NZXT H440 Special Edition! - Recenzia

 

O tom, že spoločnosť NZXT je na poli počítačových skriniek špička, niet pochýb. Pokiaľ sa však pri vývoji produktu spojí s ďalšou známou spoločnosťou, Razer, nemôže vzniknúť nič iné ako dokonalý kúsok.

 

Predstavenie

Model H440 nie je žiadnou novinkou, na trhu je už pár slušných mesiacov. Avšak spoločnosť NZXT sa v spolupráci s Razerom rozhodla vydať špeciálnu edíciu tejto Mid-Tower skrinky, ktorá je svojimi prvkami zameraná výlučne na hráčov a fajnšmekrov, s označením H440 Special Edition!

Dizajn, rozmery

Special Edition je s klasickou verziou skrinky totožná. Rozmery skrinky sú 220mm×510mm×475,3mm. Z materiálového hľadiska je skriňa zhotovená z kombinácie ocele, plastu a protihlukovej izolácie, pričom kostru tvorí pevná oceľ, čo je poznať aj na hmotnosti – 9,75kg. Dizajnovo sa skriňa dosť ponáša na model H630, aspoň čo sa tvarov týka.

Nechýba dizajnovo zaujímavý akýsi predel medzi maskou a vrchnou časťou skrine v tvare písmena S, ktoré trochu pripomína "esko" hudobnej skupiny Kiss.

Keďže však ide o špeciálnu edíciu, zaujímavostí je na nej viac. Väčšina z nich sa odhalí až po zapnutí počítača. Konkrétne máme na mysli hneď niekoľko podsvietených prvkov, pre Razer typickou zelenou farbou. Prvým z nich je logo, trojhlavý had, umiestnený na prednej maske skrine.

Okrem toho sa tu nenachádza nič iné, model H440 má totiž nulovú podporu 5,25" pozícií, teda pozícií väčšinou pre mechaniku. Rovnaký had sa nachádza aj vnútri skrine, a to na lesklej bočnici panelu pre zdroj.

Pri pohľade na spodnú časť skrinky vám neunikne trojica bielych pásikov, do ktorých sú taktiež implementované LED diódy. Okrem podsvietenia sa na spodnej časti nachádza odnímateľný prachový filter pre zdroj a štvorica pogumovaných nožičiek pre lepšiu stabilitu skrine.

Nejaké tie LED-ky sa objavujú aj vzadu, presnejšie dve, ktoré sú situované okolo otvoru pre I/O shield základnej dosky. Ich funkcia je jednoduchá a praktická zároveň, osvetlenie portov základnej dosky pre ľahšie zapájanie káblov, najmä za tmy.

Podsvietenie vynikne, samozrejme, predovšetkým v noci. Posúďte sami, či nevyzerá dobre.

V hornej časti, podľa nás na dosť nepraktickom mieste, sa nachádza malé tlačidlo pre vypnutie podsvietenia. Samozrejme, podsvietenie nebudete zapínať/vypínať každý deň, ale ak by sme ho chceli vypnúť, tlačidlo by sme očakávali na dostupnejšom mieste. Okrem toho, na zadnej strane nechýba 7 pozícií pre PCI periférie, perforácia pre osadený 140mm ventilátor, ktorý je možné polohovať po jeho vertikálnej osi, dvojicu priechodiek určených predovšetkým k vodnému chladeniu a, v neposlednom rade, pozícia pre zdroj, ktorý sa do skrine inštaluje zozadu.

Pre upevnenie zdroja sa tu nachádza akýsi rámček, ktorý do skrine pripevníte pomocou štyroch skrutiek.

Po bokoch sa nachádzajú oceľové bočnice, pričom na tej ľavej je priezor z tmavého plexiskla. Obe bočnice sú z vnútornej strany vyplnené protihlukovou penou, na bočnici s priezorom je protihlukového materiálu, pochopiteľne, menej.

Na vrchnej časti sa, klasicky, nachádza tlačidlo pre zapnutie/vypnutie zostavy, za ktorým je umiestnené tlačidlo resetu, na druhej strane je dvojica 3,5mm jack portov, pre slúchadlá a mikrofón a štvorica USB portov, dve USB 2.0 a dve USB 3.0. USB 3.0 porty sú ale farebne ladené do zelena.

Interiér

Pohľad do interiéru H440-ky je trochu netypický, aspoň minimálne z ľavej strany. Zaujme vás predovšetkým zakrytá klietka na disky, aj keď v tomto prípade nie je možné jeho usporiadanie meniť, je možné však jednotlivé pozície odoberať.

Takisto vám hneď do očí udrie integrovaný kryt pre zdroj, ktorého úlohou je úplne zakryť napájacie káble. Na jeho boku je umiestnené podsvietené logo Razeru a na vrchu sa nachádza dvojica pozícii pre SSD disky.

Vnútri skrine, ako zvyčajne, nájdete príslušenstvo v podobe manuálu a inštalačného materiálu, v ktorom sa nachádza niekoľko sťahovacích pások a skrutiek pre montáž periférií.

Priestor skrine pojme základné dosky typov Mini-ITX, MicroATX, ATX, pričom ponúkne veľkorysý priestor pre backplate základnej dosky, rovnako ako aj množstvo gumených priechodiek pre kabeláž. Čo sa priestoru pre osadenie grafickej karty týka, máte dve možnosti. V prípade, že do klietky s pevnými diskami nebudete zasahovať, budete môcť zapojiť grafickú kartu s maximálnou dĺžkou 294mm, v prípade, že oželiete priestor pre pár pevných diskov, budete môcť zapojiť grafickú kartu s maximálnou dĺžkou až 406,2mm. Pre chladič procesora je k dispozícii 180mm na výšku. Viac je toho vidieť na druhej strane, kde sa nachádza priestor pre manipuláciu s diskami, ukrytá kabeláž a dvojica plošných spojov.

Prvý z nich, umiestnený v hornej časti, slúži na pripojenie všetkých podsvietených častí. Všetky piny sú ale obsadené, takže si budete musieť vystačiť s existujúcim podsvietením. Druhý, umiestnený v spodnej časti, slúži pre pripojenie ventilátorov. Obsahuje až 10 pinov, pričom obsadené sú štyri. Z toho logicky vyplýva, že do skrine viete doplniť ešte šesť ventilátorov. Negatívom je však nemožnosť regulácie otáčok ventilátorov.

Okrem dvoch pozícií pre SSD disky sa v skrini nachádza 6 pozícií pre klasické, 3,5" pevné disky. S diskami sa manipuluje z pravej strany, pričom medzi jednotlivými diskovými poľami je dostatok miesta pre chladenie. Ak sa lepšie pozriete na pravú stranu fotografie, všimnete si, že pozícií pre disky je len päť. Na prvý pohľad to tak pôsobí, no pozícia pre šiesty HDD sa nachádza, trochu netradične, na dne skrine.

Veľkorysý priestor pre chladenie

Z predošlých riadkov vyplýva, že do skrinky je možné nainštalovať až 10 ventilátorov, v priemeroch 120 a 140mm. Štyri ventilátory sa už v skrini nachádzajú, jeden 140mm, model RF-FN142-RB od NZXT umiestnený vzadu a trojica 120mm, RF-FN122-RB vpredu za prednou maskou. 140mm ventilátor pracuje pri otáčkach 1000ot/min, 120mm ventilátory sa točia o niečo rýchlejšie, o 1200ot/min.

H440 umožňuje variabilitu, čo sa ventilátorov týka, v prednej časti je možné použiť trojicu 120mm alebo dvojicu 140mm ventilátorov, podobné je to aj s ostatnými ventilátorovými pozíciami. Z vnútornej strany masky sa nachádza tlmiaci materiál, vzduch je do skrine nasávaný prostredníctvom prieduchov po jej bokoch. Predné ventilátory sú chránené filtrom, ktorý sa v spodnej časti zasúva do štrbinky a hore je prichytený pomocou magnetov. Komu by sa však chladenie pomocou ventilátorov nepozdávalo, môže si zvoliť cestu vodného chladenia. H440 ponúka rovnaké možnosti osadenia radiátormi ako pri klasických ventilátoroch, avšak v prípade radiátorov umiestnených vpredu a hore ich maximálna dĺžka môže dosahovať až 360mm. Pokiaľ by ste chceli nahradiť predné ventilátory za radiátory, musíte počítať s tým, že budú zasahovať do pozícií pevných diskov, a ako jedinú 3,5" pozíciu budeme môcť využiť len tú, ktorá je umiestnená na dne skrinky. Stále však budete môcť využiť dvojicu 2,5" pozícií pre SSD disky.

Záverečné hodnotenie

Pokiaľ ste náruživým hráčom a chcete mať doma niečo unikátne, špeciálna edícia počítačovej skrine s podpisom od Razeru vám nesmie rozhodne chýbať. Tradične kvalitné spracovanie od firmy NZXT, celokovové prevedenie, dostatočný priestor vnútri, vydarený dizajn, prvky a podsvietenie a lá Razer, výborný chladiaci a protihlukový potenciál, možnosť inštalácie vodného chladenia. To všetko výrazne nahráva do karát v záverečnom hodnotení. No na strane druhej, opakovaný nedostatok s nemožnosťou regulácie otáčok ventilátorov. Samozrejme, aj tento problém sa dá vyriešiť kúpou špičkových a tichých ventilátorov, no ide o zbytočné výdavky navyše. Takisto je škoda, že sa výrobca rozhodol úplne obísť 5,25" pozície, ktoré využívajú predovšetkým optické mechaniky. Aj keď doba smeruje k využívaniu obrovských kapacít pevných diskov, veľa ľudí optickú mechaniku ešte využíva. Možnosti máte len dve, buď si kúpite externú mechaniku, alebo sa obhliadnete po inom modeli. Ale vzhľadom na to, že model H440 má svoje zaradenie jasne dané, nedá sa absencia 5,25" pozícia brať ako negatívum. Viacerých od kúpy môže odradiť vyššia cena, ktorú si slovenské e-shopy zrejme nahodia.

Technické špecifikácie

Veľkosť: Mid-Tower
Rozmery: 220mm×510mm×475,3mm
Hmotnosť: 9,75kg
Šachty: 6x 3,5"; 2x 2,5"
PCI sloty: 7
Podpora základných dosiek: Mini-ITX, MicroATX, ATX
USB porty: 2x USB 2.0, 2xUSB 3.0
Chladenie: Vpredu - 2x140mm/3x120mm ventilátor (zabudovaná trojica 120mm ventilátorov)
Hore - 2x140mm/3x120mm ventilátor
Vzadu - 1x140mm/1x120mm ventilátor (zabudovaný 140mm ventilátor)
Podpora radiátorov: Vpredu - 2x140mm/3x120mm radiátor, maximálne 360mm
Hore - 2x140mm/3x 120mm radiátor, maximálne 360mm
Vzadu - 1x140mm/1x 120mm radiátor
Podpora grafických kariet: až do dĺžky 406mm
Podpora chladiča procesora: až do výšky 180mm

Informácie o produkte

Game Cover 
NZXT H440 Special Edition!
Typ:PC Skriňa
Výrobca:NZXT
Cena: 122€
Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Naše hodnotenie

96%
 
"V znamení hada"
Klady
  • prevedenie, použité materiály
  • chladiaci a protihlukový potenciál
  • dizajn
  • prvky Razer
  • priestrannosť
Zápory
  • absencia regulácie otáčok ventilátorov
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk