LOGITECH G910 Orion Spark RGB - Recenzia

 

Sú ľudia normálni, ktorí si kúpia laptop raz za dekádu a to im, citujem, "bohate stačí" a potom sme tu my, zvyšní pacienti, ktorí by predali aj obličku len aby do agpčka zasunuli najnovšiu grafickú kartu rozžhavenú dobiela. Ja viem, trochu nadsadené, ale veď si rozumieme, že? Po svete ale chodí aj skupina ľudí, ktorí hranie berú dosť vážne, zameriavajú sa na špecifickú skupinu hier, v ideálnom prípade si hraním dokonca zarábajú na živobytie. No a práve pre týchto nadšencov, virtuálnych pôžitkárov, sú produkty ako naša recenzovaná klávesnica rajskou hudbou. Priznám sa, nepatrím do poslednej skupiny a to je asi dobre. Zažraný counterstriker by totiž tento plastový skvost objal, dal mu hodnotenie 150 percent a bolo by. Ale ja sa pokúsim o trochu objektivity.

Skúsim sa pozrieť G910ke na zúbok z pohľadu hráča nadšenca ale aj bežného užívateľa. Orion Spark je mechanická klávesnica, ktorá sa hrdo pýši použitím vlastných kláves Romer G. Áno, sú to mechanické spínače, podobne ako Cherry, ktoré sú známe svojou vysokou kvalitou ale aj ich nedostatkom. Romer G sú ale narozdiel od Cherry podstatne tichšie a to ja veľmi oceňujem. Ďalšou fíčurou je kratší chod kláves o 25 percent oproti...nuž asi konkurencii. Každopádne áno, je to cítiť. Ak máte prsty na klávesách, reakcia je okamžitá a nepriateľ má nožík pod rebrom skôr ako vás zbadá. V tomto okamžiku ale bežný užívateľ, ktorý momentálne píše túto recenziu trochu zakopáva.

Z môjho čisto subjektívneho pohľadu sa na tejto klávesnici píše trochu ťažkopádne. Je nám však dúfam všetkým jasné, že toto je hardcore herná klávesnica, nie chatovací nástroj. Som si ale istý, že po čase poslúži dobre aj na kvákanie, je to len vec zvyku. Ak sa rozhodnete pre hernú klávesnicu, počítajte takisto aj s tým, že Ctrl a Esc už nie sú krajné klávesy a spočiatku namiesto nich budete mačkať makro klávesy, ktoré sú tu proste "navyše".

G910ka je štandardne veľká, s numlock časťou vpravo. Ergonomicky veľmi príjemná, potiahnutá matným, pekným čiernym plastom. Je pomerne ťažká, pevne drží na stole a vyklápacie nožičky klávesnicu mierne zdvihnú. K dispozícii sú dve veľkosti opierky dlaní, čo je veľké plus. Klávesy sú veľmi špecificky tvarované, vankúšiky prstov držia na mieste ako prikované. Takisto aj použitý font je perfektný ako sa na vlajkovú loď patrí. Ako sme už na Logitech klávesniciach zvyknutí, aj na tejto sa po ľavej strane a na vrchnej časti nachádzajú G-čkové makroklávesy, v ktorých si môžete uložiť až 27 obľúbených kombinácií.

Nechýba ani tlačidlo makro record, multimediálne klávesy na ovládanie hlasitosti, tlačidlo vypínania podsvietenia alebo blokovania Windows tlačidiel! Vstavaný displej sa tentoraz nekoná, namiesto toho sa v zadnej časti nachádza dock, do ktorého si jednoducho položíte svoj mobil či tablet a cez aplikáciu Arx Dock, ktorá sa pripája cez WiFi, sa vám na vašom zariadení priamo zobrazujú údaje ako namapovanie G-kláves, media controller, štatistiky o systéme vášho PC, ako vyťaženie CPU a podobne. Škoda len, že momentálne to je všetko na čo Arx použijete. Rád by som videl custom tlačidlá a fukncie ku jednotlivým hrám. Som zvedavý, či sa časom dočkáme.

Orion Spark nemá žiadne USB porty, čiže vaše zariadenie v Arx Docku, mimochodm bežiace na iOS alebo Android, musí byť dostatočne nabité. Ak to náhodou nebolo od začiatku jasné, toto nie je bezdrátová klávesnica. Profi hráči potrebujú všetko veľmi rýchle a výrobcovia im vychádzajú v ústrety. Teda kábel, vážení.

Dôležitou výbavou je Logitech Gaming Software, vďaka ktorému si s prehľadom nastavíte svoje profily, makrá a podobne. Program je užívateľsky prívetivý, prehľadný a intuitívny. Obzvlášť poteší množstvo predefinovaných herných profilov. Stačí si len vybrať svoju hru a už sú namapované všetky dôležité klávesy. Veľkou výhodou je akákoľvek customizácia, všetko si môžete upravovať ako chcete a následne uložiť ako chcete. Pre mňa osobne však tou najsladšou lakocinkou bolo nastavovanie podsvietenia, ktoré je priam dokonalé. Svietia len znaky na klávesoch, priestor pod nimi je takmer neosvetlený, čo je možné vďaka unikátnej konštrukcii tlačidiel. Farebné spektrum je veľmi široké, ale hlavne, tie farby, to je balada.

Tak krásne podsvietenú klávasnicu som naozaj ešte nevidel. Čipy fotoaparátov nedokážu zachytiť tie pestré odtiene farieb aké G910 dokáže vykúzliť, čiže mi môžete maximálne tak veriť. Navyše, každú klávesu si môžete individuálne nasvietiť, môžete si namapovať svetelné skupiny, napr WSAD, šípky, atď. To platí aj pre vaše profily, či profily každej hry, kombinovať môžete až do zblbnutia. Komu by sa zunovalo aj to, sú naporúdzi aj rôzne svetelné efekty ako dúha, hviezdny efekt, efekt stlačenia klávesy kedy sa klávesa po stisnutí rozsvieti a postupne opäť zhasne. Môžete si dokonca ľubovoľne nasvietiť aj logo a modelové označenie. Možností je teda naozaj veľa.

Orion Spark nie je lacná klávesnica, ale už tu boli aj drahšie. Môžem zodpovedne konštatovať, že za svoje peniaze dostanete prvotriednu kvalitu. Prevedenie, robustnosť, softvérová výbava a nekompromisné podsvietenie. Toto sú triumfy, na ktoré ochotne prikyvujem. Navyše, ak vám prasknú nervy, G910ka by mala bez problémov prežiť údery päsťou. Teda aspoň ak ide o samotné klávesy. Napokon, keď prežili nájazd tanku...

Požiadavky na systém

 • Windows® 8, Windows® 7, Windows® Vista
 • Port USB 2.0
 • 70 MB voľného priestoru na pevnom disku
 • Pripojenie k Internetu pre voliteľné stiahnutie ovládacieho softvéru

Technické údaje produktu

 • Rozmery (D x Š x H): 210 mm x 505 mm x 35,5 mm
 • Hmotnosť: 1,5 kg
 • Dĺžka káblu: 1,8 m

Informácie o produkte

Game Cover 
LOGITECH G910 Orion Spark RGB
Typ:Klávesnica
Výrobca:Logitech
Cena: 179€
Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Naše hodnotenie

95%
 
"Najrýchlejšia mechanická klávesnica s RGB podsvietením na svete"
Klady
 • Kvalitné prevedenie
 • Ergonómia kláves
 • Perfektné podsvietenie
 • Veľké možnosti Arx Docku do budúcna
 • Dve opierky dlaní
Zápory
 • Na rýchle písanie to chce cvik
korekcia: Nikoleta Janková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk