Asus Transformer Book T200TA - Recenzia

Asus Transformer Book T200TA - Recenzia

 

Viacerí z vás určite riešili dilemu, či si kúpiť notebook alebo tablet. Každé zo zariadení má svoje nesporné výhody, ale aj nevýhody. Čo tak spojiť tieto dve zariadenia do jedného? Takúto možnosť nám opäť prináša Asus so svojím Transformer Book T200TA.

Čo to vlastne je?

Ako už názov zariadenia napovedá, ide o akéhosi transformera, ktorého je možné využívať ako plnohodnotný notebook alebo tablet, a to nezávisle od seba.

Konštrukcia, dizajn

Dá sa povedať, že model T200TA je akási skladačka, skladajúca sa z dvoch častí, tabletu a klávesnice, resp. doku, spojeného pántom z antikorovej ocele. Rozmery tabletu sú 305×194×12mm a doku 305×200×14mm. Hmotnosti tabletu a doku sú nasledovné: tablet 750g a dok približne 900g, v súčte hovoríme o hmotnosti 1650g. Obom častiam dominujú zaoblené hrany, typickým dizajnovým prvkom je pre Asus vzor sústredných kružníc, ktorý vyzerá jednoducho skvelo.

Tablet je ladený do modrej farby, klávesnica, resp. dok do striebornej. Jeho spodná časť je čierna.

Povrch tabletu je vyrobený z plastu, Asus však vďaka povrchu zo špeciálnych materiálov sľubuje jeho dlhú trvácnosť. Dok je rovnako vyrobený z plastu, trochu viac pozornosti by mu však nezaškodilo. Jeho telo pôsobí krehko, má tendenciu ohýbať sa a vydávať nepríjemné pukanie.

Tablet a dok sa spájajú pomocou pántu, ktorý je vyrobený z antikorovej ocele, vďaka čomu je spojenie naozaj pevné. Ak chcete tablet od základne odpojiť, stačí jednoducho stlačiť tlačidlo umiestnené v strede doku. Naopak, ak chcete tablet vložiť do základne, stačí ho nasadiť na dva pánty.

Aj napriek tomu, že je spojenie oboch zariadení pevné, má však určité vôle a v základni sa nepríjemne kýva smerom dopredu a dozadu.

Displej

Transformer T200TA ponúkne pre tablety ešte stále trochu netradičnú uhlopriečku, 11,6". Multidotykový displej je typu IPS a zaisťuje vysoké pozorovacie uhly, až 178°, jasný, živý a ostrý obraz. Rozlíšenie panelu je 1366×768, čo je síce v dnešnej dobe málo, no dá sa to prežiť. Ďalším negatívom môže byť jeho lesklé prevedenie, s tým však treba pri dotykových displejoch rátať. Nad displejom sa nachádza webkamera s rozlíšením 2Mpx a svetelný senzor.

Rozhranie a komunikácia

Keďže takmer všetok hardvér sa nachádza v tablete, na jeho tele je umiestnená aj väčšina ovládacích prvkov a portov. Na ľavom boku nájdete port pre nabíjanie, 3,5mm jack pre slúchadlá, microUSB port, microHDMI port a slot pre microSD karty. Zozadu, v hornej časti tabletu sa nachádzajú tlačidlá pre reguláciu hlasitosti, zapnutie/vypnutie zariadenia a tlačidlo s logom Windows.

Na doku je v jeho ľavej časti umiestnený 100Mbit ethernetový port, USB 3.0 port, na pravej strane sa nachádza jeden USB port typu 2.0.

Bezdrôtovo Transformer komunikuje prostredníctvom Bluetooth 4.0 či pomocou dvojpásmového Wi-Fi štandardov 802.11 a/b/g/n.

Klávesnica a touchpad

Čo sa klávesnice týka, Asus pri modeli Transformer Book T200TA stavil už klasicky na obľúbený chiclet. Klávesnica je typu qwerty s anglickým layoutom. Aj napriek nízkemu profilu klávesnice samotné klávesy ponúkajú plný zdvih 1,9mm, čo zaručuje plnohodnotný zážitok z písania. Na písanie na klávesnici si zvyknete rýchlo, zamrzí len absencia podsvietenia klávesnice či akéhosi Transformer Book Key, ktorý bolo možné nájsť na predchodcovi, Transformer Book TX300, ktoré aktivovalo rozšírené nastavenia notebooku.

Asus vo svojich prezentáciách produktu hovorí o svojom trackpade, že je až o 40% väčší, ako ponúkajú konkurenčné ultraprenosné zariadenia. Z toho dôvodu bude práca s trackpadom rovnako pohodlná ako na notebookoch, resp. netbookoch rovnakej uhlopriečky. U trackpadu nechýba intuitívne ovládanie gestami.

Hardvér

Transformer T200TA je dodávaný v troch prevedeniach, ktoré sa líšia či už frekvenciou procesora, ale aj veľkosťou úložiska. K dispozícii sú zariadenia s pamäťou typu eMMC (NAND Flash) o veľkostiach 32GB, 64GB a 32GB s kombináciou s 500GB HDD, umiestneným v tele doku. Voľnú pozíciu pre pevný disk obsahujú aj zvyšné dva typy transformerov, tie si však budete musieť dokúpiť.

Srdcom recenzovaného notebooku je štvorjadrový procesor Intel Atom, taktovaný na frekvenciu 1,46GHz, s automatickým boostom až na frekvenciu 2,39GHz. Rovnaký procesor má aj 64GB verzia. 32GB model si bude musieť vystačiť s procesorom taktovaným na 1,33GHz. Súčasťou procesora integrované grafické jadro Intel HD Graphics. Všetky verzie majú spoločnú veľkosť operačnej pamäte, 2GB typu DDR3. Z uvedeného je zrejmé, že nejde o žiaden „trhač asfaltu", výkon notebooku bude dostatočný na bežnú kancelársku prácu, surfovanie po internete a maximálne na prehrávanie HD videí či hranie hardvérovo nenáročných hier.

Aj napriek tomu, že výkon transformera nie je extra veľký, teplo z procesora je vďaka jeho umiestneniu v ľavej dolnej časti cítiť, predovšetkým, ak si tablet/notebook položíte na kolená. Pri maximálnom zaťažení nemá procesor problém dosiahnuť teploty aj 80°C, v takom prípade sa teplota na povrchu tabletu pohybuje približne na 45°C.

V tele tabletu je okrem iného umiestnená aj dvojčlánková, Li-Pol batéria s kapacitou 38Wh. Výrobcom udávaná doba výdrže na jedno nabitie si značne odporuje, na svojej oficiálnej stránke najprv udáva hodnotu 10,4 hodiny pri prehrávaní filmov, v prezentácii spomína už len dobu výdrže 9 hodín. Skutočnosť je ale úplne iná. Ak by ste chceli notebook používať len na kancelársku prácu, bez zapnutej Wi-Fi a s minimálnym jasom, dostali by ste sa na dobu výdrže v rozmedzí 7h30min – 8 hodín, pri surfovaní na interne to bude už o dve hodiny menej. Pri maximálnom zaťažení to bude len niečo cez 3 a pol hodiny.

Operačný systém

T200TA beží pod plnohodnotným operačným systémom Windows 8.1, čo je jeho nespornou výhodou. V prípade, že je tablet umiestnený v doku, slúži transformer ako klasický notebook, avšak ak ho z doku vyberiete, automaticky sa prepne do režimu tabletu, avšak stále s plnohodnotným operačným systémom, vďaka čomu máte oproti klasickým tabletom rozsiahlejšie možnosti.

Multimédiá

Tablet z multimediálneho hľadiska ponúkne zabudovanú prednú HD kameru pre videohovory, zadnú kameru s rozlíšením 5Mpx s autofokusom, avšak bez blesku či prisvetľovacej diódy. O zvuk sa starajú stereo reproduktory vybavené technológiou Sonic Master. Zvuk je dostatočne hlasitý, avšak jeho kvalita sa po každej stránke radí len na priemernú úroveň.

Záverečné hodnotenie

Koncepcia transformerov, teda zariadení 2v1 je stará už nejaký ten rok, z toho dôvodu je preto škoda, že Asus v modelovej rade T200 neprišiel s niečím novým, zaujímavým. Transformer je vhodný predovšetkým pre tých, ktorí hľadajú akýsi kompromis medzi plnohodnotným notebookom a tabletom. V prvom rade, treba sa vyrovnať s faktom, že uhlopriečka tabletu je 11,6" a jeho hmotnosť je 750g. V druhom rade, pri kúpe treba rátať s nižším výkonom zariadenia, ktoré najlepšie poslúži na kancelársku prácu, pozeranie filmov a na hardvérovo nenáročné aplikácie a hry. Okrem toho zamrzí krehkejšia konštrukcia doku, ktorá pôsobí duto, má tendenciu prehýbať sa a vydávať pukavé zvuky. Medzi výhody však patrí dizajn, s ktorým to jednoducho Asus vie, na charakter zariadenia veľký touchpad, 500GB pevný disk v doku či slušný IPS displej. Misky váh značne určité ovplyvní aj trochu vyššia cena.

Technické špecifikácie

procesor: Intel® Bay Trail-T Quad Core Z3775 1.46 GHz
operačný systém: Windows 8.1
displej: 11,6" HD IPS 1366×768px, multidotykový lesklý
systémová pamäť: 2GB DDR3
pevný disk tablet: 32GB eMMC
pevný disk dok: 500GB
sieťová karta: WLAN a/b/g/n, BlueTooth V4.0
grafická karta: Intel HD Graphics
audio: 2× repro Sonic Master
rozhranie tablet: 1×micro HDMI, 1×micro USB, 1× slúchadlá, HD kamera predná, 5Mpx zadná kamera, čítačka kariet microSD, 1× docking konektor
rozhranie dok: 1×RJ45 LAN konektor, 1xUSB 3.0, 1×USB 2.0
váha: 1,65kg, (0,75kg tablet + 0,9kg Dok)
rozmery tablet: 305×194×12mm
rozmery dok: 305×200×14mm
batéria tablet: 38Wh, 2-článková polymérová
AC adaptér: 33W

Informácie o produkte

Game Cover 
Asus Transformer Book T200TA
Systém: Windows
Typ:Tablet/notebook
Výrobca:ASUS
Cena: od 380€
Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Naše hodnotenie

80%
 
"Dva v jednom"
Klady
  • dizajn
  • veľký touchpad
  • pevný disk v doku
  • IPS displej
  • „dva v jednom“
Zápory
  • slabší výkon
  • konštrukcia doku
  • priemerný zvuk
  • vyššia cena
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk