processor (SM), čo je najdôležitejšia časť každého grafického čipu, a práve od neho závisí výkon karty a jej energetická efektívnosť. S ohľadom na vývoj hier je zvýšenie počtu SM jednotiek logickým krokom. Kým pôvodné jadro G107 malo len dve SM jednotky, GM107 ich má rovno päť, pričom samotná plocha čipu týmto krokom narástla len o jednu štvrtinu.

Každý Streamingmulti processor obsahuje niekoľko spoločných častí, kam patrí Polymorph engine a textúrovacia jednotka. SM jednotky sú zlúčené v jednom výpočtovom klastri (GPC - GraphicProcessingCluster), ktorý obsahuje Raster Engine. ROP jednotky nájdete v časti pri L2 cache pamäti, kde je aj pamäťový radič.

Každá jedna SM jednotka sa celkovo skladá z štyroch blokov, ktoré sú tvorené 32 CUDA jednotkami, štyrmi textúrovacími jednotkami a textúrov a coucache pamäťou. Pri maximálnom vyťažení má nová architektúra až o 35 percent vyšší výkon na jednu shader jednotku, no takáto situácia nemusí nastať pri každej jednej hre.

Výraznou zmenou je aj navýšenie kapacity L2 cache pamäte. Tá sa po pár generáciách opäť vracia na hodnotu dvoch megabajtov, pričom ale doteraz mali karty nižšej triedy len približne desatinu z tejto kapacity a dva megabajty si pamätáme len pri tých najvýkonnejších riešeniach.

GeForce GTX 750 Ti

Z návrhu sa dajú jednoducho určiť parametre ďalších kariet, ktoré budú hlavne v prípade High-end modelov určite veľmi zaujímavé. GeForce GTX 750 Ti má totiž dva 64-bit pamäťové radiče, čo dáva vo výsledku 128-bit širokú pamäťovú zbernicu. Vyššia stredná trieda by tak mohla mať256-bit zbernicu s celkovým počtom 1280 CUDA jadier.

GeForce GTX 750 Ti teda obsahuje jeden plnohodnotný výpočtový blok so 640 CUDA jednotkami. Počet textúrovacích jednotiek je 40, ROP jednotiek sa na čip vošlo šestnásť. To je spolu so 128-bit pamäťovou zbernicou štandard, na ktorý sme pri danej kategórii grafických kariet viac-menej zvyknutí. Karta má v ponuke Nvidie nahradiť obľúbený model GeForce GTX 650 Ti, pričom zachované zostanú všetky vyššie modely od GTX 660 a vyrábať sa bude aj pomalšia GTX 650.

Základná frekvencia karty je stanovená na slušných 1020MHz, pričom Boost technológia ju zvýši až na 1085MHz. Všetko, samozrejme, závisí od konkrétnych prevádzkových podmienok karty, zvyšných komponentov a konkrétnej hry. Pamäť je čisto na výbere výrobcov, a preto môžete naraziť na lacnejšie verzie s jedným gigabajtom alebo na normálne dvojgigabajtové verzie. My určite odporúčame siahnuť po tej druhej alternatíve, ktorú oceníte v budúcnosti pri náročnejších hrách alebo pri aktivovanom vyhladzovaní hrán.

Samotná karta je v referenčnom prevedení veľmi malá a mala by sa vojsť aj do rozmerovo veľmi malých skriniek. Nie je to síce low-profile, no v budúcnosti sa takej verzie možno dočkáme. O chladenie sa tu stará jeden ventilátor s rozmerovo nie veľkým pasívom. Teploty sú aj napriek tomu veľmi nízke, my sme sa pri záťaži nedostali cez 75 stupňov a pri bežnej práci to bolo len 37 stupňov.

Kartu môžete, samozrejme, potrápiť aj pretaktovaním, no nezabúdajte na limity dané napájaním. V závislosti od konkrétneho kusu by ste sa mohli dostať až k hranici 1,3GHz, no reálne by sme nad 1,2GHz neodporúčali ísť. Výrazne vyšší výkon aj tak nezískate a zbytočne prídete o stabilitu či energetickú efektivitu.

Perfektný výkon

Oficiálna doporučená cena pre Slovensko je 137 eur s DPH, no ako je zvykom, dostupné budú lacnejšie a aj drahšie verzie kariet. Výkon je s ohľadom na túto cenu vynikajúci a Nvidia kartu stavia oproti konkurenčnému Radeonu R7 260X. Ten si v dvojgigabajtovej verzii kúpite v priemere za 130 eur, takže cenový rozdiel je skutočne minimálny. Pozor si dajte na verzie kariet s jedným gigabajtom pamäti – sú síce lacnejšie, no strácajú výkon pri graficky náročných hrách a pri použití vyhladzovania hrán.

GeForce GTX 750 Ti bola v skoro všetkých testovaných hrách výkonnejšia, výnimkou bola len staršia hra Mafia II. Výkonnostný náskok pred AMD je rôzny a závisí od konkrétneho rozlíšenia, v ktorom sa budete hrať. Pri niektorých hrách to môže byť len 5 percent, no namerali sme aj skoro 35-percentný nárast výkonu, navyše to všetko pri približne polovičnej spotrebe energie.

Karta si preto od nás zaslúžene odnáša tip za výhodnú kúpu. Pri svojej cene nezruinuje ani hráča so skutočne obmedzeným rozpočtom, pričom navyše nemá vysoké nároky na použitý napájací zdroj. Zaujímavá je aj lacnejšia GeForce GTX 750, ktorú si kúpite už za 110 eur.

Výsledky testov

Grafické karty testujeme na našej novej zostave založenej na platfome Intel. Štvorjadrový procesor Core i7-3770 a základná doska ASUS Maximus IV Extreme je doplnená o 16 GB DDR3 pamäte a rýchly systémový SSD disk od Intelu. Systém je Windows 8.1 Pro v 64-bit verzii so všetkými dostupnými aktualizáciami. Zdroj s príkonom 1200W zvládne aj trojicu hladných grafík.

3DMark 2013: Rozdiel medzi obidvoma grafikami je minimálny, v tomto syntetickom teste podávajú veľmi podobný výkon.

Batman AO: V prípade nového Batmana je rozdiel vo výkone výrazný. Priemerných 36fps Radeonu na plynulé hranie stačí len tak-tak, no 48 pri novej GeForce je už výrazne lepšou hodnotou. Testovanie prebehlo, samozrejme, pri plných detailoch a vypnutej technológii PhysX.

Bioshoc kInfinite: Aj v prípade tejto hry je rozdiel medzi Radeonom R7 260 a GeForce GTX 750 Ti veľký. Na extrémne rozlíšenie s vyhladzovaním hrán síce stále nemá ani druha menovaná, no vo Full HD si hru vychutnáte na plné detaily.

Hard Reset: Full HD rozlíšenie bez vyhladzovania hrán naráža na limity procesora, no po aktivovaní vyhladzovania sa výkon razom prepadne. Hra je plynulá na všetkých testovaných kartách, GeForce má náskok o vyše 20 percent.

Metro Last Light: Jedna z graficky najnáročnejších hier v našom výbere testov nie je ku grafickým kartám vôbec milá. Priemerných 30 obrázkov za sekundu je ale málo a pre pocit plynulosti budete musieť oželieť niektoré detaily.

Unigine 4.0: Benchmark ktorý ukazuje, ako si karty vedú v hrách s vysokým nárokom na výkon hardvéra. Tu GeForce GTX 750 Ti dokonca dobieha drahší Radeon R9 270.

Technické špecifikácie:

CUDA Cores: 640
Base Clock: 1020MHz
GPU BoostClock: 1085MHz
GFLOPs: 1305.6
TextureUnits: 40
Texelfill-rate: 40.8 Gigatexels/sec
MemoryClock: 5400MHz
MemoryBandwitdth: 86.4 GB/sec
ROPs: 16
L2 CacheSize: 2048KB
TDP: 60W
Transistors: 1.87 Billion
DieSize: 148mm2
ManufacturinProcess: 28-nm

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Nvidia GTX 750 Ti
TYP: Grafická karta
Vyrobil: Nvidia
Cena: 137€
Produkt zapožičala spoločnosť: Nvidia
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

94%
 

Energeticky najefektívnejšia GeForce

  Klady
  • slušný výkon
  • prevádzkové vlastnosti
  • dobrá cena
  Zápory
  • chceme low-profile verziu
PRIPRAVENÉ V SPOLUPRÁCI S PC News
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk