Samsung Galaxy Alpha - Recenzia

 

Zmienka o mobilných telefónoch juhokórejského výrobcu, Samsung, síce v ľuďoch evokuje kvalitný a výkonný hardvér, no nie až tak prémiové zhotovenie, keďže hlavnými materiálmi sú plasty. Mnohým zákazníkom to samozrejme vyhovuje a použitie plastu má aj svoje výhody, ale pokiaľ patríte k tej druhej skupine, Samsung Galaxy Alpha je smerovaná práve vám. Ide o prvý telefón tohto výrobcu s kovovým rámom.

Dizajn a konštrukcia

Jedným slovom krása. Kombinácia hliníkového rámu, polykarbonátového zadného krytu, tenkého profilu a dizajnu podobnému sérii Note je elegantná a hneď sme si ju obľúbili. Vďaka jemným zakriveniam po stranách sa v rukách nekĺže, drží sa s istotou a navyše ide o zmenu oproti obyčajným rovným hranám. Napriek použitému kovu je novinka veľmi ľahká a s váhou 115g by nestiahla ani uvoľnené bikini. Telefón sa dá jednoducho ovládať palcom, bez nutnosti prechytávať ho do inej polohy. Spracovaniu sa nedá vôbec nič vytknúť. Všetky diely do seba bezchybne zapadajú a lícujú, frézovaný hliník je prvotriedny a napriek zachovaniu zadného krytu z iných modelov nič nevŕzga a neprehýba sa. Použité konektory a ich rozmiestnenie je štandardné. Zľava ovládanie hlasitosti, napravo tlačidlo zapnutia/vypnutia, zhora 3,5mm jack a zospodu microUSB a reproduktor. Na zadnej strane je šošovka fotoaparátu s prisvetľovacou diódou a merač tepu.

Displej

Práve displej je Achillovou pätou, ktorá bude vodou na mlyn pre kritikov. Ide "len" o rozlíšenie 720p, čo pri uhlopriečke 4,7" predstavuje 312 ppi (iPhone 6 má 326 ppi). Vzhľadom na vyššiu cenu a trendy mohlo byť použité už 1080p, no aj tak sú ikony a text jemné a výborne čitateľné. Navyše je displej veľmi jasný a farebne bohatý s možnosťou ich úpravy pomocou profilov.

Kamera

Tenšie telo oproti GS5 znamená menší priestor pre snímač, a tak namiesto 16 megapixelov využijeme na fotenie 12, no clona (f/2.2) a ohnisková vzdialenosť (4,8mm) ostala zachovaná, preto fotky nebudú až tak rozdielne. Megapixely nie sú všetko a Alpha to dokazuje. S použitím HDR sa dajú zachytiť naozaj pôsobivé zábery. Rovnako ako v GS5, aj tu je použitá technológia ISOCELL, čiže CMOS senzor, vyvinutý priamo Samsungom, schopný zachytávať vysoký dynamický rozsah, čím sa zlepšuje ostrosť snímok a kvalita pri slabšom svetle. Aj keď ide len o mierne zlepšenie, sme radi, keďže týmto neduhom trpela väčšina telefónov výrobcu. Práca s aplikáciou fotenia je svižná a problémy nerobí ani rýchle preostrovanie. V základe nájdeme rôzne predinštalované módy ako Panorama, Surround shot, Beauty Face, Dual Camera s možnosťou doinštalovania ďalších. Rovnako ako GS5, aj Alpha vie zhotovovať videá až do rozlíšenia 4K. Tie si síce na displeji nevychutnáme, no na televízii je to už iná reč. Škoda len obmedzenej pamäte, ktorá sa pri točení rýchlo zaplní.

Hardvér a výkon

V útrobách sa skrýva výkonný osemjadrový procesor Exynos 5 Octa 5430 s jadrami Cortex A-15 a A-7 a grafický čip Mali-T628. Na niektorých trhoch je dostupný aj model s procesorom Snapdragon 801 od Qualcommu. Operačná pamäť má kapacitu 2GB a interná ROM 32GB, ale bez možnosti rošírenia, nakoľko slot pre MicroSD kartu by sme hľadali márne. Možno je to daň za malú hrúbku, no konkurencia ju dokázala vtesnať aj do podobne tenkých telefónov a najmä odnímateľný zadný kryt k tomu priam nabáda a mnohí zákazníci, vrátane nás, by ho ocenili. V testoch výkonu sa výsledky pohybujú tesne nad Galaxy S5. Prisudzujeme to nižšiemu rozlíšeniu, čím sa hardvér stará o vykresľovanie nižšieho počtu pixelov. Druhým obmedzením hrúbky je nižšia kapacita batérie. Tá dosahuje len 1860mAh a každodennému dobíjaniu sa nevyhnete. Pri pohotovostnom režime sa enormne nevybíja ale pri náročnejších úlohách je rýchlejší úbytok citeľný a neraz za pár minút hrania padnete aj o desiatky percent. Kapacitu jednoducho neoklameme.

Oklamalo nás ale domovské tlačidlo, ktoré sa na prvý pohľad v ničom nelíši napr. od tlačidla Note 3. Skrýva však snímač odtlačkov prstov. Telefón sa tak dá odomknúť jednoduchým potiahnutím po tlačidle. Oceňujeme možnosť klasického načítania celého bruška a aj bočného odtlačku palca pre pohodlnejšie odomykanie jednou rukou. Pre aktívnejších užívateľov je vedľa zadnej prisvetľovacej diódy aj merač tepu. Konektivitu zabezpečujú všetky momentálne využívané technológie, ako podpora LTE, NCF, DLNA, WiFi 802.11ac či Bluetooth 4.0.

Softvér

Samsung dodáva Alphu s Androidom vo verzii 4.4.4., čo je viac-menej najnovší dostupný firmvér, keďže Lollipop 5.0 ešte nedostali ani všetky zariadenia Nexus. Nadstavbou je opäť TouchWiz UI, no vylepšený v mnohých smeroch funkcionality aj dizajnu. Je uhladenejší aby korešpondoval s prichádzajúcim "flat" trendom a viacero vecí bolo zlúčených a zjednodušených. S použitým hardvérom beží svižne, bez sekania, aplikácie sa spúšťajú rýchlo a počas testovania sa nereštartovali.

Záverečné hodnotenie

Galaxy Alpha je telefón, na ktorý sme u tejto značky čakali a nesklamal. Aj keď má svoje muchy, ide o prvý krok týmto smerom a dúfame, že sa čoskoro dočkáme jeho nových a vylepšených nástupcov. Ak Samsung popracuje na výdrži batérie a prípadne použije 1080p displej, pôjde o priamu Android alternatívu k iPhone 6.

Informácie o produkte

Produkt Coverprva.sk
Samsung Galaxy Alpha
TYP: Smartfón
Vyrobil: Samsung
Cena: 449€
Produkt zapožičala spoločnosť: Samsung
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 

Prvý Ironman od Samsungu

Klady
  • hliníkový rám a tenká konštrukcia
  • kvalitná kamera
  • svižný systém
Zápory
  • bez MicroSD slotu
  • slabšia výdrž batérie
korekcia: Nikoleta Janková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk