CREATIVE ROAR SR20 – RECENZIA

 

Firma Creative, ktorá má na svedomí mnoho kvalitných výrobkov, nám tento krát zapožičala ďalší produkt zo série Sound Blaster. Jedná sa o reproduktory ROAR, ktoré už podľa svojho názvu napovedajú o svojich vlastnostiach.

 

Prvé dojmy

Po odbalení škatule nachádzame v obale zabelené samotné telo reproduktorov, v priečinku vedľa napájací adaptér s anglickou aj európskou koncovkou a MicroUSB kábel. Pod reproduktormi sa nachádzali ešte informačné brožúrky a Quick Start manuál.

Technológie

 • NFC – technológia poskytujúca rýchle bezdrôtové párovanie zariadení bez potreby zapnutia Bluetooth funkcie na párovanom zariadení
 • Bluetooth 3.0 – pre bezdrôtové pripojenie k akémukoľvek kompatibilnému zariadeniu, ako sú smartfóny, tablety, notebooky a iné
 • Päť ovládacích tlačidiel – tlačidlo zapnutia, tlačidlo párovania Bluetooth a tlačidlá na ovládanie hlasitosti „+" , „-" a ROAR – pre zvýšenie hĺbky basov a tónov
 • Čítačka MicroSD kariet - reproduktory dokážu prehrávať zvuk z MicroSD kariet vďaka vstavanému dekóderu
 • Vstavaný mikrofón - pomocou ovládacích tlačidiel môžete nahrávať zvuk a potom si ho následne prehrať
 • Ovládanie skladieb - pomocou tlačidiel play/pause, posunúť dopredu/dozadu a náhodného prehrávania skladieb.
 • Alarm - reproduktory disponujú tlačidlom „Alarm", kedy po jeho stlačení zaznie siréna. Túto funkciu môžete zablokovať prepínačom OFF/ ARM
 • Bedtime mód - pomocou troj-stupňového prepínača môžete nastaviť mód spánku. Po jeho zapnutí sa vám budú náhodne prehrávať rôzne krátke zvučky. Týmto módom môžu reproduktory udržať poslucháčov v pohotovosti pri počúvaní skladieb či prednášok

Pripojiteľnosť

Drôtovo

Cez AUX 3,5 milimetrový jack kábel môžete prehrávať hudbu aj zo zariadení, ktoré nedisponujú technológiou bezdrôtového prenosu dát (Bluetooth) – jednoducho zapojíte jednu stranu kábla do reproduktora a druhú stranu do zariadenia, z ktorého chcete hudbu prehrávať.

Cez MicroUSB konektor - zapojíte kábel do počítača, podržíte tlačidlo Play pokým sa nakonfiguruje zariadenie ako reproduktor, nastavíte prehrávanie z reproduktora Sound Blaster a počúvate
Cez MicroSD čítačku kariet - vložíte MicroSD kartu a pomocou ovládacích tlačidiel môžete prepínať skladby, pozastaviť ich a znova spustiť. Pri prehrávaní skladieb z MicroSD karty môžete využiť aj funkciu náhodného prehrávania alebo prehrávania skladieb za sebou.

Bezdrôtovo

Pri bezdrôtovom pripojení môžete využiť funkciu ručného párovania podržaním tlačidla Bluetooth na niekoľko sekúnd (pokiaľ nezaznie hlasová správa, že je zapnutý párovací mód). Vtedy sa vám reproduktory zobrazia na danom zariadení, ktoré chcete s reproduktormi spárovať, vzápätí zariadenia spárujete a ste pripravený na počúvanie hudby.

Pri NFC párovaní je proces hľadania a vyberania reproduktorov automatický, to znamená, že po priložení kompatibilného zariadenia k reproduktorom len potvrdíte, že chcete zariadenia medzi sebou spárovať a do niekoľkých sekúnd ste pripravený.

Dizajn

Reproduktory Roar majú tvar hrubej knihy. Každá hrana reproduktorov je zaoblená, prakticky na nich nemožno nájsť ostrý či rovný úsek. Na bočných stranách je použitý mriežkovaný kov, obklopený lesklým rámom. Spolu ukrývajú dva reproduktory: jeden na ľavej strane a druhý na pravej strane. Predná časť zariadenia obsahuje nadpis Creative. Je tvorená mriežkovaným kovom s menším priemerom a ukrýva opäť dvojicu reproduktorov. Táto línia sa tiahne až do 4/5 vrchnej časti, kde je ukrytý posledný z piatich reproduktorov a je to práve ten najväčší, pričom tvorí aj basy.

Na hornej časti vrchnej strany nájdeme tmavým silikónom potiahnuté telo, prechádzajúc až do spodnej časti tela rovnakej vzdialenosti ako je potiahnutá aj vrchná časť. Na vrchnej časti nájdeme ešte päť tlačidiel na ovládanie reproduktorov, kontrolky stavu nabitia batérie a taktiež aj indikátor nahrávania.

Zadná časť zariadenia obsahuje nápis Sound BLASTER ROAR, mnoho konektorov a ovládacích prvkov. Na ľavej strane sa nachádzajú od kraja: napájací konektor, AUX vstup, USB výstup, MicroUSB vstup a slot na pamäťovú kartu. Na pravej časti sú umiestnené ovládacie tlačidlá a prepínače, konkrétne: ovládanie nahrávania - prepínač zapnutého a vypnutého mikrofónu, tlačidlo REC, play/pause, ovládanie skladieb - prepínač random/circle, tlačidlo play/pause, dopredu a dozadu, trojstupňový prepínač Bedtime, tlačidlo Alarm a dvojstupňový prepínač Alarm. Na spodnej časti reproduktorov sú umiestnené produktové informácie a dve stabilizačné podlhovasté gumy.

Test

Ako prvé sme dali reproduktory nabíjať cez pribalený adaptér a zapojili reproduktory cez AUX kábel. Hoci nám zvuk neprišiel celkom kvalitný, ale skôr tlmený a rušivý, bol postačujúci. Na to, aby reproduktory vydávali zvuk, bolo potrebné nechať ich zapnuté. Tlačidlá umiestnené na hornej strane zariadenia ostali aktívne. Po stlačení tlačidla ROAR bol zvuk hlasnejší, ale ešte viac nekvalitný. Neskôr sme prešli na digitálny zvuk priamo z MicroSD karty. Pesničky sme si nahrali cez čítačku kariet v notebooku. Po vložení karty do slotu a prepojení počítača s reproduktormi MicroUSB káblom bolo možné nahrať pesničky aj týmto spôsobom, pretože reproduktory fungovali ako čítačka kariet a zobrazili sa ako disk.

Kvalita prehrávaných pesničiek nás taktiež neohúrila a prišla nám podobná tej, ktorú sme počuli keď sme prehrávali skladby cez AUX kábel. Potešila nás možnosť ovládať skladby tlačidlami na reproduktoroch, kde sme si obľúbili aj funkciu random/circle, ktorá umožňovala ovládať poradie prehrávaných skladieb. Taktiež sme vyskúšali aj funkciu nahrávania. Jednoducho sme zapli mikrofón, stlačili tlačidlo REC a rozprávali. O tom, že je funkcia aktívna, nás upozorňovala po celý čas nahrávania červená informačná dióda, umiestnená na vrchnej strane reproduktorov. Po tom, čo sme niečo nahrali, sme si mohli nahrávku aj pustiť. Kvalita nahrávania bola dostatočná, no bolo v nej počuť veľký šum a keď sme sa od mikrofónu vzdialili, tak sa rapídne zhoršila citlivosť mikrofónu a ešte viac sa zvýšil šum.

Po pripojení reproduktorov k počítaču cez MicroUSB kábel sme konečne počuli kvalitný zvuk. Reproduktory hrali presne tak, ako sme očakávali. Kvalitné basy, výšky, stredné tóny, to všetko bolo príjemné a bez šumu. Avšak nad tým, ako by sme mohli reproduktory korektne pripojiť, sme doslova maturovali. Po pripojení kábla do počítača síce počítač aj reproduktory signalizovali pripojené zariadenie, ale nič sa nestalo. Potom sme objavili, že v správcovi zariadení sa reproduktory ukázali ako disk. Až po dlhom bádaní sme sa dočítali na internete, že máme držať tlačidlo Play, až pokiaľ sa zariadenie zobrazí ako reproduktory.

Po nainštalovaní softvéru Sound Blaster sa možnosti nastavenia zvuku rozšírili o viacej módov, ako Game, Theater, Movie. Nastaviť sme si mohli aj ekvalizér. Buď z predvolených profilov, alebo úplne upravený podľa vlastného štýlu. Pri počúvaní hudby cez USB kábel sa skladby ovládať nedali, ale ostali aktívne tlačidlá ovládania hlasitosti, tlačidlo ROAR, tlačidlo zapnutia, ovládanie Alarmu a taktiež aj Bedtime módu. Po dlhodobom testovaní drôtového pripojenia sme prešli na prepojenie bezdrôtové, cez Bluetooth. Na smartfóne sme si zapli funkciu NFC, priložili sme ho k reproduktorom a reproduktory nás automaticky pripojili. Hudbu bolo možné prehrávať ihneď. Klasické párovanie trvalo omnoho dlhšie, bolo potrebné stlačiť a držať tlačidlo Bluetooth na reproduktoroch, potom vybrať zariadenie na smartfóne a následne potvrdiť párovanie.

Najzložitejšie to bolo opäť na notebooku. Windows reproduktory našiel, ale párovanie trvalo aj niečo do dvoch minút, pretože sa veľmi dlho inicializovali a sťahoval sa dodatočný súbor z internetu. Bez internetu reproduktory spárovať nebolo možné. Rovnako sa správal Windows 8.1 aj Windows 7. Potešilo by nás viac, ak by bol na zariadení prepínač, ktorý určí, či sa má zariadenie správať ako čítačka karty, alebo ako zariadenie na prehrávanie hudby. Potom by tento problém bol odstránený.

Prenos signálu bol veľmi kvalitný. Postaral sa o to HD prenos signálu aptX, ktorý je na vysokej úrovni. Vzdialenosť, po ktorú bol signál stabilný, sa pohybovala do približne siedmich metrov. Občasné vypadnutie signálu (mierne trhnutie) sa prejavovalo pri pripojení smarfónom aj notebokom. Zamrzí aj absencia novšej verzie Bluetooth 4.0, pretože reproduktory disponujú len verziou 3.0. Kvalitou bezdrôtové pripojenie nezaháľalo a podobalo sa tomu cez USB kábel.
Aplikácia Creative SOUND Blaster Center v smarfóne ponúkala tiež viacero režimov a ekvalizér na prispôsobenie. Boli sme dostatočne spokojní, no mohla v sebe ukrývať aj viacej funkcií. Výdrž batérie neohromila. Výrobca stanovuje výdrž batérie na 8 hodín. Osem hodín môže vydržať, avšak iba pri prehrávaní z MicroSD karty. Pri bezdrôtovom prenose sa výdrž zariadenia skrátila na väčšiu polovicu. Výkon reproduktorov bol dostatočne masívny na ozvučenie väčšej miestnosti. Samozrejme pri vysokej hlasitosti bola kvalita prehávaných skladieb horšia, no postačujúca. Potešila nás aj možnosť nabíjať iné zariadenia, ako smarfón či tablet priamo z USB výstupu reproduktorov.

Vyskúšali sme si aj funkciu Bedtime, pri ktorej zapnutí sa náhodne v rôznej frekvencii prehrávali určité 1-2 sekundové zvučky. Funkcia nám prišla užitočná napríklad pri pozeraní filmov (aby sme nezaspali), je možné ju využiť aj napríklad pri konferencii či prednáške, keď chcete udržať pozornosť poslucháčov hodí sa viac, než veľmi. Nakoniec sme vyskúšali funkciu alarmu. Po stlačení tlačidla sa ozýval hlasný zvuk sirény. Ak chcete niekoho na niečo upozorniť, či prebudiť, určite túto funkciu využijete.

Hodnotenie

Päť kvalitných reproduktorov ukrytých v dizajnovo kvalitne „ukovanom" tele, mnoho možností drôtových či bezdrôtových pripojení, certifikácia Sound Blaster a ohromný výkon, sú tie najdôležitejšie vlastnosti Creative Sound Blaster ROAR. Zamrzí zlá pripojiteľnosť, ako s Windows-om či cez Bluetooth, tak aj cez USB kábel. Výdrž batérie je postačujúca na pozretie dvoch,troch filmov či zriadenie menšej oslavy. Prídavné funkcie ako nahrávanie, Bedtime či Alarm majú tiež svoje opodstatnenie a pri výbere toho správneho zariadenia môžu zavážiť. Cena reproduktorov je vyššia, nemôže si ich dovoliť každý a nie každý využije všetky funkcie. No vzhľadom na všetky ponúkané funkcie parametre, výkon , kvalita prevedenia, kompaktné rozmery, kde reproduktory zmestíte do menšej tašky a nezaberú veľa miesta, je primeraná.

Technické špecifikácie

 • Rozmery: 202 × 57 × 115 mm
 • Dĺžka USB kábla: približne 0.8m
 • Dĺžka napájacieho kábla: 1.9m
 • Hmotnosť reproduktora: 1100g
 • Hmotnosť napájacieho adaptéra: 153g
 • NFC: áno
 • Vstavaný mikrofón: áno
 • Bluetooth® Verzia: Bluetooth 3.0
 • Bluetooth® ProfileA2DP (Wireless Stereo Bluetooth), AVRCP (BluetoothRemoteControl), HFP (Hands-Free profile)
 • Podporované kodeky: Bluetooth- SBC, aptX, AAC, MicroSD- WMA, MP3, WAV
 • Batéria: vstavaná 6000 mAh Li-ion
 • Výdrž batérie: 8h
 • Nabíjanie cez USB: áno
 • AUX 3,5 mm pripojenie: áno
 • MicroSD slot: áno
 • MicroUSB pripojenie: áno
 • USB výstup: áno (5V, 1A jednosmerný)
 • Kompatibilné zariadenia: MAC OS, Windows, mobilné zariadenia s podporou A2DP Bluetooth

Informácie o produkte

Produkt Coverprva.sk
CREATIVE ROAR SR20
TYP: Reproduktory
Vyrobil: Creative
Cena: 150€
Produkt zapožičala spoločnosť: PowerSales International
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 

Perfektne ukované reproduktory nabité technológiami s množstvom funkcií

Klady
 • kvalita prevedenia, povrchová úprava, dizajn
 • skvelá kvalita zvuku cez USB kábel a Bluetooth
 • množstvo funkcií (Alarm, Bedtime, nahrávanie)
Zápory
 • horšia kompatibilita s OS Windows
 • Bluetooth len vo verzii 3.0
korekcia: Nikoleta Janková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk